Jump to content


nepismenost


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Ne secam se gde sam procitao, ali ako i jeste novogovor, opet je urnebesna jezicka konstrukcija, i vrlo se cesto danas srece. Radi se o primeni proslog vremena u kontekstu buduceg.

Otprilike uvod ide ovako: seljak domacin juri prase po dvoristu, i posle nekih pola sata i pet-sest "zamalo uspesnih" hvatanja, zastane da uhvati vazduh, i odvali psovku:

**bo sam ti mater, samo kad te stignem :D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Meni reÄ "hifa" nije odvratna, koristio sam je nekoliko puta. Ni Ivan Klajn nije poÅ¡to-poto za purizam u jeziku, ako upotreba neke reÄi ima opravdanje. Meni mnogo rogobatnije izgleda menjanje po padežima - ako to uopÅ¡te ovako treba: Koga, Äega, hi-fi-ja. Kome, Äemu, hi-fi-ju... :wave2

Jedina prepreka je ta, Å¡to je reÄ već "zauzeta". Ako se dobro sećam biologije, micelijum kvasaca je izgraÄ‘en od hifa... Ili tako nekako. :xmas

Link to comment
Share on other sites

Beogradski fazon i ne forsiraju Beogradjani, nego oni koji bi da stvore utisak da su za 6 meseci postigli ono za sta su potrebne generacije.

Najbolje je rekao jedan moj kolega sa posla (uz moje blago editovanje): "Beograd je postao prolazna stanica u zivotu porodica. Porodica dodje iz provincije, ostane 2 generacije i posle bezi u inostranstvo. Beograd vise nije grad u kome mozes da rastes, a da ti on ostane po meri."

Link to comment
Share on other sites

Beogradski fazon i ne forsiraju Beogradjani, nego oni koji bi da stvore utisak da su za 6 meseci postigli ono za sta su potrebne generacije.

Najbolje je rekao jedan moj kolega sa posla (uz moje blago editovanje): "Beograd je postao prolazna stanica u zivotu porodica. Porodica dodje iz provincije, ostane 2 generacije i posle bezi u inostranstvo. Beograd vise nije grad u kome mozes da rastes, a da ti on ostane po meri."

Link to comment
Share on other sites

Nije BG fazon, nego se u BG slilo sve i svaÅ¡ta sa svih strana tokom poslednjih godina/decenija. Treba da ÄujeÅ¡ kako lepo priÄaju pravi (stari) BeograÄ‘ani.

Meni je recimo muka kad sluÅ¡am spikere na televizijama (to malo Å¡to pogledam TV-a) sa nacionalnim frekvencijama. Valjda nisu znali kako da ih nauÄe da pravilno govore, pa im rekli da sve akcentuju na 2. slogu. Ali sa terapijom treba poÄeti od gl. i odg. urednika. Mislim, svi mi omaÅ¡imo ponekad neÅ¡to, ali oni ne bi smeli, protuve jedne.

Link to comment
Share on other sites

Nije to samo problem Beograda. Dosta "nasih" zivi u Nemackoj po 30 godina i nisu naucili nista od jezika, tako da zive u getu koji su sami stvorili. A o nama stvaraju predstavu kao da smo, uz Turke, najveci kreteni u Evropi. Iz onoga sto Nemci vide tesko nesto drugacije mogu i da zakljuce.

Jos bolje je kad se ode u okolinu Zrenjanina. Lukicevo, Lazarevo (odakle je Olivera Kovacevic, a ne iz Zrenjanina, kao sto se predstavlja) - to su sela u koja su posle rata dosli Bosanci. U tim selima se i sada govori sa autenticnim bosanskim naglaskom i oni se ne mesaju sa tzv. Lalosima. Pre neki dan sam video autobus na liniji Lukicevo - Vlasenica (u Bosni). Nije njima duhovni centar ni Novi Sad, ni Kikinda, ni Zrenjanin, nego Vlasenica (ko je tamo bio zna o kakvom se "centru" radi).

A u Vojvodini je i legendarno selo Lovcenac koje zahteva Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu i ne priznaje nista drugo.

Nije Beograd jedini. Ali mislim da je ponasanje svih onih koji dodju u Beograd prema njemu dobar signal svima drugima kako da se ponasaju prema Beogradu i Srbiji.

Kako su signal shvatili, videli smo u proteklih 20-tak godina, a gledamo i dalje.

Link to comment
Share on other sites

Hahaha da si napisao 3 generacija pomislio bi da me spijuniras.

Naime,u planu mi je da begam preko,jer BG nema blage veze sa onim sto su mi babe i dede ("rodjeni" beogradjani ) pricali i sa mrvicama secanja iz najranije mladosti.

Grad je kao organizam,menja se,raste,razvija...e sada sto je nas zahvatio virus... sta da se radi :order

P.S. Najvise mi smeta kada kazu da beogradjani MRZE ljude koji su dosli sa strane,a ustvari to jedino rade ono koji se tako predstavljaju ( dosao sam pre 10 gidine i ja sam beo-gradjanin bre,pu majku im seljacku ).

Ono sto je tacno da smeta jeste filozofija pojedinaca,koji sada cine vecinu,dosao sam u grad i necu ja njemu da se prilagodim,vec on meni :evil:

Link to comment
Share on other sites

Tesko da se neko trudi da postane Beogradjanin. Situacija je tu kao sa Crnogorcima (dok smo bili zajedno).

Prema mom licnom iskustvu Crnogorci se dele na dve grupe:

a) one koji smatraju da nemaju nikakve veze sa Srbima, vec poticu od Dukljana, Morlaka itd. i

:evil: one koji smatraju da imaju veze sa Srbima, samo su od njih veci i bolji Srbi, "cistiji", "izvorniji", "manje pomesani sa Turcima" itd.

Onih koji smatraju da su jednako Srbi kao i "obicni" Srbi (Serbus Vulgaris) - nema.

Oni koji dolaze u Beograd mogu ili da mentalno ostanu u rodnom kraju, ili da postanu veci Beogradjani od rodjenih Beogradjana. Jednaki - nikad.

Pod parolom: izvini - nikad.

Link to comment
Share on other sites

Kad Nislija ( ili bilo koji drugi) ode u Bg, za tri meseca pocne da udara u bandere. A kad Zaplanjac dodje u Nis i posle 20 godina prica " rustikalno".

Seljaci su upropastili sve.

Lepo je govorio Knjaz Milos: " Kad vidis gunj, udri. Mozda je seljak u njemu"

Link to comment
Share on other sites

Ljude treba posmatrati kao jedinke. Svakog ponaosob. Svako, baÅ¡ svako, uopÅ¡tavanje je pogreÅ¡no. Nikako ne valja zbog Nikole omrznuti i Sv.Nikolu, tako je govorila moja baba... Znamo, ako smo iÅ¡ta nauÄili od prolosti, kuda uopÅ¡tavanje odvede...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...