Jump to content


Father-ov Sistem


Father

Recommended Posts

2 minuta ranije, Father said:

... ali svakako govori o procesu usviravanja koji se lako može uočiti. Ima skeptika i po tom pitanju. Kažu usvirava ti se glava a ne elementi sistema...

Ne znam, ali moji servisni potezi na zvučnicima su bili drastični, sve sam odjednom menjao, ništa me to ne iznenađuje. A i trajalo je par meseci to renoviranje i ništa nije bilo u radu.

Kad sam prvi put uključio, bilo je užasno, sad je već malo bolje. To za mehaniku znam odavno, nije to ništa novo ni neobično. 

Za kondenzatore i kablove to nije toliko izraženo kao za zvučnike. 

Svaki put kad odem na odmor pa me nema 15-20 dana, primetim da u početku zvučnici zvuče drugačije. 

Link to comment
Share on other sites

Svako ko je kupio recimo nove zvučnike zna o čemu pričamo, jednostavno svi ti materijali koji se koriste su podložni promenama, mislim na vešanja. Malo je manje izraženo kad postojeći već razrađeni zvučnici stoje duže vremena, ali opet može da se primeti.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, prophet said:

Koja je svrha urađenih merenja?

Valjda da Father upozna svoje zvučnike malo bolje i ponešto doradi.

Nema opremu, a ja sam mu komšija.

Meni je ovo merenje i ono kako zvuči u saglasnosti 80%, makar tonalno jer merenja samo to i pokazuju.

Elektronika mu je odlična, korelacija sa merenjem postoji. 

Mislim da njegov sistem sa Hiragom sigurno ima više basa (makar i subjektivno) nego moje merno pojačalo male snage.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Father said:

Treba da redovno podmazuješ sistem.

Ja kada se vratim sa odmora odmah radi sve kao pre, uobičajno ugrevanje od 30-45 min.

Ja ipak ne odem duže od 14 dana. :D

Kod mene svaki put to postizanje finalnog zvuka traje oko 2 sata. Kad baš nisu radili dugo, treba dan-dva da se vrati na staro. Nekad sam išao na teren često po mesec i više dana, i isto je bilo sa usviravanjem, sad više ne moram da idem, samo ponekad na dan-dva.

Ali ti takođe i bolje čuješ od mene, za 10god. ima da slušam na osciloskopu ako ne oćoravim skroz.:D

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Valjda da Father upozna svoje zvučnike malo bolje i ponešto doradi.

Nema opremu

 

Hajde da stvari postavimo na svoje mesto. Razni vidovi merenja se koriste i konsultuju prilikom izrade planova, odabira koncepcije i u toku same izrade zvučnika. Ne vidim neku svrhu ovih post festum merenja. 

 

Link to comment
Share on other sites

Merenja sam se spremao da uradim već neko vreme i razgovarao sam sa nixiem na tu temu. Obzirom da je opšte mišljenje "poznavaoca" OB-a da bez 4x15" na pregradnom zidu ne može da se dobije bass ispod 300Hz, osećao sam potrebu da obelodanim merenja od ranije i ova poslednja od sinoć.

Ko zna da čita merenja sve mu je jasno, ko ne razume fiziku koja okružuje OB i donekle fuziju sa line array konceptom može slobodno da živi u strahu od ove koncepcije zvučnika i na dalje strahuje da basa nema. Nemam nameru da ih oslobađam tih strahova.

Mnogi zvučnici ne silaze ispod 50Hz i to ih uopšte ne čini lošim, čak naprotiv mnogi poseduju neku posebnost koja je već legendarna.

Onima koji linearnost vide samo u 20Hz glasnijim za 6db od 20kHz mogu samo da kažem da treba još mnooooogo da uče i slušaju muziku neposredno pored instrumenata.

HiFi nije prenosilac razglasnih boksmečeva sa koncerata sa udarcem u pleksus, već suptilna prirodna neposrednost ne ozvučenih instrumenata. Šta će mo sa nadrealnošću i predinamičnošću? Meni smeta. Npr. Pass sa 20 tranzistora, Bedini sa 40 .... Meni to nema ni trunku suptilnosti i finese. Udaračka prangija bez duše.

Neko voli tenis, a neko da bije u vreću. Ovi što pecaju i igraju Šah verujem da na tenisere gledaju kao teniseri na ove sa vrećom....

Slušajte kako vam je volja i šta vam je volja, svako je kreator svoje sreće i očigledno da HiFi nikada neće biti referentna disciplina obzirom da je izvanredno subjektivno doživljavan.

Dovoljno je reći da ravan zvučnik nikome ne prija, niti ga doživljava kao najprirodniju i dopadljivu prezentaciju zvuka. Šta reći dalje. Pa, treba reći da soba kvari ili popravlja tu i tamo, zato nam i ne trebaju linearni zvučnici.

Siniša Rankov iz ovog zaključka ima apsolutno najispravniji pristup problemu skretnice i tuninga za par ušiju koje će ih slušati.

Eto toliko za sada...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Filipescu said:

Ја лично разумем ова мерења и као доказ неверним Томама, да чоек има коректан бас одзив, што му многи спочитавају као немогутје...

Merenja dokazuju upravo ono sto "neverne Tome" i misle - da je bas "tanak".

Par room mode-ova ga u uskim pikovima podignu malo, ali to napravi jos veci problem za okolne frekvencije kojima ozbiljno fali energije.

 

BTW, bez slusanja, samo na osnovu merenja - ovde je verovatno veci problem od basa midbass..

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

 

Hajde da stvari postavimo na svoje mesto. Razni vidovi merenja se koriste i konsultuju prilikom izrade planova, odabira koncepcije i u toku same izrade zvučnika. Ne vidim neku svrhu ovih post festum merenja. 

 

U vezi ovoga,  @Father upravo pravi nove OB panele za drivere, koji će biti većih dimenzija od postojećih. Poželjno je svakako izmeriti pre prepravke da se uporedi sa onim što će biti. Izmerićemo i posle, ostaviću mu opremu da može sam da se igra i doteruje. Ja ne znam kako je moguće napraviti svoju uspešnu konstrukciju bez merenja. Nema šanse.

I kad praviš po nekom projektu, potrebno je merenje, često se driveri iz novije proizvodnje razlikuju od starih kao i međusobno. 

Link to comment
Share on other sites

Pisano je o tom planu na dvadesetoj strani ove teme. Stolar je pican svetske klase pa ga ne požurujem. Koliko mi javlja stupio je u kontakt sa inženjerima za izradu jedrilica i sa njima je iznašao neka vrhunska rešenja. Naoružao sam se strpljenjem po tom pitanju, dok za to vreme ja unosim fina podešavanja na ovom sad već poprilično prevaziđenom poligonu.

Link to comment
Share on other sites

To je svakako veliki problem za ideju sa subom kao supportom.

Radije bih išao na spuštanje najniže freq. Na 40Hz sa 60 konstrukcijom kutije oslanjajući se na room modove i na taj način doterao malo taj fundament. Verovatno će tada već trebati neki bass trap za okolo tih 33Hz room modova da se smire ako dođe, a doći će do njih.

Link to comment
Share on other sites

Približavanje basića i odizanje od poda će svakako proizvesti velike promene u midbas i bass prezentaciji, kao i prošireni baffle, blage horne...

Novo merenje će pokazati šta sam uradio novom konstrukcijim i implementiranim rešenjima. Svakako će se videti da li su pretpostavke bile na mestu ili su omašile cilj.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ih pomerao već neko duže vreme. U jednom momentu sam to mrdao i došao do najbolje kombinacije sa najpunijim zvukom sa mesta slušanja.

Svakako približavanje pozicije sa jednokrakog na jednakostranični trougao mi se nije dopalo, jer je zvučalo kao da sam stavio slušalice na glavu.

Moram da priznam da nisam izlazio drastičnije u sredunu sobe sa zvučnicima. Uglavnom sam tražio razmak i poziciju od zadnjeg zida, koja je sada 136cm, a širina između 235cm. Zakošenost ka unutra 8 stepeni ugla.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Ma koliko merenja govore, opet nisu potpuna slika linearnosti sistema. Ne smem ni da javim koji je produžni i ožičenje celog mernog sklopa.

Od mog sistema su samo zvučnici i soba učestvovali u merenju.

Da je signal išao u preamp, pojačalo snage kroz paklene vene sve napojeno nektarom iz Father Cables slamčica verujem da bi i te rupe bile ravnije.

Neka Nixieva merenja koje mi je pokazao, pokazuju razlike u odzivu u merenju sistema tokom prvog uključivanja i posle nedelju dana i nisu ni malo suptilne. Dakle prikazuju proces usviravanja i boljitak nakon izvesnog vremena.

 

Iskreno se nadam da ste nekada radili laboratorijska merenja  te ste samim tim upoznati sa činjenicom kolika su odstupanja dozvoljena da bi merenja bila validna. Uzimajući u obzir predviđenu grešku.

 

Ova merenja nešto svakako pokazuju. Ukoliko bi uz priljučenje opreme pokazivala drugačije rezultate nešto tu ne bi bilo u redu.

 

5 sati ranije, Father said:

Meni je i ovo vrlo informativno obzirom da sam imao donekle sličan utisak i očekivanje da zvučnik radi do 60Hz, a da prostorija preuzima ekstenziju i sopstvenom akustikom dopunjava, što je i suština OB-a.

Nije to suština OB-a. Suština OB-a je da uz pomoć zakona akustike izvuče maksimum iz prostorije, da u tom sadejstvu poništi sve nepoželjne uticaje i da ono što ostane bude čist ton. Dalje ,da se izbegne napregnut zvuk kutije, da se izbegne efekat kutije (zvučnika) u kutiji (sobi) i da pored širine i visine kreira  zvučnu sliku i u dubinu za šta je u mnogo većoj meri sposobna od drugih koncepcija.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, prophet said:

Od njega se može mnogo toga naučiti. Treba se držati onoga za šta je rekao da je osnovni preduslov u ovom hobiju - iskrenost pre svega prema sebi samom, kao i prema drugima.

Trudim se, zaista se trudim. :)

Link to comment
Share on other sites

Father/Nixie, da bi se dobio validan uvid odziva basa, treba dati odziv OBA zvucnika istovremeno, dakle, ne posebno levi i desni. Ovo, iz razloga sto dolazi do sabiranja ili ponistavanja pojedinih freq. na niskom opsegu.

Merenje mikrofonom na poziciji slusanja, grafik sa prikazom od 20Hz do 200Hz, bez smoothinga, vertikalna osa raspona 60dB. 

Daleko je bolje koristiti napredniji REW program koji daje i mnogobrojne druge informacije.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, damic said:

Father/Nixie, da bi se dobio validan uvid odziva basa, treba dati odziv OBA zvucnika istovremeno, dakle, ne posebno levi i desni. Ovo, iz razloga sto dolazi do sabiranja ili ponistavanja pojedinih freq. na niskom opsegu.

Merenje mikrofonom na poziciji slusanja, grafik sa prikazom od 20Hz do 200Hz, bez smoothinga, vertikalna osa raspona 60dB. 

Daleko je bolje koristiti napredniji REW program koji daje i mnogobrojne druge informacije.

Znam to, ali sa svojom opremom nisam bio u mogućnosti da merim paralelno oba zvučnika, pojačalo za merenje mi ne može da radi na 1,3oma koliko bi bilo kad bih vezao u paralelu njegove zvučnike, a nemam ni kablova za to. Morali bi napraviti sad odgovarajuće kablove pa da koristimo recimo Hiragu za merenje ako nije opasno, možda @Father to sam odradi kasnije kad zgotovi nove panele. Možda može da se meri i sa dva zvučnika vezana na red, nisam nikad probao, a opet i za to trebaju kablovi.

Davno sam pravio tu opremu, ne sećam se tačno dal je bilo 2006 ili 2007 kad sam uzeo da  radim novu skretnicu za svoje zvučnike. Uglavnom sećam se da sam tada prvi put video kako je Linkwitz koristio jeftine Panasonic WM61A kapsule, tako sam se zainteresovao za to i krenuo da pravim.

Napravio sam baterijsko pretpojačalo za mikrofon sa dva pojačanja za nearfild/farfield merenja i napajanje kapsule, malo pojačalo sa TDA2030A, podesivi stalak, mikrofon, JIG za merenje impedanse/frekventnog opsega i sve neophodne kablove. Prvo sam koristio PC i njegovu zvučnu karticu, a nakon toga sam kupio eksternu karticu M Audio transit 24/96 i laptop. Nju i danas koristim, samo je problem što ona ima drivere za XP/Vista i hoće da radi na Win7, ali na W8/10 ne može da se instalira. Nisam probao druge OS možda i može da radi. 

U početku sam koristio samo RMAA, kasnije ARTA paket pa Holmi impulse, i tu sam stao, nisam dalje išao sa ovim novim softverima, jednostavno nisam ništa radio ozbiljno sa zvučnicima, nisam imao potrebe za nečim boljim niti sam imao vremena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...