Sonus faber Sonetto II

Dolce Vita

Pre nepunih godinu dana testirali smo manje podnostojeće zvučnike Sonus faber Sonetto III, a sada su se u našoj redakciji našle regalske zvučne kutije sa oznakom Sonetto II.

Kako je italijanska kompanija već prilično poznata na našim prostorima, a sa serijom Sonetto upoznali smo se u prethodnom tekstu, odmah ćemo preći na opis testiranih zvučnika. Sonetto II su regalske zvučne kutije srednje veličine – njihov gabarit odmeren je tako da pruži dovoljnu količinu informacija, naročito u donjem delu spektra, uz zadržavanje nezahtevnosti u pogledu pozicioniranja. Jednostavnom pozicioniranju doprinosi frontalno postavljeni bas-refleks otvor, pa se ove kutije nameću kao odlično rešenje za kvalitetan hi-fi zvuk u prostorijama srednjih i manjih dimenzija.

Bogatstvo živopisnih tonova prepliće se u složenoj, ali ne i konfuznoj prezentaciji.

Jedinstvena, svetski priznata italijanska estetika još kako je prisutna u dizajnu ovih zvučnika, a najpre se primećuju zaobljeni bokovi, koji se snažno sužavaju ka zadnjoj strani. Da nije ovakvih bočnih strana, paralelni presek kabineta bio bi šestougaon, ali su italijanski majstori dizajna uspeli da spoje prelepu formu s funkcijom eliminisanja stojećih talasa u unutrašnjosti. Zahvaljujući kombinaciji satenskog belog finiša i detalja u crnoj boji, Sonetto II donose atraktivan spoj klasičnog i modernog. Luksuznom izgledu posebno doprinosi rešenje gornje strane, koja je obložena prirodnom, ručno opšivenom kožom crne boje, s diskretno utisnutim logotipom proizvođača, dok su upadljivi okviri zvučničkih jedinica izrađeni od brušenog aluminijuma. Pored bele boje, u ponudi je i crni finiš, kao i furnir od prirodnog drveta.

Postavka zvučničkih jedinica sasvim je uobičajena: Soneto II izvedeni su u dvosistemskoj topologiji, a u gornjem delu fronta postavljen je visokotonac u patentiranoj DAD tehnologiji (Damped Apex Dome), koja podrazumeva da je drajver postavljen na elastično oslanjanje kako bi se umanjio prenos vibracija s kabineta. Njegova kupolasta membrana ima prečnik 29 milimetara i dolazi iz nemačke kompanije DKM (Dr Kurt Müller), s kojom Sonus faber ima dugogodišnju saradnju. Ispod visokotonca nalazi se srednjetonsko-niskotonska zvučnička jedinica, s membranom prečnika 165 milimetara. Ova membrana izrađena je od mešavine celuloze i drugih prirodnih vlakana, a smeštena je u korpu od livenog aluminijuma.

Specifičan oblik kabineta uslovio je veoma malu širinu zadnje strane, pa ovde nailazimo samo na ono najneophodnije. Uzani, izduženi panel smešten je u donjem delu, a na njemu su postavljena dva para kvalitetnih zvučničkih terminala, koji su izrađeni u potpunosti od hromiranog metala. Terminali prihvataju sve tipove povezivanja, ali su, usled skromnog raspoloživog prostora, postavljeni na nešto manjem međusobnom rastojanju, što može otežati manipulaciju najmasivnijim kablovima. Pored toga, u gornjem delu zadnje strane nalazi se diskretna metalna pločica sa serijskim brojem i informacijom da je zvučnik proizveden u Italiji.

Kao spona između amplifikacije i zvučničkih jedinica primenjena je skretnica u Paracross topologiji, koja podrazumeva polubalansirani dizajn, uz manju osetljivost na spoljašnje smetnje i pružanje bolje definisanih tonova. Rezna frekvencija postavljena je na 2,65 kiloherca, a preostale tehničke karakteristike navode da Sonetto II imaju frekvencijski opseg od 42 herca do 25 kiloherca, osetljivost od 87 decibela i nominalnu impedansu od četiri oma.

Test

Pretpostavka o nezahtevnom pozicioniranju zvučnika, koju smo izneli na početku teksta, pokazala se tačnom već na samom početku testiranja. Sonetto II smo postavili na oko 25 centimetara od zadnjeg zida, uz blagu usmerenost ka idealnoj poziciji za slušanje (toe-in), i uživanje u muzici moglo je da počne.

Sonetto II tokom reprodukcije ne skrivaju svoje poreklo, pružajući lepo uobličene tonove i prisan, topao prikaz muzike. Uprkos tome, količina detalja je odlična, a precizni i transparentni tonovi naročito su prisutni u gornjem delu spektra. Visoki tonovi kreiraju lepo razvijenu pozirnicu, uz odličnu širinu i solidno pozicioniranje po dubini i visini, a note su oplemenjene obiljem vazduha i jasnim, ali nikad oštrim ocrtavanjem.

U srednjetonskom delu spektra Sonetto II zaista briljiraju: bogatstvo živopisnih tonova prepliće se u složenoj, ali ne i konfuznoj prezentaciji, a zvučnici zadržavaju sve konce u rukama, čak i tokom reprodukcije kompleksnih orkestarskih izvođenja. Magija se nastavlja u prikazu vokala, koji su slojeviti i pružaju uvid u sve odrednice ljudskog glasa, pa je pravo uživanje slušati vokalne sastave ili akustičke numere. Takođe, Sonetto II su nam priuštili nebrojene finese tokom reprodukcije Johna McLaughlina na albumu „Electric Guitarist“, jasno prikazujući sasvim diskretne prelive u koloritu tonova električne gitare.

Iako mnogi, a naročito noviji muzički pravci zahtevaju određeni stepen agresivnosti pri reprodukciji, kod testiranih zvučnika radije bismo govorili o temperamentu. Jednostavno, Sonetto II nikada ne prelaze u direktan i neprijatan napad na auditorijum, ali još kako umeju da podviknu kad je to neophodno. Ipak, čak se i to odvija bez ugrožavanja osnovnog toka muzičkog dela, pa reprodukcija uvek zvuči celovito, što ukazuje na optimalnu spregnutost zvučničkih jedinica.

Iako smo se sretali sa zvučnicima približnog gabarita koji pružaju upečatljivije basove, daleko od toga da Sonetto II nemaju šta da ponude u ovom delu opsega. Zapravo, kod njih se najpre može govoriti o toliko dobroj integraciji između opsega da se nijedan deo spektra nikad ne ističe – čak ni onda kad bi to bilo poželjno. Najniži tonovi su prisutni onoliko koliko je potrebno da bi se formirao solidan osnov muzike i stvorila sveobuhvatna slika, a njihova dubina i masa zapravo su veoma dobri, ali nikad ne izlaze u prvi plan. Niski tonovi odlično su definisani i precizno formirani, a pozitivno je što zvučnici ne pokušavaju da reprodukuju ono za šta nisu sposobni. Ukoliko insistirate na snažnom i moćnom basu, preporučujemo da potražite veće i agresivnije kutije. Među gornjim basovima takođe vlada precizna uređenost, ali se, tokom pažljivijeg slušanja, primećuju brzina i razigran temperament kojima ovi zvučnici unose postojan ritam u svaku numeru.

Zaključak

Iako privlače pažnju najpre izgledom, ispod prelepe spoljašnjosti ovih regalskih zvučnika kriju se elaborirana tehnička rešenja i višedecenijska tradicija u izradi zvučnih kutija. Stoga, ukoliko niste zavisnik od najtežeg basa i brutalno otvorene reprodukcije, poslušajte Sonetto II – velike su šanse da ćete i vi biti očarani njihovim slatkim i plemenitim zvukom.

Sonus faber Sonetto II
Preporučena snaga pojačala: 40-200 W
Frekvencijski opseg: 42 Hz – 25 kHz
Osetljivost (1 W / 1 m): 87 dB
Impedansa: 4 oma
Topologija: 1x165 mm mid-bas, 1x29 mm visokotonac
Dimenzije (ŠxVxD): 250x370x334 mm
Masa: 6,8 kg
Cena: 2.000 evra
4Audio, 011/770-4320
Kvalitet izrade
Funkcionalnost
Zvuk
Vrednost za novac
Nenadmašan italijanski dizajn.
Vrhunski kvalitet izrade.
Detaljan i živopisan zvuk.
Homogena i muzikalna prezentacija.
Nisu za sve muzičke pravce.
4.3