Jump to content


Najbolje "laganice" u klasici


beatgoeson

Recommended Posts

Malopre sam u drugoj temi spomenuo devetu Betovenovu simfoniju, pa mi palo na pamet kako je njen treći stav jedna od boljih laganica, onako, generalno. Ima i drugih njegovih simfonija sa takvim delovima, sa radija ih je morao zapamtiti i onaj ko nije baÅ¡ suviÅ¡e verziran. Pa sam se setio da sam probno, ispitivaÄki sluÅ¡ao i neke Mahlerove simfonije, pa je bilo isto dobrih laganih stavova, samo nisam popamtio koji i iz kojih dela. Å to'no rekli, nisam se spremio za Äas. 

 

Spore stavove bije glas da se sluÅ¡aju zato Å¡to tako mora, proseÄnom sluÅ¡aocu su dosadni. Kako god, ima tu sjajnih stvari. Ako apsolviramo "meseÄevu sonatu" i sliÄne klasike, ima tu materijala za otkriti jednom, joÅ¡ uvek, novopeÄenom sluÅ¡aocu umetniÄke muzike. Problem je Å¡to tu, nekako, spada i gomila srednjevekovne vokalne muzike... da se skoncentriÅ¡emo na neku malo moderniju. 

 

Evo jednog mog favorita:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Vu_Q9ijKx8c

Link to comment
Share on other sites

Aaaaaaaaaaaa, Pinokio - najlepÅ¡e bajke sveta, ponovo imam TLI   :bounce  :bounce  :bounce  godine!

 

Neka preporuka za ploÄu, izdanje/dirigent?

 

Akvarijum, tj. Karneval životinja nije komplikovano delo i skoro svako izvoÄ‘enje je zabavno. MožeÅ¡ da odsluÅ¡aÅ¡ klasiÄnu verziju a možeÅ¡ da se opredeliÅ¡ i za neku od obrada - Akvarijum je obraÄ‘ivan skoro koliko i Eleanor Rigby  :)

 

 

Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...