Jump to content


Foobar2000


arnage

Recommended Posts

Poznato je da je aktiviranje Win 10 Audio enhacements u nekim slucajevima proizvodilo distorziju. Zato se preporucuje njihovo deaktiviranje. Interesantno je medjutim da ja na mojoj instalaciji Windows 10 uopste nemam tab sa audio enhacements.

Proveri kakva je situacija kod tebe: Control Panel - Hardware and Sound - Sound i ondla klikni na driver (ali ti treba driver koji izaziva distorziju) i na dugme: Properties. Onda bi trebalo da se pojavi vise tabs od kojih je jedan Enhacements.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, DejanM said:

Poznato je da je aktiviranje Win 10 Audio enhacements u nekim slucajevima proizvodilo distorziju. Zato se preporucuje njihovo deaktiviranje. Interesantno je medjutim da ja na mojoj instalaciji Windows 10 uopste nemam tab sa audio enhacements.

Proveri kakva je situacija kod tebe: Control Panel - Hardware and Sound - Sound i ondla klikni na driver (ali ti treba driver koji izaziva distorziju) i na dugme: Properties. Onda bi trebalo da se pojavi vise tabs od kojih je jedan Enhacements.

Potvrdjujem da je sve gore navedeno tacno. 

Iskljucio sam oppov driver i prebacio se u foobaru na wasapi event oppo....  Ugasio foobar i otisao u pdesavanja za audio driver speakers oppo.  Po defaultu je podeseno na 16bi/44.1 sto sam prebacio na 32/192000 studio Quality i na kartici Enchantments,  gde je bilo podeseno da koristi enhancments cekirao kucicu za Disable all enhancments. 

Pokrenuo foobar i pustio pomenutu pesmu. Sada nema distorzije. :) Radi isto kao sa oppoovim driverom. 

Naknadno cu detaljnije uporediti zvuk, ali za sada barem smo definisali uzrok zvucne degradacije. 

Hvala @DejanM

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Potvrdjujem da je sve gore navedeno tacno. 

Iskljucio sam oppov driver i prebacio se u foobaru na wasapi event oppo....  Ugasio foobar i otisao u pdesavanja za audio driver speakers oppo.  Po defaultu je podeseno na 16bi/44.1 sto sam prebacio na 32/192000 studio Quality i na kartici Enchantments,  gde je bilo podeseno da koristi enhancments cekirao kucicu za Disable all enhancments. 

Pokrenuo foobar i pustio pomenutu pesmu. Sada nema distorzije. :) Radi isto kao sa oppoovim driverom. 

Naknadno cu detaljnije uporediti zvuk, ali za sada barem smo definisali uzrok zvucne degradacije. 

Hvala @DejanM

E sunce ti žarko, i nakovanj bi pokvario...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Slusam vec punih sat sa wasapi outputom i nemam nikakvih zamerki. Citam po netu da bi wasapi trebalo da ima veci ekskluzivutet u okviru OS-a od asio outputa,  sto bi dodatno mogla biti izvesna prednost.

U ovom momentu palcevi gore za wasapi. :)

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Father said:

Slusam vec punih sat sa wasapi outputom i nemam nikakvih zamerki. Citam po netu da bi wasapi trebalo da ima veci ekskluzivutet u okviru OS-a od asio outputa,  sto bi dodatno mogla biti izvesna prednost.

U ovom momentu palcevi gore za wasapi. :)

U kom smislu veci ekskluzivitet?

Mozda se misli na exlusive mode, sto oba mogu da poseduju, u smislu da samo jedan softver moze da koristi wasapi/asio izlaz.

 

Link to comment
Share on other sites

U smislu veci prioritet od asio drivera u OS-u. 

Napravio sam poredjenje i definitivno u mom sistemu sa oppo 105D za ozbiljniju nijansu bolji wasapi. 

Prvenstveno cela zvucna slika je visa za pola metra sa blagim osecajem da je za dlaku glasniji i definitivno malo izrazajniji sa instrumentima,  ne poprimajuci napadnost vec u celosti raskosniji i precizniji, ne gubeci na toplini i mekoci.

Jos jednom hvala @DejanM za dodatna pojasnjenja oko podesavanja win10 usb 2.0 drivera. :)

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Father said:

U smislu veci prioritet od asio drivera u OS-u. 

Napravio sam poredjenje i definitivno u mom sistemu sa oppo 105D za ozbiljniju nijansu bolji wasapi. 

Prvenstveno cela zvucna slika je visa za pola metra sa blagim osecajem da je za dlaku glasniji i definitivno malo izrazajniji sa instrumentima,  ne poprimajuci napadnost vec u celosti raskosniji i precizniji, ne gubeci na toplini i mekoci.

Jos jednom hvala @DejanM za dodatna pojasnjenja oko podesavanja win10 usb 2.0 drivera. :)

Opet si nešto čačkao...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Reprodukcija je prepuna krcanja tako da se ne moze nazvati reprodukcijom vise ... Proverio sam pojacalo za sluske i ono je OK. Pre update-a je sve radilo dobro. Na internetu ne mogu nista da nadjem, tako da sam prilicno bez ideja. Koristim WASAPI usb 2 driver za DSD reprodukciju preko USBa.

Link to comment
Share on other sites

Ima li smisla upsample svega (od mp3 do DSD64) u Foobaru na DSD128 (Ifi Nano)?

U kontaktu sam sa jednim članom computeraudiophile foruma. Kako je objasnio, ako se ulaz softverski resempluje na 352/384 kHz (Sox resampler) a zatim sve podigne u foo asio na DSD128 "preskače" se ugrađeni oversampling filter i dobija neka vrsta non-oversampling DAC-a. On tvrdi da je, konkretno kod ovog uređaja, zvuk znatno bolji. Moje uši stare pola veka ne primećuju to ni na slušalicama, pogotovo ne na zvučnicima..

Link to comment
Share on other sites

Problem resen ... Ako neko naleti na slican problem. A resenje je blago budi receno cudno ... Jednostavno sam umesto event varijante izlaza uzeo push varijantu i odjednom sve radi kao  ... lutka. Vidim da su audio driveri u Win 10 ovim updateom promenjeni (ne samo upgrade-ovani) ali zasto event ne funkcionise vise ... ???

Link to comment
Share on other sites

On 29.10.2017 at 10:55, WTF said:

Ima li smisla upsample svega (od mp3 do DSD64) u Foobaru na DSD128 (Ifi Nano)?

U kontaktu sam sa jednim članom computeraudiophile foruma. Kako je objasnio, ako se ulaz softverski resempluje na 352/384 kHz (Sox resampler) a zatim sve podigne u foo asio na DSD128 "preskače" se ugrađeni oversampling filter i dobija neka vrsta non-oversampling DAC-a. On tvrdi da je, konkretno kod ovog uređaja, zvuk znatno bolji. Moje uši stare pola veka ne primećuju to ni na slušalicama, pogotovo ne na zvučnicima..

Meni izgleda logicnije da pomocu nekog programa prvo konvertujes file u DSD 128 i onda ga kao takvog, native, pustas pomocu Foobara.

Ja sam juce konvertovao jedan album  koji je bio snimljen u 24/192 u DSD64 i onda ih uporedjivao. Koristio sam XRECODE 3. Nisam cuo nikakvu razliku. Takodje 50+ usi ...

Link to comment
Share on other sites

Moja iskustva takođe 50+ uši :), su da upsemplovanje originalnih failova degradira prirodnost i donosi naizgled dinamičniji pečat, ali problem je što se pojavi diskonekcija sa harmonicima, ako mogu tako da se izrazim, jer osnovni ton gubi vezu sa slojevitošću i finesama koji ostaju degradirani ili ne obrađeni. Tonovi manjkaju na prirodnoj soničnosti i trajanju a dobijaju na puncy intenzitetu, pa su možda nekome "audiofilskiji"...

Baš sam odvojio celo poslepodne za tu temu i dobrano izanalizirao razlike zimus. U mom sistemu je maksimalni PCM 768kHz 24 bit ili 32 bita floating. nisam više siguran proizveden iz 44.1kHz/16bit originalnog faila, naravno vrhunske produkcije zvučao neprirodnije.

Mišljenja sam da je to zaludan i nepotreban posao, da ne dodajem da je i daleko nefunkcionalan po pitanju prostora na hard disku i eventualne ne kompatibilnosti sa hardverom u nekim slučajevima.

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 17:16, DejanM said:

Bilo bi mi interesantno da cujem jos neko misljenje i iskustvo sa ovim novim Win 10 update-om. Ne znam da li haluciniram, ali imam utisak da sada svira bolje nego ranije ...

Meni je Win 10 updateovan redovno i nisam imao pomenuti problem. Radi normalno i na DSD Wasapi Event ili Push i na DSD Asio.

Želeo bih da proverim moju verziju USB 2.0 drivera u Win 10.Koji je datum i koja verzija drivera nakon pomenutog update-a kod vas?

 

PS: Nisam trenutrno u mogućnosti da vidim svoju verziju drivera, tako da bih to uporedio / proverio kasnije popodne.

Link to comment
Share on other sites

Kada ukljucim Shiit DAC, koji je USB 2 povezan za komp, dobijem u Device manager - Sound, Video and Game Controllers i driver koji se kod mene zove: Shiit Audio DSD Device. Kada kliknem na njega i otvorim Properties, vidim verziju drivera: 10.0.16299.15 od 28-Sep-17.

To je Microsoft Wasapi i on nema nikakve veze sa Shiit driverom, jer njega jednostavno nisam instalirao. A on je i mnogo stariji. To znaci da je sa ovim update-om stigla i nova verzija za audio driver. A to nije zapravo tacno, jer kada pokusam da napravim roll back na prethodnu verziju drivera, vidim da to nije moguce, jer izgleda da Microsoft nije napravio update postojeceg drivera, vec implementirao novi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...