Realme 11 Pro 5G & 11 Pro+ 5G

Kineske kompanije često svoje telefone prvo lansiraju na domaćem tržištu, a upravo to se dogodilo i sa 11 Pro serijom kompanije realme. Dostupna su dva modela, „običan“ Pro i napredniji Pro +, a kakve su razlike i koji je pravi telefon za vas, saznaćete u tekstu.

Kad smo dobili realme telefone na test, prvo čega smo se setili jeste telefon LG G4, koji je imao opciju kožnog zadnjeg panela sa „štepom“ po sredini telefona. Naravno, tu se svaka sličnost s realme završava. Dizajn novih telefona serije 11 uradio je Matteo Menotto – čuveni dizajner koji je slavu stekao radeći za Gucci. Zadnji panel je izrađen od veganske kože, a „Lychee Leather Design“ je ime njegove kreacije. Lychee je voće koje je uobičajeno za južnoistočni deo Azije i može se jesti sveže ili osušeno, a njegova tekstura bila je inspiracija za finiš zadnjeg panela telefona. Ipak, ako vam se ovaj dizajn ne dopada, postoji verzija telefona u crnoj boji, koja nema ovako „luksuzan“ izgled, nema teksturu i nema „rajsferšlus“ po vertikali.

U paketu

Kad otpakujete kutiju u poznatoj žuto-crnoj kombinaciji boja, otkrićete da se u paketu nalaze silikonska maska za telefon, USB kabl i brzi punjač. Pro + ima punjač od 100 vati, dok punjač za Pro ima „samo“ 66 vati. Punjač ima USB-A priključak, pa je i kabl adekvatan – s jedne strane ima USB-A, a s druge USB-C. Na telefonu se nalazi zaštitna folija, koju možete sami ukloniti jer je preosetljiva na tragove i jako brzo će se oštetiti. Ram i zadnji panel telefona napravljeni su od čvrste plastike, pa preporučujemo korišćenje silikonske maske od prve sekunde. Maska će istovremeno i poravnati izbočinu u kojoj se nalazi set kamera, a koja po mnogima podseća na vinilnu ploču.

Na dnu telefona nalaze se USB-C priključak, dual SIM otvor, mikrofon i zvučnik, dok je drugi zvučnik na vrhu ekrana.

Hardver

Realme Pro i Pro+ imaju Mediatek Dimensity 7050 procesor, koji je izrađen u 6-nanometarskoj tehnologiji sa osam jezgara. Za grafiku je zadužen Mali-G68. Na test smo dobili Pro verziju sa 8/256 gigabajta, dok je Pro+ stigao sa 12/512 gigabajta. Najveća razlika među ovim telefonima je u ugrađenim kamerama, ali o njima nešto kasnije. Podržavaju blutut u verziji 5.2 sa aptX HD, imaju NFC, a jedino na čemu se malo štedelo jeste USB-C, koji je došao u verziji 2.0. Oba telefona podržavaju 5G, što smo testirali na A1 mreži u Sloveniji i dobili brzine od 440/62 megabita.

Ekran

Jedan od najvažnijih faktora koji će uticati na vaše mišljenje o nekom telefonu definitivno je ekran, a obe verzije 11 Pro telefona imaju veoma kvalitetan AMOLED ekran, dijagonale 6,7 inča. Ipak, ekran je zapravo ravan, a zaštitno staklo koje ide preko ekrana zakrivljeno je – lep trik kojim su se poslužili u realme da svojim korisnicima pruže premijum osećaj, a da taj osećaj ne košta previše. Na sredini u gornjem delu nalazi se maleni otvor za selfi kameru, koji je odavno standard za Android telefone, a pretpostavljamo da će ih i Apple uvesti na iPhone za nekoliko godina. Ispod ekrana nalazi se čitač otisaka prstiju, koji se u praksi pokazao odlično jer nam se tokom trajanja testa telefon svaki put otključavao iz prvog pokušaja.

Na oba modela ekran je isti, s rezolucijom od 1.080 x 2.412 piksela, što je zapravo produženi Full HD, a odnos stranica je 20:9. Ekran ima sve tehničke specifikacije koje se, iskreno, i ne očekuju u ovoj klasi telefona – od osvežavanja ekrana na 120 herca, preko podrške za HDR10+, pa do 10-bitskih boja. Kad su boje u pitanju, korisniku je ostavljena opcija da sam bira kakve boje želi – prirodni, živahni (vivid) i dva profi režima. Pomenuta frekvencija osvežavanja može biti nameštena na visoku (120 Hz) ili standardnu (60 Hz) ili telefon može sam birati i time štedeti bateriju.

Baterija

Oba realme 11 Pro telefona imaju bateriju od 5.000 miliamper-sati, jedina razlika je u podršci za brzo punjenje. Plus verzija može se napuniti za nešto manje od pola sata, što je prilično impresivan rezultat. Kao i kod nekih drugih aparata, poput vrhunskog OPPO Find X5 Pro, telefon će se napuniti brzo do 80 procenata, a preostalih 20 procenata će napuniti pre nego što obično uzmete telefon ujutro u ruke. Ako želite da se telefon napuni do vrha, možete kliknuti na opciju koja će vam se pojaviti u panelu sa obaveštenjima i ugasiti pametno punjenje.

Kamere

Kad govorimo o kamerama, ovde se javlja najveća razlika između Pro i Pro+ modela. Pro+ ima trostruku kameru na zadnjem panelu i selfi kameru na ekranu, a sve kamere imaju nove senzore visoke rezolucije. Glavna kamera koristi Samsungov senzor (ISOCELL HP3), koji ima 200 megapiksela. Veličina senzora je 1/1,4 inča, pa su pikseli poprilično mali i iznose 0,56 mikrometara. Glavni objektiv ima otvor blende od f/1,69 sa 23 milimetra žižnom daljinom, koja je zapravo široka. Dodatno, ova kamera ima optičku stabilizaciju i Samsungov autofokus sistem. Kako je rezolucija senzora 200 megapiksela, korisniku je ostavljena mogućnost da izabere režim fotografisanja od 50 i 200 megapiksela.

Druga kamera je veoma široka, sa 16 milimetara žižnom daljinom, i ima samo osam megapiksela sa Sonyjevim senzorom IMX 355. Treća kamera je makrokamera, sa samo dva megapiksela i fiksnim fokusom na četiri centimetra. U praksi to znači da morate naći optimalnu razdaljinu kako biste dobili makrofotografiju nekog detalja. Kao što smo i navikli – makrokamere imaju veoma ograničenu primenu, pa čak i ne mogu snimati video. Selfi kamera ima Sony IMX 615 senzor sa 32 megapiksela.

Realme 11 Pro je pristupačniji model, koji nema ovako napredni set kamera, već samo dve kamere i selfi. Glavna kamera ima 100 megapiksela, ali ima optičku stabilizaciju. Objektiv je na 26 milimetara sa otvorom od f/1,8, tako da možete očekivati korektne fotografije. Druga kamera je makro, a selfi ima 16 megapiksela. Dakle, sada je jasno gde je otišla razlika od stotinu evra, a mi smatramo da je bolje da su ostavili ultraširoku kameru umesto makrokamere ograničenih mogućnosti.

Softver

Oba telefona dolaze sa Androidom u verziji 13, koji je presvučen realme grafičkim interfejsom u verziji 4.0. Kako se na Oppo, OnePlus i realme telefonima nalazi gotovo isti softver, moramo napomenuti da nam se zaista dopada. Korisnik ima velike mogućnosti u finom podešavanju telefona, baš onako kako je navikao. Tu mislimo i na podešavanja za Always On Display, launcher, widgete, kao i Dark režim rada. Kad su dodatne aplikacije u pitanju, realme je napravio brojne multimedijalne aplikacije, kao što su Music, Videos i Photos. Integrisane su i aplikacije za upravljanje fajlovima i „zdravljem“ telefona.

Zaključak

Realme je uspeo u svojoj nameri da napravi pristupačne telefone koji nude skoro sve ono što nude dvostruko skuplji konkurenti. Telefoni srednjeg cenovnog ranga često imaju manjkavosti, koje nisu najvažnije širokoj publici, jer ako vam je već telefon u silikonskoj maski, da li je važno imati metalni ram ili zaštitu na zadnjem panelu. Procesor, ugrađena memorija, baterija i njeno brzo punjenje aduti su ovih telefona. Opet, realme vam je ostavio izbor – ako vam je kamera jako važna, odabraćete Pro+, a ako nije, uštedećete stotinu evra i iskoristiti ih za nešto drugo. Isto tako, ako vam se ne dopada dizajn ex-Gucci dizajnera, odabraćete crni telefon jednostavnog izgleda.

Što se nas tiče, ovi telefoni dobijaju preporuku jer, pored niske cene, daju korisniku u paketu sve što mu je potrebno od prve sekunde.

Realme 11 Pro+

Ekran: 6,7 inča (1.080 x 2.412 piksela)

Procesor: Mediatek Dimensity 7050

Memorija: 256 GB do 1 TB, 8 do 12 GB

Kamera: 200 + 8 + 2 MP, 32 MP selfi

Baterija: 5.000 mAh

Dimenzije i masa:
161,6 x 73,9 x 8,2 mm, 183 g

Cena: 61.999 RSD

Realme 11 Pro

Ekran: 6,7 inča (1.080 x 2.412 piksela)

Procesor: Mediatek Dimensity 7050

Memorija: 128 GB do 512 GB, 8 do 12 GB

Kamera: 100 + 2 MP, 16 MP selfi

Baterija: 5.000 mAh

Dimenzije i masa:
161,7 x 73,9 x 8,2 mm, 183 g

Cena: 49.999 RSD

Reader Rating1 Votes
98