Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

47 minuta ranije, Nomimasen said:

Uz dužno poštovanje, deluje mi da se ovde radi o ad hoc polici. Takva rešenja nisu nimalo retka, jer imamo utisak da bez…

Diskutujemo :-)

U pravu si, jeste. Gledao sam po internetu i dosao do ovog resenja uzimajuci u obzir:

1. niska polica, da ne bi „smetala“ zvuku izme]u kutija

2. dovoljne velicine, sa dovoljnim prostorom „unutra“ zbog cirkulacije vazduha

3. konstrukcija masivna, teska, „mrtva“, bez velikih sastavnih povrsina koje ce prenositi vibracije - izabrao sam orah

4. ploce takodje umrtvljene; kao dobro resenje delovao mi medijapan + pluta

5. odvojena od poda; usrafljeni su siljci/spajkovi

5. estetska strana; po mom ukusu

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Nomimasen said:

…Govoreći o gumi - iskustvo mi govori da se radi o (ponekad, negde) upotrebljivom materiju, koji je uglavnom vrlo nepredvidiv i prilično nemuzikalan. Postoje bolja rešenja.

Umesto tih vodovodnih gumica, nabavio sam metalne kuglice, kao klikeri. Koji sam imao zelju da stavim izmedju sendvic ploca i nosece drvene konstrukcije. Ali ne pada mi na pamet kako resiti prelaz izmedju kuglice i ploce?

Da napomenem, da sam policu napravio kod lokalnog stolara kome sam platio obradu, spajanje i farbanje, a da sam ploce od medijapana sam zalepio sintelanom za plutu. Tj. nisam bio raspolozen da ulazem neki „veci“ novac (vise od 150-200 €)…

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, den!s said:

3. konstrukcija masivna, teska, „mrtva“, bez velikih sastavnih povrsina koje ce prenositi vibracije - izabrao sam orah

Ovaj pristup jeste jedan od *zdravorazumskih*. U kontekstu police je umnogome prevaziđen. Pogledaj po mrež šta rade priznati konstruktori. Prekomeran, teško kontrolisan damping nije posebno upotrebljiv. 

Poenta jeste kontrolisano prenošenje i sprovođenje vibracija, ali ovde ima potkovanijih od mene koji bi to mogli pojasniti.

Još jednom, savetujem ti da probaš pravu policu, onda će ti biti jasnije šta je moguće.

Link to comment
Share on other sites

Ovo nadjoh na netu kao nesto interesantno i vidim da su vodili racuna o mnogim stvarima:

http://www.charismaaudio.com/?page_id=3011

http://www.6moons.com/audioreviews2/codia2/1.html

Ali nisu objavljena nikakva merenja. Koliko znam, vibracije se mogu izmeriti. I mogu se valjda izmeriti izoblicenja zvuka kada su komponente na jednoj ili drugoj polici?

Sve mi je to malo cudno; prodaju policu za vise od 5.000 $, a sve se svodi ne to da to radi – verujte mi na rec… B)

Link to comment
Share on other sites

Ima iza toga mnogo više inžinjeringa. Pozajmiš od nekoga nešto relevantno, središ sistem, poslušaš pa se i sam uveriš. Za to ti ne trebaju nikakva merenja, samo uši.

Takođe, postoje kvalitetne police i za mnogo, mnogo manje para. Atacama, recimo, ima modela za oko 500 ili slično.

Da dodam - trenutno sam, zbog prostorno-logističko-finansijskih razloga u fazi bez prave police u primarnom sistemu i patim veoma. Pokušavam da ne mislim o tome kako je sistem zvučao dok je bila tu, u protivnom mi postaje prilično teško.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Nomimasen said:

Ima iza toga mnogo više inžinjeringa. Pozajmiš od nekoga nešto relevantno, središ sistem, poslušaš pa se i sam uveriš. Za to ti ne trebaju nikakva merenja, samo uši.

Takođe, postoje kvalitetne police i za mnogo, mnogo manje para. Atacama, recimo, ima modela za oko 500 ili slično.

Da dodam - trenutno sam, zbog prostorno-logističko-finansijskih razloga u fazi bez prave police u primarnom sistemu i patim veoma. Pokušavam da ne mislim o tome kako je sistem zvučao dok je bila tu, u protivnom mi postaje prilično teško.

Shvatam važnost police, samo pokušavam da shvatim po tim pričama „gde joj je mesto“.

Naravno, slušanje je obavezno, ali ozbiljna firma koja pretenduje da prodaje (i prodaje) policu sa četiri nivoa za 5.500 dolara osim slušanja mora da ima i nešto na papiru valjda? Pošto je opšte poznato da od 10 ljudi, 10 njih čuje različito zbog psihoakustike i šta-ti-ja-znam još čega…. Znači merenja treba da dokažu nešto, pa da od toga počnemo, da se uopšte upuštamo u slušanje…

A teško ide to sa uzimanjem na probu. Sad sam u glavi nabrojao neke ljude od kojih bih mogao da uzmem na poređenje – niko od njih nema nešto iza čega stoji neki inženjering.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, den!s said:

Shvatam važnost police, samo pokušavam da shvatim po tim pričama „gde joj je mesto“.

Naravno, slušanje je obavezno, ali ozbiljna firma koja pretenduje da prodaje (i prodaje) policu sa četiri nivoa za 5.500 dolara osim slušanja mora da ima i nešto na papiru valjda? Pošto je opšte poznato da od 10 ljudi, 10 njih čuje različito zbog psihoakustike i šta-ti-ja-znam još čega…. Znači merenja treba da dokažu nešto, pa da od toga počnemo, da se uopšte upuštamo u slušanje…

A teško ide to sa uzimanjem na probu. Sad sam u glavi nabrojao neke ljude od kojih bih mogao da uzmem na poređenje – niko od njih nema nešto iza čega stoji neki inženjering.

Uzmeš na probu za 5500 USD.

Ili uzmeš na probu za 500USD.

Tako sam ja shvatio.

Link to comment
Share on other sites

Ko je spominjao uzimanje, pa vraćanje?

Platiš, pa probaš za svoje pare. Posle platiš drugu, pa opet probaš itd...

Tako sa policom, zvučnicima, cd plejerom, itd...

Pri izboru se treba rukovoditi savetima onih koji znaju, ili preporukama priznatih konstruktora, a pri tome ti niko i ništa neće garantovati, zato što je konačan sud moguće doneti tek u tvojoj slušaonici.

Izgleda šašavo, ali mene leđa više ne bole!

Link to comment
Share on other sites

Evo mogu ja da kazem nesto - imao pravljenu policu prema nekom Norstone modelu sa drvetom i staklom - meni prelepa (cak ostala u Srbiji - eno je cami u podrumu jadna :-( ). Dosao ovamo ukupio takodje Norstone sa staklom i nikakve razlike u zvuku nisam izvalio u odnosu na pravljenu.

E ondak sam uzeo Finite Elemente spider (origiginale ne Kineza) sa svim dzidza bidzama u vide cera ball-a koji su ispod svake komponenete i ispod cele police..dakle full package...ali posto mi lepo stoji u ispod nick name-a da sam lud to sam ukupio jer sam lud, a lepo pise i da sam gluv tako da ni neke znacajne promene u zvuku nisam izvalio...jbg

Da li mi je zao - jok...svidja mi se polica do imbecilnosti :D

Menjao bih je mozda samo za Stillpoints ESS ;) - ali sam siguran da ne bih cuo nista novo..

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, ras said:

Ko je spominjao uzimanje, pa vraćanje?

Platiš, pa probaš za svoje pare. Posle platiš drugu, pa opet probaš itd...

Tako sa policom, zvučnicima, cd plejerom, itd...

Čini mi se da Nomimasen i TruboMaximus ne pričaju bez veze, tj. da imaju neko iskustvo u probama iza sebe, a i jasnu ideju šta žele. To mi ne izgleda nelogično, ali me malčice zbunjuje, zdravorazumski, objašnjenje kako nešto što nema velike rezonancije/vibracije (predpojačalo, transport, pojačalo, DAC…) ima toliko benefita od kontrolisanja vibracija?

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, vdzele said:

Da li ima ovde ljudi koji mogu da nam daju neka iskustva kad su promenuli običnu policu sa nekom koja zadovoljava audiofilske kriterijume? Pod obične bi stavio i ovu koju Denis ima. Fotografije i opisi promena bi bili poželjni

Ne bih rekao da postoji univerzalna polica za sve sisteme... mogao bi Turbo da ponudi svoju na probu, pa eto direktnog iskustva.

4 minuta ranije, den!s said:

Čini mi se da Nomimasen i TruboMaximus ne pričaju bez veze, tj. da imaju neko iskustvo u probama iza sebe, a i jasnu ideju šta žele. To mi ne izgleda nelogično, ali me malčice zbunjuje, zdravorazumski, objašnjenje kako nešto što nema velike rezonancije/vibracije (predpojačalo, transport, pojačalo, DAC…) ima toliko benefita od kontrolisanja vibracija?

Moglo se procitati i lagano uci u filozofiju pripovedanja kontrolisano-oslobodjenih veza komponenata i same police bez totalnog dampiranja.

Link to comment
Share on other sites

Pre ove koju sada imam (drvo + sendvič medijapan i pluta) imao sam metalnu kontrukciju sa staklom.

Ali!

I potpuno druge komponente, sa manje rezolucije…

Nema šansi da napravim neko poređenje šta je bilo bolje, a šta ne.

Ono što sigurno smeta, je polica između kutija. To sam probao.

Sada mogu čuti razliku na slepom testu kada mi je zavesa na prozoru prekrila staklo, kada ne. Ali to je i normalno, verujem da to svi čuju…

Link to comment
Share on other sites

Nauka kaže da tek jedna od sto osoba može u nekoj meri biti osetljiva na gluten, ali nas industrija putem reklama ubeđuje da ćemo svi biti lepši, zdraviji i bolji ako koristimo proizvode bez glutena.

Jedan od osnovnih marketinških postupaka je preuveličavanje ili čak izmišljanje problema, kako bi se onda prodavao lek za taj problem.

Denise ako si zadovoljan policom i nemaš problema, uživaj u muzici!

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, 空也 said:

Jedan od osnovnih marketinških postupaka je preuveličavanje ili čak izmišljanje problema, kako bi se onda prodavao lek za taj problem...

Slažem se :)

Nomimasen, Toza i Turbomaximus ne pričaju euforično o tome, osim Toze po malo B), pa rekoh možda sam nešto propustio?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, 空也 said:

Jedan od osnovnih marketinških postupaka je preuveličavanje ili čak izmišljanje problema, kako bi se onda prodavao lek za taj problem.

Evo na primer, nauka kaže da tek jedna od sto osoba može u nekoj meri biti osetljiva na gluten, ali nas industrija reklamama ubeđuje da ćemo svi biti lepši, zdraviji i bolji ako koristimo proizvode bez glutena.

Denise ako si zadovoljan policom i nemaš problema, uživaj!

Sinoć sam na 24 Kitchen gledao kako žena sprema pastu bez glutena.

Zatim sledi momenat u kojem objašnjava kako gluten pasti daje elastičnost, pa će zarad postizanja te elastičnosti dodati ksantan gumu.

Ovo je naravno potpuni oftopik.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...