Jump to content


Miljetov sistem


milje

Recommended Posts

1 sat ranije, Sten said:

Što reče moj frend "pusti ti meni neki kontrabas, da ja čujem bas, a ne sintetiku" :D

Btw. nemam ništa protiv Yello, imam ih još u kolekciji iz 80-ih, pa sam štoviše mogao lijepo gledati napredak zvuka kroz godine građenja sistema. Tko hoće "da se bas čuje", pa još i viši SPL, morat će investirati. Za "normalno" slušanje potpuno nepotrebno.

Savrseno je nebitno da li je "kontrabas" ili sintetika. Dobar bas je dobar bas.

A za Yello nisam nikako rekao samo zbog basa, vec zbog kompletnog efekta. Verovatno zato sto taj "poveliki srednjetonac" sa roll-off-om i basa i visokih nije ono sto prija ovakvoj muzici.

Na tom YT snimku je to jos vise izrazeno - ali rekoh vec da to ne uzimam za bilo kakav iole referentni snimak.

Link to comment
Share on other sites

Zna se sta prija takvoj muzici. Mnogo, mnogo W i drugačiji bass. Realno, i ti delija imas ozbiljne zvucnike od 20k pa im realno treba woofer za takvu muziku. Daleko od toga da su to nekompletni zvucnici i da ne moze sve da se slusa ali za 100% ugođaj sa elektronik i filmovima moras imati i sw. Retki su zvucnici koji su za sve, zapravo i ne postoje. Zanrovski mislim da su ESL kompletni allrounderi i nisam naišao na nista sto ne moze da se slusa. Sa ranijim zvučnicima i na drugim mestima očas nadjem. 

Link to comment
Share on other sites

Svakom sistemu trebaju SW 🙃

Tebe kad opremimo moja misija na Zemlji je zavrsena 😁

 

BTW, ono sto napisah nije bila kritika ESL, vec izbora muzike za demonstraciju sistema.

Ja ti vec rekoh da kad budem imao uslova za dva "full" sistema - jedan ce verovatno biti neka varijanta planarnih zvucnika. A ako ubodem loto - treci sistem sa hornama.

Sada je realnije da drugi sistem bude neka "garage" varijanta sa nekim zanimljivim bookshelf kutijama.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Delija said:

Svakom sistemu trebaju SW 🙃

Tebe kad opremimo moja misija na Zemlji je zavrsena 😁

 

BTW, ono sto napisah nije bila kritika ESL, vec izbora muzike za demonstraciju sistema.

Ja ti vec rekoh da kad budem imao uslova za dva "full" sistema - jedan ce verovatno biti neka varijanta planarnih zvucnika. A ako ubodem loto - treci sistem sa hornama.

Sada je realnije da drugi sistem bude neka "garage" varijanta sa nekim zanimljivim bookshelf kutijama.

Nisam ni doziveo kao bilo kakvu kritiku, samo treba takav jedan sistem po meni kompletan kad je ispunjeno od sw do st na najbolji način čuti... Kod mene ima drugih prioriteta, a i trenutno sam zadovoljan i bez većih želja.. a i pomalo manjka novaca...dok je češkog studenta.

Nema među nama onog ko nebi imao vise sistema da je dosta novaca, a i prostora. 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Delija said:

Savrseno je nebitno da li je "kontrabas" ili sintetika. Dobar bas je dobar bas.

A za Yello nisam nikako rekao samo zbog basa, vec zbog kompletnog efekta. Verovatno zato sto taj "poveliki srednjetonac" sa roll-off-om i basa i visokih nije ono sto prija ovakvoj muzici.

Na tom YT snimku je to jos vise izrazeno - ali rekoh vec da to ne uzimam za bilo kakav iole referentni snimak.

Uh, previše "krivih Drina" i to samo u 2,5 rečenice :smile: Zvuči kao uobičajeni "prigovori" prosječnog hfiste 😅 :D

Ali da, složio bih se da ESLi imaju jedan svoj "štih", kako i napisah u "svojoj" temi, ali to u biti nema puno veze sa ovime što je ovdje navedeno. Prije svega nedostatak kutije, miče iz zvuka toliko toga na što se naviklo kao dio glazbe, da bi zapravo to bilo najfrapantnije čuti večini ljudi. Što tu sve "fali" (uglavnom u basu pa prema srednjima), a fali samo kutija tj. njeni "doprinosi", točnije koloracije.

Visoki su malo drukčija priča, ali poanta je slična. Tek onda dalje možemo o samom ESLu. Ali za to ih treba imati u sistemu neko vrijeme, što znači da ako ih niste kupili, onda samo pomaže ako ste jako dobar s nekim iz hifi branše, da vam ih posudi na nekoliko tjedana. Što mislm da je jako, jako rijedak slučaj. Sve drugo bolje nemojte brojati (slušao kod frenda, na sajmovima, przentacijama i sl, iz više razloga) jer ćete imati krivu sliku.

Ja ne brojim ni za obične kutije, a ESL (pogotovo full ESL) je jedno 3x nezgodniji po tom pitanju.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Sten said:

Prije svega nedostatak kutije, miče iz zvuka toliko toga na što se naviklo kao dio glazbe

Ali i dodaje emisiju nazad koja ima svoje refleksije, pa se sve to zajedno umnožava, takođe, imaju akustički kratak spoj na omnidirekcionom delu spektra pa je samim tim ograničen u smislu bass-a i direktno zavisi od veličine panela i nije tu kutiju kod konvencionalnih zvučnika smislio Perica, ima ona i tek kako svoje razloge. Drugo, pitanje je mogućnosti pojave tačkastog izvora zvuka sa tolikom prednjom pločom i emisionim telom.

Dipoli potpuno drugačije unose energiju u prostoriju od konvencijalnih zvučnika i to jeste zanimljivo i specifično (dugo sam imao OB zvučnike i imam ih još uvek, tako da imam iskustva sa dipolima) ali nije all around i nije transparentno, ima svojih mana a ima i prednosti a jedna od velikih mana im jeste Yello i slična muzika gde jeste zapisan i snimljen taj duboki energičan bass koji dipoli jednostavno ne mogu da reprodukuju, ako ćemo da pričamo o idealnom bass-u, onda pričamo o infinite baffle konceptu za bass...

Link to comment
Share on other sites



a jedna od velikih mana im jeste Yello i slična muzika gde jeste zapisan i snimljen taj duboki energičan bass koji dipoli jednostavno ne mogu da reprodukuju, ako ćemo da pričamo o idealnom bass-u, onda pričamo o infinite baffle konceptu za bass...



Слажем се, е зато је Martin Logan увидео мане па осим панела уградио и класичан бас звучник!


Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Ali i dodaje emisiju nazad koja ima svoje refleksije, pa se sve to zajedno umnožava, takođe, imaju akustički kratak spoj na omnidirekcionom delu spektra pa je samim tim ograničen u smislu bass-a i direktno zavisi od veličine panela i nije tu kutiju kod konvencionalnih zvučnika smislio Perica, ima ona i tek kako svoje razloge. Drugo, pitanje je mogućnosti pojave tačkastog izvora zvuka sa tolikom prednjom pločom i emisionim telom.

Dipoli potpuno drugačije unose energiju u prostoriju od konvencijalnih zvučnika i to jeste zanimljivo i specifično (dugo sam imao OB zvučnike i imam ih još uvek, tako da imam iskustva sa dipolima) ali nije all around i nije transparentno, ima svojih mana a ima i prednosti a jedna od velikih mana im jeste Yello i slična muzika gde jeste zapisan i snimljen taj duboki energičan bass koji dipoli jednostavno ne mogu da reprodukuju, ako ćemo da pričamo o idealnom bass-u, onda pričamo o infinite baffle konceptu za bass...

Previše teorijskih stvari za moj sadašnji voljni momet konverzacije o takvim temama, a mnoge od njih ionako postoje i kod klasične kutije, samo je tamo kutija, a ovdje nije, pa su "posljedice" nešto različite. U biti sve mi govori da nisi imao doma ESL, čak ni u hibridnoj verziji (tamo se i nađe slabijih uradaka, ali ipak ne baš često).

Yello btw. ionako ne možeš ni slušati bez razglasa, filharmoniju možeš. Štoviše... violinu, klavir, giraru, more instrumenata... Na žalost, nekome će se to činiti kao nebitan detalj.

OB je najsličniji ESLu s klasičnim jedinicama i čuo sam nekoliko dobrih primjera (Jamo 909 najbolji, koliko se sjećam), i to bi mi vjerojatno bila neka sekundarna solucija, iako i toga nema baš puno i nije baš jeftino. Ne znam koje OB zvučnike ti imaš, ali ako ti fali transparencije i ne zvuče baš all round, onda ti mogu slobodno reći da nisu nešto ili je problem negdje drugdje u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

У.С.Р.А.сте се човеку у тему

Svaki "vlasnik teme" može solidno navoditi istu svojim učestovanjem, a za ekscesnije stvari tu je moderacija/administracija.

Osobno sam dojma da Milje nije previše zainteresiran za pisanje, nego vjerojatno sad preslušava svoju obimnu kolekciju i gušta kao nikad do sad, a tema je još uvijek on-topic, koliko ja vidim.

Osim toga, po meni, malo previše tema je postalo ništa više do li copy/paste sličica, screenshotova i sličnih stvari, vrlo malo pisanja. Dugoročno, ne-dobar put za foumski format.

Link to comment
Share on other sites

мени Миље не припада сорти слушача Yello продукције, поготово да тестира свој систем истим

али ми зато више личи на некога ко и не мари превише за ваш ontopic

зато, само напред 

Link to comment
Share on other sites

@Sten

Možeš ti svašta reći i ne biti u pravu, naravno, mogu i ja a pitanje transparencije... Probaj da poslušaš istu stvar na dobrim slušalicama pa onda na dipolu i klasičnom dobrom zvučniku pozicioniranom kako treba pa mi reci koji je tonalno bliže onome što si čuo na slušalicama.

Što se tiče mojih OB, dobri su, imaju jako puno energije kada sviraju i dobija se osećaj "live" svirke ali ako otpada ceo jedan žanr muzike, teško se mogu nazvati all around-erima a ako se dobija efekat da ceo zid svira, to su refleksije zadnje emisije zvučnika i to u mojoj knjizi nije transparentno, zanimljivo jeste ali verno izvoru ne. Ja sam samo realan a hifi se na kraju svodi da slušaš ono što ti se najviše sviđa, da li je to transparentno, to je nebitno.

Ti možeš misliti da si u pravu ali to ne čini ono što navodiš istinom. Kao što sam i ranije napisao, zanimljiv koncept, dodaću i jako uzbudljiv, ali nikako nebi rekao da je all around i da je oličenje transparencije, možda reći visoko detaljan (što je pitanje da li je realno) ali ne i transparentan, transparentan je po meni veran izvoru, ne znam šta je u tvojoj knjizi.

Link to comment
Share on other sites

Pa, ako bi sad još trebalo mozgati što znači transparentno, onda stvarno ne bih dalje.

U biti, ja rekoh što imah, iz prve ruke, i zanimalo bi me čuti eventualno oprečne dojmove, isto iz prve ruke. Dakle, "imao, slušao mjesecima, prodao, ne valja mi zato i zato". Do tad, ne vidim baš smisao u teoretiziranju bilo koje vrste.

Nešto od dojmova, "problema", koji se ovdje spominju, sam već iznio u temi o svom sistemu i nema mi smisla ponavljati, jer se radi o vrlo sličnom zvučniku. Razlike postoje, ali su nebitne za raspravu.

Link to comment
Share on other sites

Meni uopšte nije jasno zasto ljudi porede i pominju klasične OB zvucnike kad se priča o Esl. To  meni bas nikakve veze jedno sa drugim nema. Narocito zvucno. Ili je neko totalno gluv ili nije slusao ESL, pa onako napamet pise. Pritom period privikavanja je bar par dana pa od kratkog slusanja kao i da nije. Razlika je prevelika, neki zbog navika čak mogu dobiti blazu vrtoglavicu. Mslm slusao sam u nekoliko navrata OB nema tu nista sličnog ni od realizma ni od neposrednosti i realizma svakog tona.. 

Sto se Miljeta tiče uopšte me ne čudi sto mu se ne pise i ne nadmudruje ovde po forumu, nisam ni ja skoro 5 godina ni prijavio Esl u kući. Slusa se i uziva u muzici ne misleći ni najmanje o tehnici kao nikada dosada i moze samo da zali za godinama provedenih uz klasične zvucnike. Izlečio se čovek. Sličan efekat su na njega imali kao i na mene, slušanje po ceo dan i  do kasno u noć svako veče svake moguće pesme na drugačiji način uporedivim samo sa zivim slusanjem. Uzeo čovek i slobodne dane na poslu. Tako je isto bilo i kod mene, zovu s posla pa pitaju sta se samnom desava... Mmmm nista, kako uopšte da im objasnim. Čak i ženi gde sam nestao. Ona je najbolje opisala sta cuje time da se vise muzika "ne cuje iz zvučnika". Ujedno toliko čovek izgubi volju za forumskim i audiofoolskim raspravama, potrebom za apgrejdovanjem i sl. Sto se biznisa tiče najštetniji zvučnik u radnji, prvo većina ne dobaci s cenom, s nista drugo ne mogu prodati( ovi u audioolus nisu 4 meseca prodali zvučnik dok nisu skontali) , a drugo neće tog kupca nikad u radnji vise videti... Ja sam moje kupio od čoveka koji ravno 50g slusa ESL. Reparira ih na 10g, i kupi novi Quad ESL kad izađe. U međuvremenu pohvališ svaki običan zvučnik kod drugara, potražiš i nadjes nesto lepo,ne opterećuješ se, poslušaš na sajmu Marten od 100k i bezi kući nazad srećan. 

Kaze meni Milje telefonom, ako napišem nesto na forumu biće da je sve sto sam slusao sr..nje..ja kazem nemoj Milje.. I eto ti. 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, sondek said:

Mslm slusao sam u nekoliko navrata OB nema tu nista sličnog ni od realizma ni od neposrednosti i realizma svakog tona.. 

Treba da slušaš OB par dana, da te prođu vrtoglavice, ne može to tako na brzinu u navratima... :ph34r:

Neki se, kako su pisali na svojim temama, privikavali godinu dana, tj usviravali zvučnik a možda i sebe...

Ispade da niko ko nije posedovao ESL ne sme da piše bilo šta, nema veze što ga je čuo dosta puta i verovatno više modela od mnogih koji ovde pišu...

Oma:

- Jesi li slušao ESL?

- Jesam, dobar zvučnik ali ima ograničenja.

 

- A jesi li ih imao minimum godinu dana i jesu li te prošle vrtoglavice od toga koliko je to dobar zvučnik?

-Ne.

 

- E pa onda nemaš pojma i ne možeš ništa da pišeš.

 

A inače, mnogi navode da jesu ESL i OB slični, sa tim što OB-u ne treba ST da bi svirao kako treba.

Majke mi, gori ste od ovih vladajućih...

Odo ja odavde pošto nemsm ESL, nema smisla da išta pišem...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...