Jump to content


nepismenost


anubisgrau

Recommended Posts

Human je to stav, Ziko, samo malo nepraktican. Na Zemlji ima oko 6 x 10^9 ljudi i ako svakom pridjes bez ikakvih predubedjenja, neces bas puno uraditi za prosecnih 75 godina.

Ja sam drustveni zivot poceo kao mlad covek lisen predrasuda, pa sam se natprosecno naudarao glavom u zid (posto me niko ne predlaze za sveca, propade mi velikomucenicki staz).

U Nemackoj kazu: "Idealist wird zum Realist" (idealista postane realista), a u SAD "Young, stupid, votes for Democrats" :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply
Human je to stav, Ziko, samo malo nepraktican. Na Zemlji ima oko 6 x 10^9 ljudi i ako svakom pridjes bez ikakvih predubedjenja, neces bas puno uraditi za prosecnih 75 godina.

Ja sam drustveni zivot poceo kao mlad covek lisen predrasuda, pa sam se natprosecno naudarao glavom u zid (posto me niko ne predlaze za sveca, propade mi velikomucenicki staz).

U Nemackoj kazu: "Idealist wird zum Realist" (idealista postane realista), a u SAD "Young, stupid, votes for Democrats" :evil:

Link to comment
Share on other sites

Dagostino, ti i ja stanujemo u susednim ulazima i potpuno se razumemo. Meni se zgadilo vise da nalazim ostatke hrane po kolima svako jutro. Govorilo se pre ( tranzicije) da je razlog tome sto se nezna vlasnik i sto je sve svacije. Pa nije bas tako. Evo sad su stanovi privatiizovani a i dalje su hodnici , liftovi, haustori i okolina zgrade za*rani. Navikli selajci da bacaju kokicama kroz prozor troske.

Samo u Srbiji rastu kese na drvecu.

Link to comment
Share on other sites

Crnogorci se dele na dve grupe:

a) one koji smatraju da nemaju nikakve veze sa Srbima, vec poticu od Dukljana, Morlaka itd. i

B) one koji smatraju da imaju veze sa Srbima, samo su od njih veci i bolji Srbi, "cistiji", "izvorniji", "manje pomesani sa Turcima" itd. :order:screwy:screwy

Onih koji smatraju da su jednako Srbi kao i "obicni" Srbi (Serbus Vulgaris) - nema.

Oni koji dolaze u Beograd mogu ili da mentalno ostanu u rodnom kraju, ili da postanu veci Beogradjani od rodjenih Beogradjana. Jednaki - nikad.

Pod parolom: izvini - nikad.

Link to comment
Share on other sites

Sto se onog o pravilu i izuzetku tice - komplikovana prica. Recimo:

The phrase is derived from the medieval Latin legal principle exceptio probat regulam in casibus non exceptis ("the exception confirms the rule in cases not excepted"), a concept first proposed by Cicero in his defense of Lucius Cornelius Balbus.[1] In other words, the fact that an exception is stated serves to establish the existence of a rule that applies to cases not covered by the exception. Fowler's Modern English Usage gives the following example:

"Special leave is given for men to be out of barracks tonight till 11.00 p.m."; "The exception proves the rule" means that this special leave implies a rule requiring men, except when an exception is made, to be in earlier. The value of this in interpreting statutes is plain.

Similarly, a sign that says "parking prohibited on Sundays" (the exception) "proves" that parking is allowed on the other six days of the week (the rule).

The phrase may also be invoked to claim the existence of a rule that usually applies, when a case to which it does not apply is specially mentioned. For example, the fact that a nurse is described as "male" (the exception) could be taken as evidence that most nurses are female (the rule). This is a slightly looser interpretation of the original meaning.

Link to comment
Share on other sites

Sto se profesora Bozica tice, posle njegovih napada egzibicionizma u "Gloriji" mogu samo da se pitam: da li je posedovanje stanova, namestaja i slika u vrednosti koja se meri milionima Evra od strane profesora PMF-a izuzetak ili pravilo? Ili se samo neugodno poklapa sa "kioskizacijom" Beograda, jos jednim epohalnim trenutkom u njegovom razvoju...
Link to comment
Share on other sites

Vidite, dragi prijatelji, mada me cudi da ovde raspravljamo o ovakvim stvarima, ja nisam za svojih 45 godina zivota (u Beogradu) uspeo da uhvatim bilo kakvu vezu izmedju kulture/vaspitanja i porekla.

Upoznao sam ljude, rodjene i odrasle u centru BG, i uprkos tome ( kao da je to neka velika prednost !, BG je bio i ostao obicna selendra u evropskim okvirima) teske primitivce i potpuno antiurbane likove.

Takodje sam upoznao ljude iz Juzne Srbije, Bosne, Crne Gore, pravu gospodu - ne po naglasku (!), vec po manirima i sustini odnosa prema gradu i svojim komsijama.

Tako da ova uopstavanja ne znace nista i ne vode nicemu.

Sve je u genima, karakteru i porodici. Ne obavezno tim redom.

Link to comment
Share on other sites

Nikada. Pravilan prevod sentence koju ste hteli da iskoristite je "izuzetak proverava pravilo". Do pogreÅ¡ne izreke, koju Vi navodite, je doÅ¡lo jer je sa latinskog prevedena na nemaÄki, sa nemaÄkog na srpski. Nikada izuzetak nije potvrÄ‘ivao pravilo. Ako je potrebna referenca obratite se Prof. M. Božiću sa MatematiÄkog fakulteta koji ima ceo istorijski sled tog pogreÅ¡nog prevoda.

No, to nije bila poenta mog prethodnog post-a. Nije važno.

Link to comment
Share on other sites

Vidite, dragi prijatelji, mada me cudi da ovde raspravljamo o ovakvim stvarima, ja nisam za svojih 45 godina zivota (u Beogradu) uspeo da uhvatim bilo kakvu vezu izmedju kulture/vaspitanja i porekla.

Upoznao sam ljude, rodjene i odrasle u centru BG, i uprkos tome ( kao da je to neka velika prednost !, BG je bio i ostao obicna selendra u evropskim okvirima) teske primitivce i potpuno antiurbane likove.

Takodje sam upoznao ljude iz Juzne Srbije, Bosne, Crne Gore, pravu gospodu - ne po naglasku (!), vec po manirima i sustini odnosa prema gradu i svojim komsijama.

Tako da ova uopstavanja ne znace nista i ne vode nicemu.

Sve je u genima, karakteru i porodici. Ne obavezno tim redom.

Link to comment
Share on other sites

@Ziko,

ni ja ne zelim da sirim raspravu o Prof. Bozicu, ali nesto moram da kazem. S obzirom da imam izvesne veze sa PMF-om (na zalost imam ih sve manje, vecina mojih prijatelja je napustilo i njega i Srbiju) o njemu sam dosta cuo i pre "Glorije" i to podosta loseg, tako loseg da sam to pripisao zlim namerama onih koji su mi o njemu pricali.

Medjutim, kasniji dogadjaji u BG, a konacno i pomenuti cin ekstremnog bezobrazluka su se jako dobro uklopili u pocetne informacije.

Sto se gledanja u tanjir tice, nemam obicaj da gledam u tanjir svojih bliznjih, osim ako se radi o licnostima koje su dobile mandat da brane javni interes, tj. politicarima. Da li je profesorima uopste mesto u politici, s obzirom na proklamovanu "apoliticnost" Univerziteta, je posebno pitanje, ali on je sam izabrao svoj put i ja necu da ga stitim od sebe samog.

Mogu u ovoj situaciji da se pozovem na Aldous-a Huxley-ja, mogu i na Henry Thoreau-a, ali zagledanje u tanjire javnih poslenika u svakom slucaju nije pitanje kucnog vaspitanja, vec duznosti svakog gradjanina zainteresovanog za sopstvenu slobodu - na Cuburi, u London-u ili u Washington-u.

Isto vazi i za princip: "Radije cu sto puta da pogresim, nego jedanput da se ogresim". Dobar princip, dok covek nema porodicu, decu ili drugu vrstu odgovornosti. Kad dobije nesto od toga, onda vise ne postoji mogucnost da se ne ogresi o nikog - moze samo da bira o koga ce.

Ali, bolje da ne pricamo o tako teskim zivotnim temama, sam Hi-Fi je vec dovoljno komplikovan.

Link to comment
Share on other sites

@Ziko,

zelim ti da izdrzis u svom principu. Ja ga primenjujem do one mere koju smatram prihvatljivom, dajuci prvu sansu, ali radije ne i drugu.

Nazalost, taj put je vrlo uzak. Vecina ljudi koju sam ja upoznao, a koja je probala da ga sledi, izdrzala je donekle - a kada su poceli da se ogresuju, brzo su nadoknadili sve, sa kamatom, gazeci ljude oko sebe u "pravednom" gnevu.

Ja bih, licno, radije krenuo srednjim putem. Kao sto rece lik u jednom filmu (nesto tipa "Wall Street"-a): "Pokusavam da svakog dana uradim vise dobrih nego losih stvari - to je sve sto mogu".

Nego, neko je skoro na forumu pominjao Popper-a - moze li jedan digest?

Link to comment
Share on other sites

Samo jedan od 100-tine primera koji odisu kulturom(mada je ovde daleko veci problem u pitanju)

http://www.youtube.com/watch?v=old0D_zcWlg

Gde spadaju osobe koje se odusevljavaju sa ovim ?

O odnosu prema ljudima ometenim u razvoju da ne govorim.

Zanimljivo je da se niko nije nasao da osudi ovaj pr***v od drzavnih institucija do nevladinih organizacija.

Izvinjavam se na off-u

Link to comment
Share on other sites

Nesto nisam uspeo da pokrenem ovaj clip - verovatno i bolje za mene.

Oscar je dobar za zaglupljivanje, kao i "Kursadzije", "Bela ladja" i slicno.

Prava opasnost, medjutim, lezi u "Velikom bratu" i "Trenutku istine". Posledica toga su nemerljive, a vec vidjene u proslom veku.

Link to comment
Share on other sites

Samo jedan od 100-tine primera koji odisu kulturom(mada je ovde daleko veci problem u pitanju)

http://www.youtube.com/watch?v=old0D_zcWlg

Gde spadaju osobe koje se odusevljavaju sa ovim ?

O odnosu prema ljudima ometenim u razvoju da ne govorim.

Zanimljivo je da se niko nije nasao da osudi ovaj pr***v od drzavnih institucija do nevladinih organizacija.

Izvinjavam se na off-u

Link to comment
Share on other sites

Upravo danas napisah na jednom od blog-ova, samo zato Å¡to ga je pisao Äovek koji ima Å¡ta kaže:

Sve poÄinje kao "kućno vaspitanje", nastavlja se u Å¡koli... Nije lako deci zabraniti da sluÅ¡aju ili gledaju Pink, da u ruke uzimaju "Äasopise" i sliÄno. Ali, izdržao sam. I ponosan sam na to. Sada su to dva, sobodno mogu reći, gospodina. Prinuda je trajala kratko, plodno je to tlo. Posle sve ide kao podmazano. Taj prvi korak je težak. Ali, kako zakoraÄiti a ne biti licemeran. LiÄni primer. No, ni to nije teÅ¡ko ako ste isto imali i od svojih roditelja.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...