Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Ja sam pre oko dva meseca kupio Knosti record cleaner, do sada sam oÄistio oko 50 ploÄa, i vrlo sam zadovoljan rezultatima. Neke ploÄe za koje sam mislio da su "otpisane" su ponovo prosvirale bez pucketanja. Sa praÅ¡inom koja se uvukla u brazde lako izlazi na kraj, dovoljno je ploÄu okrenuti po par puta u oba pravca, dok je sa masnim i ulepljenim ploÄama potrebno viÅ¡e vremena tj. par minuta po ploÄi. PloÄe se posle tretmana dosta brzo suÅ¡e. Ako Vas joÅ¡ neÅ¡to zanima, pitajte.

Gde si kupio Knosti?Je l' u ITC Electronic-u?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre oko dva meseca kupio Knosti record cleaner, do sada sam oÄistio oko 50 ploÄa, i vrlo sam zadovoljan rezultatima. Neke ploÄe za koje sam mislio da su "otpisane" su ponovo prosvirale bez pucketanja. Sa praÅ¡inom koja se uvukla u brazde lako izlazi na kraj, dovoljno je ploÄu okrenuti po par puta u oba pravca, dok je sa masnim i ulepljenim ploÄama potrebno viÅ¡e vremena tj. par minuta po ploÄi. PloÄe se posle tretmana dosta brzo suÅ¡e. Ako Vas joÅ¡ neÅ¡to zanima, pitajte.

Jel ima neku tekućinu? Koliko košta?

Link to comment
Share on other sites

@ Bujodrag - Sprint Elektronika Novi Sad, kod njih može da se poruÄuje iz Conrad kataloga.

@mmilovan - uz Knosti se dobije 1 litar teÄnosti, do sada sam za Äišćenje 50-ak ploÄa potroÅ¡io možda petinu teÄnosti (kad se zavrÅ¡i Äišćenje, teÄnost se procedi i može se ponovo koristiti). InaÄe cena teÄnosti je oko 14 evra http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Knos ... c7684b4fd1

Link to comment
Share on other sites

Probati i Photoflo, rastvoren, kako već napomenuh: http://www.kodak.com/global/en/professi ... path=14039

Ukoliko neko nabavi tekućinu, mogu da se raspitam za detaljni recept...

Nikako!!!

U brazdama ostaje neka bela skrama koja se okom nevidi,ali izlazi pri puÅ¡tanju ploÄe,posle samo par minuta igla je obavijena istom.

Na moju sreću,ovo sam isprobao na starim ,meni nebitnim,ploÄama.

Link to comment
Share on other sites

Slobodane,

u kojoj si razmeri meÅ¡ao tekućinu? Da li si koristio originalnu teÄnost (koja se kod nas, koliko sam saznao, ne može nabaviti)?

Dosada mi od prijatelja sa foruma (koji Äiste ploÄa "na tone" ploÄa svakog dana) niko niÅ¡ta nije rekao za postojanje ovog problema.

Sumnjam da bi svi bili toliko pokvareni da upućuju na nešto što šteti.

Ukoliko si koristio navedenu teÄnost u razblaženom stanju (i ako su se problemi desili) ako ti nije teÅ¡ko, molim te, opiÅ¡i tvoja iskustva. Prevešću ih i objaviti (mogu i pod svojim imenom), pa ću preneti uzvratnu reakciju, jer bi onda po prvi put bilo reÄi o "zavoÄ‘enju za goleÅ¡ planinu" od ljudi u koje imam ogromnog poverenja. JoÅ¡, ako postoji neka fotografija tog belog taloga - biće od koristi.

Unapred zahvalan!

Link to comment
Share on other sites

Ovako je to iÅ¡lo,kako imam KNOSTI ÄistaÄ za ploÄe,ostalo mi je malo viÅ¡e od pola litra teÄnosti pa sam odluÄio da probam photo-flo dodajući 5-6 kapi.Posle neuspele rabote teÄnost sam morao baciti i naruÄiti drugu.Posle sam razmiÅ¡ljao da možda photo-flo ne ide uz KNOSTI,ali Å¡ta je tu je,mislim da ga viÅ¡e neću koristiti.Tretirane ploÄe sam bacio tako da slika neće biti,ali to je isti efekat kao kada pustiÅ¡ prljavu ploÄu pa se uhvati ona bela prljavÅ¡tina oko igle.

Link to comment
Share on other sites

Ovako je to iÅ¡lo,kako imam KNOSTI ÄistaÄ za ploÄe,ostalo mi je malo viÅ¡e od pola litra teÄnosti pa sam odluÄio da probam photo-flo dodajući 5-6 kapi.Posle neuspele rabote teÄnost sam morao baciti i naruÄiti drugu.Posle sam razmiÅ¡ljao da možda photo-flo ne ide uz KNOSTI,ali Å¡ta je tu je,mislim da ga viÅ¡e neću koristiti.Tretirane ploÄe sam bacio tako da slika neće biti,ali to je isti efekat kao kada pustiÅ¡ prljavu ploÄu pa se uhvati ona bela prljavÅ¡tina oko igle.

Može biti da je photo-flo reagovao sa teÄnošću koja ti je doÅ¡la uz Knosti, jer, rekoh ovu priÄu o beloj prljavÅ¡tini nisam nigde Äuo ni u tragovima. Ostaje da i sam probam taj photo-flo.

Å teta Å¡to si bacio ploÄe, posebno ako su bile neke starije. :screwy

Link to comment
Share on other sites

Samo ultrasonicna kadica

za temeljno ciscenje

a u medjuvremenu obicna voda i microfiber krpica

ili foto sundjer.

.

Moze cak da ostane i malo vode na povrsini

voda ima osobinu da apsorbuje i rasporedjuje toplotu veoma efikasno...

To je demontrirao jedan naucnik sa discoverija tako sto je prvo stavio celu Å¡aku u vodu

a potom u tecno olovo na oko 900 stepeni...Naravno veoma brzo...

bez ikakvih opekotina i crvenila

.

Svaka hemija je kocka a i nemoze isterati prljavstinu iz brazde, pre ce je samo zacementirati unutra i po zidovima...

post-3692-128511026714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mikrofiber krpica: Koja ? svaku koju sam probao ostavi trag u vidu sitne truncice koliko god se trudio.

Obicna voda: Zar ne ostavlja kamenac i to bas kada se ostavi na povrsini da se osusi ?

Za hemiju se potpuno slazem, sve je to kocka.

Ultrasonicnom kadica : bas bi voleo da vidim postupak ( slike ) kako to radis - ako moze :roll:

Link to comment
Share on other sites

magicna (mikrofiber ) krpa strasno naelektrise plocu. I to se onda cini da ostavlja dlacice. U stvari se od prejake naelektisanosti pokupi sva prasina u blizini.

Ne bih rekao, vrlo dobra vidim i rasaznajem prasinu od sitne dlacice sto ostavi mikrofiber krpica a jos ako naelektrise plocu kao sto kazes, skoro da je jos gore i ne bi je trebalo nikako koristiti.

Link to comment
Share on other sites

Obicna voda: Zar ne ostavlja kamenac i to bas kada se ostavi na povrsini da se osusi ?

Upravo. Zato destilisana.

Mikrofiber krpica

Mislim da za vini to je grub materijal. Ja sam probao sa cotton pad-om umoÄenim u destilisanu vodu. Pazite da bude sa mekanom povrÅ¡inom kao na slici, ne od onih koji su nekako svilenkasti.

post-3166-128511026731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja radim sledeće:

1. oÄistim ploÄu od praÅ¡ine Äetkicom i pliÅ¡om

2.krpicom za Äišćenje naoÄara nanesem i dobro rasporedim hidrogen,

3.ostavim par minuta da deluje,

4.malo protrljam da razbijem naslage

5.pa pod ÄesmovaÄu da se dobro ispere

6.i na kraju ispiranje destilovanom vodom.

Veoma je bitno i suÅ¡enje. Nikako fenom nego prirodno sa ploÄom u vertikalnom položaju.

Ne bi bilo loÅ¡e posle svega ovoga suvu ploÄu usisati jakim usisivaÄem sa nastavkom koji na sebi ima one sunÄ‘erÄiće ili somot ili Å¡ta već.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
PROCITAH CELU TEMU ,

I na kraju sam skroz zbunjen gomilu saveta i sta sad koji da odaberem. ja sam celog zivota cistio sa alkoholom, a od skora sam poceo destilovanu vodu da koristim. I sad citajuci sve ove postove ne znam za sta da se opredelim vise?

:facehearts Tako je to ovde

U svakom sluÄaju: ne "dirati" ploÄu nikakvom tekućinom ukoliko to BAÅ  nije neophodno!

Link to comment
Share on other sites

HMMM

PA kako onda da ih brisem narocito kad kupim neke koje se trebaju obrisati???? :wave28)

mislim da je destilovana voda najmiroljubivija za plochu od svih saveta koje sam procitao.

PloÄe koje su bile priliÄno prljave i imale mnogo otisaka prstiju sam doveo u zadovoljavajuće stanje ovakvim pranjem.PloÄe koje su već dobre, ali im ne bi Å¡kodilo kvalitetno pranje nisam dirao, za njih je ultrazvuÄna kadica ili one preskupe vakuum-maÅ¡ine.

Link to comment
Share on other sites

Ribao sam ih i obiÄnim sundjerom, ali je bolje je onom carbonfiber Äetkom za ploÄe.Dobro pritisni (ploÄe su izdržljive) ali pazi da rubom Äetke ne izgrebeÅ¡ ploÄu.Koristio sam obiÄan deterdžent za sudje, razumnu koliÄinu-kao da perem sudove :wave2

Naravno, ovo uspeva samo kod dosta zaprljanih ploÄa, one su, po pravilu, i izgrebane, pa vidi da li ti se isplati cimanje.Jedan deo prljavÅ¡tine se skine, a drugi deo se lepo i ravnomerno razmaže po brazdama i odatle ga je teÅ¡ko skinuti.

Ako su praÅ¡njave, prvo ih obriÅ¡i suvom Äetkom.EksperimentiÅ¡i prvo sa nekom nevažnom ploÄom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...