Jump to content


Нешто атипично :: Neumann / K+H у домаћој поставци.


InSides

Recommended Posts

Овог викенда сам имао прилике провести изванредан дан у друштву пријатеља и одличне атмосфере, слушајући можда једини систем који би ме натерао да ризикујем масивну свађу са шефицом при покушају да заменим садашњи систем за ово што сам слушао. Систем који, по доста параметара, задовољује моје жеље за што мањи габарит и компликације са различитим уређајима.

Ради се о активним студиским мониторима Klein und Hummel, који се сад продају под именом Neumann, и то моделима KH310A, сада појачани паром subwoofer-а, конкретно моделе KH 750 DSP. Монитори си постављени на вуферима, и то све на тачно за њих рађене сталке, добијајући можда најкомпактники активни четирипојасан систем који сам икад видео и слушао. Извор у систему је Mytek Stereo 192 DSD-DAC, веома способна справа која такође игра улогу контролу гласноће.

Слушао сам доста пута овај систем, и био је систем за поштовање и раније, али додатак вуфера је то све некако заокружио.

Систем је још у фази финог подешавања и интеграције вуфера, али оно што сам чуо ме није оставило равнодушним. У недостатку бољих речи, систем свира без трунке напора, илити effortless, по нашим драгим страним љубитеља музике и опреме. Иде дубље и више но пре интеграције вуфера (и дефинитивно дубље и више но мој систем), али не показује ни мало напора - нити изазива замор код слушаоца (а слушали смо активно добрих четири+ сата).

Чак и пре још финије интеграције, нисам приметио икакву рупу између монитора и вуфера, дапаче, у пар наврата смо морали проверавати дали и колико вуфери раде. Уверили смо се у то да веома добро раде када смо их искључили. Онај (за мене) магични калотни средњетонац је још више продисао и показао свој карактер без да насилно надјача остатак звучног спектра.

Добили нешто што је раније било мало атипично за овај систем, а то је (хвала @Milosav Grozni за изреку) пуна соба музике.

У очекивању да власник система @Igor_xxxx некад отвори тему о истим, ево једне фотографије:

0-B6-AB108-6776-4-F0-B-839-E-9-F6516-CF8

...када се само сетим које сам мониторе некад хтео да купим. :)

Link to comment
Share on other sites

Odlicno izgledaju. Video sam na sajtu u podacima da na poledjini imaju L-profil za postavljanje na ram-stalak? Bilo bi zanimljivo napraviti neki "custom" stalak na kojem bi se mogle birati visine kabineta? 

Neumann je jednostavno odlicna firma, a nije od juce...

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Majda said:

Video sam na sajtu u podacima da na poledjini imaju L-profil za postavljanje na ram-stalak? Bilo bi zanimljivo napraviti neki "custom" stalak na kojem bi se mogle birati visine kabineta?

Монитори (KH310A) имају и L-профил позади, и имају (виде се на слици горе) рупе са страна (затвореним завртњима) како би могли да се монтирају на пар различитих начина.

Ова висина монитора, и сталака за њих, је таква да погоди слушањем док је власник удобно заваљен у фотељу. :)

Link to comment
Share on other sites

Oneumann_kh310_free_field_resp_510.gif

kh750_kh80_freq_resp_510.gif

Na prvoj slici je odziv monitora, a na drugoj woofer + monitor. Na prvom dijagramu monitor ide ispod 50Hz a na drugoj staje na 200hz i "pegla se" sa wooferom koji je prikazan zelenom linijom. Plava prikazuje rezultujući susret dve kutije.

Na koji način se regulišu ograničenja opsega i jednog i drugog zvučnika da se ovako ispegla odziv? Nekom aplikacijom preko kompa ili samo na zadnoj ploči.

x1_KH-310-A-Back_Neumann-Studio-Monitor_

x1_KH-750-DSP-Back_Neumann-Studio-Subwoo

Primećujem da Neumann na donjem dijagramu insistira na horizontalnosti odziva, a ne kako poštovaoci subwoofera na forumu potenciraju sa podizanjem bass područja u odnosu na gornji ostatak opsega.

Meni ovo deluje ispravnije, ako smem da dodam.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Father said:

Primećujem da Neumann na donjem dijagramu insistira na horizontalnosti odziva, a ne kako poštovaoci subwoofera na forumu potenciraju sa podizanjem bass područja u odnosu na gornji ostatak opsega.

Meni ovo deluje ispravnije, ako smem da dodam.

Mešaš babe i žabe, frekventni odziv i sobna kriva nisu ista stvar.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Zexx said:

Mešaš babe i žabe, frekventni odziv i sobna kriva nisu ista stvar.

Ok mešam u pravu si, ali zar nije važno zadržati ravan opseg i na mestu slušanja, gde se pojavljuje na snimku i uticaj sobe?

Neumann-ov odziv je u laboratoriskim uslovima idealan, a kada se meri u sobi imaće rupa i planina koliko voliš. Opet na merenju sa mesta slušanja bi trebao da se dobije što približniji odziv ovom sa dijagrama jer je to idealno poimanje ravnog opsega. Tu na scenu stupa korekcija za koju sam pitao. Možda je ravan opseg jednostavno nedovoljno sočan, pa se pribegava sobnoj krivi.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Father said:

Ok mešam u pravu si, ali zar nije važno zadržati ravan opseg i na mestu slušanja, gde se pojavljuje na snimku i uticaj sobe?

Nije, ni u studijskim uslovima se ne teži tome, prvenstveno zbog toga što je nemoguće, i ništa manje bitno zbog toga što je neprirodno.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Delija said:

@Father

Video si krivu odziva u mom sistemu. @sondek je hteo da jos vise "zabiberim" bas. Kad je bas brz i cist, i kad ima pravi "kick" - nikad ti ga nije dosta.

Slažem se da je fascinacija basom kada je detaljan i jasan prva stvar na koju se ljudi oduševe.

I ja volim prisutan i ubedljiv brz i definisan bass, ali sa gomilom finih detalja i slojeva u tim niskim tonovima. To je zaista odličan doživljaj uvek kada se čuje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

kh750_kh80_freq_resp_510.gif

Na prvoj slici je odziv monitora, a na drugoj woofer + monitor. Na prvom dijagramu monitor ide ispod 50Hz a na drugoj staje na 200hz i "pegla se" sa wooferom koji je prikazan zelenom linijom. Plava prikazuje rezultujući susret dve kutije.

Na koji način se regulišu ograničenja opsega i jednog i drugog zvučnika da se ovako ispegla odziv? Nekom aplikacijom preko kompa ili samo na zadnoj ploči.

KH 750 DSP sub ima integrisan high-pass filter i to 24 dB/oct (Linkwitz–Riley - zato je FR ravan) iliti ima odlican preduslov za savrsenu integraciju. Na slici je jasno da je crossover podesen na 80 Hz.

Ono sto fali je DSP za "peglanje" subwoofer-a u sobi. miniDSP 2x4 HD to lako i jeftino resava.

Voleo bih da poslusam ovaj konkretan sistem. Nekoliko puta sam slusao ozbiljne PA sisteme / studijske monitore i bilo je i onih sa prebrijanom analiticnoscu, ali i vrlo slusljivih i ozbiljnih sistema cak i za Hi-Fi primenu.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Delija said:

KH 750 DSP sub ima integrisan high-pass filter i to 24 dB/oct (Linkwitz–Riley - zato je FR ravan) iliti ima odlican preduslov za savrsenu integraciju. Na slici je jasno da je crossover podesen na 80 Hz.

Ono sto fali je DSP za "peglanje" subwoofer-a u sobi. miniDSP 2x4 HD to lako i jeftino resava.

Voleo bih da poslusam ovaj konkretan sistem. Nekoliko puta sam slusao ozbiljne PA sisteme / studijske monitore i bilo je i onih sa prebrijanom analiticnoscu, ali i vrlo slusljivih i ozbiljnih sistema cak i za Hi-Fi primenu.

Ne fali, postoji DSP, a mrežni port na subovima je upravo tome namenjen, da mu se pristupi preko Neumann Control aplikacije za mobilne uređaje.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Delija said:

:thumbsup2

 

Jedino je veliko sr to sto aplikacija postoji samo za iOS.

https://apps.apple.com/de/app/neumann-control/id1394556417

Не, оно што фали је да откључе апликацију. За сада, апликација ради само у комбинацији KH80 + KH750. Бар задње што смо покушали  

Али, ради одлично и овако. :)

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, InSides said:

Не, оно што фали је да откључе апликацију. За сада, апликација ради само у комбинацији KH80 + KH750. Бар задње што смо покушали  

Али, ради одлично и овако. :)

Jel ste kontaktirali support u vezi toga? Sub bez DSP-a nema trika da se optimalno podesi. Koliko god da je dobro, sigurno moze bolje.

 

Jel imate neko merenje mozda?

To mi je jedini nacin da "daljinski" vidim koliko je "odlicno" :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Delija said:

Jel ste kontaktirali support u vezi toga? Sub bez DSP-a nema trika da se optimalno podesi. Koliko god da je dobro, sigurno moze bolje.

 

Jel imate neko merenje mozda?

To mi je jedini nacin da "daljinski" vidim koliko je "odlicno" :)

 

Мислим да је власник контактирао Neumann баш у вези софтвера. Раде на случају. Мада, пробао бих пар трикова и пре тога да видимо дали може да се “хакује” приступ. 

Нисмо мерили. Верујем да је то у план власнику, у првој прилици. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

@Father

Video si krivu odziva u mom sistemu. @sondek je hteo da jos vise "zabiberim" bas. Kad je bas brz i cist, i kad ima pravi "kick" - nikad ti ga nije dosta.

Do te mere si doterao bas ,da je mozda presavrsen.Cvrst tacan dubok kad ga ima ima ga bekrajno nisko ,mrda zidove,kaf ga nema nema ga na vestacki nacin.Meni je u momentu falilo mozda neceg sto je mid bass pre nego bass ,malo da drma i el.bass...da se isprlja kao i uzivo.Posle si dalje pustao numere sa moćnijim jacim bassom pa mi ga naravno nije falilo...Volim kad se bass dobro cuje i kad ga je manje u numeri..i upravu si jako da kad imas cist i jasan bass nikad ga dosta, jer ne prelazi nikad u svoju ruznu stvar da napravi muljav zvuk.Vlasnicima kompresionih kutija će najpre biti jasno ovo,na dobrim kimpresionim zvucnicima stisneš loudness ..."nikaki" problem.Mslm znam ja da je to koloracija,ali ako je sve savrseno neka je malo,tako je i u prirodi-begeš mrda astal i čaše zveckaju...na jednom od jazz festivala je neki lik tako przio bass da sam mislio da će sva ona drvena "lamperija" za akustiku da poodpada po nama...pritom sve cisto savrseno.Mslm nikakva kritika,licna preferenca,savrseno si odradio bass .Ko zna sta bi jos čuli da nisu stigle komsije...

p.s.voleo bi da imam woofer,al jednostavno nema se gde s njim

Link to comment
Share on other sites

Cestitke vlasniku na sistemu, znam da nije pogresio. :)

Pre vise od 10god, kada sam prvi put cuo na jednoj studijskoj prezentaciji Klein Hummel (tada model O300 + 0800 sub), ostao sam bez teksta, i znam sam da ce to biti moj sledeci zvucnik/kombinacija.

U medjuvremenu KH je u vlasnistvu Neumanna, a uspeo sam i nekako da poslusam i ostale njihove modele: KH310, kao i manje monitore KH80 i KH120. Svaki je svirao odlicno. Bukvalno!

Upravo ta kombinacija koju vlasnik ima, a cini je 2xKH310 + 2xKH750, je nesto sto cu da nabavim, nadam se :). Plus RME na dacu...

Jos jednom...Bravo!

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Pirate said:

Plus RME na dacu...

Jos jednom...Bravo!
 

Ево надамо се да се власник ускоро јави. :) Зезам се, свакако, није свако пискарало као ја - а и верујте да је српски понекад тежи од енглеског.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...