Jump to content


nepismenost


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

:)

De, de, nije baš toliko strašno. Ali je zabrinjavajuće. Ovo je bilo više preventive radi - da se ne iznenadite kada čujete nekoga ko se predstavlja kao Valjevac, a govori kao što je opisano... Da postavimo stvari ovako - da bi pronašli novog Miću Orlovića, morali bi dobro da se pomučimo ali bitno je da materijala još uvek ima. :cheers

Link to comment
Share on other sites

:)

De, de, nije baÅ¡ toliko straÅ¡no. Ali je zabrinjavajuće. Ovo je bilo viÅ¡e preventive radi - da se ne iznenadite kada Äujete nekkoga ko se predstavlja kao Valjevac, a govori kao Å¡to je opisano... Da postavimo stvari ovako - da bi pronaÅ¡li novog Miću Orlovića, morali bi dobro da se pomuÄimo ali bitno je da materijala joÅ¡ uvek ima. :cheers

Link to comment
Share on other sites

ja volim kada ljudi imaju svoj akcenat. dobro, ne moraju da pricaju kao torlaci na knjazevackoj pijaci ali nista (ich:)) nemam protiv da nislije i zajecarci pricaju svojim naglaskom i da se to cuje na nacionalnoj televiziji. meni je to isto kao kada grem sunes, legenda liverpula i bivsi reprezentativac skotske gostuje kao komentator prenosa lige sampiona i prica da ga jedva razumem (ali ga razumem). ljudi ne treba da beze od svog (jezickog) identiteta a posebno je nakaradno da nabacuju neke izvestacene beogradske naglaske. znaci niski akcenat nije problem, problem je ozbiljna nepismenost.
Link to comment
Share on other sites

Apropo padeži

Nije mi toliko smeÅ¡no kad neko pogreÅ¡i padež, ponekad se i sam zezam pa priÄam po NiÅ¡ki, ali mi je neodoljivo smeÅ¡no kad oni koji, jadni, neznaju padeže u želji da govore ispravno, govore kako misle da treba a to je živi upiÅ¡ . Npr

IÅ¡ao sam u biblioteci. Djaci su stajali iza vratima. UÅ¡ao sam u autobusu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Moram i ovde da se pozalim na jedan od naslova na ovom forumu "Sta ste udomili zadnje vrijeme". To mi bas bode oci. To znaÄi da smo neÅ¡to udomili i u prednje vrijeme.

Elem, ima jos dva fenomena u nasem narodu.

Jedan je "Nepostojano H", a tu spada sledece:

'leb;

'fala;

'armonika;

'armonikas;

'emiska olovka;

...

a drugi je "Nepostojano T":

Trs'

Prost'

Šešs'

Mlados'

Rados'

Mas'

...

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC:

Da li vas izludjuje ono na B92 " BEZ KOMENTARA"?

Puste neku sliku sa ovim natpisom. I kako ne gledam TV nemam pojma o cemu se radi. Tek neka poplava, uragan, neka glupost. Nit znam gde, kad , sta , kako...

To bi kao trebalo da je toliko poznato da svi znaju pa sad jos i neki extra snimak o tome. Samo me iznerviraju. Sve se osecam ko da mi testiraju inteligenciju.

I jos me nervira kad traze da nesto obavezno pozovemo i kupimo jer samo sada ako pozovemo dobicemo i parce papira sa uputstvom. Nervira me taj imperativni nacin.

A sad nesto sto nije OFF, a isto me nervira zbog imperativa i gramaticke greske. Ono licitiranje SMSom za najnizu jedinstvenu ponudu. POSALJITE VASU PONUDU.

IDIOTE, NE NAREDJUJ MI STA DA RADIM I KAZE SE "SVOJU PONUDU" A NE "VASU PONUDU" To ja kao sad vicem na TV. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Dva najluđa natpisa, koja su visila u Pirot(u):

1. Ðа продавници реÑтлова:

ПЕШКИРИ ДЕЧЈИ - ЗРКОЈИ ИДУ У ЗÐБÐВИШТЕ !
Link to comment
Share on other sites

Odgovor iz Nis /preko Belu Palanku/ : CHCHKALICA ! Ne vicem , samo da pojacam slova a ne i naglasak /iz Leskovac/.

PS. Pitanje za Pirocanca : Zima li je na biciklu ?

Izvini , ali nije samo Pirot HI-END !!!

Dva najluđa natpisa, koja su visila u Pirot(u):

1. Ðа продавници реÑтлова:

2. Ðа шалтеру аутобуÑке Ñтанице:

Ispod drugog neko je dopisao :

PS

Pitanje za prave poznavaoce jezika i kulture:

Koja jedina reÄ u naÅ¡em jeziku koja poÄinje sa DVA ISTA suglasnika ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...