Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Nije mi se dalo Äitati sve postove, i neznam dali je tko ovo preporuÄio? Ja imam već dugo vremena Knosti LP-Cleaning Set i mogu reći da je odliÄno u usporedbi sa nekim skupim maÅ¡inama. Nije skupo ali oÄisti ploÄe i budu kao nove. A isto tako se smanji pucketanje, skoro da se neÄuje (ovisi i od ploÄe).

Neznam dali ima igdje kod nas kupit, ali vjerojatno ima i nije toliko skupo, ovo je jdna od adresa u njemaÄkoj http://www.thomann.d...waschgeraet.htm a može oÄistit sa litrom tekućine oko 150-200 ploÄa.

Evo i link na youtube kako to radi

Link to comment
Share on other sites

Malo sam se pogubio citajuci ovaj forum. Jel moze konkretno-karbonska cetka da ili ne? Kupio sam neke nove LP-je i potrebno mi je da skidam prasinu, jednostavno se lepi kao luda kolko god pazio. Jos nesto...od starog gramofona sam nasledio onaj crveni jastuci, mislim da je od plisa ili mikrofibera, za ciscenje ploca. Jel to vredi cemu ili da batalim?

Link to comment
Share on other sites

Malo sam se pogubio citajuci ovaj forum. Jel moze konkretno-karbonska cetka da ili ne? Kupio sam neke nove LP-je i potrebno mi je da skidam prasinu, jednostavno se lepi kao luda kolko god pazio. Jos nesto...od starog gramofona sam nasledio onaj crveni jastuci, mislim da je od plisa ili mikrofibera, za ciscenje ploca. Jel to vredi cemu ili da batalim?

Ako ti je ovo jastuÄe neoÅ¡tećeno - koristi ga i ne razmiÅ¡ljaj o karbonskoj Äetki.

Link to comment
Share on other sites

Ako ti je ovo jastuÄe neoÅ¡tećeno - koristi ga i ne razmiÅ¡ljaj o karbonskoj Äetki.

Ako je sliÄno ovome, karbonska Äetka nije potrebna.

Ja imam jastuce,kupljeno davno u Jugotonovoj prodavnnici,mislis da je bolje od cetkice.

Ja, pak, mislim da je to pliÅ¡ano jastuÄe loÅ¡e. Samo utiskuje praÅ¡inu u brazde.

Redovna primena karbonske Äetke bi, uz praÅ¡inu koju sama igla pokupi, morala dati bolji rezultat.

Za praÅ¡njave ploÄe je (osim lepkiranja ili, možda, pranja) mnogo boljeg rezultata korišćenje mikro-fiber krpe za staklo.

Link to comment
Share on other sites

Usisaj gajbu, prestani da pušiš i koristi poklopac :thumbsup2

Usisano i ne pusim, ali jednostavno se lepi. Zima je, takav je vazduh.

Ako je sliÄno ovome, karbonska Äetka nije potrebna.

U pitanju je malecno jastuce "Jugoton - Zagreb". Izgleda ovako:

http://upload.slike.com/slike/6qcLF.jpg

Jel valja cemu i kako da cistim-dok okrece ili nemam pojma?

Link to comment
Share on other sites

Ja, pak, mislim da je to pliÅ¡ano jastuÄe loÅ¡e. Samo utiskuje praÅ¡inu u brazde.

Redovna primena karbonske Äetke bi, uz praÅ¡inu koju sama igla pokupi, morala dati bolji rezultat.

Za praÅ¡njave ploÄe je (osim lepkiranja ili, možda, pranja) mnogo boljeg rezultata korišćenje mikro-fiber krpe za staklo.

Ova moja je od neÄega Å¡to izgleda kao mikro fiber(krpa) Äak i ako to nije ( isto kao Å¡to Hamleta nije napisao Wilijam Å ekspir nego neki drugi Äovek koji se isto tako zvao).

U svakom sluÄaju, bolje Äisti ploÄe od obiÄne karbon Äetke, Å¡to je meni sasvim dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

U pitanju je malecno jastuce "Jugoton - Zagreb". Izgleda ovako:

http://upload.slike....slike/6qcLF.jpg

Jel valja cemu i kako da cistim-dok okrece ili nemam pojma?

Uh, imao sam takav pre sto godina. Slobodno ga baci. Mikro-fiber krpa je 100-200 din*.

*Ipak, da ne bude da nije bilo, Milovan je svojevremeno ubacio crva sumnje predviđajući abrazivno delovanje ovog mikro-fibera. Nije tvrdio, samo se pitao.

Link to comment
Share on other sites

Uh, imao sam takav pre sto godina. Slobodno ga baci. Mikro-fiber krpa je 100-200 din*.

*Ipak, da ne bude da nije bilo, Milovan je svojevremeno ubacio crva sumnje predviđajući abrazivno delovanje ovog mikro-fibera. Nije tvrdio, samo se pitao.

Kada je isto delovanje potvrÄ‘eno sa carbon-fiber Äetkama na ploÄama, @mmilovan (ako ste na njega mislili) je (sasvim) sigurno u pravu...
Link to comment
Share on other sites

Ovakva Äetka ima da se kupi kod Kineza, koÅ¡ta dvesta dindži, služi za skidanje dlaka sa odela. Satkana je od jakih dlaÄica koje stoje pod uglom od 45 (Äetka radi samo u jednom pravcu). Skida praÅ¡inu sa ploÄe bolje od bilo Äega poznatog ÄoveÄanstvu - ploÄa je dust-free posle dva kruga...

Brush.jpg

Ali ne koristim je, jer mi se par puta desilo da sam plastikom zagrebao ploÄu :nono Karbonska Äetka mi je (za sada) nezamenljiva.

Link to comment
Share on other sites

To ipak Äuvaj za odela, grubo je.

TragiÄnu krpu liÄno izbegavam, sudim po tome kako je osećam na prstima, nekako te dlaÄice se kaÄe kao kuke..

kako da cistim-dok okrece ili nemam pojma?

Jugotonova peÄurka je dobra da pokupi gro praÅ¡ine, koristi je pri okretanju gramofona, klizući je po pravoj radijalnoj liniji od centra prema ivici ploÄe gde je luÄno podigneÅ¡ kako bi praÅ¡ina ostala na nju koliko može.

Ipak karbonska Äetkica je bolja, a kombinirana upotreba verovatno joÅ¡ bolja: skineÅ¡ peÄurkom krupno a Äetkicom sitno.

Ne oÄekuj apsolutnu Äistoću.

Link to comment
Share on other sites

To ipak Äuvaj za odela, grubo je.

TragiÄnu krpu liÄno izbegavam, sudim po tome kako je osećam na prstima, nekako te dlaÄice se kaÄe kao kuke..

Jugotonova peÄurka je dobra da pokupi gro praÅ¡ine, koristi je pri okretanju gramofona, klizući je po pravoj radijalnoj liniji od centra prema ivici ploÄe gde je luÄno podigneÅ¡ kako bi praÅ¡ina ostala na nju koliko može.

Ipak karbonska Äetkica je bolja, a kombinirana upotreba verovatno joÅ¡ bolja: skineÅ¡ peÄurkom krupno a Äetkicom sitno.

Ne oÄekuj apsolutnu Äistoću.

Hvala lepo! :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

DeÄki nikakvi jastuÄiÄi i sliÄne sprave nisu dobri za  bilo kakvo ÄiÅ¡Äenje ploÄa jer rade upravo suprotno, nabijaju praÅ¡inu i prljavÅ¡tinu dublje u brazde. Nakon 30-tak godina bavljenja ovim hobijem nabavio sam i isprobao svaÅ¡ta ali najbolje su se pokazali vakumski ÄistaÄi Å¡to ima smisla jer oni izvlaÄe sa tekuÄinom i prljavÅ¡tinu, znam da su skupi ali bolje je sklepati neÅ¡to na Diy bazi nego Äistiti ploÄe raznim krpicama. Vidio sam nekolio uradaka gdje su ljudi uzeli orginalnu cijevÄicu od VPI-16.5 napravili sami kuÄiÅ¡te a za usisavnje su iskoristili neki stari motor od usisavaÄa i mogu vam reÄi da to odliÄno radi. Karbonske Äetkice su dobre ali imaju smisla samo na opranim ili dobro oÄuvanim ploÄama jer one mogu sakupiti samo praÅ¡inu ali ne mogu izvuÄi dubinsku praljavÅ¡tinu ili masnoÄu koja se Äesto nalazi na polovnim ploÄama. Zadnji pokuÅ¡aj prije kupovine VPI-16.5 je bio sa Nagaokinim gumenim valjkom i njihovom ruÄicom za sakupljanje praÅ¡ine ispred igle, uz karbonsku Äetkicu, tekuÄinu za ÄiÅ¡Äenje igle, zerostat i dan danas koristim tu ruÄicu dok sam gumeni valjak spremio u ladicu.

post-15891-0-31146600-1364374650_thumb.j

post-15891-0-35075500-1364374926_thumb.j

post-15891-0-31124200-1364374942_thumb.j

post-15891-0-78695100-1364374969_thumb.j

post-15891-0-72154300-1364375059_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Pozz ! ProÄitao sam komplet temu..i sad sam u dilemi..Å ta biste radili sa 450 LP-a?

Dobrih 5 god nisu preslušavane,generalno nisu u toliko lošem stanju..

Kapiram da mi treba viÅ¡e od karbonske Äetkice za Äišćenje.

Kako si to ukapirao? Ako si ih Äuvao u normalnim uslovima ne treba ti niÅ¡ta viÅ¡e od Äetke. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...