Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Iskreno, nikada mi nije bilo jasno zašto neko ko ima neku komponentu kod sebe, u svoj sobi u svom sistemu, traži mišljenje od drugih, umesto da svoje utiske prenese drugima?

Zato što "sopstveni utisci" nisu baš toliko bitni kako to misle sirote estete sablažnjene otkrovenjem subjektivizma.
Link to comment
Share on other sites

pozdrav willi

molim te ako moze misljenje u vezi usher zvucnika,svasta nesto si vec iskomentarisao ali o njima nista.pre dva meseca sam kupio usher compass x719 i iskreno izuzetno sam iznenadjen kako rade.svaki detalj cujan,prirodan klavir odlicno smestanje instrumenata u prostoru u pozadini se cuje publika u prostoru i ni trunke od monotonije..kakvi su tvoji utisci posto si ih poredio sa mnogo ozbiljnijim kutijama cenovno nego sto su one.

moze i na PP ako neces da rasplamsavas temu

 

Pitanje je sasvim legitimno, ali ne vidim da je nešto posebno svrsishodno.

Ako tebi zvuÄe kako treba zaÅ¡to je važno da on potvrdi/doda neÅ¡to???

Link to comment
Share on other sites

Možda je tako, ali ja i dalje ne razumem poentu pitanja.

Kupio je Usher kutije, zadovoljan je zvukom (rekao bih i viÅ¡e nego Å¡to je oÄekivao) i sada traži podrÅ¡ku od drugog Älana koji treba Å¡ta...? Da potvrdi ili negira ono Å¡to je on Äuo?

 

Evo, ja imam Jamo D830 kutije, neki ih vole, neki ne, meni zvuÄe odliÄno za onoliko koliko trenutno mogu da dobijem za njih.

Link to comment
Share on other sites

Ukus i/ili utisak nisu neÅ¡to dato, isklesano u kamenu, niti su nam uvek i u potpunosti  saznajno dostupni. Ukus i/ili utisak su neÅ¡to Å¡to se može razvijati, izuÄavati, izoÅ¡travati pa Äak, evo sablazni, i nauÄiti.

 

To Å¡to sam konstatovao da imam neki utisak i da mi nekakav moj ukus sugeriÅ¡e da mi se taj utisak svidja, to sve ne znaÄi niÅ¡ta ako nemam naÄina da ga vrednujem, nekako, pa makar i na osnovu spoljnog autoriteta, Å¡kole, roditelja, Boga pa Äak i HiFi foruma.

 

Mi, vremenom, uÄimo kako da nam se svidjaju stvari koje nam se svidjaju.

Link to comment
Share on other sites

Možda je tako, ali ja i dalje ne razumem poentu pitanja.

Kupio je Usher kutije, zadovoljan je zvukom (rekao bih i viÅ¡e nego Å¡to je oÄekivao) i sada traži podrÅ¡ku od drugog Älana koji treba Å¡ta...? Da potvrdi ili negira ono Å¡to je on Äuo?

 

Evo, ja imam Jamo D830 kutije, neki ih vole, neki ne, meni zvuÄe odliÄno za onoliko koliko trenutno mogu da dobijem za njih.

 

Koliko sam shvatio, ne traži podrÅ¡ku drugog Älana, nego njegovo iskustvo, da bi uporedio sa svojim i preispitao ga.

Ono: „meni je ovo dobro i boli me q… da li to nekom drugom valja“ nije poenta hifi-ja. U ovom hobiju subjektivan doživljaj se Äesto kosi sa realnošću (izmerenom, uporeÄ‘enom…) i treba ga preispitati s vremena na vreme.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam shvatio, ne traži podrÅ¡ku drugog Älana, nego njegovo iskustvo, da bi uporedio sa svojim i preispitao ga.

Ono: „meni je ovo dobro i boli me q… da li to nekom drugom valja“ nije poenta hifi-ja. U ovom hobiju subjektivan doživljaj se Äesto kosi sa realnošću (izmerenom, uporeÄ‘enom…) i treba ga preispitati s vremena na vreme.

Okay, poštujem...Ali ako je tako onda sam ja debelo mašio poentu, pošto je za mene Hi-Fi individualan sport u kome imam par ušiju na glavi i to je to. Ili mi se sviđa ili ne, šta god drugi mislili.

Sa gore pomenutim oko utiska se slažem, osim da se može nauÄiti, zato mi je verovatno i Äudno sve ovo oko pitanja koje je kolega postavio.

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno, ali neće nam biti neÅ¡to bolje/lepÅ¡e (ili obrnuto) ako nam neko drugi kaže da je tako (bar kod mene to nije sluÄaj)

Naprotiv, to je vrlo Äest sluÄaj, kod svakoga. Kod ljudi sa razvijenim, osvešćenim ukusom (kakav god taj ukus bio),  "uticaj drugog" viÅ¡e nije direktno potreban, ali, "sopstveni" vrednosno estetski sistem je, najvećim delom, importovan "od spolja".

 

Tebi "drugi" nije potreban, jer si već nauÄio Å¡ta treba da ti se svidja.

Link to comment
Share on other sites

pozdrav willi

molim te ako moze misljenje u vezi usher zvucnika,svasta nesto si vec iskomentarisao ali o njima nista.pre dva meseca sam kupio usher compass x719 i iskreno izuzetno sam iznenadjen kako rade.svaki detalj cujan,prirodan klavir odlicno smestanje instrumenata u prostoru u pozadini se cuje publika u prostoru i ni trunke od monotonije..kakvi su tvoji utisci posto si ih poredio sa mnogo ozbiljnijim kutijama cenovno nego sto su one.

moze i na PP ako neces da rasplamsavas temu

 

 

Prosto ne mogu da verujem koliko zlovolje izlazi zbog totalno nebitne stvari. Ko je sposoban da angazuje minimum dobre volje, a prisustvo na ovom forumu je apsolutno neuslovljeno, shvatice poentu postavljenog pitanja. Zatrazeno je misljenje pokretaca ove teme u smislu poredjenja navedenih zvucnika sa ozbiljnijim / boljim / skupljim . . . , a koje je doticni u okviru svoje teme spominjao. Potpuno je jasno da se Soli svidja kako njegovi novi zvucnici rade i samo zeli da svoje subjektivno zapazanje dopuni na ovom mestu, a sa nekim ko bi imao potrebno iskustvo i dobru volju da mu u tome pomogne. Willi je to pokazao u okviru svoje teme, pa mu se Sola stoga i obratio.

 

Moram skrennuti paznju da je meni Solin post prilicno konfuzno napisan ( da ne iznosim neke druge kvalifikacije ), ali kao sto sam vec rekao, to ne bi smeo biti razlog za ekstremno negativne reakcije i grubu diskvalifikaciju.

 

Potpuno mi je jasno da se opsta psihoza u nasem drustvu nezaustavljivo siri u svim pravcima, ali mislim da bismo trebali pronaci snage da ocuvamo neke oaze. Za mnoge od nas je to muzika i HiFi, a ovaj forum je samo tome posvecen.

Link to comment
Share on other sites

A Å¡ta treba da radim?

Da pitam nekoga da li mi se nešto sviđa ili ne, pa da mi on/ona to kaže?

 

Da li ti se nekad desilo da zakljuÄiÅ¡ da ti se, ipak, ne svidja neÅ¡to za Å¡ta si inicijalno mislio da ti se svidja? Odatle nije teÅ¡ko zakljuÄiti da naÅ¡ svidjalaÄki kalkulator nije nepogreÅ¡iv.

 

 

Dalje, deÅ¡ava nam se da doživimo dva utiska ( recimo, sluÅ¡ali smo dva gramofona) i da smo sposobni da ih jasno razlikujemo i da nam se oba svidjaju ali da ne možemo da utvrdimo koji je bolji, koji nam se viÅ¡e svidja. u tom sluÄaju, komentar autoriteta, pa makar do bio neki zaludjeni audiofil, može da reÅ¡i problem te da tako nauÄimo da nam se svidja jedan a ne drugi utisak

Link to comment
Share on other sites

@magellan

 

Okay, hvala za pojašnjenje.

 

@Bujodrag

 

Slažem se skoro pa u potpunosti, ali opet ne vidim (bar iz moje vizure) poentu postavljenog pitanja,  osim ako ne planira neku akciju vezanu za kutije, pa mu treba savet od nekoga Äije miÅ¡ljenje poÅ¡tuje.

 

@zbrujic

 

Da, ali sistem smo menjali (bar sam ja tako radio) zato Å¡to sam Äuo/iskusio bolje, skupio novac i kupio to "bolje".

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da uopšte nije teško razumeti pitanje:

 

…pre dva meseca sam kupio usher compass x719 i iskreno izuzetno sam iznenadjen kako rade.svaki detalj cujan,prirodan klavir odlicno smestanje instrumenata u prostoru u pozadini se cuje publika u prostoru i ni trunke od monotonije..kakvi su tvoji utisci posto si ih poredio sa mnogo ozbiljnijim kutijama cenovno nego sto su one…

 

Sviđa mu se zvuk. Veoma. Interesuje ga mišljenje nekoga ko ih je poredio sa dosta skupljim kutijama.

Link to comment
Share on other sites

Ovo jeste hobi, sluÅ¡anje muzike i percepcija iste je subjektivna stvar. ALI, postoje neka merila Å¡ta je prirodna reprodukcija, Å¡ta ne. Može se lako prepoznati kada srednji tonovi zvuÄe metalno, veÅ¡taÄki, kada ne. Može se lako prepoznati kada kutije nisu dobro rasporeÄ‘ene u prostoru, pa imamo boomy bas koji nam maskira srednjetonski deo, itd, itd…

 

Tu nema UKUSA. To su Äinjenice. Fizika, psihoakustika, i ostalo.

Ako se nekom sviÄ‘a da mu glas Kasandre Vilson zvuÄi kao sopran, to je neÅ¡to drugo, ALI NIJE Hi-Fi. A ovo je forum namenjen ljudima kojima je hi-fi hoby. I ovakva pitanja su na mestu.

Link to comment
Share on other sites

Boze, ovaj forum, ovaj hobi, zaista okuplja cudne ljude. Covek dodje na forum koji sluzi za razmenu misljenja, pita za moje, na mojoj temi o mom sistemu i ljudi ga napadaju i pljuju, pa neverovatno. I nije pitao za njegovu komponentu vec firmu sa kojom i sam imam iskustva. Koliko god mi je prijalo da onih nedelju dana prenosim svoja iskustva i na osnovu istih iznosim svoja misljenja, toliko sam uzivao da se malo ne opterecujem sistemom uopste, a prvenstveno postovanju na ovom forumu. Malo sam se fokusirao na muziku, pevacku karijeru i ljubav prema automobilima. Postovao na njihovim forumima, gde sam docekan sa mnogo vise razumevanja i postovanja. Cudo je ovaj forum...

 

Pozdrav Sola,

nadam se da si procitao celu temu, zanimljiva je, moracu i ja da je ponovo procitam da se prisetim nekih super postova. :) Elem, ukoliko si procitao celu temu moje misljenje o Usher zvucnicima, KOJE SAM JA IMAO, ces vec znati. Zeleo sam da postujem o svom trenutnom sistemu, koji sada svira, ali posto prodajem dosta zvucnika, ne zelim da ovi cudni ljudi opet pokrenu lavinu, i da ulazim opet u totalno bespotrebnu raspravu, sta, zasto i kako. Uzivaj u zvucnicima, siguran sam da su nesto najbolje sto si mogao za svoj novac da uzmes, barem se tako pokazalo u mom slucaju...

 

 

Ali :"Sta pitas za tudje misljenje, sram te bilo!" Pa ovo je vec novi nivo! :) Pozdrav svim ostalim dobronamernim ljubiteljima ovog hobija, kamo srece da nas/vas je vise.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav Williamwallace,

 

Vidis, mene interesuju i tudja misljenja. Tako preispitujem sebe, da li sam u pravu ili krivu za mnoge stvari u zivotu. Nije sramota, pitati nekoga za misljenje. Ja od kutija imam Focal i Cabasse, svidja mi se francuska filozofija zvuka.

 

Razmisljam o nabavci lampasa za svoje ljubimce. Za oko, mi zapao inegralac COPLAND CTA 405. Nisam u prilici da ga cujem, revijama (tu ga nahvalise) odavno ne verujem. Iz tvog posta, vidim da si imao Coplanda (model nisi naveo), nisi bio zadovoljan. Mozes mi reci, sa cime si ga uparivao, i malo poblize da mi kazes sa cim nisi bio zadovoljan u zvuku tog pojacala. Moze i na pm, ako iz nekog razloga ne zelis da postujes odgovor.

 

Pozdrav i svako dobro!

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav, drago mi je da si ljubitelj Focal-a, ne znam tacno koji model imas, ali iz ovih mojih putesestvija najvise puta sam rekao WOW slusajuci Focal-e. Sto se Koplanda tice, ja sam bas taj 405 i imao, i zaista me je ostavio totalno ravnodusnog, i ne samo to, vec je bio totalno razocarenje. Deluje kvalitetno odradjeno i "na papiru" bi trebalo da svira odlicno ali kod mene je to sviralo kao neko obicno tranzistorsko pojacalo u cenovnom rangu do 1000e novo, a ne 1800e za polovno lampasko pojacalo, ako se dobro secam koliko me je izasao. Na slici se vidi sta sam tada imao, ono sto se ne vidi su Micro Utopije i Graaf 5050 lampaski snagas sa istim KT 88 lampama u izlazu. Slazem se da Be 718 i nije za lampe, ali zato Micro jeste, a rezultati su bili isti. Kod mene u sistemu, taj konkretan primerak Koplanda je ucinio da cak i Utopija zvuci "obicno", za razliku od Korato 20 dcc, Cayin A 100T, Graaf 5050 koji su svi budili tu magiju u Utopijama i imali ono zbog cega i uzimamo lampaska pojacala. Kopland ima snage, podosta, pa su i Be 718 bili kontrolisani i dinamicni, ali ako je to primarno onda je tu bio Korato Anniversary. Veruj mi da je pravljeni, bivsi Goranov, Nelson Pass F3, zvucao magicno na Usher-ima, sa svojih 15W. Da, nije bilo bas-a i dinamike, ali srednji i visoki, sto se kaze, "to die for". Ne znam sta da ti kazem, kod mene se nije pokazao dobro, sto opet ne mora nista da znaci. Mozda je samo taj konkretan primerak bio u pitanju, mozda neki drugi Kopland, sa drugim lampama zvuci bolje, ne znam obzirom da sam od Koplanda samo to imao. Znam samo da je Graaf 5050 sa istim lampama zvucao mnogo bolje. A sto se konkretno Focal-a tice, meni na babuskama ubedljivo najbolje svira.

U svakom slucaju, ako razmisljas o Koplandu, OBAVEZNO, obzirom da je skupo pojacalo i da za taj novac izbor je ogroman, dakle obavezno ga donesi kod sebe i slusaj ga par dana u svom sistemu, ukoliko postoji ta mogucnost, nemoj kao ja, takodje ponesen raznoraznim hvalospevima po netu da ga uzimas na slepo. :)

 

post-9185-0-50859500-1419062419_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...