Jump to content


nepismenost


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Ja ti predlazem da otvoris novu temu sa osnovama gramatike i jezickih nedoumica i kada neko napise nesto nepravilno ti ga lepo uputi ka toj temi. Ko hoce da uci nece se ljutiti. Krajnje prakticno a i lepo mozemo da izbegnemo jalova zgrazavanja na nepismenost. Ja cu prvi prihvatiti svaku sugestiju kao dobronamernu. Desava se i kada ljudi pisu ne procitaju ono sto su napisali pa im nenamerno promakne neka greska.

Link to comment
Share on other sites

Pa sto se tice velikog slova, u brzini se ne stisne SHIFT , narocito na laptopu, i eto greske. A ostalo!? Pa ne znan, al' neki smo iz Nis ;) a neki ste iz Valjeva. (Beogradcice ne racunam). Pre neki dan mi se komsija naljuti sto sam se nasalio i malo ga pecnuo za spojeno pisanje upitne reÄce "da li". Necu vise da opismenjavam

I nepismeni mogu da budu audiofili.

Link to comment
Share on other sites

Riba od glave smrdi. Pre neki dan dobijem e-mail poruku od jednog Prof. (najviÅ¡eg ranga, skoro pa akademik) u kojoj na dva mesta "ne" piÅ¡e zajedno sa ostatkom (a sluÄaj nije jedan od onih 4). Pogledam (možda je greÅ¡ka u kucanju) poruke razmenjene pre godinu i pre dve godine (dopisujemo se, obiÄno, na poÄetku Å¡kolske godine) i tamo je isto. Dakle, ... Džaba smo kreÄili.

Link to comment
Share on other sites

Niski akcenat je kao i Latinski, na drugom slogu, pa bi bilo lako braniti njegovu gramaticku ispravnost. Meni je mnogo rogobatniji Beogradski.

Ne mislim time da kazem da je Niski ispravniji od Beogradskog. Ali ni da je Beogradski ispravan.

Jednom su nam u posetu dosli prijatelji iz Sapca ( ili bese Valjeva). Celo vece sam sa uzivanjem slusao njihov govor i ni usta nisam smeo da otvorim, da se ne brukam.

Predlog: na Javnom Servisu, da ne kazem RTSu, zaposliti spikere iz tih krajeva.

Link to comment
Share on other sites

Niski akcenat je kao i Latinski, na drugom slogu, pa bi bilo lako braniti njegovu gramaticku ispravnost. Meni je mnogo rogobatniji Beogradski.

Ne mislim time da kazem da je Niski ispravniji od Beogradskog. Ali ni da je Beogradski ispravan.

Link to comment
Share on other sites

Jednom su nam u posetu dosli prijatelji iz Sapca ( ili bese Valjeva). Celo vece sam sa uzivanjem slusao njihov govor i ni usta nisam smeo da otvorim, da se ne brukam.

Predlog: na Javnom Servisu, da ne kazem RTSu, zaposliti spikere iz tih krajeva.

Akcenat karakterističan za valjevski (pa i užički i čačanski) kraj se skoro izgubio, bar u Valjevu :). Može se čuti kod starijih Valjevaca; kod mlađih sve manje i manje. Od 1990. godišta pa nadalje - skoro uopšte. Sada je karakteristično otezanje reči, pritom izgovorenih "kroz nos" :cheers. Ne prepoznajem više svoj grad. Okupirali su ga neki novi, strani, besni klinci...

Link to comment
Share on other sites

Akcenat karakteristiÄan za valjevski (pa i užiÄki i ÄaÄanski) kraj se skoro izgubio, bar u Valjevu :). Može se Äuti kod starijih Valjevaca; kod mlaÄ‘ih sve manje i manje. Od 1990. godiÅ¡ta pa nadalje - skoro uopÅ¡te. Sada je karakteristiÄno otezanje reÄi, pritom izgovorenih "kroz nos" :cheers. Ne prepoznajem viÅ¡e svoj grad. Okupirali su ga neki novi, strani, besni klinci...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...