Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Ne priznaje zvuÄnike koji se stavljaju na stalak, tj. kojima je stalak odvojen od kutije, tj. gde nije to sve vezano u jednu celinu, tj. zvuÄnike koji su manji pa moraju da se neÄim odignu od zemlje…

TaÄnije, ne priznaje zvuÄnike koji nisu podnostojeći :-)

 

;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Podigoh danas zvucnike nesto manje od 2 cm. kako bi linija izmedju visokog i basa bila sto pribliznija uhu na zamisljenoj horizontalnoj ravni.

Treba jos cm. i kusur da bi bilo idealno ali i ovako je nevidjeno poboljsanje.

Izuzetno je bitno pozicioniranje kutija po visini isto kao sto je to slucaj i po sirini i zakrivljenju kutija na unutra ili spolja.

Neverovatno je kako ovakvi sitni potezi gotovo po pravilu dovode do poboljsanja u konacnom zvuku.

Link to comment
Share on other sites

NeÅ¡to sam se zanimao, inspirisan idejom sa ogledalom u pozicioniranju prvih refleksija od prednje ploÄe do uÅ¡iju, pa neÅ¡to naÅ¡krabah ...?

 

Na crtežu su dimenzije prostorije, iskotirane pozicije police i zvuÄnika. Polica je visine 60cm, nameÅ¡taj klasika visina 85cm, tepih vuneni debeo oko 2.5cm 300x200cm ...

Visina plafona je 265cm stim Å¡to je plafon razbijen simetriÄnim spuÅ¡tenim plafonom za 12cm, pa ih nisam ovom analizom uzimao u obzir. Prvenstveno sam prouÄavao refleksije zidova.

 

post-29491-0-86492300-1431521066_thumb.j

 

Zahvaljujem svima koji daju kreativne savete kako da bolje ili pravilnije pristupim oznaÄavanju mesta odbitaka. Ja sam ih za sada oznaÄio crvenim taÄkama, a žute linije pretstavljaju prve refleksije, plave njihove simetriÄne pravce, a ljubiÄaste zvuk koji ide iza zvuÄnika i odbija se od zida iza njih, dok su narandžaste simetrija primarne refleksije u nazad. OznaÄio sam L i R pravce koji do uva dolaze od izvora pomenute strane ...

Napomena bi bila da zvuÄnici nemaju kutiju tj. "open baffle" su koncepcije. Pa zato i pravac suprotan od sluÅ¡anja.

 

Simptomi!

Kada postavim zvuÄnike idealno simetriÄne, pozicija sredine mi se pomeri neÅ¡to malo u desno, tako da Äim povuÄem levi zvuÄnik nekih 3 cm u nazad dobijam izrazito jasan fokus u sredini. TakoÄ‘e imam mali problem sa prizvukom betonske jeke u nekim momentima uglavnom sa desne strane, pa sam se odluÄio da poÄnem sa analizom difuzera i luÄnih ploÄa ... Crtež mi je donekle potvrdio da na desno uvo dolazi viÅ¡e refleksija, ali je baziran na pretpostavci "ogledala" kako se ti pravci traže i sigurno nisu pravi. Pa rekoh da podelim razmiÅ¡ljanje i problem sa forumom u nadi da ću pronaći pravi naÄin da reÅ¡im pomenute defekte.

 

Pozdrav!  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kompromis sa ukućanima. To je primarno dnevna soba pa je onda posvećena soba za slušanje muzike, nažalost.

 

Ipak sa pozicijom sam priliÄno zadovoljan, jer sam probao, doduÅ¡e ranijih godina i sa sedenjem bliže, ali nisam neÅ¡to zinuo, gubio mi se stage ambijent i neposrednost izvoÄ‘aÄa (ja ovde oni tamo).... Nemam pojma, možda probam ponovo bez stoÄića 80x80x28cm ispred troseda i dvoseda, koga btw zaboravih da ubacim u raÄunicu  :blush: .... pa vidim Å¡ta biva?

Link to comment
Share on other sites

Ćale, pokuÅ¡aj da konkretno pitanje postaviÅ¡ ponovo. Nisam shvatio Å¡ta je glavni problem, beži zvuk na neku stranu, ili pitaÅ¡ uopÅ¡teno Å¡ta se preporuÄuje za datu prostoriju?

Ako je ovo drugo, već si sam sebi odgovorio da postoje kompromisi sa ukućanima, pa, slaba vajda da dođeš do idealnog rešenja pod takvim uslovima. Ako je ovo prvo, pojasni šta ti smeta.

Link to comment
Share on other sites

Resen sam da koliko je moguce vise odstranim uticaj refleksija zidova na zadatu poziciju slusaoca. Planiram da sto je bolje izdizajniram preporucene difuzere/apsorbere tako da kompromis ne mora da se trazi, a problem je uglavnom sa jekom betonskih zidova, pa zelim to donekle da saniram.

Pomeranje kanala sam resio danas, kada sam uvideo da mi polica nije paralelna sa fasadnim zidom, pa je shodno tome da sam ravnao zvucnike sa policom i doslo do bezanja ose osnovnih pravaca. Jedan kraj je bio blizi za 2.5cm. 100 mu muka! .... Dakle samo refleksije od zidova zelim da izdifuziram ili ublazim?

Link to comment
Share on other sites

Većinu stvari koje pominjeÅ¡ možeÅ¡ priliÄno dobro kontrolisati kućnim inventarom. Police sa knjigama, fotelje, slike na zidovima, biljke. RazliÄite kombinacije materijala. Uz malo gimnastike i pretumbavanja mogući su dobri rezultati. 

 

Betonski zidovi mogu biti problematiÄni. Od kakvog je materijala pod?

 

StoÄići ili bilo kakve prepreke izmeÄ‘u mesta sluÅ¡anja i zvuÄnika u stanju su da naprave daleko viÅ¡e Å¡tete no refleksije koje pominjeÅ¡. 

 

Rad na položaju zvuÄnika može da unese kvalitativne pomake koje je nemoguće nadoknaditi drugim putem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...