Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

14 sati ranije, Susurin said:

VPI odlicno odradjuje posao ako dobro istrljas cetkom plocu sa pravom tecnoscu. Nije bolji od Audio Desk naravno ali je mnogo jeftiniji u nabavci. Audio Desc ima smisla za neku prodavnicu polovnih ploca ili za nekoga ko bas ima pogolemu kolekciju od par hiljada ploca kod kuce.

VPI su odlicni odnoskvalitet/cena i rade posao dobro...ali su danas vec malo starasni,mimo toga ta tehnologija je malo cudna:stavljas plocu,peres jednu stranu,pa okreces plocu na povrsinu gde je prije bila neoprana strana...cena,da skupo je (Audio Desk)..

 

12 sati ranije, InSides said:

Нисам имао дуготрајно искуство са AudioDeskSysteme. Машина ради одлично, ту нема дилеме - нарочито ми се свидело то што користи физичку агитацију плоче помоћ оних ролера...

...али подложна је проблемима ако се ишта поквари (а пумпа се често квари) зато што је практично запечаћена - користили су лепак уместо штрафова, па ме то прилично одвратило.

Још сматрам да је вакуумско чишћење најефикасно, нарочито ако се ради квалитетна агитација бразди током прања. Да, тражи ручни рад, али је често ефикасније. Квалитетна вакуум машина треба имати (1) снажан мотор, (2) снажан вакуум. И то је довољно - друго је на кориснику.

Још се ложим да пробам Humminguru. Наводно трансдуктори од 40kHz нису довољно јаки као скупљи УЗ модели, али доста се људи хвале. На крају крајева, никако не бих препоручио Humminguru као једини начин чишћења.

vidi drugar mi ima to vec jedno 3 godine,radi bez problema,jest on neki precizni mehanicar po struci,mogao je sebi da skocka i neki DIY ultrazvucni RCM,nije hteo...verovatno se vodi nekom idejom ako je nesto sastavljeno,na neki nacin se moze i rastaviti...meni se bas svidelo,stavis,pustis,zavrsi posao i moze odmah u nove unutrasnje gace...nema dodatnog-naknadnog mackanja,duvanja,cekanja da se eventualno 100% osusi  itd...i nije glomazno,kulturno, cisto ostavlja svoju okolinu nakon pranja,nema potrebe za "ves kuhinjom":beer

Link to comment
Share on other sites

Да се не разумемо погрешно. Немам ја проблема са концептом AudioDesk. То јесте све културно и лепо ради, и цена је то што је.

Добро је што постоји сијасет опција и у тој, и у другим ценовним класама.

Link to comment
Share on other sites

Siroma, vec sam ti ovde pisao, par strana pre. Posalji mi te ploce konjakom namunjene, i preporodicu ih. Dobijes i nove unutrasnje gace. Naravno, sve za dz, u ime forumske kolegijalnosti (platis samo ptt troskove). Ako si ZA, javi se na pp, da ti dam podatke za slanje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Пре него идем даље са текстом, извињење због квалитета слике. Међутим, oно што је страшније је да чак и са овак ужасним квалитетом слике, више но јасније је да постоји проблем.

YwcolVP.jpg

Ово је фотографија нове, "sealed" плоче најновије производње. Ради се о издању које је део Tone Poet серије, штампано код RTI, најтачније Andrew Hill - Dance With Death.

Није јасно шта је ово, али делује као креч или креда. Кључно је да се очистило путем вакуум машине.

Мало је разочаравајуће свакако од серије која претендира према high-end-у. И мада је ово, колико могу да се сетим, први пут у укупно 70 издања да се ово код мене десило, само показује да нити једна фабрика није имуна проблема, без оглед на квалитет контроле.

Ако некоме још треба убеђивање да се нове плоче морају чистити, ова фотографија би требала бити више но довољна.

Нарочито што више се могу набавити (1) прописне, (2) нове вакуум машине за мање од €300.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, InSides said:

 

Ако некоме још треба убеђивање да се нове плоче морају чистити, ова фотографија би требала бити више но довољна.

 

moje naravoučenije iz ovoga je da bi trebalo prestati sa finansiranjem jedne propale industrije...novih presa nema niti će ih biti, i biće sve gore...sve je više fizički oštećenih ploča a tu pranje ne pomaže...juče sam pustio here it is: tribute to leonard cohen, ploča doneta iz inostranstva, 50 evra, famozni blue note...cela A strana prve ploče kao lopatom da je rađena, sa sve vidljivim fizičkim oštećenjima...

Link to comment
Share on other sites

Сасвим је могуће да сам имао среће и да у задњих ~5 година, нисам имао проблема са физичким оштећењима нових плоча уопште. Нисам превелики статистички примерак, али количина плоча није занемарљива, нарочито имајући у виду да ту има плоча од скоро свих постојећих фабрика.

ОК, једна плоча која је имала дефект је Као Какао, издање ове године од Croatia Records-a. Та плоча има "тањирасто" удубљење, али веома је веројатно да је проблем настао током транспорта од Хрватске до Македоније, зато што све копије које су моји познаници узели имају исто оштећење. Решава се клампом, али ипак нервира.

Све то по страни...

...фабрике плоча су веома прљаве околине. А и није да је сами процес производње нешто стерилан.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

веома је веројатно да је проблем настао током транспорта

 

1 sat ranije, InSides said:

зато што све копије које су моји познаници узели имају исто оштећење

Sve su transportovane zajedno?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...