Jump to content


Hi-Files Show 14-15. Novembar 2015


ScepanBG

Recommended Posts

8 sati ranije, Aleksandar75 said:

Ljubljana ima oko 300.000 stanovnika. Po zadnjem popisu iz 2011. Beograd ima oko 1.200.000 stanovnika (sa ''širom okolinom'' oko 1.600.000 stanovnika, bolje da ne objašnjavam šta podrazumeva ''šira okolina'').

Slovenija i Bugarska su u EU, što znači da distributeri iz tih zemalja ne moraju da vrše uvoz opreme da bi je izlagali na sajmu. Osim toga njihovi distributeri mogu online trgovinom da prodaju širom Evrope i tu im je mnogo veća zarada nego u domicilnoj prodaji (to mi je rekao jedan HR distributer na pitanje kako mu se isplati da ima lager veći od tražnje HR tržišta).

Kome ovde da neko proda HiFi???

Složio bih se jedino sa konstatacijom da većina onih koji imaju lovu nisu zainteresovani za HiFi. Za mene je to očekivano, jer znam ''strukturu'' ekipe... U pravu je i Beat kada kaže da ljudi ni ne znaju za ovaj hobi. Međutim, koja su interesovanja onih kojima je to hobi? Na žalost, na forumu u 90% slučajeva tema je ''šta kupiti na KP za 100 evra''... Kako onda očekivati da neki strani proizvođač ili distributer ima motiv (čitaj interes) da izlaže uređaje od više desetina hiljada evra?

Spominješ neke ''sajamske popuste'' od 30-40%. Da li si spreman ti da kupiš nešto u nekom salonu sa tim popustom ili ćeš radije da juriš na KP nešto polovno? Pa One HiFi je mesecima prodavao ProAc Responce D1 sa 50% popusta... Govorimo o ceni cca 1000 evra! Šta onda u Srbiji znači popust od 30-40%? AV impuls je prošle godine davao ''sajamski popust'' za Hegel H80, cena je bila jednaka najpovoljnijoj ceni u Norveškoj koju je kolega Impuls video kada je tamo bio i pisao o tome na forumu. I?

Što teba da nas čudi što 4audio izlaže soundbarove? Pretpostavljam da su prošle godine prodali toliko robe na sajmu da nisu mogli da pokriju cenu učešća....

Ne vidim kako misliš da promeniš organizatora sajma pošto je to HiFiles sajam.

Predlažem da ti organizuješ sajam u Nišu. Po meni ne treba sve manifestacije da budu u Beogradu. Uostalom, Niš je sa okolinom veći od Ljubljane.

Ja ću biti prvi posetilac.

Mislim da nisi shvatio moj post - a to je - sajam je bio LOS.

Na sajmovima u Ljubljani i Sofiji izlazu i  domaci (znaci - slovenacki i bugarski ) proizvodjaci, a u Beogradu nema srpskih proizvodjaca (casni izuzetak ove godine  Act Audio). U zemlji imamo nekoliko dobrih proizvodjaca ali oni ne izlazu ovde. Zasto? Neka im organizator sajma ponudi dobre uslove za promociju, zasto organizator ne  saradjuje sa privrednom komorom ? Da li se organizator posvadjao sa domacim proizvodjacima ?

Kako moze jedan covek u Pakracu da napravi nesto za sta zivi ceo taj grad a to je hi fi i Ima preko 3000 posetilaca svake godine, i ukljucio je sve gradske strukture, Jos je ulaz na taj dogadjaj besplatan ! Narednog vikenda ce tamo biti prezentacija zvucnika iz Subotice, zasto to nije uradjeno i na sajmu u BG?

A sto se tice promene organizatora - pa i pre nego sto je HiFiles poceo da organizuje sajam , postojao je Hi Fi sajam sa drugim organizatorima, i  po recima mojih prijatelja, veoma uspesno organizovan.

Za sajam u Nisu - dao si mi dobru ideju - moj ujak je vlasnik hotela u Nisu sa 80 soba, i mislim da mi ne bi bilo narocito tesko da organizujem nesto takvog tipa. Drugi deo odgovora za sajam u Nisu je cista politika - a ja se time ne bavim

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

11 sati ranije, Aleksandar75 said:

Maloprodajna cena u HR je 3.800,00 evra (tamo je PDV 25%).

Ako Šćepan izdejstvuje cenu od 1.900 evra, prijavi se za grupnu kupovinu, cenim da bismo, ako nas bude više, mogli da dobijemo cenu od 1.500,00 evra.

Ako je Hrvatska u EU, zar onda ne znaci da oni dobijaju zvucnike bez carine i poreza? 

Ja bih, u slucaju da prodam svoje, kupio taj zvucnik po toj ceni. Dovoljno je povoljna, ne treba nam cak ni grupna kupovina. Mislim na 1900E naravno. 

I pitam se da li je moguce, u samogradnji, napraviti takav zvucnik za 1900E? :) A kamo li prodati dalje, kao manufaktura? 

 

Tako da, mislim da je Scepa dzabe slao mail. I pritom se blago blamirao zbog opsteg dobra drugih? :)

Link to comment
Share on other sites

Na sajmu učestvuju predstavnici stranih firmi i domaći proizvodjači koji imaju prodaju. Ne verujem da bi iko izlagao a da nema legalan kanal za prodaju svojih uredjaja. Ne radi se marketing bez plasmana. ( Eventualno može pre ali ne bez).

Ekonomska situacija diktira da li će se neka marketinška aktivnost obaviti. Ako ne očekuješ rezultate ne praviš ni nepotrebne troškove. Kakva je situacija u Nišu govori i to da malte ne nema ni jedne prodavnice HiFia.  Izlagačima se više isplati da sve Nišlije dovezu na sajam u bg nego da organizuju u Nišu. ( dva auta im dovoljna  :D )

BG kao crna rupa usisava sve ekonomske tokove i devastira ostatak Srbije.

PS  Offtopic 

Studenti PMFa sa smera Matematika u finansijama nemaju gde da obave praksu jer u Nišu nema ni jedne banke ( samo šalteri) otkad je Kole odneo AIK u Bg.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Alexandar said:

Ako je Hrvatska u EU, zar onda ne znaci da oni dobijaju zvucnike bez carine i poreza? 

Ja bih, u slucaju da prodam svoje, kupio taj zvucnik po toj ceni. Dovoljno je povoljna, ne treba nam cak ni grupna kupovina. Mislim na 1900E naravno. 

I pitam se da li je moguce, u samogradnji, napraviti takav zvucnik za 1900E? :) A kamo li prodati dalje, kao manufaktura? 

 

Tako da, mislim da je Scepa dzabe slao mail. I pritom se blago blamirao zbog opsteg dobra drugih? :)

Alexandre maloprodajna cena u bilo kojoj zemlji EU obavezno sadrzi PDV bez obzira sto je proizvod poreklom iz neke zemlje EU

Link to comment
Share on other sites

@Aleksandar75

Preciznije: sadrzi PDV zemlje porekla robe.

I pojasnjenje kod "stranih izlagaca": Strani izlagaci koriste (bar bi trebalo) tzv. 'ATA karnet' sto im omogucava privremeni uvoz robe

bez placanja carinskih i drugih dazbina. Ako se nesto od izlozene robe i proda na sajmu / izlozbi - odlicno, manji transp. troskovi povrata robe.

Za prodatu robu se vrsi konacni uvoz, carinjenje, placanje PDV-a itd.

Link to comment
Share on other sites

Sve smo culi,proverili i zakone i ekonomiju,samo da cujemo ko je sta kupio,il planira,ne bas sta bi kupio kad bi dobio na loto ili kad udjemo u EU(slicna verovatnoca) :rolleyes: Zaboravih da prokomentarisem da je bilo dva bunta dobrih ploca sa velikim popustima.Uzeo sam jednu Speakers corner Gerry Muligan&Ben Webster...brrrr kako dobro zvuci,popravila utisak sajmu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aleksandar75 said:

 

 

26 minutes ago, DJ.NIK said:

@Aleksandar75

Preciznije: sadrzi PDV zemlje porekla robe.

I pojasnjenje kod "stranih izlagaca": Strani izlagaci koriste (bar bi trebalo) tzv. 'ATA karnet' sto im omogucava privremeni uvoz robe

bez placanja carinskih i drugih dazbina. Ako se nesto od izlozene robe i proda na sajmu / izlozbi - odlicno, manji transp. troskovi povrata robe.

Za prodatu robu se vrsi konacni uvoz, carinjenje, placanje PDV-a itd.

 i da se i ja nadovežem na gornji tekst, povrat matičnog PDV-a

Šta to u praksi znači? 

Ako ja kupim Cyrus pojačalo (Englesko) u recimo, Nemačkoj, u prodavnici i dobijem račun sa iskazanim PDV (u Nemačkoj se zove MWST- čuveni merverštojer),

u neto cenu (bez MWST) je ukjučena nabavna cena u Engleskoj pojačala sa porezom (Engleskim-VAT), plus transport do Nemačke, plus troškovi Nemca plus zarada Nemca. Tek na sve to zajedno se obračunava Nemački porez MWST i to sve zajedno ja plaćam. Naravno, Nemac prebija ulazni PDV sa izlaznim, a ja, na izlazu iz EU popunjavam zahtev za povrat MWST i prepuštam se milosti naših carinika......

Suština priče oko PDV ili MWST ili VAT (isti je sistem) je da se izbegne dvostruko oporezivanje proizvoda i to funkcioniše u skoro svim zemljama Evrope.

Naravno, u praksi je to malo teže, mnoge firme na zapadu uslovljavaju povrat poreza sa kupovinom u vrednosti od 150 do 200 evra minimum, prilično je i maltretiranje overa carinika zemlje na izlazu EU, a negde je teško i dobiti račun sa iskazanim porezom , itd itd...

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, missionfan said:

u neto cenu (bez MWST) je ukjučena nabavna cena u Engleskoj pojačala sa porezom (Engleskim-VAT), plus transport do Nemačke, plus troškovi Nemca plus zarada Nemca. Tek na sve to zajedno se obračunava Nemački porez MWST i to sve zajedno ja plaćam.

Nemac dobija bez VAT-a.

Pozdrav Misa

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, siroma said:

Na sajmu učestvuju predstavnici stranih firmi i domaći proizvodjači koji imaju prodaju. Ne verujem da bi iko izlagao a da nema legalan kanal za prodaju svojih uredjaja. Ne radi se marketing bez plasmana. ( Eventualno može pre ali ne bez).

Ekonomska situacija diktira da li će se neka marketinška aktivnost obaviti. Ako ne očekuješ rezultate ne praviš ni nepotrebne troškove. Kakva je situacija u Nišu govori i to da malte ne nema ni jedne prodavnice HiFia.  Izlagačima se više isplati da sve Nišlije dovezu na sajam u bg nego da organizuju u Nišu. ( dva auta im dovoljna  :D )

BG kao crna rupa usisava sve ekonomske tokove i devastira ostatak Srbije.

PS  Offtopic 

Studenti PMFa sa smera Matematika u finansijama nemaju gde da obave praksu jer u Nišu nema ni jedne banke ( samo šalteri) otkad je Kole odneo AIK u Bg.

BG kao crna rupa usisava sve ekonomske tokove i devastira ostatak Srbije.

 

Hocete vec jednom da nam se skinete sa BG i da za sve sto nevalja pogledate u ogledalo i kazete :

JA SAM IH IZABRAO...:angry:

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, missionfan said:

 

 i da se i ja nadovežem na gornji tekst, povrat matičnog PDV-a

Šta to u praksi znači? 

Ako ja kupim Cyrus pojačalo (Englesko) u recimo, Nemačkoj, u prodavnici i dobijem račun sa iskazanim PDV (u Nemačkoj se zove MWST- čuveni merverštojer),

u neto cenu (bez MWST) je ukjučena nabavna cena u Engleskoj pojačala sa porezom (Engleskim-VAT), plus transport do Nemačke, plus troškovi Nemca plus zarada Nemca. Tek na sve to zajedno se obračunava Nemački porez MWST i to sve zajedno ja plaćam. Naravno, Nemac prebija ulazni PDV sa izlaznim, a ja, na izlazu iz EU popunjavam zahtev za povrat MWST i prepuštam se milosti naših carinika......

Suština priče oko PDV ili MWST ili VAT (isti je sistem) je da se izbegne dvostruko oporezivanje proizvoda i to funkcioniše u skoro svim zemljama Evrope.

Naravno, u praksi je to malo teže, mnoge firme na zapadu uslovljavaju povrat poreza sa kupovinom u vrednosti od 150 do 200 evra minimum, prilično je i maltretiranje overa carinika zemlje na izlazu EU, a negde je teško i dobiti račun sa iskazanim porezom , itd itd...

Uopste ne vidim vezu tvog posta tj. 'nadovezivanje'. Tebi je trgovina vrlo stran pojam, to vidim. Proizvodjac 'Cyrus' pojacala plasira svoje proizvode kroz mrezu odabranih distributera i/ili dilera. Ili proizvode plasira kroz nekakvu jaku, razgranatu trgovacku mrezu. U bilo kom odabranom modalitetu, krajnji prodavac, nazovimo ga kako treba - maloprodaja, ostvaruje odredjeni rabat, skonto, popust od proizvodjaca inace ne bi ni imao interesa da ista nabavlja tj. kupuje. Dakle, cena bi trebala biti ista i u UK i DE i u IT i tako dalje. Varijacija u ceni moze postojati zbog npr. visih transportnih troskova, visih lokalnih davanja (VAT-IVA-MVST-PDV itd.) a ponekud i zbog viseg standarda zivota tj. zarada.

Donji limit za povracaj takse uslovljen je dodatnim radom tj. papirologijom potrebnom za pravdanje izuzetka od uplate VAT-IVA-MVST-PDV drzavi. Za manje iznose naravno da nema smisla popunjavati nekoliko formulara, overavati iste i voditi kompletnu knjigovodstvenu evidenciju.

A kod uvoza u SRB sve je jasno i cisto, jedino je muka sto bas ti i ne bi da platis carinu i PeDeVeju. Da se vratimo temi, ako moze. Ziv biJo

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pecass said:

BG kao crna rupa usisava sve ekonomske tokove i devastira ostatak Srbije.

 

Hocete vec jednom da nam se skinete sa BG i da za sve sto nevalja pogledate u ogledalo i kazete :

JA SAM IH IZABRAO...:angry:

Prodjite malo Srbijom .

Kuršumlija,  Vranje, Negotin, Kladovo,....

Pustinja.

 

Da li stvarno mislite da biranje nesto znači?

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, siroma said:

Prodjite malo Srbijom .

Kuršumlija,  Vranje, Negotin, Kladovo,....

Pustinja.

 

Da li stvarno mislite da biranje nesto znači?

Sami ste krivi,to sa BG-om nema nikakvih dodira - da je VIPol - elita u NI onda bi smo mi vas prozivali.

a sajam je bio ogledalo situacije u kojoj se nalazimo ko je mogao dosao je prikazao je sta je imao obzirom na situaciju i trziste bar nesto u odnosu na nista sto nas okruzuje...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ.NIK said:

Uopste ne vidim vezu tvog posta tj. 'nadovezivanje'. Tebi je trgovina vrlo stran pojam, to vidim. Proizvodjac 'Cyrus' pojacala plasira svoje proizvode kroz mrezu odabranih distributera i/ili dilera. Ili proizvode plasira kroz nekakvu jaku, razgranatu trgovacku mrezu. U bilo kom odabranom modalitetu, krajnji prodavac, nazovimo ga kako treba - maloprodaja, ostvaruje odredjeni rabat, skonto, popust od proizvodjaca inace ne bi ni imao interesa da ista nabavlja tj. kupuje. Dakle, cena bi trebala biti ista i u UK i DE i u IT i tako dalje. Varijacija u ceni moze postojati zbog npr. visih transportnih troskova, visih lokalnih davanja (VAT-IVA-MVST-PDV itd.) a ponekud i zbog viseg standarda zivota tj. zarada.

Donji limit za povracaj takse uslovljen je dodatnim radom tj. papirologijom potrebnom za pravdanje izuzetka od uplate VAT-IVA-MVST-PDV drzavi. Za manje iznose naravno da nema smisla popunjavati nekoliko formulara, overavati iste i voditi kompletnu knjigovodstvenu evidenciju.

A kod uvoza u SRB sve je jasno i cisto, jedino je muka sto bas ti i ne bi da platis carinu i PeDeVeju. Da se vratimo temi, ako moze. Ziv biJo

 

Au, pa ti baš reaguješ na prvu loptu! Ja se složio sa tvojim mišljenjem, a ti me zapljunu!:D Veza mog i tvog posta je u tome, što sam dodao to da se izlagač/prodavac, sa sajma, ako se radi o firmi iz EU, posle carinskih formalnosti u Srbiji, razdužuje sa PDV-om u matičnoj zemlji, bilo kroz povrat, bilo kroz prebijanje. I to spada u knjigovodstvo, a ne trgovinu. Nadam se da je sad jasnije i da nema potrebe da dalje davimo auditorijum koji je baš udario po politici, pa će ova tema izgleda završiti kao hronika regiona........

Živ i ti meni bio! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Nije to bio pljuc, taman posla, izvini ako tako osecas. A da gresis u postavci ponovo potvrdjujes: nema 'prebijanja PDV', taman posla da su uzeli ovdasnji hmmm, 'dinki sistem' :). Pa jos sa razlicitim valutama (nije svuda JeurO). Kad si registrovan kao firma za trgovinu (ili proizvodnju) imas svoj IBAN i normalno kupujes robu bez PDV-a. Normalni izvozni posao bez gomile potrebnih uverenja, certifikata ...

Pozz

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DJ.NIK said:

Nije to bio pljuc, taman posla, izvini ako tako osecas. A da gresis u postavci ponovo potvrdjujes: nema 'prebijanja PDV', taman posla da su uzeli ovdasnji hmmm, 'dinki sistem' :). Pa jos sa razlicitim valutama (nije svuda JeurO). Kad si registrovan kao firma za trgovinu (ili proizvodnju) imas svoj IBAN i normalno kupujes robu bez PDV-a. Normalni izvozni posao bez gomile potrebnih uverenja, certifikata ...

Pozz

Auf brate slatki,

IBAN broj je međunarodni sistem identifikacije bankovnih računa koji je osmišljen kako u međunarodnom platnom prometu ne bi dolazilo do grešaka.

Ono na šta si verovatno mislio je VAT broj koji je u funkciji u EU i koji upravo i služi za automatsko prebijanje PDV, između prodavca i kupca, naravno, bez hrpe papira.

Ukoliko su različite valute, računa se kurs na dan izdavanja fakture.

Porez u EU se plaća na svaki proizvedeni artikal, kao i na svaku fazu u prometu robe do krajnjeg kupca, znači, nema onog, roba mi stoji na lageru, neprodata, pa me PDV ne košta ništa. Upravo to što je nisam prodao (u okviru EU) me onemogućava da prebijem, odnosno vratimnazad sve PDV koje sam platio u procesu proizvodnje. 

Ako te interesuje detaljnije, mogu ti na pm poslati Eu regulativu na ovu temu, ipak je EU knjigovodstvo posao od koga živim prošlih 25 godina......

Pozdrav,

Link to comment
Share on other sites

Ehh. Prioritet je imala domaca sveza kobaja, salata od svezeg kupusa i neko italijansko 'Vino Rosso'.

Ako si ti knjigovodja ja sam Kraljica od Sabe. Sa dve zelene membrane koje onako lepo poskakuju, sto bi rekli u ritmu muzike za ples :D

Svakako ne bih da mi ti vodis knjigovodstvo. Htedoh da dodam i VAT# povuce me kobaja. Ali znaj da je IBAN osnovna poreska identifikacija a ne 'bankarska fora zarad otklanjanja gresaka'

Porez na promet je stvar drzave, kakvo crno prebijanje medju firmama! Ono, 'evo ti knjizno odobrenje" ? Pa to vise ne postoji ni u domacem knjigovodstvu...

Necu vise da se sigram stebe, imam preca posla. Da prebijem par casica, vinskih, 'puno za prazno'. Al' mala biblioteka, svega 0,7 za razmenu :D

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ali znaj da je IBAN osnovna poreska identifikacija a ne 'bankarska fora zarad otklanjanja gresaka'

 

" IBAN stands for International Bank Account Number, which you can use when making or receiving international payments. "

Mislim da se petljaš u stvari koje ne znaš.B) Zar nisi nikad plaćao inostrani račun u banci?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...