Jump to content


Iskustva sa tax free i carinom


Margioni

Recommended Posts

Pozdrav za sve članove foruma!

Interesuje me, da li je neko od članova imao iskustva sa tax free hifi robe kupljene u EU i da li se isplati tražiti povraćaj novca, ako znam da me čeka carinjenje robe na našoj granici, ili se to jednostavno ne isplati, već stara oprobana šema, "nemam ništa", a da se pre toga, ne traži tax free. Nemam predstavu koliki su nameti za fizičko lice. Vrednost robe 500+ eura.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, AlexBgd said:

Ma nemam problem sa pravljenjem zla :D, nego znam da u poslednje vreme mađarski carinici, u ovom slučaju, dojavljuju našima, o povraćaju poreza na robu koja se iznosi.

 

Opušteno,kolega na tom šalteru za overu računa, uvek bude gužva tako da mađar nema vremena da digne glavu, a kamoli da javlja našima.Jedino što su naši carinici opasni psiholozi,moraš da budeš ladan ko špricer kad komuniciraš sa njima.;)

Link to comment
Share on other sites

Ako dojavljuju, onda ništa. Mada mi nije jasno zašto bi dojavljivali, kada bi svaki iskusan carinik trebalo da jednim pogledom ispod haube proceni vrednost robe... da li je nešto u originalnoja ambalaži ili je korišćeno i koliko košta. Oduvek su propuštali nakrcane automobile a kačili se za one koji im ne tutnu neku kintu a nose neku glupost.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, microfarad said:

Opušteno,kolega na tom šalteru za overu računa, uvek bude gužva tako da mađar nema vremena da digne glavu, a kamoli da javlja našima.Jedino što su naši carinici opasni psiholozi,moraš da budeš ladan ko špricer kad komuniciraš sa njima.;)

Uvek opušteno, nek ide život, imam i ja keca u rukavu, tj. 3. Jednu od 3.meseca, drugu od 10 godina, i jednog od 14, neće mene valjda, uostalom, imam i duge trepavice :rolleyes:. Jbte, tek sad vidim, k'o CigAni.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, AlexBgd said:

Mene interesuje da li se isplati tražiti tax free, a posle toga cariniti robu.

To što tamo ne bi povratio porez, ne oslobađa te carine (ako roba podleže carini) i pdv-a ovamo. Dakle povrati ga u svakom slučaju. Ne zavisi od toga da li ćeš plaćati kod nas. A retko će te zaustavljati i pretresati, sem ako se nisi nakrcao za neki šverc. Bar tri puta godišnje uđem iz pravca Hrvatske kod u Srbiju i niko me nikad ništa pitao nije. Obično sa strane nekog natovarenog zaustave. 

Link to comment
Share on other sites

Da li neko zna neku firmu napolje koja umanjuje porez na ploče.Viđao sam to na nemackom ebay ali je firma bila bezobrazna sa shippingom.Dakle neka normalna firma.Nemam problem sto plaćam pdv, iako ga svake 4 godine neka nova baraba odnese na kipar umesto da ga potrosi ovde, već sto ga plaćam dva puta.

Link to comment
Share on other sites

recimo ovo,ok mi je cena i pise ukljuceno 19% poreza.Uredu mi je da platim radije nasoj drzavi 20% pdv i "štetujem" 1% ,ali 39% ukupno je previše .Jel to sto pise da je u ceni porez znaci da će da mi ga odbiju pri naplati? http://m.ebay.de/itm/Buena-Vista-Social-Club-Buena-Vista-Social-Club-Vinyl-2LP-NEU-0952938-/292021899298?nav=SEARCH

Link to comment
Share on other sites

@sondek, po pravilu, firme koje izvoze ili prodaju u inostranstvu, fakturišu bez poreza. Nažalost, nemaju sve firme takvu fiskalnu osposobljenost. To naročito važi za manje firme, tako da može da ti se desi da platiš dva poreza, ali u tom slučaju možeš da budeš siguran da prodavac neće staviti sebi porez u džep.

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam to umanjenje nekad,ali često i nisam pa mi bas i nije jasno.I meni je logično da ako već naglase da je porez u ceni da ti ga odbiju pri naplati.Btw.ovi nisu skupi sa isporukom,ovi koje sam pomenuo zaracunase shiping 19€.Shipping iako nije direktna tema prestavlja velik problem,narocito pločarima.Ulazi u osnovicu pdv-a,a nekad bude veći od vrednosti ploce.Jednom mi je racunica bila sledeća:first press vinil 5usd,shipping 15,i pdv oko 500din...sta reći,a ne zaplakati.

Link to comment
Share on other sites

Ima za dostavu varijanta, doduse samo za UK, 2.5 funte po kg, za skuplje stvari  - objektive, televizore 10% od cene. Nema sta mi nisu donosili, od cizmi i cipela za zenu i svakakve tehnike do zacina...Platis i sipujes na njihovu adresu u Londonu i onu su u NS na svakih 10-14 dana. Dolaze velikim kombijem. jednom sam video da nose ploce za bilijarske stolove..

Link to comment
Share on other sites

Sa amazona dosta porucujem.Nisu mi umanjivali cenu.Mozda nesto gresim pri porucivanju,ali i Vilijevo objasnjenje mi dosta govori.Ne sumnjam da pakuje neko sebi tax fre vec da kako rece Vili jednostavno nisu ''fiskalno osposobljeni'',lep iraz :-).Nekako mi Nemci deluju najvicniji jer ne vole da grese na nicemu i vole preciznost u svemu,jedino me jezicka barijera malo odbija ali sam poceo da poredim ebay uk i de i cesto bude povoljnije u nemackoj.Ameri imaju super cene ploča samo ubi shipping,a ću izgleda da to resim uz pomoć drugara.Prodaju nam btw. po berzama ploce po 20-25E sa discogsa koje su u USA 1-5usd max.U radnjama sa novim plocama sad ispada bolja situacija.

Link to comment
Share on other sites

Roba ako je proizvedena u EU, ne podleže carini. Ali podleže 20% PDV-a.

Dokazati da je proizvedeno u EU nije baš uvek prosto, ako mislimo na tehniku. Obzirom da se 99% tehnike proizvodi na dalekom istoku, ne znam kako bi carinik reagovao da mu ponudimo Naim gde lepo na kutiji u svim uređajima unutra piše Made in England.

Uvoznik sigurno ne plaća carinu na npr. Britanski, Nemački, Danski HiFi, ali oni dobijaju potvrde od proizvođača šta se gde pravi, te to prilažu carini prilikom uvoza. Ako sami nosimo nešto, ne znam kako ide.

Mađarski carinici za sada ne javljaju našima ništa. Prelazio sam više puta, overavao porvaćaj AFA kod Mađara, a onda sam kod naših morao sam da prijavim šta nosim, ili sam prolazio uz "nemam ništa za prijaviti".

Link to comment
Share on other sites

Da bi ste ostvarili pravo carinske povlastice za uvoz robe po 0% carine za npr.Naim kupljen u Njemackoj prilikom kupovine treba da trazite izvozni gotovinski racun sa vasim podacima i adresom van EU,na racunu treba da stoji izjava prodavca da je  roba prodana po tom racunu evropskog preferencijalnog porijekla ( ukoliko je vrijednost manja od 6000 EUR,za vecu vrijednost ide obrazac EUR 1).Ukoliko je vrijednost manja od 1000 EUR s tim racunom se javljate carini na izlazu iz EU i oni vam ovjeravaju istup i taj racun ste u obavezi da vratite prodavcu kao dokaz o istupu robe van EU,tek onda mozete dobit povrat uglavnom oko 17% na cijenu robe.Svaki prodavac u DE ce vam uzeti depozit u vrijednosti pdv-a koji ce vam vratit nakon prikazivanja dokaza o istupu robe koji oni moraju imati zbog svoje inspekcije.

Ukoliko je roba skuplja od 1000 eur mora se raditi carinska procedura koja je slicna s tim da Naim mora poslati izjavu da je uredjaj koji je kupljen evropskog preferencijalnog porijekla i tek nakon primitka te izjave njemacka carina odobrava izjavu na fakturi.Dalje je isto,ostavlja se depozit u iznosu pdv koji se vraca.Cim carina na izlazu skenira bar kod na carinskoj deklaraciji prodavac ima dokaz o istupu i moze vam vratiti depozit.Ovakva je procedura za sve pa i za ploce.Ni jedna firma vam nece prodati robu pez pdv ako nije u mogucnosti da dobije potvrdu o istupu van EU.

Nakon toga sa papirologijom se javljate domacim carinicima gdje placate domaci pdv.U BiH oslobadjanje od carine nije moguce usmenom prijavom nego se morate obratiti spediteru koji ce odradit papirologiju,tj.jos troskova,mislim da je i u Srbiji isto.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

Roba ako je proizvedena u EU, ne podleže carini. Ali podleže 20% PDV-a.

Dokazati da je proizvedeno u EU nije baš uvek prosto, ako mislimo na tehniku. Obzirom da se 99% tehnike proizvodi na dalekom istoku, ne znam kako bi carinik reagovao da mu ponudimo Naim gde lepo na kutiji u svim uređajima unutra piše Made in England.

Uvoznik sigurno ne plaća carinu na npr. Britanski, Nemački, Danski HiFi, ali oni dobijaju potvrde od proizvođača šta se gde pravi, te to prilažu carini prilikom uvoza. Ako sami nosimo nešto, ne znam kako ide.

Mađarski carinici za sada ne javljaju našima ništa. Prelazio sam više puta, overavao porvaćaj AFA kod Mađara, a onda sam kod naših morao sam da prijavim šta nosim, ili sam prolazio uz "nemam ništa za prijaviti".

Hvala na iscrpnom odgovoru i konkretnim informacijama. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...