Jump to content


Da li ce trarnzistorski tjuneri u penziju


djuki035

Recommended Posts

ljudi nacui sam da cemo uskoro nase tjunere starijih generacija poslati u penziju. Da ce se preci na digitalni prijem. Zanima me da li ce moci nasi stari malisani da funkcionisu ima li im spasa i da li postoje neke prepravke ja posedujem dva komada tjunera pioneer tx710 i dusa me boli ako moraju u penziju?

Link to comment
Share on other sites

FM signal u Srbiji će ostati "još dugo, dugo", po rečima tehničke direktorke RTS-a koja je to potvrdila u jednoj radio emisiji. Mada bi bilo zanimljivo da se sada počne sa DIY razvojem adaptera za tjunere koji će digitalni strim modulisati u FM signal. 

A to je i logično. Digitalizacija radio signala bi bila mnogo manje isplativa i komplikovanija jer se radio prijemnici nalase u domovima ali i u vozilima, dok je TV uvek kod kuće. Za pretpostaviti je da bi odziv i kupovina DAB adaptera i prijemnika bila vrlo niska (ljudi žele da ulože da bi gledali TV ali ne u tolikoj meri i da bi slušali radio) pa bi to verovatno za rezultat imalo samoukidanje radija.

Link to comment
Share on other sites

Ne brinite kolege, fm neće tako brzo u penziju.

Willi sve sto si napisao, je apsolutno tačno i ne odnosi se samo za Srbiju.

U EU je situacija ista, nema ni pomisli o digitalizaciji radia! Upravo velika

količina prenosnih radio prijemnika, je garant da će fm biti još dugo u etru.

Koliko sam mogao da primetim po prodavnicama u EU se još uvek prodaju analogni prijemnici,

dok uređaji koji podržavaju DAB, ima jako malo. Tako da uživaćemo, sa našim tjunerima, još dugo:)

Link to comment
Share on other sites

Na pinkfishmedia forumu je cak bila peticija protiv ukidanja FM-a.Nisam bas siguran da je situacija previse optimistična.U svakom slucaju zvuk je već syeban pa i bez toga tjuner uglavnom sluzi za nervozu,steta za nas odrasle uz radio.Sećam se starih dobrih vremena kad nismo imali Tv u dnevnoj sobi,radio je bio vise nego dovoljan.Danas da covek odlepi od mediokriteta koji su zaposeli radio

Link to comment
Share on other sites

Te prave i kvalitetne stvari su sve više pod znakom pitanja. Meni se od pre nekoliko dana Radio Beograd 1 čuje skoro kao internet strim, još nisam odgonetnuo razlog. A onda se na istom tom Radio Beogradu oseća urednička ruka nove glavne urednice, Biljane Vujasinović (ex-B92). Već je uvedena nova emisija u noćni program koja je kao preslikana sa njene stare stanice: nepristojni i navalentni voditelji sa nepoznatim gostima i sadržajem u kome nema ništa da se čuje niti nauči - od lepote i kulture govora ni traga.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Willi Studer said:

Te prave i kvalitetne stvari su sve više pod znakom pitanja. Meni se od pre nekoliko dana Radio Beograd 1 čuje skoro kao internet strim, još nisam odgonetnuo razlog. A onda se na istom tom Radio Beogradu oseća urednička ruka nove glavne urednice, Biljane Vujasinović (ex-B92). Već je uvedena nova emisija u noćni program koja je kao preslikana sa njene stare stanice: nepristojni i navalentni voditelji sa nepoznatim gostima i sadržajem u kome nema ništa da se čuje niti nauči - od lepote i kulture govora ni traga.

nisam mislio na radio stanice nego na same uredjaje koji mnogo bolje i kvalitetnije rade od pojedinig digitalnih tjunera sto sam slusao. a to si potpuno u pravu kod nas u jagodini imamo 10 ak stanica koje nedelju dana rade lose a ndeljeu dana ocajno.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Willi Studer said:

Te prave i kvalitetne stvari su sve više pod znakom pitanja. Meni se od pre nekoliko dana Radio Beograd 1 čuje skoro kao internet strim, još nisam odgonetnuo razlog. A onda se na istom tom Radio Beogradu oseća urednička ruka nove glavne urednice, Biljane Vujasinović (ex-B92). Već je uvedena nova emisija u noćni program koja je kao preslikana sa njene stare stanice: nepristojni i navalentni voditelji sa nepoznatim gostima i sadržajem u kome nema ništa da se čuje niti nauči - od lepote i kulture govora ni traga.

To je istina za RB 1 i RB 2, izgleda da su nešto čačkali oko dotura signala, inače na 202 je zvuk zaista katastrofa, 202 je imala dobar zvuk dok je nije pušten nov predajnik sa Avalskog tornja.

Link to comment
Share on other sites

Isto se odavno desilo  i sa radio Pancevom. Pokusavao bezuspesno da dobijem bilo kakav odgovor sto je kvalitet signala srozana, i audio kvalitet je toliko losa da se ima utisak da bi neko sa amatrskom tehnikom iz garaze bolje odradio. Tesla se prevrce u grobu(ili kugli). Sve modernije, napredovala tehnologija a kvalitet sve losije.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, siroma said:

Tranzistorski tuneri?

A oni drugi nece?

 

3 sati ranije, Toza said:

Ni ja ne kapiram naslov teme... Vraćamo se na lampe?

da se ispravimo tranzistorski tjuneri su u 99 posto slucaja imaju mogusnost samo analognog prijema. nisam bas strucan po tom pitanju pa se izvinjavam na naslov teme mozda je bilo bolje staviti tjuneri sa analognim prijemom signala ili sta god zna se na sta se mislilo.

Link to comment
Share on other sites

On 15.2.2016. at 23:34, Willi Studer said:

Te prave i kvalitetne stvari su sve više pod znakom pitanja. Meni se od pre nekoliko dana Radio Beograd 1 čuje skoro kao internet strim, još nisam odgonetnuo razlog. A onda se na istom tom Radio Beogradu oseća urednička ruka nove glavne urednice, Biljane Vujasinović (ex-B92). Već je uvedena nova emisija u noćni program koja je kao preslikana sa njene stare stanice: nepristojni i navalentni voditelji sa nepoznatim gostima i sadržajem u kome nema ništa da se čuje niti nauči - od lepote i kulture govora ni traga.

Ovo je tačno!

Ponekad se zapitam, šta će ova deca, koja sada rastu naučiti i od koga :( (malo ljudi ima kao Vi koji primećuju ovakve stvari, sve su manje zainteresovani i za "veće" probleme)

Pola bivšeg B92 su premestili na "državne jasle" a najviše na RTV, to mu dođe neka druga priča, pa da se ne nerviram bez razloga :blink:

U svakom slučaju, zvuk im jeste nešto čudan, ali, mislim da nije samo njima, većina stanica sada ima taj "digitalni" prizvuk a možda je stvar u tome što se više ne "linkuju" normalno, nego signal do predajnika šalju preko interneta. To im omogućava da ne moraju da imaju "optičku" vidljivost između predajnika. A za zvuk, ma koga to briga, publika je mala da bi pravila probleme :( 

Tu smo, gde smo :( 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...