Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

On 12/2/2017 at 20:11, Father said:

Ostaje da proverim sta se desava sa starim kablom terminisanim RCA konektorima iz kanibala (kopija furuteka). 

Juče popodne sam proverio stare interkonekte i ni traga od naglašenog midbasa i farbe. Vratio i interkonekt sa WireWorld konektorima i primeti se vrlo mala naglašenost u midbasu i sredini. Nekako ipak u celosti bolje izbalansirano zvuči stari sa konektorima iz kanibala.

I pored toga što je identična konstrukcija, dimenzije provodnika i kupljen na istom mestu, ipak nije isti kabl u oba IC-a. Na starom IC-u mi je narandžasti kabl Turske proizvodnje, a na novom Španski. Vrlo je moguće da i pored identičnih specifikacija i standarda, nije isti bakar ili izolator okolo provodnika na oba kabla. Ne mogu da tvrdim da je lošiji, ali u mom sistemu izgleda da se ne gađa dobro sa basićima i njihovom zvučnom karakteristikom u delu oko 500Hz.

U svakom slučaju šiljci su u mnogome pomirili disbalans u bass/midbas području sa gornjim delom zvučne slike tako da se i visina dodatno oslobodila praćena transparentnijom sredinom i boljim prostornim fokusom. Bass nije izgubio na dubini već se samo bolje utegao i iskontrolisao. Čak mi se čini da je talasni atak dosta intenzivniji u basu,  ali sa manje predimenzionisane mase koja se formirala na gumi ispod zvučnika.

Zaključujem da je Vishay operacija propustila mnogo više energije u tom donjem delu zvuka nego prethodna kombinacija sa Mundorfima, pa je dubina koju je na neki način veštački izdizala i podržavala naduvana guma, kao podloga zvučnika, sada postala prenaglašeno istaknuta. Nije bilo potrebno dugo da se zaključi kako su prve fascinacije sa zvučnom masom zapravo prolazne "vau faze" koje je trebalo kvalitetno uravnotežiti sa ostatkom opsega. Naravno trebalo je sačekati i vreme usviravanja novih komponenti skretnice, pa sam sa za šiljcima posegao tek posle 7 dana. Što se visine tiče tu je napredak zaista izvanredan u smislu zvučne rafiniranosti, prisustnosti i tonalne slojevitosti. Sada na šiljcima, sredina je izvanredno ocrtana oslobađajući prostorno / ambijentalnu komponentu za kvalitet više.

Sve u svemu jako sam zadovoljan i toplo preporučujem Vishay 1848 seriju kondenzatora za korišćenje u skretnici, jer zaista donose izvanredan tonalni balans oslobađajući zvučnik od raznoraznih čudnih twikova iz prošlosti. :)

Link to comment
Share on other sites

Prethodni IC kabl sam napravio od monokristalnog bakra, NEOTECH, UPOCC, pun provodnik preseka 0.8mm? (18AWG)

Vrlo solidno izveden - 2 žice upletene, umotane u teflon pa omotač od folije uzemljen na strani izvora. Zvuk je bio pretanak i napadan, imam ga i dalje ali negde u plakaru odložen terminisan kompletom kanibalovih konektora.

Probaću ga opet večeras.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Prethodni IC kabl sam napravio od monokristalnog bakra, NEOTECH, UPOCC, pun provodnik preseka 0.8mm? (18AWG)

Vrlo solidno izveden - 2 žice upletene, umotane u teflon pa omotač od folije uzemljen na strani izvora. Zvuk je bio pretanak i napadan, imam ga i dalje ali negde u plakaru odložen terminisan kompletom kanibalovih konektora.

Probaću ga opet večeras.

Ne znam šta mi treba da komentarišem priču o kablovima...ali generalno su osobine UPOCC bakra suprotne onome kako si ti opisao svoje iskustvo, to se naročito odnosi na solid core žicu koju često u bi amping varijanti stavljaju na visokotonac upravo da bi se izbegao ''napadan i tanak'' zvuk.

Ništa lično, ali mislim da su kablovi samo izgovor za pristup ''cepanje dlake na 4 dela''...moj pristup hobiju je drugačiji pa se zato i izvinjavam što sam se umešao u temu kojoj ne pripadam, ali reko' da iznesem neka svoja iskustva sa UPOCC.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ne znam šta mi treba da komentarišem priču o kablovima...ali generalno su osobine UPOCC bakra suprotne onome kako si ti opisao svoje iskustvo, to se naročito odnosi na solid core žicu koju često u bi amping varijanti stavljaju na visokotonac upravo da bi se izbegao ''napadan i tanak'' zvuk.

Ništa lično, ali mislim da su kablovi samo izgovor za pristup ''cepanje dlake na 4 dela''...moj pristup hobiju je drugačiji pa se zato i izvinjavam što sam se umešao u temu kojoj ne pripadam, ali reko' da iznesem neka svoja iskustva sa UPOCC.

Prevedeno na srpski, dobar sistem radiće dobro i sa kablovima od stone lampe...;)

Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, vaši iskreni i direktni komentari su uvek dobrodošli, ako se nešto može naučiti.

Ja sam se tim tragom uravnoteženije i kvalitetnije interkonekcije svojevremeno pomučio i napravio interkonekte od pomenute Neutech žice u teflonu solidnog kvaliteta, i dalje mi je u preampu kao interno ožičenje, vidi se na slikama sa prethodne stranice ove teme (crvenie žičice).

Nažalost u tom momentu nisu mi prijali ni na RCA IC-u, ni na nešto malo kasnije napravljenom UBS A-B kablu. Sve u svemu izuzetno naporan i oštar prizvuk.

Kao što rekoh probaću ih ponovo, tek sam juče video da ih uopšte imam u IC varijanti, potpuno sam zaboravio da sam ih pravio kao IC. Zapravo sam izvukao UBS da ponovo probam i uporedim sa narandžastim i vrlo brzo ga vratio u kutiju u plakaru, pa video da sam pravio i RCA IC. Ostavili su mi jako loš utisak sve u svemu i u obe varijante.

U preampu nisam probao ništa drugo, a i namenski sam kupio šatro "kvalitetnu žicu" za interno ožičenje, pa rekoh da kupim više i probam ove dve opcije kablova (IC i USB A-B). Sada je veliki posao da ih menjam, ali ako se i ponovo pokažu kao zadnji put kada sam ih slušao leteće i iz preampa u nekom momentu dokolice.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Zexx said:

Prevedeno na srpski, dobar sistem radiće dobro i sa kablovima od stone lampe...;)

Teže malo!

Vazda puta potvrđeno da neće dobro raditi. Ali ovo sada postaje moja reč protiv tvoje!? Moja iskustva ukazuju na važnost kvalitetne konstrukcije kabla, a manje isključivo kvaliteta žice.

Naglašava se čak da je solid core srebro lošije od istog toig solid core srebra pažljivo ispoliranog. Pa tip izolacije i načini pletenja, RF izolatori uzemljavanje ili ne omotača kabla .... sve se to čuje.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

Teže malo!

Vazda puta potvrđeno da neće dobro raditi. Ali ovo sada postaje moja reč protiv tvoje!? Moja iskustva ukazuju na važnost kvalitetne konstrukcije kabla, a manje isključivo kvaliteta žice.

Naglašava se čak da je solid core srebro lošije od istog toig solid core srebra pažljivo ispoliranog. Pa tip izolacije i načini pletenja, RF izolatori uzemljavanje ili ne omotača kabla .... sve se to čuje.:rolleyes:

Drugi deo definicije glasi ovako: nikakav kabl, kakve god konstrukcije bio i napravljen od kakvih god egzotičnih materijala, neće od prosečnog sistema napraviti high-end.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Father said:

... Ali hoće od dobrog HiFi sistema da napravi bolji HiFi sistem.

HiEnd je i onako mit, ako mu je primarni cilj i suština da bude High Fidelity, pa tek onda dizajnersko čudo za loženje masa.

Svaki sistem ima svoje limite, pa ako svira bolje zbog neke promene, znači da mu nije bilo "ugođeno" na odgovarajući način pre toga. Takođe, to bolje je najčešće samo drugačije, i nekome može da se dopadne, a nekome ne...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Streetplayer said:

Cinimi se da ipak su vam ti narandzasti kablovi usko grlo kolko god vam se cinili dobro,mislim da biste mogli probati neki od occ bakrova posrebrenuh ili bez jer ti polipropileni sa takvim karaterisrikama treba vise da pruze ali im mora se pruziti nesmetana propusljivost

"Pure transmission", kratko istice uz svoj logo jedan ozbiljan brand i to primenjuje u praksi jako uspesno.

21 minuta ranije, Zexx said:

Svaki sistem ima svoje limite, pa ako svira bolje zbog neke promene, znači da mu nije bilo "ugođeno" na odgovarajući način pre toga. Takođe, to bolje je najčešće samo drugačije, i nekome može da se dopadne, a nekome ne...

Zbog ovoga i uklapamo svoje sisteme i na razne nacine ugadjamo da prodisu i pokazu sta mogu, dokle god moze vise, vredi pokusavati. Ali istina je da skoro uvek u lancu ima neki remetilacki faktor koji ostavlja prostor za promene koje po pravilu nisu uvek na bolje.

Ko zeli vise, mora da dresi kesu za ozbiljnije sisteme i nove vidike.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ovo ima rezona jer je i High Fidelity sam po sebi subjektivna stvar, od čoveka do čoveka, a boga mi i žene.

Nije. High Fidelity je visoka vernost reprodukcije, tj. nešto najpribližnije što se može dobiti u svom prostoru, a tonac je zamislio kako treba da zvuči…

A subjektivno je da li neko voli svetliji zvuk; pa da mu recimo viola zvuči kao violina… Da mu činele zvuče kao da su od plastificiranog prohroma ili možda lima 0,3 mm, itd…

Ili da neko voli da mu glasovi/vokali budu staklasti, prepuni detalja, gde možeš čuti u kom položaju je resica, a da mu nije toliko bitno da li je raspon ruku bubnjara na živom snimku akustičnog koncerta 12 metara ili manje :wink:

 

ps. podrazumeva se da su kod tog bubnjara produkcijom hteli da naprave realističan snimak i da su hteli da zvuči približno pravim veličinama…

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, den!s said:

Nije. High Fidelity je visoka vernost reprodukcije, tj. nešto najpribližnije što se može dobiti u svom prostoru, a tonac je zamislio kako treba da zvuči…

Ni u prirodi ne čujemo isto isti instrument , izvođenje ili aranžman i na isti način. Ko referenca, polazimo svi sa drugih pozicija i nema šanse da svima štima! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ni u prirodi ne čujemo isto isti instrument , izvođenje ili aranžman i na isti način. Ko referenca, polazimo svi sa drugih pozicija i nema šanse da svima štima! 
Ok za to da ne čujemo svi isto, slažem se. Ali zato postoje merni uređaji recimo.
Npr. slušamo sistem gde spojiš kablove od xxxxx evra, za koje tvrdim da daju prozračniju sliku, da ima više detalja u visokim, itd, itd...
Ti ne čuješ to bogatstvo detalja u visokotonskom području, tebi zvuči isto/slično. Čudno?
Onda sa nekim mernim uređajem (mikrofon + itd) snimimo frekvencijski odziv sa mesta slušanja i ako pokažu grafikoni da nema razlike, dokaz da sam umislio, tj. da je placebo u akciji :wink:

Tako da nema kome štima, kome ne. Tu je ono: koza, rog...

Ne znam da li je neko davao merenja kod kablova, a da nije LRC?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, den!s said:

Ok za to da ne čujemo svi isto, slažem se. Ali zato postoje merni uređaji recimo.
Npr. slušamo sistem gde spojiš kablove od xxxxx evra, za koje tvrdim da daju prozračniju sliku, da ima više detalja u visokim, itd, itd...
Ti ne čuješ to bogatstvo detalja u visokotonskom području, tebi zvuči isto/slično. Čudno?
Onda sa nekim mernim uređajem (mikrofon + itd) snimimo frekvencijski odziv sa mesta slušanja i ako pokažu grafikoni da nema razlike, dokaz da sam umislio, tj. da je placebo u akciji :wink:

Tako da nema kome štima, kome ne. Tu je ono: koza, rog...

Ne znam da li je neko davao merenja kod kablova, a da nije LRC?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

naravno, ako je covek polugluv njemu je sve ravno, isto...Pogleda grafikon i kupi zvucnike... Cuveni Zaph je testirao i izmerio preko 100 zvucnika sa sve karakteristikama, hvala mu, ali nigde ne opisa tonalitet nijednom. Sta mi vredi ravan grafikon, ako zvuci kao kanta...Ili po tvom da sacekamo da ljudi uz mikrofon izmisle i neki tonalitet instrument, i onda nam ne trebaju nikakve zice koje menjaju zvuk nego imamo proveren recept.

@Father, ukoliko ti je na neotechu posrebreni wireworld, pokusaj nesto drugo, meni licno, za razliku od vecine koji su to koristili ovde su ti konektori malo zesce sr..e, od svega probanog, a probao sam dosta...Piskav , tanak i neslusljiv zvuk , kao da se stalno usviravaju i to mesecima.

Link to comment
Share on other sites

@milovan1963

Na tom sa UPOCC Neutech žicom mi je isto kanibalov činč koji sam linkovao neki post ranije. Taj činč koristim sigurno 20 godina na raznim konstrukcijama i do sada sam zvučno dobijao vrlo sličan "linearan" odziv kod kablova koje sam zadržavao i koristio od raznoraznih konstrukcija koje sam pravio. Ako sam dobijao isti ili nešto malo bolji zvuk (meni na uvo) zadržavao sam manje komplikovanu konstrukciju kabla, a ostavljao stare u plakaru. Do skoro nisam menjao kablove koje sam napravio još pre sigurno 10 godina, koji i danas rade izuzetno, samo su izrazito kruti i teški za izradu, a dolaskom Oppo-a bili su mi kratki da dohvate Hiragine ulaze. Imam ih i dalje i mogu da se koriste ali su manje praktični.

Sa ovom narandžastom sam dobio sve što mi je bilo potrebno, ali sam napravio još jedan set IC-a za probu sa WW Gold setom činčeva. Srebro sam unosio u sistem i nikada mi nije prijalo, tako da sam ga otpisao. Ipak koristim bezolovni kalaj sa srebrom i tu je iskustvo potpuno drugo u zvučnom smislu od srebra kao provodnika. Hoću reći vrlo je pozitivno.

Link to comment
Share on other sites



naravno, ako je covek polugluv njemu je sve ravno, isto...Pogleda grafikon i kupi zvucnike... Cuveni Zaph je testirao i izmerio preko 100 zvucnika sa sve karakteristikama, hvala mu, ali nigde ne opisa tonalitet nijednom. Sta mi vredi ravan grafikon, ako zvuci kao kanta...Ili po tvom da sacekamo da ljudi uz mikrofon izmisle i neki tonalitet instrument, i onda nam ne trebaju nikakve zice koje menjaju zvuk nego imamo proveren recept.


Kakav tonalitet zvučnika?
Zvučnici nisu instrument nego reproduktor zvuka koji proizvodi instrument u nekom prostoru.

Bolje je možda, po mom, da sačekate da izmisle još neku glupost kao što je mikrofon, pa da izmeriš tonalitet rca konektora.
Ima nas i koji prvo pogledamo grafikon, odemo da poslušamo zvučnike da bismo čuli kako oni zvuče sa potpuno drugačijim žicama, presekom, geometrijom, izolacijom, da ne pominjem manje važne stvari kao što su pojačalo, prostorija, izvor, raspoloženje... Ali slušanje nam je uvek važno zbog stvari koje se ne vide u grafikonima. Ne zove se tonalitet, al nema veze.

I zaboravih, najvažnije nam je da čujemo mišljenja stručnjaka sa foruma koji su se naslušali gomilu komponenata, i koji qrac smo mi tu da im ne verujemo ili da ne uradimo po njihovom savet, nedajbože!?
Itd, itd :-)

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Na PC/Amp kablu prvom napravljenom u Kanibalu sa plasticnim konektorima imao sam brum.

Sledeci kabl na tom mestu je bio Neotech, neki od 7m recimo 25 do 50 Eu sa plasticnim konektorima opet sam imao brum, ali je muzika izgubila ono sto se naziva "mehanicka" reprodukcija ( kao da je neko sekao pesmu na delove pa spajao ).

Treci put sam odneo u Kanibal prethodni kabl i trazio da mi stave metalne RCA konektore ( sada takvi kostaju oko 300 Din ) i metalni minijack,  Brum se izgubio.

To je sve sto znam o RCA konektorima   :)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, den!s said:

sledeća primetna razlika je tonalitet

e to vec ne bih da komentarisem  :),   davno je sve bilo,  razlika koju sam cuo jeste samo ono sto sam napisao, prvo do kabla a zasto se brum izgubio sa potpuno metalnim konektorima nemam pojma, to nisu umeli da mi kazu ni oni koji rade sa tim profesionalno....  ( mozda su plastikaneri sa malo metala unutra bili ....  lose dizajnirani da ne kazem funkcionalni ali neispravni )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...