Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Poslah jutros tepih na pranje. Majko mila koja razlika u zvuku! Još dok smo ga rolali osetilo se kako glasovi počinju da nam zvone.

Inače, debeli čupavi tepih se prostire od samih zvučnika do troseda sa koga se sluša. Sve zvuči poprilično utegnuto. Sada bez tepiha sve zvuči muljavo.

Link to comment
Share on other sites

On 18. Februar 2017 at 15:01, jegor said:

Poslah jutros tepih na pranje. Majko mila koja razlika u zvuku! Još dok smo ga rolali osetilo se kako glasovi počinju da nam zvone.

To može da bude vrlo dobro, ako situaciju kvalitetno iskoristimo.

On 18. Februar 2017 at 15:01, jegor said:

Inače, debeli čupavi tepih se prostire od samih zvučnika do troseda sa koga se sluša. Sve zvuči poprilično utegnuto. Sada bez tepiha sve zvuči muljavo.

Ovo nije dobro. Indicira da postoje verovatni problemi negde u sistemu.

 

Nikada nisam čuo da jedan od tih debelih čupavih tepiha zvuči dobro. Ako je bez njega gore, onda nešto suštinsko visi nerešeno u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

On 16. Februar 2017 at 8:17, Филип said:

@Nomimasen Ono gore je samo bila konstatacija nečeg pomalo neubičajenog u prostorima za slušanje.

Prva refleksija od poda je upravo ono što mi je privuklo pažnju.

Gledajući ove prilično brojne difuzore na plafonu, i naravno sve ostale u prostoru (pretpostavljam da su u ćoškovima bass trap-ovi) - izgleda kao da su baš želeli da prve refleksije od poda ujedno budu i jedine. U smislu direktne.

Polazna tačka za ovakvo razmišljanje mi je upravo bila tipična koncertna dvorana bez teškog mebl štofa. Dakle, i pored toga što se na podu nalazi samo parket, u dvorani ipak postoje sedišta (sa sve publikom) koja u svojstvu difuzora donekle "dampiraju" zvuk i praktično neutrališu vrstu poda i prisustvo podloge.

Sve ovo pod uslovom da je referentni zvuk onaj u dvorani sa sve publikom. 

Inače, nisam pobornik teškog dampiranja prostora.

Dobro poređenje. Na tragu si, svakako.

Prostorija na fotki je izrazito ne-dampirajuća i otvorena. To nije ništa neuobičajeno, ako želimo da izvučemo što više iz sistema.  Postoji igranka sa kontrolom, ali je u kućnim uslovima to rešivo. Pominjao. Nisam jedini.

Link to comment
Share on other sites

@Damic

Linkovi i grafikon koji si postavio se odnose na relativno tanak tepih, upotrebljen kao apsorber na zidu.  Znači, grafikon predstavlja apsorpciju direktno odbijenog zvuka.

Ovde, kod Jegora, imamo slučaj kada se zvuk "valja" preko nekoliko metara čupavog tepiha. Za očekivati je da ovaj tepih ima značajan učinak na dosta niske frekvencije (možda već od stotinak herca), samim tim "odmuljava" bazne harmonike većine instrumenata. Jegor neka veruje svojim ušima i neka vrati tepih gde je i bio.

E sad, koji je razlog što Marten nije uradio nešto slično, druga je priča. Nisu isti zvučnici, nije ista veličina prostorije, udaljenost slušaoca, nije isti cilj koji se želi postići. Mislim - možda je ovako atraktivnije, što ne znači da je i bolje. Sve su situacije drugačije na svoj način.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, beatgoeson said:

Jegor neka veruje svojim ušima i neka vrati tepih gde je i bio.

Moje uši mogu da budu na glavi i ne moraju. Žena je rekla da taj tepih ide tu i ta priča je završena. To što je zvuk na taj način bolji mojim ušima je čist zgoditak. Mogla je da kaže da zvučnici idu napolje, onda ne bih imao o čemu da pišem.

Svima po pivo! :cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam jedno početničko pitanje u vezi sa ovom temom. Recimo da se dva bookshelf zvučnika i slušalac nalaze u temenima jednakostraničnog trougla, čije su stranice dužine oko 2,5 do 3 metra. Da li će značajno uticati na kvalitet zvuka ako postoji visinska razlika između zvučnika, to jest jedan od zvučnika bi bio postavljen na oko 15-20 cm veću visinu u odnosu na drugi? Položaj glave slušaoca bi najčešće bio u visinskom položaju između visina dva zvučnika, ili u visini višeg zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, raddar said:

Da li će značajno uticati na kvalitet zvuka ako postoji visinska razlika između zvučnika, to jest jedan od zvučnika bi bio postavljen na oko 15-20 cm veću visinu u odnosu na drugi?

Imace uticaj na imaging koji zahteva sto idealniju simetriju, kako kutija, tako i sobe.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, raddar said:

Imam jedno početničko pitanje u vezi sa ovom temom. Recimo da se dva bookshelf zvučnika i slušalac nalaze u temenima jednakostraničnog trougla, čije su stranice dužine oko 2,5 do 3 metra. Da li će značajno uticati na kvalitet zvuka ako postoji visinska razlika između zvučnika, to jest jedan od zvučnika bi bio postavljen na oko 15-20 cm veću visinu u odnosu na drugi? Položaj glave slušaoca bi najčešće bio u visinskom položaju između visina dva zvučnika, ili u visini višeg zvučnika.

Opiši detaljno postavku. Reklo bi se da imaš više od jednog problema.

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, rekoh da sam početnik, tj. laik kada je HI-FI u pitanju, tako da nisam baš siguran šta bi još trebalo da sadrži detaljan opis postavke, ali ajd da probam.

Prostor je 5x4 metara. Na dužem zidu se nalaze kompjuterski sto i tv-set, a na suprotnom zidu trosed. Ideja je da uzmem dac, risiver i bookshelf zvučnike kako bih na njih povezao kompjuter i tv. Jedan zvučnik bi stajao krajnje levo na kompjuterskom stolu, a drugi krajnje desno na tv-stolu koji je 17 cm niži od kompjuterskog. Slušalac bi sedeo na pomenutom trosedu, gde centralno mesto predstavlja teme jednakostraničnog trougla sa zvučnicima. Sistem bi prevashodno služio za slušanje muzike, ali povremeno i za gledanje filmova, kad je TV već prisutan.

Ukoliko bi kvalitet zvuka bio primetno lošiji za prosečnog slušaoca, kakav sam ja, napravio bih neki stalak da podignem drugi zvučnik, pa je u tom cilju postavljeno moje pitanje. Ukoliko postoje i drugi problemi kada je ovakva postavka u pitanju, voljan sam da ih čujem, ali vas molim da problem posmatrate iz ugla prosečnog slušaoca koji voli da uživa u muzici, ali bez nekih preteranih audiofilskih pretenzija.

Link to comment
Share on other sites

Neću preterivati, ali postoje neke neumoljive zakonitosti. Pitanje je samo dokle želiš da ideš.

Uvek preporučujem da sistem, odnosno zvučnici, idu na kraći zid, daleko od zidova, što se odnosi i na mesto za slušanje. Kod tebe nije takva postavka i ako ne želiš da je menjaš jedna stvar je obavezna, kvalitetni stalci za zvučnike. Moraš se poigrati pozicijom zvučnika u prostoru, jer je to verovatno važnije i od kvaliteta samog sistema, ukoliko je ovaj u nekim normanim granicama. To je za početak dovoljno, a vremenom ćeš videti i sam želiš li dalje da komplikuješ život.

Link to comment
Share on other sites

Kakva dosada u Pechamu, sipi sitna kisa, svi oni koje bih zvao na pivo spavaju i pao im entuzijazam u red zonu ali Trotter je dobio nagon za petljanjem.
Sta sam uradio? Eto, vec neko vreme (jedno godinu dana...) planiram da probam sta bi bilo kad bi zvucnike podigao malo vise. Zasto? Hmmm.. nesto mi u malom mozgu nagovestavalo da bi to moglo da se proba, analizom polozaja zavaljenosti u trosed izracunah da sam, ipak, u vise od 50% vremena u nazovi normalnom sedecem polozaju, tj. pristojno zavaljen a ne, sto se kaze, uvaljen i strovaljen pod teretom umora i briga za mir u svetu.

Pocnem sa podizanjem visine za 10cm na osnovu proracuna koji nije bitan za siru zajednicu. Uglavnom, nisam isao postepenom metodom "po malo" pa onda "vrati ponovo kad preteras" iz razloga sto ni moj entuzijazam nije sad bas nesto sampionski a i strpljiv sam po prirodi najvise onda kad nisam nestrpljiv, a sad sam nesto onako izmedju, vise ovamo nego tamo. Odma ja to na +10cm i slusam tako dva i po sata, sve menjajuci albume putem androida.

Zakljucak temeljne analize: svidza mi se. Moja audio memorija je, shodno mojoj memoriji uopste, one vrste koja nije za pohvalu, medjutim, ovako mi se zvuk cini bolji. U opise se ne bih upustao, to malo kome moze nesto znaciti.
Mislim da cu okrenuti tog Bozu koji mi je pravio stalke po meri da mi posalje 8 komada tih aluminijumskih cevi sa peskom, za 10 cm duzih. Stalak je montazno demontazna varijanta i lako mogu da se promene cevi.

U prilogu slika sa probne seanse koja ce ostati jos neki dan da utvrdim ja li je placebo ja li je fizika egzaktna dovela do sadasnjeg utiska. Nije mi mrljavo socivo na telefonu nego sam ispustio dim u trenutku kad sam skljocnuo.

20170420_185420.jpg

Sent from my frižider


Link to comment
Share on other sites

Zaboravio sam da napisem da sam zadrzao ugao zakrivljenosti zvucnika i rastojanje od prednjeg zida do zadnje strane zvucnika kao sto je i bilo pre podizanja istih. Dakle, eksperiment u kontrolisanim uslovima.
Rastojanje od zida do zadnje strane kod oba zvucnika je precizno postavljenih 39cm od blizeg coska i 46.5cm od daljeg coska. Na donjoj ploci stalka su spajkovi okrenuti ka podu i zabodeni i podloske. Imam odavno ideju da na gornjoj ploci ugradim stolarske kirnere (tackaste obelezivace za tiplove) okrenute ka zvucniku ali to ce verovatno doci na red jednog jednako dosadnog dana kao sto je ovaj sledece godine...

Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

Ako smem da izložim jedan stav koji mi je izneo Nenad Napijalo:

Po njemu visokotonac treba da bude barem 5-10cm iznad visine ušiju. Standardna mantra je do sada bila da treba da bude u visini.

Njegov stav je da kad odete na koncert da vam zvuk ipak dolazi sa neke visine. Njegova preporuka mi je empirijski apsolutno opravdana.

Takođe sam ja primetio da dosta korisnika ima niže postavljene zvučnike, te po mom ukusu - zvuk dolazi kao iz bunara. Ne mogu neki instrumenti da se čuju u celoj svojoj visini iz tih razloga, da razviju svoje telo.

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na pozdravima i pohvalama za fotografsko umece koje ovom prilikom ispoljih. Moja deviza u foto svetu je: skljocni samo jednom i kako bude, a ako neko hoce da skljocne tebe prvo ga kulturno upozori da nisi zainteresovan i u slucaju da ne pokaze postovanje spram takvog zahteva slomi mu aparat telefon ili polaroid na licu mesta.

Imam ukupno 48 slika na kojima se vidm u kadru iz celog mog dugog zivota, racunajuci i one iz licne karte i pasosa, ne racunajuci one kad sam bio beba ili mladji skaut i nisam bio sposoban da se branim. Ludi Konj je rekao da fotografija oduzima dusu i ja se slazem sa Konjem.

Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

@vdzele
Zanimljivo, u ovakvoj postavci posle podizanja za 10cm, u srednje zavaljenom polozaju (recimo da je takav polozaj omiljen ali se ne moze uvek ispostovati duze vreme zbog sada vec ozbiljnih godina za jednog clana familije Trotter, gde se koce odredjeni delovi tela nakon duze neaktivnosti u odredjenom polozaju , zigaju pojedini zglobovi i slicne medicinske nuspojave) visokotonski drajver mi je cirka 5cm iznad nivoa slusnog prijemnika.

Napijalo je mozda u pravu ali ne bih se usudio da generalizujem stvari. Preporuke takve vrste su rizicnog karaktera, iz vise poznatih razloga. Recimo samo da nisu svi albumi snimljeni na isti nacin pa ni oni koji su snimljeni uzivo.


Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...