Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Kako god, ako se već ide na upotrebu DSP-a bolje je sve držati u digitalnom domenu. Imajte u vidu da vrhunski A/D konvertori koštaju mnogo više od D/A konvertora.

Ovo je razmisljanje u pravom smeru! Malo sam gledao po netu, pomenuti Copland se vise ne proizvodi, i to sa razlogom. U najavi je dosta softvera za "peglanje" sobe akustike i ocigledno da je moguce izbeci dodatni hardware ako vec u sistemu imam Mac Mini.

 

Sonic Studio je pustio u prodaju Amarra Symphony with RC Impulse Response Correction (full verzija po ceni od 789USD) pruza mogucnost merenja akustike prostora (preporuka mikrofon Behringer ECM8000) i korigovanja signala, pravljenje vise modova. Vise na http://www.sonicstudio.com/amarra/amarrasymphony_irc

Link to comment
Share on other sites

Jeste to mnogo za softver, ali ne bih davao novac ni za hardware koji lako moze biti prevazidjen.

Odziv nisam nikad merio niti poznajem nikog ko bi to izveo, ali najveci problem je u stvari sa basom na svakodnevnoj poziciji zvucnika (90% vremena), jer  ako se izvuku daleko od zida nalaze se tacno na prolazu za terasu.

Ovo sa Amarrom je prvi put, koliko znam, da je u softverski plejer integrisan room-correction. Postoji probna verzija, pa kad ugrabim vremena i zivaca probacu, samo jos da nabavim usb mikrofon. :nerd

Link to comment
Share on other sites

Filipe, imaÅ¡ prostoriju zbog koje se vredi pomuÄiti za najbolji rezultat. Eh, to pozicioniranje... Sinoć u napadu dosade krenem. Posle 12 minuta zvuÄnici na pola sobe, zvuk sjajan. Onda 24 minuta žaljenja Å¡to to ne može ostati tako i vraćanje na blago izmeÅ¡tenu poÄetnu poziciju.

Tvoja soba je puno veća, ako uspeš da ubediš sebe i druge, ili obrnutim redom, mogućnost idealnog postavljanja ti je ušteda za svako artificial procesiranje.

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam osvežen sašo s planne i vidim da mogu da nastavim tamo gde sam stao pre sedam dana.

 

Za dvokanalni sistem, da ne bi bio dvoanalni, soba je nužnost, a dampiranje ružno ZLO. Ne sećam se nijednog snimka koji je liÅ¡en ambijentalne akustike, bilo prirodne, bilo veÅ¡taÄki generisane. Verovatno je razlog u divoti "akustike" gluve komore.

 

Ono Å¡to je za ovu priÄu bitno je da u stvarnosti ambijentalni zvuci ne dolaza iz pravca primarnog zvuÄnog izvora već iz raznih, prostorno distribuiranih pravaca, u vidu refleksija od okolnih objekata, kao sekundarnih izvora zvuka. Prilikom reprodukcije u kućnim uslovima mozak traži faznu razliku, kaÅ¡njenje, pravac i smer, Å¡to iz direktnog zvuka dobija samo delimiÄno. Prevariti mozak nije tako lako. Prevaru zaokružuje soba, koja rasuti zvuk vraća ka sluÅ¡aocu i podupire iluziju prostorne raspodele primarnih i sekundarnih izvora. Naravno, ne tek tako. Zato govorimo o kontroli zvuka, odnosno refleksija, Äija se poželjna distribucija postiže rasporedom zvuÄnika i raznih objekata u sobi i izborom pozicije za sluÅ¡anje.

 

U realnoj prostoriji neka mera nevoljnog ili voljnog dampiranja je neminovana. To radi nameštaj, prostirke pa i sam slušalac, svojim prisustvom. Osnovni problem s dampiranjem je što nikad nije potpuno selektivno i bez neželjenih efekata. Što je više dampiranja, više je neželjenih efekata i sve manje zvuka, pardon, muzike.

Problem nije ograniÄen samo na prostoriju, već se jednako odnosi i na ureÄ‘aje, akustiÄke podloge, zvuÄniÄke stalke, a na manje oÄigledan naÄin i na zvuÄnike.

Link to comment
Share on other sites

Filipe, imaÅ¡ prostoriju zbog koje se vredi pomuÄiti za najbolji rezultat. Eh, to pozicioniranje... Sinoć u napadu dosade krenem. Posle 12 minuta zvuÄnici na pola sobe, zvuk sjajan. Onda 24 minuta žaljenja Å¡to to ne može ostati tako i vraćanje na blago izmeÅ¡tenu poÄetnu poziciju.

Tvoja soba je puno veća, ako uspeš da ubediš sebe i druge, ili obrnutim redom, mogućnost idealnog postavljanja ti je ušteda za svako artificial procesiranje.

 

Trotter, hvala ti na savetu, ali su sto se kaze "karte podeljene" a manevarski prostor sveden na minimum po pitanju pomeranja zvucnika. Prvi sistem u ovom stanu (standmount zvucnici Dynaudio) mi je stajao na ovom zidu kao sada. Zatim sam posle uzeo velike Boverse 802 i sve prebacio na suprotan zid, a protom trosed ostao na istom mestu. Prakticno, slusao sam sa metar razdaljine i pritom su zvucnici bili iza troseda. Klinci mnogo vole da skinu mrezice i dodju do onih lepih membrana da ih malo... pogotovo im je onaj kevlarski zuti srednjotonac na Boversima privlacio paznju. Kad je proslo interesovanje za tehniku, vratio sam sve na sadasnju poziciju.
 
Ponekad izvucem ja njih daleko u prostor, ali vrlo retko... Kada su udaljeni 1.5 m od zadnjeg zida (mereno do prednje ploce zvucnika), zvuk je svakako bolji jer, osim sto se bas umiri, dodatno se otvori pozornica tj. najvise po dubini. Avalon ima downfiring bas-refleks i cim je iole odvojen od zadnjeg i bocnog zida svira sasvim korektno, a logicno bas odziv mnogo zavisi i od samog snimka. Bas sam juce slusao odlican album Duska Gojkovica "Balkan Blue" (izdavac Enja) i, mada je odlicna produkcija, bas je malo naglaseniji i to se naravno cuje (u slucaju kada su zvucnici blize zidu). Odmah zatim pustim Donald Fagena - Mary shut the garden door" i bas je mnogo bolji - mozda malo na punijoj strani ali nema tog zamarajuceg"boom" efekta.
 
Zbog svega ovoga i razmisljam o room-correction softveru/hardveru. Ali nista ne resavam ovog momenta, samo volim da unapred produmam pre nego sto se sklope kockice.
Link to comment
Share on other sites

Po N ti put ponavljam de se sve tri dimenzije zvuka ne mogu dobizi bez " izvljaÄenja " zvuÄnika u prostor. MoÅ¡ dobit Å¡irinu i visinu , ak je "oprema" sposobna to izvest , al za dubinu treba prostor iza zv. jedinica i to je Zakon . Badava kabeli , cincilatori i perfuzeri :) Bez prostora nema trodimzionalnosti pa nek veli ko Å¡to oće .

Link to comment
Share on other sites

@black coffe
 
Ovo je prilicno radikalna izjava, nisu stvari bas tako crno bele. Sve tri dimenzije zvuka su svakako prisutne u velikom broju pozicija, osim ako su zvucnici gurnuti do samog zida. 
 
Naravno da se izvlacenjem kutija u prostor dobija na dubini pozornice, ali se nikako ne radi o razlici tipa "dan i noc". Avaloni se vise nego dobro snalaze i u ogranicenim uslovima pozicioniranja ako govorimo o 3D sceni (ne i o linearnosti basa). Na ovom polju morao bih da izdvojim B&W 802 Nautilus, a koje sam imao dve godine, koji cak i gurnuti veoma blizu zidova (i zadnjih i bocnih), projektuju zvucnu pozornicu dosta daleko od kutija, tj. ispred slusaoca u sve tri dimenzije. Ovo naravno nije slucajno, jer su je citava 800 serija dosta koriscena za mastering u mnogim profesionalnim studijima (npr. Sony BMG, ima ih jos), a koji su neretko prostorno oganiceni. Tako dobro "umrtvljena" kutija sa matrix internom konstrukcijom i ojacanjima (73 kg po kutiji) cini da bas frekvencije uvek budu dobro kontrolisane. 
 
Sto se tice mog slucaja, izvlacenje kutija vise od 1,5 m od zadnjeg zida nije doprinelo dodatnoj dubini pozornice. Inace, duzina sobe je 5,2 metra.
Link to comment
Share on other sites

 

@black coffe
 
Ovo je prilicno radikalna izjava, nisu stvari bas tako crno bele. Sve tri dimenzije zvuka su svakako prisutne u velikom broju pozicija, osim ako su zvucnici gurnuti do samog zida. 
 
 

Pa cak ni tad prostornost nije problem,velik je broj zvucnika tako projektovanih.Vise je problem u glavi zamisliti da se nesto cuje i van okvira sobe.Narocito je u glavi tesko eliminisati zid na koji su zvuÄnici naslonjeni.Iskreno i meni bolje ide ta vizuelizacija odkad imam prozor i pogled na obliznju krosnju drveta,a ne zid- mada bih i ranije slusajuci zatvorenih ociju bez problema kreirao sebi prostornu sliku koja cesto ima oblik lopte.Ja licno volim kad se nadjem i sam delom medju muzicarima, sve to zavisi pre svega kako je usnimljeno od albuma do albuma.Dosta cesto i na koncertu tako slusam zatvorenih ociju,pa mi to nije problem.Doduse u poslednje vreme vidjam dosta ljudi zatvorenih ociju na koncertima,dobiju karte za nesto sto ih ne zanima...pa prilegnu(po meni bolje i tako nego da je sala poluprazna).

Link to comment
Share on other sites

Dosta cesto i na koncertu tako slusam zatvorenih ociju,pa mi to nije problem.Doduse u poslednje vreme vidjam dosta ljudi zatvorenih ociju na koncertima,dobiju karte za nesto sto ih ne zanima...pa prilegnu(po meni bolje i tako nego da je sala poluprazna).

Ha, ha, znaci nisam jedini :) Mozda imam problem sa koncetracijom, ali mi na koncertima ponekad bas smetaju mobilni telefoni sa upaljenim ekranima. Ljudi kao nesto snimaju, samo ne znam da li posle i gledaju...

A ovi sto kazes da "prilegnu" su politicari sa besplatnim pocasnim kartama za prvi red, muzika ih interesuje kao lanjski sneg. :D

Link to comment
Share on other sites

E sad ne bi htio lagat , al kod " zepelina" i  "volata lav " penjali su mi se po zidovima , i po plafonu zvukovi , al dubine nije bilo dok ih nisam mako prema napred , ! Al onda su  " nestali " ? kad sam promijenio postavku ? . ( dubina) . Ne znam jel ko ovo doživio ? . Nije bila ni kvadrofonija ni 5. 1 . Bili su B i W  P 6 pogonjeni  izlazom Rotel 971 x 2 u "briÄ‘u" u prostoriji od cc 16 m2  na dužem zidu na "sobnoj " glasnići " Izvor je bio " AMC" CDM 7 ( lampaÅ¡) ako to neÅ¡to znaÄi  ? E da i pred pojaÄalo Narajan koje nema visoko miÅ¡ljenje "po selu" , al meni paÅ¡e :);) . Ljudi dragi pa svatko navodno "evaluira " osobno percepciju " originalnog"  , " rekreinarnog "  zvuka . Kad sam sluÅ¡ao " zepeline " u živo nisu mi se " penjali po zidovima i plafonu  . ?????????   :) 

Link to comment
Share on other sites

Sinoć u napadu dosade krenem. Posle 12 minuta zvuÄnici na pola sobe, zvuk sjajan. Onda 24 minuta žaljenja Å¡to to ne može ostati tako i vraćanje na blago izmeÅ¡tenu poÄetnu poziciju.

Tvoja soba je puno veća, ako uspeš da ubediš sebe i druge, ili obrnutim redom, mogućnost idealnog postavljanja ti je ušteda za svako artificial procesiranje.

 

ReÄeno. Sve.

 

OdliÄno je ipak prisustvo uvida u to Å¡ta se zbiva sa drastiÄno drugaÄijim rasporedom. Ako mogućnosti ni na koji naÄin trenutno ne dopuÅ¡taju tako neÅ¡to, Äovek ipak ima Äemu da stremi. Nije iskljuÄeno da će se mogućnosti prvom prilikom i uspostaviti.

Link to comment
Share on other sites

Ha, ha, znaci nisam jedini :) Mozda imam problem sa koncetracijom, ali mi na koncertima ponekad bas smetaju mobilni telefoni sa upaljenim ekranima. Ljudi kao nesto snimaju, samo ne znam da li posle i gledaju...

A ovi sto kazes da "prilegnu" su politicari sa besplatnim pocasnim kartama za prvi red, muzika ih interesuje kao lanjski sneg. :D

To je jedino mesto gde politicar ima nekog smisla,prilegne pa mu dodje ko akusticni tretman sale da ne zvoni.Mislim, sala da ne zvoni ovaj vec zvoni sve u 16-

@coffe ne mislim da si provokator,za ovo sto sam napisao mislim pre svega na zvucnike koji su i projektovani da rade blizu zida,oni koji to nisu svakako rade bolje u slobodnom prostoru.Cuo sam i sam drasticnu razliku kad se transmision line PMC premesti u adekvatan prostor sa dosta mesta iza i sa boka,isto to i sa SF i jos po koji put.Razlika taman tolika da od njesra zvucnika cujem odlicne u zavisnosti od okruzenja.

Link to comment
Share on other sites

ReÄeno sve?

Jeste mnogo puta. Ali smo zadrti, skeptiÄni i ne vjerujemo sve dok se sami ne uvjerimo. Nekad je priÄa i nagovaranje i kontraproduktivno jer se javlja inat i onda bude "e sad neću iz inata".

Nije zgoreg ponoviti više puta. Javi se neko sa svojim iskustvima pa se i neki "nevjerni Toma" privoli da proba i onda oduševljenje.

Ista je priÄa i oko pozicioniranja i polica i kablova i nogica (nožica) i rezonatora itd. Sve dok se ne proba postojaće skepsa.

Iz mog iskustva, već dugo sam na istom sistemu i unapredjujući druge stvari, a ne komponente imam vrlo osjetan napredak.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...