Jump to content


Iskustva sa tax free i carinom


Margioni

Recommended Posts

On 3.3.2017. at 21:20, Trouble said:

Da bi ste ostvarili pravo carinske povlastice za uvoz robe po 0% carine za npr.Naim kupljen u Njemackoj prilikom kupovine treba da trazite izvozni gotovinski racun sa vasim podacima i adresom van EU,na racunu treba da stoji izjava prodavca da je  roba prodana po tom racunu evropskog preferencijalnog porijekla....

 

Trouble, ovde sada ne mogu da pohvatam da li pričaš o povraćaju PDV u zemlji gde smo kupili uređaj, ili o oslobađanju od carine kod nas, za uređaj proizveden u EU?!? U stvari, vidim da u jednoj priči, obuhvataš i jedno i drugo, ali ne hvatam koji deo procedura je čemu namenjen.

Pogotovo me malo zbunjuje deo koji sam podvukao? Dakle, hoćeš reći da maloprodajni trgovac izdaje potvrdu gde je određena roba proizvedena, i da naša carina tu izjavu uzima kao validnu?!? Nisam siguran da on, trgovac, baš uvek mora znati tačno poreklo robe i zemlju proizvodnje?

Dosta tehnike sam kupio napolju, te više puta ostvario pravo na povraćaj (stranog) PDV-a, ali još nisam imao priliku da izbegnem carinjenje kod nas ako je roba proizvedena u EU. Do sada sam uglavnom pohvatao da je to (gotovo) nemoguće ako smo nešto sami kupili i prenosimo preko granice, te da se to može ostvariti samo komplikovanim procedurama koje su zapravo namenjene firmama, uvoznicima i špediterima.

Nedavno u Nirmbergu  gde sam se zatekao, lokalna HiFi radnja je baš povoljno prodavala demo verzije nekoliko Naim uređaja. Uz povraćaj Nemačkog MwSt, izašlo bi zaista povoljno, pa čak i da platim 20% pdv kod nas. Ali bi bilo lepo ne platiti još i carinu. Kako bi realno (i legalno) to mogli uraditi?

Link to comment
Share on other sites

Kad se već tema ovako razvila, da opišem svoj doživljaj od pre nekoliko godina.

Pazario sam neke drajvere (još su neraspakovani, čekaju da nešto uradim s njima), iz Poljske, od velletrgovca, kao privatno lice.

Da bi ispunio neke lokalne propise, nije mogao to da šalje poštom, nego Fedex-om. Što znači - noćna mora za kupca u Srbiji.

Prvo su naši ustanovili da je u izjavi koja me oslobađa dela obaveza gramatički neispravno napisana jedna reč. Toliko su bili izričiti u tome, da sam odmah shvatio da je greška apsolutno nepopravljiva, nešto kao kada upucaš nekoga, pa se pokaješ. Znači, ništa od popusta.

Onda se ispostavilo da novosadska carina nije vlasna da primi tu pošiljku, nego se roba iskrcava u Beogradu. E sad, ne sećam se da li se tamo i carini, ili se ipak šalje u novosadsku carinarnicu, tek, roba se posebnim, samo za tu priliku plombiranim kombijem dovozi ovamo, takav zamandaljen je došao do moje kuće, čak je jednom i prenoćio, a da nisu mogli kombi da koriste za nešto drugo. Iz nekog razloga nisam mogao lično da odem do Beograda po pošiljku.

Sve to za robu koja ukupno vredi manje od hiljadu evara... cirkus, samo je mečka falila. Banda lopovska - o troškovima da i ne pričam (porez, carina, špedicija...). Sreća da je startna (veleprodajna) cena bila izuzetno povoljna, pa sam ipak dobro pazario.

Link to comment
Share on other sites

Šta da se radi, naša carina još uvek radi po sistemu ustanovljenom u doba samoupravnog socijalizma... i ne možeš im ništa...

Meni je svojevremeno (doduše, dosta davno, 2007.) carinik tražio fiskalni račun kao dokaz????? Ej, fiskalni za robu kupljenu preko interneta, pri čemu je prodavac bio iz USA. I džaba sam ja nepismenom pokušavao da objasnim suštinu...jok, negde čuo/video da mora fiskalni račun i jok. Na svu sreću bio sam toliko uporan da tražim šefa, a šefica dovoljno normalna da shvati da ja nikako ne mogu da imam fiskalni račun i da je invoice dovoljan i jedini validan dokaz kupovine i da se on uzima kao osnova za carinjenje.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, NShappy said:

Trouble, ovde sada ne mogu da pohvatam da li pričaš o povraćaju PDV u zemlji gde smo kupili uređaj, ili o oslobađanju od carine kod nas, za uređaj proizveden u EU?!? U stvari, vidim da u jednoj priči, obuhvataš i jedno i drugo, ali ne hvatam koji deo procedura je čemu namenjen.

Pogotovo me malo zbunjuje deo koji sam podvukao? Dakle, hoćeš reći da maloprodajni trgovac izdaje potvrdu gde je određena roba proizvedena, i da naša carina tu izjavu uzima kao validnu?!? Nisam siguran da on, trgovac, baš uvek mora znati tačno poreklo robe i zemlju proizvodnje?

Dosta tehnike sam kupio napolju, te više puta ostvario pravo na povraćaj (stranog) PDV-a, ali još nisam imao priliku da izbegnem carinjenje kod nas ako je roba proizvedena u EU. Do sada sam uglavnom pohvatao da je to (gotovo) nemoguće ako smo nešto sami kupili i prenosimo preko granice, te da se to može ostvariti samo komplikovanim procedurama koje su zapravo namenjene firmama, uvoznicima i špediterima.

Nedavno u Nirmbergu  gde sam se zatekao, lokalna HiFi radnja je baš povoljno prodavala demo verzije nekoliko Naim uređaja. Uz povraćaj Nemačkog MwSt, izašlo bi zaista povoljno, pa čak i da platim 20% pdv kod nas. Ali bi bilo lepo ne platiti još i carinu. Kako bi realno (i legalno) to mogli uraditi?

Da probam pojasniti.Prilikom kupovine,ukoliko je vrijednost robe manja od 6000 EUR,prodavac mora navesti da je roba evropskog preferencijalnog porijekla.Ta izjava mora biti napisna na računu doslijedno od riječi do riječi i propisana je od EU.

Sa tim računom javljate se špediteru u zemlji gdje ste kupili robu koji preko prodavca od prozivođača dobiva izjavu da je taj proizvod evropskog pref.porijekla.Npr.za automobile svaki golf kupljen bilo gdje u Evropi dobija potvrdu o porijeklu iz Wolfsburga gdje je sjedište WV.

Na osnovu te dokumentacije špediter radi izvozne papire i na njima navodi da je prilikom izvoza korišćena povlastica.Na izlazu iz EU na granici,carinik skenira bar kod na deklaraciji i time je završen postupak u EU.Poslije ovog mozete traziti povrat depozita ako je ostavljen.

Kod domaćih carinika postupak je sličan,javljate se špediteru koji bi trebao sve završiti.Na osnovu ovako izdate fakture za robu carina nema osnova da vam odbije korištenje povlastice tj.ne moze da vam naplati carinu.Ono što može je da pošalje provjeru u zemlju izvoznicu ali i u tome slučaju moraju da vam prihvate povlasticu.U slučaju negativnog odgovora vi naknadno plaćate razliku carine.

Za robu jeftiniju od 1000 EUR,postupak je jednostavniji.Carini se javljate samo na izlazu iz EU,izjava na računu se porazumijeva samo se sada ne traži potvrda proizvođača.Za robu skuplju od 6000 EUR izdaje se obrazac EUR 1 koji košta pedesetak eur i moze ga dobiti i fizičko lice i ponovno se traži potvrda proizvođača.

Sve navedeno važi u slučaju kada želite da u svojoj zemlji ostvarite pravo na neplaćanje carine na robu EU porijekla.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...