Jump to content


KONCERTI [najave, desavanja ...]


Pirate

Recommended Posts

Poceo festival u NS.Lep koncert Kenny Baron i Dave Holland-a,mozda bolje da je izabran raniji termin-pored mene covek zahrkao iz sve snage.Prijatelski savet :obucite majicu kratkih rukava,nepodnosljivo je toplo i zagusljivo u sali(kao i svake godine).Mislim da je sutrasnji koncert senior majstora peak festivala.Sokirao sam se kad sam video da je Karli vec 78,vreme leti.Jedva cekam da cujem Hammond.  http://novisadjazzfestival.rs/ucesnici/steve-swallow-quintet/ 

Malo sinocnje atmosfere na slici sa mog fiksnog telefona 

post-11818-0-89146300-1415977536_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Predivan koncert klavirskog tria juce u SNP.U najavi je pisalo najbolji mladi pijanista kojeg sam slusao u poslednjih godina,mogu u potpunosti da se sa time slozim i iz mog slusanja u poslednjoj deceniji.Velik utisak je ostavio i Brad mehldau,ali ovo Oscar Peteson vece je bilo izvanredno.Probajte malo pratiti program RTV-a, snimano je.Ja sam pronasao jedan YT klip sa ovim triom,bila je i juce naravno ova numera,steta sto se ne vide ruke,los ugao za snimak.Virtuozno-furiozno,pogodjeno u srz,imao sam osecaj da je Oscar u sali.Basista,Peterov brat  takodje odlican,bila je cak jedna oskarova numera koju originalno svira Niels Pedersen cuveni danski basista izuzetno teska za sviranje(za basistu) i koju niko nije naknadno odsvirao za album.Bubnjar takodje odlican.Cista uzivancija,steta sto je kratko trajalo i sto nema bisa zbog glupog protokola-publika je bila napaljena maksimalno,neverovatnu atmosferu su napravili,moglo se do zore nastaviti.Pozeleo je skori susret,pomenuo Beograd.Sto se mene tice nebih vise propustao njegove koncerte,pa nemojte ni vi.

 

 

 

P.S.Da ne bude sve u superlativima,ima i tamnih strana festivala- Onaj mat bjanko plac majke bozije i sramota za festival.Vec vidim zasluzene zajedljive komentare beogradske stampe (koja inace obozava da napada ovaj festival).Jeste kriza,al ovo...zasluzeni egzodus publike koji jos od J.Hassell-ovog koncerta u Kolarcu nevideh.Sedoh pored tonca,videh bubnjar ogradjen pleksiglasom,mora da ce bar zvuk da bude dobar...kaze covek kad su izasli na binu "ajd da krecemo,pa nek nam je bog u pomoci".Zvuk ocajan,podesio ga kolko tolko posle pola koncerta,ali tad sam vec morao da izadjem,nisam izdrzao,uz svu dobru volju.

Link to comment
Share on other sites

Bits, od Vite najavljen kao Bist, zaslužan je za svakako jedan od najboljih nastupa na ovogodišnjem festivalu. Njegov program je, nažalost, bio gotovo u celosti sprinterski, što će nadam se, kao prolaznu fazu, iživeti. Interesantno je da je odsvirao jednu turu i na sešnu u Tremi, na bubnjevima.

 

Bistovom mejnstrimaÅ¡kom nastupu prethodio je MARIO ROM’S TRIO. Dobar, mlad trubaÄ i svakako savremenija muzika. Kao i obiÄno zakasnivÅ¡i, odsluÅ¡ao samo drugu polovinu i jeste bilo malo nemaÄki, rundovano ćoÅ¡kasto, po planu i programu, ali mislim da od njega može da se oÄekuje napredak i do vrha, bar u evropskim okvirima.

 

Mat Bjanko je blamaža koju organizator sebi više ne bi smeo da dozvoli.

 

Prvi dan:

 

    VERONIKA HARCSA & BÃLINT GYÉMÃNT DUO

Prvi nastup na festivalu. Pevanje generalno preskaÄem, no ovog puta sam sticajem okolnosti stigao gotovo na poÄetak i nisam se pokajao. IzvoÄ‘enje priliÄno van Å¡ablona, ženska ima glas, ume da ga koristi, ali i da se na momente interpretativno zabatrga. Gitarista nije bio loÅ¡iji, sve u svemu - zanimljivo.

    MAJAMISTY TRIO & FRIENDS

Lokalci. Dobili su priliku da sviraju među ozbiljnim imenima. Pripisaću to neiskustvu, ali izvođenju je nedostajala većina eritrocita.

    KENNY BARRON – DAVE HOLLAND DUO

Duo format me u 99% sluÄejeva ubija. Srećom, ovo je bio Äas muzike i najbolji zvuk na festivalu.

 

Treći dan:

 

    LASSE LINDGREN BIG CONSTELLATION

Moje najkraće zadržavanje u sali, 20 sekundi.

    QZAMA QUARTET

Naši momci. Sasvim ok, ali treba još da se radi. Popeli su se komplet u Tremu i napravili pravu zabavu. Nadam se da će napredovati.

    STEVE SWALLOW QUINTET

Od ovog nastupa se najviÅ¡e oÄekivalo, ali trt. Programska uspavanka, sviranje iz nota, dobra, ali oÄito za ovaj nastup skrpljena ekipa i priliÄno neprijatna bežanija iz sale. Deda Stiv i baba Karla su nametnuli tempo, ostatak ekipe nije hteo da ih poklapa i mada sam Äuo i komentar "neobiÄno", ustvari je bio ćorak. Å teta, jer Chris Cheek može mnogo bolje.

 

Jedno od slabijih izdanja festivala i prilika za organizatora i programski odbor da se okane, kako ispada, riziÄnog ziceraÅ¡enja.

Link to comment
Share on other sites

Drugo veÄe džez festivala u Novom Sadu sam propustio.

 

Majamisty trio mi se u tom trenutku dopao. Krajnje odmeren i lepo razraÄ‘en nastup. Kontrabasista i bubnjar uÄestvuju u viÅ¡e projekata u Novom Sadu i smatram ih izvrsnim viÅ¡eslojnim muziÄarima. 

 

Dave Holland i Kenny Barron - zvuk sa kojim sam se susreo mnogo puta. Međutim, ova izvedba je prosto na nivou sa druge planete. Hollanda izuzetno volim iz faze od pre 40 godina. Ovo što sada radi je manje progresivno, ali osećajnost, raspored, fraziranje i opšta prefinjenost izraza ove dvojice sve zasenjuju. Uradili su ove godine album, kako je Holland i pomenuo, koji slušam već dve nedelje neprestano.

 

Qzama Quartet beÅ¡e korektan. Posvećenost i strast su neupitni, kao i nadahnutost kompozicija. Bend kao entitet i zvuÄni sadržaj nisu tu. U razgovoru sa poznanicima muziÄarima nailazio sam na potpuno drugaÄija miÅ¡ljenja. 

 

Ono Å¡to sam veoma priželjkivao, Steve Swallow Quintet - bend koji radi već neko vreme, proÅ¡le godine su objavili album po imenu *Into the Woodwork*. Taj Å¡armantan avantgardniji njujorÅ¡ki bop, na tragu ploÄa poput *Out to Lunch* Erica Dolphyja, jeste izvedba koja za ustaljenu programsku Å¡emu ovog festivala predstavalja lep iskorak, po mom viÄ‘enju. Ne bih ulazio u starost muziÄara. Ne vidim da se radi o Äinjenici koja je na bilo koji naÄin prepreka nivou izvedbe. Swallow je, sa tim godinama, na svom instrumentu izneo sadržaj koji nisam Äuo ni od jednog basiste na festivalu, izuzev Hollanda. NaÄin na koji je Carla Bley unosila orgulje u zvuÄnu graÄ‘u je izuzetan, Å¡to je celom zvuku davalo izvesnu primesu jeftinog horora pedesetih i estetike koja podseća na rane Lynchove filmove. Autosugestija ili ne, par ljudi je delilo ovo miÅ¡ljenje. Jedan je dodao - ovo je krajnje podmukla svirka, koja radi sve viÅ¡e i viÅ¡e. 

 

Govoreći o zvuku, Barron i Holland su imali apsolutno najbolji. Rekao bih i najbolji koji sam Äuo u toj sali, minimalno i ukusno amplificirani. Swallow je bio solidan, sa nekim Äujnim nelogiÄnostima u balansu. 

 

Kod svega ostalog - Å¡to je glasnije i Å¡to je viÅ¡e instrumenata, to je situacija drastiÄno loÅ¡ija. UobiÄajena pojava. 

Link to comment
Share on other sites

Sad si me iznenadio. Nisam proverio da li je, jer nisam ni pomislio da bi Steve Swallow Quintet mogao biti, stalna ekipa. Nevažno je Å¡to nam se muziÄki ukusi ne poklapaju pa mi taj nastup baÅ¡ i nije legao. Gitarista i Cheek su mi delovali kao da su tu sluÄajno. Zaista ne razumem ono sistematsko buljenje u note. Najbolji deo jesu bila sola matorog na basu. Trio s Karlom i bubnjevima bi bio skladnija kombinacija.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je malo i tehnickih problema,"crko Marsal" tipa.Pokvarilo se baš Swallow-ovo pojacalo za bass,kako rece tonac dosta skupoceno,pa je posao na kraju odradilo neko drugo.Ton je inace radio njihov covek i zaista je bilo dosta truda sa njegove strane da se podesi sto bolji zvuk.Meni je svirka bila OK,to sam i ocekivao(i gledao na Mezzo)mada je mnogo publike napustilo salu.Festival je zadovoljio prosek,ili malo ispod dosadasnjeg po kvalitetu.Ipak se moze reci jedan dobar koncert po veceri,sto i nije lose.Ali sve u svemu,srecom u drugi dan i Peter Beets trio sto se mene tice.

Ps.Sto se jazzera tice,s godinama su (kao vino) sve bolji.Najbolji koncerti na nasem festivalu i jesu bili od najstarijih, Toots Thielemans ,Mcoy Turner,Benny Golson...

Link to comment
Share on other sites

Meni je svirka bila OK,to sam i ocekivao(i gledao na Mezzo)mada je mnogo publike napustilo salu.

 

NapuÅ¡tanje sale je uobiÄajena festivalska pojava. Nedostatak strpljenja da se uÅ¡i malo drugaÄije podese. Ta trećina koja je ostala, ostala je sa razlogom. Mene to nikada nije uznemiravalo, sa koje god strane bio.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je malo i tehnickih problema,"crko Marsal" tipa.Pokvarilo se baš Swallow-ovo pojacalo za bass,kako rece tonac dosta skupoceno,pa je posao na kraju odradilo neko drugo.Ton je inace radio njihov covek i zaista je bilo dosta truda sa njegove strane da se podesi sto bolji zvuk.Meni je svirka bila OK,to sam i ocekivao(i gledao na Mezzo)mada je mnogo publike napustilo salu.Festival je zadovoljio prosek,ili malo ispod dosadasnjeg po kvalitetu.Ipak se moze reci jedan dobar koncert po veceri,sto i nije lose.Ali sve u svemu,srecom u drugi dan i Peter Beets trio sto se mene tice.

Ps.Sto se jazzera tice,s godinama su (kao vino) sve bolji.Najbolji koncerti na nasem festivalu i jesu bili od najstarijih, Toots Thielemans ,Mcoy Turner,Benny Golson...

 

Tutsov je bio jedan od najboljih. Kod kuće ga, inaÄe, uopÅ¡te ne sluÅ¡am. Kad smo kod najboljih nastupa ikad i dalje je No.1 Richard Bona. Niti je džez niti ga sluÅ¡am. Naživo vrh. Stiv Grosman je takoÄ‘e bio sjajan.

 

Na Ron Karteru se visilo po lusterima, Å¡to mi je dalo priliku da se bez griže savesti iÅ¡unjam. Å ila Džordan - odliÄan utisak, mada vokalni džez ne sluÅ¡am uopÅ¡te. Lažem, RatriÅ¡a Barber.

 

 

NapuÅ¡tanje sale je uobiÄajena festivalska pojava. Nedostatak strpljenja da se uÅ¡i malo drugaÄije podese. Ta trećina koja je ostala, ostala je sa razlogom. Mene to nikada nije uznemiravalo, sa koje god strane bio.

 

Dedi se, bome, nije dopalo. Pao je i posredni komentar.

Link to comment
Share on other sites

R.Bona je bio stvarno izvanredan,gledao sam nedavno na Mezzo koncert u rumuniji i niÅ¡ta posebno.Iskreno,ne bih ni otiÅ¡ao na koncert na osnovu toga.Već na osnovu zajedniÄkog nastupa sa Bobby Mcferin(sa yt) bih.Meni je od tih nejazzerskih imena ostao nastup Habib Koite-a u secanju...bilo je tu jos interesantnih,manje poznati Äesto iznenade.I meni je Toots bio jedan od najboljih,a Al di Meola najbolji,Golson takoÄ‘e od onih kako Vita kaže za koje ćeÅ¡ reći "da bio sam tamo".Izložba slika u foajeu je bila lep podsetnik.

Nego novosadisti jel' ide neko na Hanckok-a 27.11. ,približilo se,a imam mesta u kolima ili bi se negde rado uvalio.Ne volim da vozim sam,redovno se uspavam u povratku

Link to comment
Share on other sites

Kenny Garrett trio, od pre nekoliko godina, je namerno izostavljen? 

 

Previd, strašan nastup, uz amandman na tik-tak finale.

 

 

R.Bona je bio stvarno izvanredan,gledao sam nedavno na Mezzo koncert u rumuniji i niÅ¡ta posebno.Iskreno,ne bih ni otiÅ¡ao na koncert na osnovu toga.Već na osnovu zajedniÄkog nastupa sa Bobby Mcferin(sa yt) bih.Meni je od tih nejazzerskih imena ostao nastup Habib Koite-a u secanju...bilo je tu jos interesantnih,manje poznati Äesto iznenade.I meni je Toots bio jedan od najboljih,a Al di Meola najbolji,Golson takoÄ‘e od onih kako Vita kaže za koje ćeÅ¡ reći "da bio sam tamo".Izložba slika u foajeu je bila lep podsetnik.

Nego novosadisti jel' ide neko na Hanckok-a 27.11. ,približilo se,a imam mesta u kolima ili bi se negde rado uvalio.Ne volim da vozim sam,redovno se uspavam u povratku

 

Dobro, neću da ti diram Ala.

 

 

Nisam registrovao. Å ta je kazao?

 

Kenny Garrett trio pamtim kao jedan od najupeÄatljivijih nastupa. Posebno ona prva stvar, preduvavanje od 40 minuta. Sjajno.

 

Mrmljao je, ali otprilike, bilo mu je neprijatno Å¡to nam dosadjuje.

Link to comment
Share on other sites

Colosseum live, Å¡ta reći... dedama se pridružila jedna baba i tako su, u gotovo autentiÄnoj postavi, otpraÅ¡ili koncert i  doÄarali zvuk i atmosferu s poÄetka sedamdesetih. Ne znam ko bi to joÅ¡ danas mogao da uradi, osim njih, na sliÄan naÄin.  Utisku je doprinela neobiÄno živopisna publika, prosek godina je bio negde 50-60, masa sedih, prigodno fazoniranih i Å¡tucovanih brada i brkova, dugih kosa i konjskih repova. Mladih je bilo veoma, veoma malo.

 

Å to se muzike tiÄe - uglavnom udarne stare stvari, viÅ¡e bih voleo da je poÄelo sa Rope ladder to the moon (pesma koju nisu ni svirali, inaÄe uvodna na albumu Colosseum live), a Walking in the park da je iÅ¡ao malo kasnije, ali nemam primedbi. Neizbežne tri pesme iz novijeg repertoara su isto maestralno odsvirane, pa je ceo koncert bio uravnotežen i dinamiÄan. Iako glas Krisa Farloua viÅ¡e nije onako moćan, joÅ¡ uvek je to odliÄno pevanje, iako bolesna, Barbara Tompson je sjajno doprinela svojim saksofonima, posebno lepim solom na sopranu u Valentyne suite, gde je i basista Mark Klark izvanredno otpevao solo deonicu, ne zna se je li bolji pevaÄ ili basista, Grinslejd i Klempson odliÄni, Hajsmen solira na bubnjevima kao u najboljim danima...

 

Mnogo je bilo dobro. :)  

Link to comment
Share on other sites

Colosseum

Jako dobro, zaista, sve je taÄno. PriÄali su mi da dobro zvuÄe, ali ovako... 

OdliÄna zamena na saxu, Greenslade i Hiesman kao i pre 40+ godina, Mark i kao vokal sjajan, dobar i Farlow (Å¡to ne mogu da otpevam, neću ni da pokuÅ¡avam). Oko 100 minuta. 

U cepidlaÄenju, porazgovarao bih malo s gitaristom. 

Lepa je i ta Petofi Csarnok sala (kaže Paja da će je sruÅ¡iti), dobar zvuk, malo rokerski "napucan". Kupih i ploÄu. 

Sve 5. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=271&yyyy=2014&mm=11&nav_id=928233

 

...specijalno za ovaj koncert, u Srbiju stiže prestižni koncertni klavir „Fazioli“, za Äiju se ograniÄenu proizvodnju Äeka i po tri godine. 
Vrhunski zvuk ovako muziÄki zahtevnog nastupa izlaziće iz razglasnog sistema kompanije „Meyer Sound“, i njihove Äuvene serije „Milo“...

...Hancock je zagonetno najavio da će možda u Beogradu da izvede i kultni džez standard „Maiden Voyage“ jer, kako sam kaže, „biće mnogo razloga da ovog puta dobro zapamti Beograd“.

Velika ocekivanja,jedva cekam.

Link to comment
Share on other sites

Ok, izgleda da sam ja prvi za utiske sa koncerta...

 

Daklem, šta reći, bio je to kvartet virtuoza na instrumentima, po meni koncert za prave ljubitelje džeza.

Ne bih izdvajao nikoga posebno, sva trojca + HH su ostavili priliÄan utisak na mene, jedino Å¡to mi se Äini da majstor zvuka neÅ¡to nije uradio kako treba ili ja nisam Äuo kako treba.

Naime, zvuÄna scena mi je bila malo neadekvatna postavci na bini, tj. ono Å¡to sam video nije odgovaralo onome Å¡to sam Äuo. Mislim, nije mi mnogo smetalo, jedino me je malo bunilo Å¡to bubnjara vidim poludesno, a Äujem ga polulevo. I sa ostalima je bilo blagog pomeranja, ali ovo sa postavkom bubnjara mi je bilo najupeÄatljivije.

Ne znam da li je joÅ¡ neko Äuo ovo, možda sam ja utripovao da je ovako, ali tako sam Äuo.

 

Sve u svemu "deka" Herbie žari i pali kao mladić.

 

Od mene 10 k'o vrata za koncert!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
VeÄeras u KuglaÅ¡u u ÄuÅ¡inoj (iz nekog razloga, blueseri nikad ne kažu samo KuglaÅ¡): 
 
Ian Siegal & Mike Sponza 
 
Ian Siegal je baÅ¡ uÄestao s posetama Beogradu; mislim da smo ga tri puta gledali u manje od godinu dana, 2012-te, 2013-te. 
Prva u tom nizu je bila baÅ¡ svirka u KuglaÅ¡u s Mike Sponza Bandom, i to je bilo za tri dužine Äamca ispred kasnijih (bez Sponza-a). Jako dobro, izuzetno raspoložena ekipa, pun klub i dobar zvuk. 
Nadajmo se da ćemo veÄeras dobiti Å¡to i proÅ¡log puta.  
 
wteux2.jpg
 
IAN SIEGAL & MIKE SPONZA TRIO PONOVO U BEOGRADU!
Jedan od najznaÄajnijih evropskih blues muziÄara danas, britanski gitarista i pevaÄ Ian Siegal, posle trogodiÅ¡nje pauze ponovo nastupa u naÅ¡em gradu. Posle solo “live†albuma iz Royal Albert Halla, Picnic Sessions albuma snimljenog u Mississippiju i veoma uspeÅ¡ne turneje sa ameriÄkim kolegom Jim Mathusom po Velikoj Britaniji i Holandiji, Ian zavrÅ¡ava ovu godinu joÅ¡ jednim CD-om koji je snimio u Abbey Road studiju sa triom Mikea Sponze. Imali smo sreće da se meÄ‘u nekoliko koncerata na kratkoj pretpromotivnoj turneji naÄ‘e i Beograd.
Susret sa naÅ¡im starim prijateljima zakazan je za petak, 12. decembar od 22 sata u klubu KugÄaÅ¡, u ÄuÅ¡inoj 5. Ulaznice po ceni od 800 dinara mogu se kupiti u CD-shopu Triumvirate, NjegoÅ¡eva 53.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...