Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Znači, ako ne koristimo audiofilsku prašinu, ne koristimo police firme snake oil, ne stavljamo teflon traku ispod šiljaka police, i ne stremimo space inžinjeringu, nismo ljubitelji kvalitetne produkcije, i muziku slušamo na Daewoo i pre svega LG mini mikro liniji.Svakako da je na ovom forumu bitno na čemu se sluša, ali je ova priča, kao i mnoge pre nje zaista otišla predaleko.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, den!s said:

Nema hejta, ali ovo je forum prvenstveno namenjen ljubiteljima kvalitetne reprodukcije, a ne izboru i uživanju u muziKi na mp3 Daewoo micro liniji :-)

Ima foruma gde nije bitno na čemu se sluša muzika, bitno je da je dobra muzika. Ovo nije jedan od tih.

A gde to piše i ko je to odredio - da nisi možda TI.;)

Link to comment
Share on other sites

Znači, ako ne koristimo audiofilsku prašinu, ne koristimo police firme snake oil, ne stavljamo teflon traku ispod šiljaka police, i ne stremimo space inžinjeringu, nismo ljubitelji kvalitetne produkcije, i muziku slušamo na Daewoo i pre svega LG mini mikro liniji.Svakako da je na ovom forumu bitno na čemu se sluša, ali je ova priča, kao i mnoge pre nje zaista otišla predaleko.

Možeš to i tako da okarakterišeš ako ti je do zajebavanja ili kontriranja ili stremiš ekstremizmu ili voliš da banalizuješ stvari...
Ali teorija koja često izleti kod nekih kad im dosadi forum kako nije to ništa bitno, bitno je samo slušanje muzike, pripada forumu ilovemusic.com

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne, baš kontra. Da ne bude samo ekstra je / ne valja ništa. Niko nije toliko naivan da prihvati sve na reč što se priča po forumu. Ali zbog toga rekoh MilosV-u da ne očekuje da će ovde pričati samo o muzici u okvirima koji ne prelaze prosek kvalitetne reprodukcije, jer ovde nisu uređaji (pa i sve sitnice uz to) najvažniji, ali o njima pričamo većinom. I ovo je hobi gde su preterivanja „normalna“, a sam svako nek vidi dokle će da ide. To je poenta onog što sam hteo reći.

I otkud znam, ali mi se čini da iz ovakvih diskusija može da se izvuče po nešto korisno.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, perodeformero said:

Znači, ako ne koristimo audiofilsku prašinu, ne koristimo police firme snake oil, ne stavljamo teflon traku ispod šiljaka police, i ne stremimo space inžinjeringu, nismo ljubitelji kvalitetne produkcije, i muziku slušamo na Daewoo i pre svega LG mini mikro liniji.Svakako da je na ovom forumu bitno na čemu se sluša, ali je ova priča, kao i mnoge pre nje zaista otišla predaleko.

Šta je konkretno otišlo predaleko?

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, beatgoeson said:

Nećeš verovati koliko si u pravu. Nomimasen će potvrditi da sam, slušajući Bahovu svitu za čelo, komentarisao šta bih mogao da pokušam da bih se približio toj definisanosti zvuka. 

Sada bih, posle potpunog sređivanja utisaka, ipak voleo da čujem istu postavku, u istom trouglu, ali u većoj prostoriji, bez nekih specijalnih pozicioniranja. Nema svrhe juriti nedostižno.

Kako razumevamo *nedostižno*?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Nomimasen said:

Kako razumevamo *nedostižno*?

Budući da sam stvar slušao pod specijalnim uslovima, ne mogu da znam do koje mere su oni uticali na zvuk. 

Dakle, ako je zvuk fizički izmenjen zbog uticaja prostorije i celokupne konstelacije, a verujem da jeste, onda bi nastojanje da dostignem taj nivo, u uslovima svog prostora, bilo uzaludan (i suvišan) posao.

Moj posao je da napravim zvučnike koji normalno sviraju u normalnim uslovima, a tek ako dospeju u situaciju sličnu onoj kod tebe, da vidimo kako zvuče. Naravno, zbog gabarita se to neće desiti, ali nisu ni namenjeni takvom slušanju. Ni gazda nije baždaren za to.:)

Link to comment
Share on other sites

20170501_175341.jpg

Hmm, sad vidim da sam pisao o podizanju zvucnika 20. aprila pa da ne ostanem duzan za dodatne analize cije sam rezultate prikupio od tog davnog doba.

Uglavnom, da ne duzim, ostavio sam tako. Samo sam pivo promenio, a i usisao sam sobu mislim dvaput od tad.
Sto s' tice sounda, ne bi ja tu nista dir'o, mada, kopka me da probam da ipak stavim nekakve siljke ubodene u donju stranu zvucnika. To, medjutim, kad nabavim duze sipke i izbacim ove novincine sto su mu ga dale po visini.

Nisam probao sa povecanjem/smanjenjem visine, dobro je ovako. Sad mi je u normalnom rezimu sedenja u sweet spotu tweeter otprilike u ravni sa usima, dok je kod dubljeg uvaljivanja u sweet spot ta ravan u nivou stednjetonskog zvucnika. Ne primecujem znacajne razlike kod ove dve vrste slusanja tako da smatram odredjivanje visine zavrsenim poslom.

Link to comment
Share on other sites

Ravno 68cm, kod oba zvucnika.

Zna matori da je glavni problem (uslovno receno) prostor iza sweet spota, tj. iza glavudze i usiju. Tu je razdaljina od zida cirka 40cm. Probano sa priblizavanjem zvucnicima, odnosno, ulaskom glavudze u teme jednakostranicnog trougla, o cemu sam pisao ranije. Jeste najbolje tako ali nije prakticno, analiza unutar glavudze ocenila tako posle opseznih analiza dva suprotstavljena prioriteta - komfora i urodjene lenjosti vs. audiofilskog psihosomatskog ubedjenja. Pobedio je komfor rezultatom 4:0, poluvreme 2:0.

Drugim recima, mogu ja snagim svoje besprekorne misicne mase da izvucem trosed napred pa da ga vratim kad ne slusam ali cetiri razloga protiv su: mrzi me, sta bi rekli oni koji dodju da gledamo tekmu i vide me na pola sobe, necu iz velikog stra da ne postanem audiofil i kao poslednji - mrzi me na kvadrat.



Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...