Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Ja sam ukapirao da ako hoćeš da se nešto uradi kako treba, moraš sam da uradiš.Tako da sad sve radim sam. Mada letos sam i imao sreće , nakon što sam trojicu najurio , našao sam za dva posla stvarno jeftine ponude. I što je najvažnije, vrlo sam zadovoljan kako su odradili. 

PS jedan majstor je bio težak metalac. Istetoviran ko stripoteka, pun sa pirsinzi, brada u kikice vezana, stra da te uvati. Al super lik, tri dana sam puštao hard rock za štimung, ipak heavy metal ne mogu pa ubi me. Odradio bolje nego što sam ja hteo.

A na autu menjam i bobine i brizgaljke i lambda sondu... Još talasne oblike ugla paljenja da savladam, ihaj:banana

Link to comment
Share on other sites

Jedan od razloga zasto sam presekao i odlucio da krenem sa radovima na prolece je to sto sam nasao postenog coveka, koji ne naplacuje po poslu, da cenu formira onako "odokativno", kako te proceni, vec na dnevnicu. A vrhunski je majstor, ima i znanje i umece, ove godine mi je radio neke sitnije stvari oko  kuce, kamene staze, napravio  mi pergolu, tako da sam se licno uverio kako radi, i na osnovu toga. Iskreno @sondek sto rece @Aibo , sumnjam dacemo uskoro docekati da se stvari vrate u "normalu", sta li je to uopste, tako da, na sve to sto se desava i ovde i oko nas, verujem da nece biti mnogo boljih trenutaka. Tako da hvala jos jednom sto mi drzite fige, i ja se nadam da ce krenuti a i zavrsiti se donekle kako sam planirao. @Iron man Ista je prica i sa automehanicarima, kvalitet svih usluga je srozan, pa barem te neke osnovnije stvari oko kola da uradim sam, pa makar to bio samo mali servis da znam da sam sve skinuo, vratio i pritegao kako  treba! :)

 

Ostao sam vam duzan sliku trenutne postavke sistema, letnje, kako sam je krstio, ali mislim da ce biti i zimska, posto nemam gde da ubudzim gramofon, i njegov preamp, a da ne bude jos veca guzva, tako da ce phono verovatno cekati novu sobu. Znam da ne izgleda lepo, ali da bih mogao  da neobavezno slusam muziku, gledam filmove i da imam vrhunski stereo, za sada, mora ovako. Dakle za "preslusavanje muzike" i gledanje filmova iz Oppo-a analogno u Rotel koji biampuje Concert 11 i gura Concert Sur, a tu je i Concert Sub. Ovo mi se pokazalo kao najbolja opcija, kada iz Oppo ide samo u jedan uredjaj, sve drugo, dva snagasa, snagas plus integralno za front, se pokazalo kao losa varijanta, jednostavno nije koherentan zvuk, cak i sa stelovanjem nivoa individualnih kanala, nije to to. Tako da je ova najprostija je i ujedino i najbolja. 

A za slusanje muzike Marantz na Cayin pa na Usher. Inace, posto nisam dugo slusao sistem, pre neko vece ga malo upalio, tri sada kasnije sam samo cekao da mi komsinica kuca da smanjim muziku... :) Bas sam dobar sistem sklopio, i sto  @Delija primeti, onako, bas sam miran. Nemam nikakvih planova za bilo kakva menjanja u predstojecoj sezoni, jedino  mozda jedan kvalitetniji interkonekt, tipa Ansuz A, pa da mi na tom sistemu bude sve od iste firme, posto su Ansuz P zvucnicki, a oba strujna, za Cayin-a i Marantz-a, Ansuz A od 2m. Sto se zvuka tice, iskreno, ako ovakav budem imao u novoj sobi, uz nekakve pomake koje bi trebala da donese vece soba, bicu i vise nego  zadovoljan. Naravno svestan sam da moze da bude i gore, pa cu se truditi da obezbedim da se to  ne desi. 

Razmisljam, da li bi ovi moju Usher-i mogli, uz dva sub-a da svirju u svom optimum u toj buducoj elikoj sobi. @Delija koja je tajna REL-ovih subova, jel moze to nesto u DIY varijanti, jer videh da su ovi malo jaci modeli poprilicno  skupi? Imao sam jedan REl pre jedno desetk godina i stvarno je bilo fascinantno kako se neprimetno uklopi u zvucnu sliku, za razliku od svih ostalih HT sub-ova koje sam imao tokom godina. 

Kada smo vec kod sub-ova, imam i Concert SUB, i ovo mi je drugi koji je probio, uzasno krene da krci kada bude neka jaca scena. Sta se tu desava i kod koga to odneti da sredi? Kapiram da je Sinisa iz Zemuna jos uvek dobar izbor? 

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Evo malo novosti oko sistema, iako  vidim da je i ovo malo ljudi sto je ostalo umorilo se, ali ja ovo odavno pisem kao spomenar. Naime, iako me u vise navrata cackao taj Dolby Atmos iz vise razloga nije uspevao da me upeca taj neizdrz, ali eto, ove sezone se upustih i u tu avanturu. Naravno, obzirom da sam ja u pitanju, budala, odmah na pocetku stativa. Htedoh da zavrsim pricu sa nekim Marantz AV risiverom, videh jedan pristupacan na NL oglasima, zamolio duga da on zamoli druga koji zivi tamo, i jasno je kako se to zavrsava, taj po sistemu da odradi sto pre, pustio samo poruku i odmah i novac, i ja ostadoh bez 400e. A posto sam se tada vec nalozio na ideju o Atmosu, popizidm i uzmem ono sto sam trebao odmah da  uradim,  ali hteo jeftinije da prodjem, i uzmem Pre+Pro Onkyo PR RZ5100 & PA MC5501. Znam da je overkill za moju trenutnu sobu, ali nosio sam se idejom i zeljom o "onoj sobi". Malo posle sam uzeo jos jedan par Jamo  Concert Surround za Surr Back kanale, imao u selu jedan par Jamo Sur 300, prva serija ispod Concert-a i sve to nabudzio u moju sobu. Dakle 6.0.4 sistem, posto jos uvek nisam nasao  vremena i snage da odnesem  sub na popravku. Posto sam ja do sada filmove slusao direktno preko analognih izlaza Oppo-a 105, koji ima vrhunske D/A konvertere na izlazu, vec sam navikao na vrhunski HT zvuk, ali cini mi se da je sada sa Atmos zvuk dinamicniji. Sad, sto se tice efketa Atmos-a, obzirom  da koristim dipol zvucnike za "visoke" kanale, zvuk nije mozda tako  direktan ali se stvara taj osecaj celokupne okruzenosti zvukom, ali ne toliko ocigledne, sto je mozda i prirodnije. Nisam do sada pogledao previse filmova sa  Atmos-om, 300, Dune, Ford vs Ferrari. E sad, posto Oppo 105 ne pusta UHD ripove, pustam ih preko kompa, i nazalost malo  slika secka, sto mi apsolutno nije jasno, obzirom da sam kupio nov kompm prosle zime i rekao bih dovoljno jake kofiguracije, medjutim... Kupio nove 2.0 HDMI kablove u Kanibal-u imam i  mali problema sa AV sinkom, ali vec sam se umorio, ok je, i ne mogu sada da se bakcem dalje oko toga, radi. Ne mogu sada da kaem da sam pao na dupe, jer, ako sto rekoh, zvuk Oppo direktno na ROTEL-a je bio odlican i za DTS HD-Master ili True HD snikme je bio i vise nego dovoljan, ali eto, uhvatio konasno taj Armos neizdrz. A i uzeo sam tu Onkyo kombinaciju imajuci u vidu da cu je jednog dana moci koristiti u toj famoznoj novij sobi u 7.2.4/6 konfiguraciji. Inace Oknyo snagas mi gura osam surround kanala, a AI gura frontove, i sve to preko XLR-a. Ne znam da li sam naveo ali prosle godine, cini mi se, sam uzeo LG 4k projektor, prvenstveno zbog posla, nosio ga i  u selo, a sada ga montirao kod sebe u sobi na plafon. I to  je to sto se tice novosi i  promena u sistemu, a sada ono bitnije.

 

Eto proslo je godinu dana od zaceca ideje o pravljenju sobe za Stereo/HT na selu i motale su se razne ideje po glavi non stop, nekako ta ideja me vuce i gura da zapnem na poslu, pogotovo sto je Beograd u poslednje tri godine postao neprepoznatljiv, barem za mene. Elem, ono sto me je najvise opterecivalo je da to sto sam zamislio ce biti jako tesko  finansijski ispratiti, i da ce verovatno trajati vise godina. Tako da ne bi ispalo "Zidanje Skadra", onu moju prvobitnu ideju sa realno nekih 5 segmenata, sada kada je proslo malo vremena i ideja sazrela, sam uprostio pricu, i sveo na dve stvari koje bih sustinski zeleo, a to je soba i garaza. I evo ovih dana finaliziram izgled, i sve se vrti oko sobe, tacnije njena dimenzija diktira sve ostalo. I dalje se lomim izmedju dve dimenzije 5x8x3.1 ili 5.5x9x3.5. Kod ove  druge ono sto me odbija je ta visina, povrsina je izvodljiva, ali kada pomislim na visinu od 3.5 metara, na tu povrsinu, to mi deluje bas ogromno, i sto rece Boki treba to napuniti zvukom a Nesone, treba to zagrejati. Tako da je za sada ipak plan 8x5x3.1. Odustao sam od neparalelnih zidova, izvodljivo je ali mislim da je prevelika igranka za upitan boljitak, a i zelim da sto vise uprostim pricu. Ovako postavljen plan mislim da je izvodljiv i finansijski dostizan, naravno ima tu jos mnogo stvari za razmatranje, struja, grejenja, osvetljenje, ali ovako, siva faza, kostur koji ce posle moci da se nadogradjuje, mislim da je to. Jos uvek postoji opcija da ipak bude 9x5.5x3.5, pogotovo sto ce to biti soba i za filmove, ali eto imam do marta fore da finaliziram pre pocetka radova. Sada sa ovim novim prostijim, da ne kazem jeftinijim planom, mislim da 99% krecem u martu sa radovima. 

 

Plan.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mart brzo dođe. Nego ti da razradiš detaljne planove oko slušne prostorije: materijal zidova, izolacije, dampiranje, difuzori, električne instalacije koje su naravno na posebnoj grani i osiguraču od svega ostalog, posebno klime i uređaja koji imaju grejanje/hlađenje i/ili elektromotor(e). Najzgodnije je uraditi ceo projekat prostorije zajedno sa nekim ko bi pripremio šta i kako da se uradi za pasivni akustički tretman. Mada se takve stvari mogu uraditi i naknadno, nakon merenja. Isto kao projekat prostorije za monitoring u nekom studiju za snimanje muzike. Znam da je za akustiku dobra puna cigla. Npr. od šuplje se uradi spoljni deo, a od pune unutrašnji. Tu bude 40 cm debljina zida.

Link to comment
Share on other sites

Боки не знам на коју шупљу циглу мислиш осим ако није она фасадна, вероватно мислиш на блок?

постоји још материјала који би по својствима могли бити добри за ту сврху, обзиром да не дели зидове са комшијама, може бити један од њих Ytong јер мислим да не апсорбује али ни не звони. Са њим је уједно брза и јефтина градња.

оно што је по мени дискутабилно је квалитет електричне мреже у сеоском окружењу где су преоптерећења честа, нестабилан напон и увек присутна употреба разних машина...

од свега споменутог, највише бих уложио у топлотну изолацију, свакако доноси највећу удобност како зими тако и лети али може у неким случајевима позитивно утицати и на звук

Link to comment
Share on other sites

Giter blok je baš sirotinjska gradnja, to izbegni. Znatno losijih karakteristika od termo bloka. Termo blok ima mnogo bolje karakteristike i bolju termo i zvucnu izolaciju. Mnogo je gusće to saće i veći su dosta, pojednostavljuje i ubrzava gradnju, medjusobno se uklapaju, izljebljuju pa su zidovi ravniji kompaktniji laksi za nivelaciju i malterisanje, za nas sport bitno mnogo manje zvone, termo  izolacija je bolja od pune cigle. 

Evo jasne razlike na slici

7 sati ranije, williamwallace said:

 

DSCF5227.jpeg

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, williamwallace said:

I dalje se lomim izmedju dve dimenzije 5x8x3.1 ili 5.5x9x3.5.

Plan.jpg

Mislim da je bolje krenuti od analize modova u prostoriji i uvida u zone gde se oni manifestuju prilikom reprodukcije muzike. Osim toga postoji i tzv "Bolt područje" koje se dobija iz kalkulacija i navodno unosi sigurnost u najoptimalnije proporcije prostorije.

 

Prvi link ilustruje prostoriju Š 500, D 800, V 310

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=800&w=500&h=310&r60=0.6

image.png.29018924e62ba7463d03e28f2ee688d6.png

Drugi link ilustruje raspored modova za prostoriju Š 550, D 800, V 350

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=900&w=550&h=350&r60=0.6

image.png.5c4353c28cd48921435db700fefedffd.png

"The bolt area was a nice way to find room ratios when computers were not widely available. Richard Henry Bolt created this diagram to indicate an accumulation of good room ratios. Instead of calculating each mode (by hand) to see the mode distribution, one could look at that diagram, increasing the chance of being near a good distribution."

 

Ako sam ja to dobro skapirao "X" treba da bude unutar Bolt područja.

 

Uz malo probe sa dimenzijama dobio sam X unutar Bolt područja uz sledeće dimenzije.

Raspored modova za prostoriju Š 520, D 710, V 350

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=710&w=520&h=350&r60=0.6

image.png.bff5175a09f25773ba27bb1c48ea3fb0.png

 

Ako grešim u ovim sugestijama, voleo bih da me neko koriguje i pravilno usmeri.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, gvlada said:

Колико су дуги хдми кабловиа? Иду директ у пројектор или преко пре/про? Претпостављам да је излаз FullRGB 4:4:4 4K/24 HDR. На компу препоручујем mpc-hc & madvr.

Covece Vlado, jednom porukom si me resio bede, naime, ne znam kako i zasto, sve vreme, iako vidim, totalno zanemarujem da mi je signal iz PC-a bio 60hz. Prvo sam se zezao sa raznim postavkama u VLC-u, da bi radio sto "efikasnije", i kada to nije pomoglo, onda sa postavkama graficke, RGB, 422, 444, ali sve vreme nisam dirao 60Hz. Sinoc prebacio na 24/23 i voila, konacno, normalan playback. Sada i AV sync na Onkyo radi posao. Ne znam zasto ali samo na RGB imam opciju za Full Dynamic Range, na 422 i 444 mi je Limited. Kada stavim RGB i Full HDR slika jeste "bogatija" bojama ali ne tako ostra kao na 422 ili 444. Koja je tu uopste razlika izmedju ta tri? 

Inace kablovi su 1.5 i 2 metra od Oppo-a i PC do Onkyo-a od njega do projektora je 8 metara. Ja sam prvo  mislio da je do kablova, posto sam koristio stari 1.4 ali i taj je pustao i HDR i 4K sa istim "seckanjem" kao i ovi posle kupljeni. Dakle samo je bio refresh rate problem, ne moze 4K na 60hz. Ali eto, hvala, sinula mi lampica u glavi  kada si napisao /24. 

@BokiTokiVoki

Znam da ce mart brzo, ali obzirom da je budzet ogranicen, moram raditi samo one onsnovne stvari koje ce posle moci da se nadograde. Dakle pored finalne verzije konkretnih dimenzija, od cega cu praviti zid je ono sto moram da znam do mart-a, i hvala vam svima na dosadanjim porukama, to je tacno sto mi treba, da to  iskristalisem. Ali i sto se zida tice, ne moram odmah da razmisljam i o izolaciji, to  mogu naknadno kada se zavrsi ceo objekat i dovede u fukciju. Naravno, moram da znam i uzmem u obzir kako ce izgledati konacni zid, tacnije koje ce debljine ici, sta ide unutra a sta spolja. Pored toga, razmisliti i planirati instalaciju, tu moze i otac da mi pomogne on je iz te struke i kao  mladji je uvodio mnogima instalaciju. 

Dakle ono sto mi je sada bitno je da znam tacno od cega i kako slazem zid te sobe, sta i zbog cega ide sa unutrasnje i spoljasnje strane tog termo bloka sto rece Sondek. 

Ostaje mi da prelomim  da li ostajem na 8x5x3.1 ili 9x5.5x3.5, dimenzije koje si ti postavio i hvala ti na tome! Problem je sto ja ne pravim samo moju ultimativnu hi/fi sobu vec i ultimativnu garazu, a tih 3.5 metara bi mi znacilo za garazu jer bih onda mogao da ubacim i neku od velikih dizalica,  no da ne razglabam sada o tome, to je tema za drugi forum. Ali i to  mi je u glavi pa se zato jos uvek lomim. Ne bih da posle se kajem sto sam napravio "malo". Sinoc sam pregledavao klipove po YT raznih hi-end soba i opet se vracam na onu Magico sobu, jer se dosta toga jasno vidi na klipu oko dimenzija, i tamo je tako oko 3.5 metara visina. Mislim i tamo je na kraju plafon dosta spusten od originalne visine zbog ogromnog tretmana, pa bih morao i to uzeti u obzir, iako ne vidim sebe da radim toliki tretman, ali ko zna, pravim nesto sto ce me sluziti narednih, ako Bog da, 30+ godina. 

Onako kako ja vidm i sta bih voleo na  prolece da uradim jeste siva faza, da se uvede struja, da uzmem kvalitetna garazna vrata, epoxy za pod garaze, a sto se sobe tice, naci nekoga ko ce da mi napravi kvalitetna i masivna vrata, unutra zidovi izgletovani i okreceni, dole parket, ubacim debeli cupavac tepih i to je to. Inverter klima za grejanje sobe. Ako uspem to sa trenutnim budzetom bicu presrecan. Posle za godinu ili dve postaviti neku ozbiljnu izolaciju poput ove sto je Nesone predlozio. Ja se svakako ne selim tamo u narednih 5 godina, mada verujem da ako ovo napravim da cu jos vise biti tamo, ali do tad neka ozbiljna izolacija i grejenja, poput toplotne pumpe, sve to moze da saceka. Bitno mi je da dovedem i sobu i garazu u funkciju. 

@ab

Struja je losa,osciluje i relativno cesta su iskljucenja, tako da, razmisljajuci unapred, i znam da nije audiofilsko resenje, ali vidjeno je neko baterijsko/ solarni paneli napajanje. Do tad, neki ozbiljan ispravljacki i zastitni uredjaj je pod morati! 

@Father

Hvala cale na sugestiji ali jednostavno ne mogu da krenem tom putanjom jer mislim da je to rabbit hole koji ce me odvesti u Lazu. Obzirom da je mantra medju svima koji se bave akustikom "svaka soba je drugacija" i "svaka ima svoje modove i probleme", moram da fiksiram jednu od ove dve dimenzije i onda posle raditi sa onim sto imam. Da se to moze sa sigurnoscu i preciznoscu uraditi i pre prve "lopate", a obzirom da je toliko milionera i njihovih soba, sigurno bi do sada imali na netu neki vodic do ultimativne sobe sa sve dimenzijama. Ovako mislim da ako je osnova dobra proporcija, da se posle, uz odgovarajuci akusticki tretman, moze doci do blziu savrsenstva. 

Hvala svima sto se javljate i sugerisete, potrebna mi je prica,  smernice i saveti, ovo je svakako najveci projekat u mom zivotu, stoga mi je bitno da to na kraju bude to!

Link to comment
Share on other sites

Преко 5м обичан кабл није добар за 4К хдр. Потражи фибер хдми каблове.

Што се тиче излаза најбоље да укомбинујеш мпц-хц и мадвр али треба добра графичка за то. После заборавиш на све друго. Друга опција је пристојан андроид бокс, попут нвидиа штит (shield) про. За хдр треба мин 10 бит палета боја, а како графичке природно раде у rgb режиму нема потребе за конверзијом у YPbPr. 

Link to comment
Share on other sites

U svakom slučaju moraš da definišeš neku debljinu spoljnog omotača (izolacije i završnog sloja) kako bi predvideo adekvatan temelj, iako ga ne bi odmah izvodio. Ako ga ne izvedeš odmah mogao bi imati problema sa stvaranjem buđi na zidovima!?

Mislim da je bolje imati dimenzije koje imaju "X" u Bolt području nego van njega. Kao što rekoh istraži malo.

Struja za HiFi iz solarnih panela je diskutabilna opcija i moja prva iskustva sa njom su loša u pogledu zvuka, ali vrlo solidna u pogledu ne osetljivosti na raznorazne strujne kablove i koncepte za tu namenu. Hoću reći ne možeš se mnogo nadati boljitku.

@Nixie mi je dodatno naveo činjenice sa tim u vezi, a mogao bi i ovde ako je raspoložen da elaborira.

Dakle, struju vidim kao najveću otežavajuću okolnost u celoj koncepciji. Eventualno neki manji dizel agregat. Ali zeleni će da te gledaju popreko. :)

Link to comment
Share on other sites

Struja iz solarnih panela je DC, ide i puni bakterije, onda imaš invertor čoperski koji pravi 3x380VAC odnosno 3x230VAC sa nešto šuma i smetnji. Isto kao neprekidna napajanja. Verovatno bi neki dobar filter smetnji ili izolacioni trafo 1:1 to uklonio i ostavio čist sinusni napon za audio uređaje. Imaju i ti invertori filtere na izlazu, ali ne znam koliko smanjuju smetnje. Mislim sve će to da radi kako treba dok ima energije u beterijama, samo je pitanje kakav uticaj ima na zvuk, to već ne bih znao.

Motorni generator, dizel ili benzinski daje čistih 50Hz, ali to je skupo za upotrebu i bučno. Koristi se kad nestane struje obično samo za nužne potrošače, kotao i podstanicu centralnog grejanja, svetlo, ventilaciju, frižidere, zamrzivače i tako to. Problem je i što se mora prepravljati instalacija, odvajati u glavnom razvodnom ormanu šine za potrošače koji idu na agregat i takve zezalice. Ili raditi neku automatiku za dizel (PLC kontroler i prekidač u ormanu), ili kupiti neki smart model koji sve to ima, a skuplji naravno. Agregat nije realno rešenje za audio svakako, samo za ono najnužnije.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

а најефикаснија ПИР изолација 😏

pir-izolacija-696x365.webp.bd5ae93e7e49acb242f98025cb8b70c5.webp

Druze, radio si sa njome ili si samo citao?

 

19 minuta ranije, Father said:

U svakom slučaju moraš da definišeš neku debljinu spoljnog omotača (izolacije i završnog sloja) kako bi predvideo adekvatan temelj, iako ga ne bi odmah izvodio. Ako ga ne izvedeš odmah mogao bi imati problema sa stvaranjem buđi na zidovima!?

 

Na temelju objekta sa spoljne strane  se postavlja styrodur. U zavisnosti od visine objekta. I onda se radi zavrsni materijal od zelje vlasnika. Inace, to se zove cokla.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nesone said:

Druze, radio si sa njome ili si samo citao?

Није ми јасно зашто одма жеља за дисквалификовањем саговорника?

Да, уградио на кровне рогове по регулативи. 

Сезона ме претекла, предстоје радови са истим материјалом за изолацију зидова споља, затим под испод завршног слоја и додатнно са унутрашње стране између кровних рогова.

доказано је да је највећи губитак топлотне енергије преко крова, па се правилно изолација поставља на рогове без прекида а не уобичајено између рогова.

друга најзначајнија позиција је под, па зидови након чега могу да се очекују "значајне топлотне бенифиције".

можемо причати и о противпожарним аспектима овог материјала, век трајања, механичку отпорност на притисак, материјал којег не желе "нежељени посетиоци" као што су глодари, инсекти итд. итд

погледајте који је проценат објеката на западу заступљен овим материјалом, генерално користиш оно што је "запад" већ одбацио

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...