Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Kad sam postavio difuzore između zvučnika odma se pokazalo da je zvučna slika u debalansu. Levi zvučnik mi je blizu bočnog zida i tu sam morao da postavim azmafon-difuzor. Posle toga je sve leglo na svoje. Isto se desilo i kod mojih drugara.

Jednostavno difuzija pokaže koji su delovi sobe u debalansu pošto onaj deo koji on pokriva je u balansu. Pre difuzije je sve debalansu i kritične džepove je teško otkriti na sluh. Posle difuzije su oni uočljiviji, samo treba malo mobilne apsorbcije da se utvrdi gde i koliko. Kad se ustanovi ona se učvrsti ili se ostavi da bude polu-mobilna, kao kod mene, tako da ne smeta za neke druge životne potrebe (npr otvaranje prozora). Za ove jednostavne operacije nije potrebno plaćati nekome snimanje sobe jer će se do istih zaključaka doći.

Link to comment
Share on other sites

WW Samo napred!

Sve će to da legne u nekom momentu. Idi sada postupno, pa neka bude i jeke ali će ti barem biti jasno da difuzija potiskuje negativen akumulacije iza zvučnika i polako i sve više ih koncentriše ispred zvučnika. Kada sve iz ovog koraka namontiraš i odslušaš kako se ponaša, možeš da pažljivo kreneš u otkrivanje pozicija za apsorbciju. Njih ne mora da bude više od 3 ili 4 i ne moraju da budu velike površine tako da bi pametno bilo sačuvati onaj azmafon iz prethodnih poduhvata.

Sa slika vidim da si po plafonu već nešto lepio pa je sigurno problem na bočnim zidovima u zoni ispred zvučnika ...

Link to comment
Share on other sites

Da, ja vec imam one panele od azmafona, i mobilni su tako da ce oni sigurno biti iskorisceni, ukoliko bude potrebe za istim. Retko ko od nas ima simetricnu levu i desnu stranu sobe, pa je tako i kod mene. Sa desne strane su vrata, tapacirana, i ceo zid oblozen dekoteksom. Sa leve strane je prozor, preko koga je uvek srednje debela draperija, iza koje trenutno stoji jedan od apsorbera, na poziciji prve refleksije. Zbog te nesimetricnosti, kod mene je uvek centar bio pomerne malo ka toj strani gde je prozor, sto sam resavao tako sto malo vise izbacim levi zvucnik, ali cini mi se da je sada, sa ovim difuzorima, slika tacno na sredini. Ponavljam da vec stoji jedan apsorber na levoj strani. Mislim da je trenutno problem nezavrseni difuzor, i da kada bude kompletan da ce sve leci na svoje.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, predragm said:

To  znači da je neophodno uz difuzore dodati i apsorbere koji će ''progutati jeku''.

Nije nužno tako. Bilo kakvo nasilno gutanje *jeke* po svaku cenu je uglavnom loša opcija. Kontrolisanje je druga priča, a to je moguće postići i uobičajenim kućnim inventarom.

Kontrolisana prirodna reverberacija u slušnom prostoru je od suštinskog značaja za rekreaciju ubedljive zvučne prezentacije. 

Ponavljam, ono što smo progutali i u priličnoj meri eliminisali je kasnije nemoguće rekreirati. A vrlo verovatno će nam ustrebati. To sam ukopčao težim putem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nomimasen said:

Nego, primećujem da je azmafon ovde vrlo često upotrebljavan pojam.

Da li bi neko mogao da mi kaže na čemu počiva (koliko vidim) nepobitna ubeđenost da je taj materijal pogodan i primenjiv u kućnim prostorijama za slušanje muzike?

Počiva na činjenici da se on kao domaće sredtvo ili ti polufabrikat pojavljuje na internet pretraživačima. U mojoj davnašnjoj praksi projektovanja tonskih studija u RTB najviše smo koristili ya apsorbujući materijal tvrdo presovanu mineralnu vunu kaširanu sa tkaninom / voalom koji bi štitio prostor od od četica min. vune  koje bi mogle da se  odvoje i raspu u prostoriji.

Link to comment
Share on other sites

Ja našao vrlo lako!

AZMAFON zvučna izolacija

Azmafon je višenamenski porozni apsorber zvuka proizveden u obliku filcanog tepiha na bazi fino raščešljanih pamučnih vlakana povezanih smolom. Takođe je i izvanredan izolator toplote. Primenjuje se svuda gde postoje problemi buke, u građevinarstvu, autoindustriji, industriji bele tehnike, fabričkim halama, za smanjenje saobraćajne buke itd. Tehničke karakteristike: Boja: zeleno - žuta Debljina: min 10 ili 18 mm Dužina: prema zahtevu kupca* Površinska masa: >400g/m2 ili >900 g/m2 * Standardne dimenzije Azmafona su 1090 x 920 mm.

ZA VIŠE INFORMACIJA U VEZI PRIMENE I NAČINA UGRADNJE POGLEDAJTE U DETALJNIJE U KORISNIM DOKUMENTIMA

Link to comment
Share on other sites

Pošto znam da je majstor koji mi je postavljao apsorbere, iste takve postavljao u TV studijima stranih kompanija ovde, ne vidim razlog da i ja tako nešto imam kući.

Oni koji žele da im se soba snima i posle toga tretira brendiranim apsorberima koji "targetuju" probleme neka to rade. Ja recimo nikad ne bi davao mnogo veće pare za tako nešto. (snimanje und brendiranje)

Inače ja imam buku u sobi gde mi je HI FI tako da mi oni rade dobar posao.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih samo blagi off ovde od apsorbera, difuzora i ostalih "ra", nego, stvarno vam kazem, kad pomerim stočić koji po svojoj prirodi ima stajati ispred me myself & I u muzickoj sobi, ja onda dobijem dodatnu kvalitetu zvuka i kanim sebe naviknuti na ritual sklanjanja stočića negde sa strane dok slusam muziku.
Sto bi rekli, otvorili mi se srednji a bass se fokusirao. Ne treba lemilica da se proba a ucinak se moze pratiti u vremenskom intervalu koji je, i za moje ozbiljno naruseno pamcenje, sasvim dovoljan. Samo pomerite stočić ispred sebe negde pored ili iza sebe, zahteva 4 utrosene kalorije osim ako stočić nije sto od hrastovine ili neki objekat ciji je preovladjujuci sastav teski metal, mramor mermer ili bozemesacuvaj granit sa zlatom.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, trotter said:

Ja bih samo blagi off ovde od apsorbera, difuzora i ostalih "ra", nego, stvarno vam kazem, kad pomerim stočić koji po svojoj prirodi ima stajati ispred me myself & I u muzickoj sobi, ja onda dobijem dodatnu kvalitetu zvuka i kanim sebe naviknuti na ritual sklanjanja stočića negde sa strane dok slusam muziku.
Sto bi rekli, otvorili mi se srednji a bass se fokusirao. Ne treba lemilica da se proba a ucinak se moze pratiti u vremenskom intervalu koji je, i za moje ozbiljno naruseno pamcenje, sasvim dovoljan. Samo pomerite stočić ispred sebe negde pored ili iza sebe, zahteva 4 utrosene kalorije osim ako stočić nije sto od hrastovine ili neki objekat ciji je preovladjujuci sastav teski metal, mramor mermer ili bozemesacuvaj granit sa zlatom.

Normalna pojava.

Link to comment
Share on other sites

Recimo, ja znam da je on takve apsorbere postavljao u televizijskim studijima sa potpuno drugim namerama od onih koje bi trebalo da su validne u hi-fi svetu. 

Materijali namenjeni zvučnoj izolaciji u industriji ili građevinarstvu svoju svrhu ispunjavaju kada spreče unos ili prenos buke iz jedne sredine (ili prostorije) u drugu. Apsolutna (teorijski) apsorpcija. Postavljanje takvog materijala u sobu gde se reprodukuje muzika, sa ciljem rešavanja problema koje navodno stvara suvišna *jeka* (a ne stvara ih), jeste grub previd.

Muzika nije buka. U kućnim prostorijama gde slušamo muziku ne lupamo limove za bojlere (i želimo da ta buka ne dospe do komšije) već slušamo muziku. Smatrati da možemo potpuno jasno da predvidimo kako će jedan takav materijal da se ponaša u tim uslovima je, blago rečeno, veoma hrabra teza. Svaki put (a beše ih stotinu) kada bih pokušao da unesem slične (prirodno/veštačke i potpuno veštačke) materijale u slušni prostor, kao akustički tretman ili rešenje za podlogu, rezultati bi bili katastrofalni. 

Stepen apsorpcije koji može biti pogodan i ne-destruktivan, možemo ostvariti sa uobičajenim kućnim mobilijarom, uz akcenat na prirodnim materijalima. Biću još očigledniji: ako smo uneli u sobu novi dvosed (lagano ispunjen) koji je učinio da razgovor u sobi zvuči prijatnije i manje zamara, a pritom su glasovi karakterni i fino zvonki, velika je verovatnoća da je to sve što je potrebno i našem sistemu.

Ako ste mislili na rešenja iz muzičkih studija, gde se azmafonu slični (ne i isti, već takvim namenama podesniji) materijali postavljaju ispod drvenih panela (često višeslojnih), sa posebnim sistemima vešanja, onda primećujemo da postoje suštinske razlike u odnosu na rešenja pomenuta u ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, trotter said:

Ja bih samo blagi off ovde od apsorbera, difuzora i ostalih "ra", nego, stvarno vam kazem, kad pomerim stočić koji po svojoj prirodi ima stajati ispred me myself & I u muzickoj sobi, ja onda dobijem dodatnu kvalitetu zvuka i kanim sebe naviknuti na ritual sklanjanja stočića negde sa strane dok slusam muziku.
Sto bi rekli, otvorili mi se srednji a bass se fokusirao. Ne treba lemilica da se proba a ucinak se moze pratiti u vremenskom intervalu koji je, i za moje ozbiljno naruseno pamcenje, sasvim dovoljan. Samo pomerite stočić ispred sebe negde pored ili iza sebe, zahteva 4 utrosene kalorije osim ako stočić nije sto od hrastovine ili neki objekat ciji je preovladjujuci sastav teski metal, mramor mermer ili bozemesacuvaj granit sa zlatom.

Sto (niti bilo šta drugo) nema šta da traži između tebe i zvučnika pri predanom slušanju muzike. A pouzdano znam da slušaš predano, i to često.

Pivo možeš i na pod.

Link to comment
Share on other sites

Blagodarim. Kad se tema (kao ova, koja je po mom skromnom misljenju, znacajnija za putesestvije u pravcu dobrog zvuka) rastegne na previse strana, desava se uobicajeni ishod slicnih tema - skrene se sa jednostavnih resenja ka komplikovanijim instalacijama. Necu reci da su takve lose, ne znam. Hocu reci da valja probati najjednostavnije pa onda ako se ima potrebe (ili u mom slucaju volje) komplikovati dalje. Obicno se jednostavna, prosta resenja vide kao prevazidjena, sto u ovom hobiju sto dalje u zivotnom ciklusu i maltene svim drugim poljima, a ne bi trebalo automatski ih izbaciti i nije lose povremeno ponovo ih pomenuti. Recimo, pored pomeranja stocica i pomeranja zvucnika po prostoriji kao najocigledniji primer ove, nazovimo je back to school teoreme, mozemo navesti primer desnog beka u modernom fudbalu i trenutno preovladjujuce pojave da se obavezno lopta fintom zavrne i vrati na levu nogu da bi se potom ponovo driblingom vratila na desnu i uputio centarsut, umesto da je to odmah odradjeno u trenutku kad je protivnicka odbrana u rasulu i nepravilno postavljena, te se efikasnost centarsuta zrtvuje zarad prikaza tehnike a rezultat pati.

Sto se tice piva, slicna je stvar. Na podu, stocicu ili levitirajuce u vazduhu, najbitnija je prosta i prvobitna pretpostavka da je oladjeno kako valja za dati ambijent, tj. da ne bude previse hladno ko sto sluze amerikanci ili mlitavo mlako ko sto sluze grci na plazama, skjuz maj political incorectness.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, jager said:

Oće neko da kupi .. original iz studija :D

CAM01043.jpg

Ako je iz studija onda mora da je neka specijalna!? ..... Ja dajem duplo od cene koju smo videli u farbari iz Čačka!!!!  :o

Sigurno se tu navatalo mnogo akustične blagodeti i kojekakvog akustičnog iskustva .... :D

Šifra: Kupujem samo ako je polovna!!!! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...