Jump to content


Foobar2000


arnage

Recommended Posts

Ja sam probe radi namestio upsampling svega na DSD128 (iFi Nano, Win7). Radi bez problema, svetli onaj ljubičasti indikator, nema prekida u reprodukciji... DSD64 (samo takav imam) zvući mi isto ali flac 44.1 mnogo bolje. DSD64 konvertovan u flac 24-88 - nema razlike (bar koliko ja mogu da primetim). dsd.jpg.52f10032cbb95743088e08fed3866f84.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Father said:

Ok, znaci podesavanje namerno podize ceo sadrzaj na dsd zbog dac-a koji pije iskljucivo dsd streem.
Moj dac pije i pcm i dsd pa je onda verujem kod mene ok podeseno.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Tvoja konfiguracija je "stara" varijanta ili alternativna u odnosu na ono sto Win10 sada nudi. Ona ocigledno radi i verovatno ne radi losije od ove"nove" sa WASAPI class 2. Malo je teza za odrzavanje.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Tvoja konfiguracija je "stara" varijanta ili alternativna u odnosu na ono sto Win10 sada nudi.

Ako bih probao? Šta bi trebalo da uradim?

- Da uninstaliram Oppo USB DAC driver.

- Da podesim Foobar izlaz na koji od ponuđenih? .... DSD:WASAPI (event) ili samo WASAPI (evenet) ?

outputi.png.d92e12dc1696e9ffcbebd8f42b07efc7.png

- Da podesim DSD processing na aktiv kao kod tebe na slici DSD64 ili možda DSD128, jer mislim da Opppo 105D dobacuje dotle?

- A pod SACD prebacim na PCM ili DSD?

Da li onda u OS Win10, zaobilazim Oppov driver kao jednu stepenicu od suvišnih softvera?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Aha, hvala.

Čim me prođe kijavica, probaću i ja. Ja sam ovo moje podešavanje testirao na Win7 ali sam ga prepisao na Win10 koji koristim od pre 4 meseca na laptopu, kao prethodno ustanovljeno i usvojeno rešenje. :thumbsup2

Father,

Imas kompletno uputstvo za instalaciju u jednom od mojih prethodnih postova. Mozes prethodno da deinstaliras svoj Oppo driver. U DSD Procesoru namesti DSD128 (ako Oppo 105 stvarno podrzava tu rezoluciju). Za razliku od prethpodnih verzija Windowsa, Win10, kada povezes svoj Oppo sa racunarom pomocu USB kabla, automatski pocinje instalaciju potrebnog drivera i obavestava te kada je zavrsio. Tada bi trebalo da ga pronadjes u Output sekciji Foobara i da odaberes DSD: WASAPI(event .... itd.

Tvoj Oppo ti omogucava da se malo poigras sa upsamplingom samog DSD streama, koristeci tu opciju da sve transformise u DSD128. Tako mozes da dodjes do nekih zakljucaka povodom raznih formata i rezolucija - ako ne definitivnih onda bar onih koji tebi odgovaraju.

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

Upravo tako sam i pomislio da treba, jedino mi nije bilo naj jasnije da li da idem preko WASAPI-ja.

Hvala!

Što se upsamplinga tiče slušao sam poređenja u PCM varijanti i nije mi se dopalo šta se dobija. Sve mi zvuči nekako selektivno podignuto duž opsega kao da su početni zvuci amplifikovani a njegovi harmonici ostali na istom nivou ili čak utišani do nestali. U upsamplovanoj opciji kraće su mi se čule prirodne ekstenzije i donekle otkačene od tela zvuka, dok je zvuk delovao malo "naduvano". Hoću reći primarni ton je naglašeniji a slojevitost i njena veza sa osnovnim tonom postaje neprirodna. Za poređenje sam koristio originalni 44.1 i taj upsemplovan na 384kHz, dobijene od jednog starijeg audiofila koji sve sluša tek nakon podizanja svega downloadovanog na maximum u hercima moguć za PCM...??!! Bilo mi je interesantno jer mi je i kod njega to poređenje na odmah zvučalo neuporedivo lošija opcija od originalnog standarda skinutog sa neta.

DSD možda radi nešto bolje ili pametnije nego foobarov interni upsampler za PCM...? Priznaću, gajim izvesne predrasude da  mi se neće dopasti. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Pored Foobar-a, kao alternativni prodram za puštanje muzike, koristio sam onu rusku verziju Album player-a. U poslednje vreme čak više nego Foobar, jer mi se više sviđalo kako radi. Placebo ili ne, svejedno, mom uhu je prijalo. Ali, najnovija verzija Album player-a na mom kompu baguje. Nažalost prethodnu instalaciju nisam sačuvao, a na sajtu je dostupna samo poslednja. Ima li neko možda stariju verziju sačuvanu?

Link to comment
Share on other sites

Slusam nekoliko dana muziku preko nove instalacije Foobara pod Win10. U medjuvremenu sam pregazio i na vecoj masini stari Win sa novim Win10 tako da ne mogu da pravim direktna poredjenja. Ali moj utisak je da pod Win10, sa WASAPI driverom umesto sa driverom proizvodjaca DACa, zvuk sigurno nije losiji. Da li je bolji ... tu nisam sasvim siguran ali mislim da jeste. Problem je i u tome sto sam dodatno promenio neke sitnice tako da sud ne moze da bude 100% pouzdan. Ali zvuk sigurno nije losiji ...

Dodatna prednost jeste sto sada, zbog instaliranog DSD Procesora mogu da slusam i DSD128, DSD256 i DSD512 files kao i sve PCM formate. (Moj DAC podrzava samo DSD64).

Imam utisak da sada DSD znacajnije bolje zvuci od PCM formata - ranije ta razlika nije bila toliko uocljiva. S obzirom da je moj mali DAC cisto DSD DAC to i ne treba previse da iznenadjuje.

Link to comment
Share on other sites

Čestitam na odluci. Svakako je bolje kada se može slušati muzika sa veće lepeze failova, otvara se mnogo veći izbor za uživanje.

Neka je sa srećom!

Ja sam trenutno sa fokusom na drugoj strani, pa ću malo da odložim eksperiment slične tematike, mada nisam siguran da win10 prepoznaje Oppo čisto na plug and play, bez njegovog drivera. Svakako ću javiti šta sam uradio preko WASAPI izlaza, kada se pozabavim time.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

Ja sam trenutno sa fokusom na drugoj strani, pa ću malo da odložim eksperiment slične tematike, mada nisam siguran da win10 prepoznaje Oppo čisto na plug and play, bez njegovog drivera. Svakako ću javiti šta sam uradio preko WASAPI izlaza, kada se pozabavim time.

Što ne bi prepoznavao?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 09/11/2017 at 11:43, Father said:

DSD možda radi nešto bolje ili pametnije nego foobarov interni upsampler za PCM...? Priznaću, gajim izvesne predrasude da  mi se neće dopasti. :unsure:

 

On 09/16/2017 at 14:23, DejanM said:

Imam utisak da sada DSD znacajnije bolje zvuci od PCM formata - ranije ta razlika nije bila toliko uocljiva. S obzirom da je moj mali DAC cisto DSD DAC to i ne treba previse da iznenadjuje.

Da li je ovakav rezultat zbog odnosa pojacano/utisano DSD vs PCM i cinjenice da skoro svi noviji DAC-ovi imaju pojacan izlazni signal bezmalo preko 2 Vrms prema pojacalu?

I da, neko se ovde pitao da li audio player u smislu software-a treba uvrstiti ravnopravno u izbor ostalih HiFi komponenata u smislu hardware-a, moje misljenje je apsolutno DA. Toliko da je pravilna konfiguracija istog podjednako bitna po zvuk kao i npr.gramofona.

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slažem.

Podešavanje playera i optimizacija za svaki DAC posebno je esencija pravilne postavke. Nema univerzalnih rešenja, a opet treba se i držati neke osnovne logike starih iskustava da je manje vrata kroz koja prolazi signal često bolja opcija, ali ne i uvek obavezno pravilo.

Treba znati i čuti šta se dobija, a šta se gubi i pravilno proceniti prirodnost ovog ili onog podešavanja. Tu često dolazi do loma pa je najbolje odlučiti se za ono što vam je najatmosferičnije i najbolje subjektivno dočarava ambijent u kome je snimamo.

Uvek nekome nešto paše bolje od onoga drugog i tako dok je sveta i vremena. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Nakon borbe prsa u prsa dva outputa pobedu je odneo DSD: ASIO : OPPO AUDIO USB 2.0 ASIO Driver,  upoređivan sa DSD: WASAPI (event) Speakers (OPPO 105(D)USB AUDIO 2.0 DAC)

Zaključak, je sledeći da je Windows 10 USB 2.0 driver (WASAPI) imao znatno više distorzije u visini i primetno nižu scenu niskog područja ne dovoljno povezanu sa visinom koja je donekle štrčala na gore. Hoću reći da sam imao subjektivan utisak kao da se zvuk, na neki način, podelio, tako da zvuk niskih tonova nije odlazio u gornji deo slike te je tako ostao ne povezan sa celovitošću zvučne slike. Čudan doživljaj, moram da priznam. Takođe, činele su za par nijansi ne prirodno dofarbane i prenaglašene što je dodatno kvarilo povremeno pojavljivanje izvesne "štroke" (distorzije). Sve u svemu, DSD: ASIO koji se oslanja na OPPO-ov instalirani driver se pokazao izuzetno koherentan u zvučnoj slici izvanredne visine i širine, ne pokazujući ni na jednom mestu znake prezasićenosti ili presaturisanog zvuka, koja se mogla čuti kod WSAPI - USB 2.0 izlaza.

I tako, probah, čuh, presudih!

Ostajem na DSD: ASIO opciji kao sopstvenom izboru uz napomenu da je ne uporedivo bolji od čistog ASIO : OPPO AUDIO USB 2.0 ASIO Driver-a koji je pokazao blagu muljavost i nedostatak transparentnosti.

Na svu sreću sam uspeo da napravim kratak post, nakon četvorosatovnog slušanja nekih 60 kompozicija ... :)

Link to comment
Share on other sites

Malo mi je cudna ta pojava distorzije kod Microsoftovog drivera, koju pominjes. Ona kod mene ne postoji a koliko sam mogao da procitam na internetu ni kod drugih. To ukazuje da tu nesto drugo nije u redu. Razumem da ti se vise svidja varijanta sa Oppo driverom ali Microsoftov driver ne bi trebalo da pravi distorziju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...