Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

14 minuta ranije, black coffe said:

Ne bi se htio praviti pametan ! , al  dva para zvučnika  ako sviraju u istom prostoru onaj koji ne svira je apsorber ? , ili "sviraju" pasivno ? , samo mala digresija ! ? ;(

 

Jeste, al sa dva para je efekat mali. Treba da cujes kako je kad je u prostoriji 10 pari sto stoje i jedan radi...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, damic said:

Bilo bi najuputnije da odradis merenja, preporucujem izvrsni, besplatni REW program. Raditi ovako napamet je tracenje novca i vremena. 

Iz grafika: spl & phase, all spl, distortion, impulse, impulse response, group delay, RT60, decay i waterfall, tacno bi video gde i dali imas problema. Ti rezultati bi mnogo brze i bolje olaksali proces sredjjivanja akustike sobe.

Šta još treba od opreme sem tog softwera? Pretpostavljam neki specijalni mikrofon....

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Kuršum said:

Šta još treba od opreme sem tog softwera? Pretpostavljam neki specijalni mikrofon....

Ma, nista narocito, moze ovo sto je linkovao Delija, usb measuring mike, u tom slucaju nema potrebe za mikrofonskim preampom. Postoji malo ogranicenje a to je duzna usb kabla.

Druga, starija verzija je klasican merni omnidirekcionalni mikrofon i preamp za njega. Ja sam obe stvari nabavio na KP-u za 90 evrica sto stvarno nije skupo. Ako se kupuje novo, moze da izadje 150-200 eur.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, prophet said:

Nego može li taj mikrofon da se priključi na tablet i ima li android verzija REW-a?

Pominjao je neko da postoje programi za android, al' sam zaboravio kako se zovu. Nije REW, ali poput njega.

Nego oterasmo čoveku temu u off, možda bi moderacija mogla da izmesti ovo o merenjima u zasebnu temu, pa da nakplapamo o tome.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

6 sati ranije, TurboMaximus said:

Da li vam je palo na pamet da stalak, odnosno kvalitet vešanja mikrofona, utiče na rezultat merenja?

 

Turbo, merni mike je obicno oblika tankog valjka i ima omnidirekcionalnu karakteristiku, moze se koristiti u vodoravnom (0 stepeni) ili vertikalnom polozaju (90 stepeni), pri cemu ima skoro iste odzive. Oko sebe nema nikakva vesanja i sl., najbolje ako je na tkzv “pecaljki”.

Ovo na slici je studijska stvar, obicno ima kardio karakteristiku i nije za merenja.

Link to comment
Share on other sites

Ali ljudi, ja samo hocu da ubacim par difuzora. :) Nemam ja problema sa sobom, sto opet naravno varira u zavisnosti od zvucnika, ali je u glavnom sve na svom mestu. Difuzija ne degradira zvuk kao apsorpcija, tako da ne vidim kako bi par difuzora u "sweet spot"-u lose uticalo na zvuk. I nije napamet, obzirom da im je to uglavnom primarna pozicija u vecini hi-end sistema koji  imaju akusticki tretman. Sto se merenja tice, ne sumnjam da bi pomoglo, ali obzirom da je u pitanju odnos sobe i konkretnih zvucnika, za mene koji nikako da nađem onaj "pravi", cela prica malo gubi smisao. Zato i hocu da idem na nesto sto moye samo da pomogne, ne i da odmogne. Mada, merenje o kojima se prica vezuju se za samu sobu, ali opet kazem, ja nemam problema u mojoj sobi, barem ne koja ja cujem, tj. da mi nesto smeta.

Svestan sam uticaja dva para zvucnika postavljenih jedan pored drugog, ali ovo je trenutna postavka. Mada, eto bas juce htedoh da oslobodim prostor oko S25 pa sam gurnuo Avalone malo iza njih i odmah sam primetio razliku u zvuku, nazalost na gore. Bas koji je bio precizan, tacan i kontrolisan, sada kada Avaloni ne stoje sa spoljasnje strane je poceo malo da mulja. Predpostavljam da je, bas to, Opus delovao kao neka vrsta difuzora. Neocekivano, ali tako je, moracu danas da ih opet vratim na pređasnju poziciju.

Link to comment
Share on other sites

Evo ti link softvera za proracun tzv QRD difuzora (1D mod) gde spada i ono sto zoves Skyline (2D mod): QRDude

Podesavanjem parametara mozes da postignes i zeljenu frekventnu sirinu i zeljeni stepen difuzije.

1D paneli se relativno lako prave, malo pretrage i videces dosta primera.

Imas i dobru knjigu, "Acoustic Absorbers and Diffusers" Trevor J. Cox i Peter D'Antonio ako hoces dublje u materiju.

 

Pozz

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno za link, ja sam mislio da koristim kalkulator sa ovog linka, posto su mere tacne, da kazem prostije, zbog secenja, jer se nekim kalkulatorima dobijaju dimenzije tipa 10,30 cm, i tako da lje u delove centimetra sto bi vec veliki posao ucinilo paklenim. Ovim kalkulatorom "stubovi" su podeljeni na cetiri visine, 5, 10, 15 i 20 cm, posto sam iyabrao 20 cm kao najveci. Razmisljam se da povećam visinu stubova u centru i da ima smanjim dimenyiju na 2x2 cime se povecava i gornja i donja frekvencija delovanja difuzora. Samo ne znam koja je povrsina dovoljna da budem pod takvim difuzorima da bi imali efekta.

http://www.mh-audio.nl/DiffusorCalculator3.asp?km=4&kl=20&calc=Calculate+Diffuser#result

Link to comment
Share on other sites

Aha, tebe i dalje privlaci Skyline verzija. Znam i za tu stranicu, sjajan komplet kalkulatora. Kad sam rekao 'relativno jednostavno' QRD se moze napraviti od stiropora ali mi je trebalo malo vremena da se podsetim gde su odlicni primeri. Evo teme na AVS forumu gde se vidi 'invertni' oblik difuzora bez krutih pregrada sto u prostoru moze da izgleda takodje vrlo lepo.

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, damic said:

 

 

 

 

Turbo, merni mike je obicno oblika tankog valjka i ima omnidirekcionalnu karakteristiku, moze se koristiti u vodoravnom (0 stepeni) ili vertikalnom polozaju (90 stepeni), pri cemu ima skoro iste odzive. Oko sebe nema nikakva vesanja i sl., najbolje ako je na tkzv “pecaljki”.

 

Ovo na slici je studijska stvar, obicno ima kardio karakteristiku i nije za merenja.

 

Kao podloge su pominjani nasloni i jastuci, što mislim da može ozbiljno da korumpira i obesmisli rezultate.

Mikrofon je isto što i zvučnik, samo obratno. Koliko je stalak bitan za zvučnik, toliko je i za mikrofon. Primer sam izabrao radi dramatičnosti, mada je sasvim uobičajeno studijsko rešenje. 

 

22 minuta ranije, williamwallace said:

Ja bas hocu skyline tip, i to od drveta jer volim drvo kao materijal, i ako treba nesto da stavim u svoj dnevni boravak, hocu da mi je lepo videti ga. Mada i onaj prvi primer sa tvog linka je meni lep za oko, a i slican princip kao skyline, mislim na onaj sto ide u krug.

Nije nimalo svejedno od čega su urađeni difuzori. Drvo je ok. Pogrešan materijal difuzor može da pretvori u apsorber ili vrištavca.

Na tvom mestu bih sve šutnuo iz sobe i krenuo iz početka, jedno po jedno.

Polica između i iza zvučnika kao sekundarni izvor zvuka može da popravi fokus, što je čini potencijalno korisnom. Zato je bitno da visina police bude do oko visine ušiju. Niska polica teži da spusti zvučnu sliku.

Link to comment
Share on other sites

Slusanje sa dva para zvucnika nema audiofilskog smisla i ne stvara uopšte realnu sliku o zvučniku koji radi.U inostranstvu se sve ozbiljne slusaonice vode zbog toga kao single speaker demonstration room,već bar 30g stara prica koja je dileru davala na ozbiljnosti,a od linn je na pr. bio i zahtev u ugovoru o zastupanju.To što je bass jos muljaviji kad se zvučnici koji ne rade pomere nazad je verovatno samo zato sto odatle ti koji ne rade muljaju još više iz te pozijcije(uostalom kao i kad rade).Odvrnite malo muziku pa pipnite membranu od ovih koje ne rade.Sviraju i instrumenti u sobi,ko ima gitaru i sl.

Link to comment
Share on other sites

A i karateristike se razlikuju od drveta do drveta. Ja konkretno bih voleo da uradim od orahovog drveta, posto imam neku zalihu na selu koja stoji vec decenijama, pa bih uradio letve od 4x4 cm, sto vise mogu da izvucem.

Nisam znao to za policu, ja sam bas mislio da je bolje da prostor izmedju zvuvnika bude prazan pa sam otuda sve stavio sto blize podu, mada bi mi sigurno vise odgovaralo da sve bude u jednoj vertikali. Probacu da stavim sve tri komponente u jednu policu, sto bi dovelo lampas u visinu usiju, pa da vidim kako se ponasa zvucna slika.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...