Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Kad smo kod Äetkica i Äetaka, evo najsvežijeg updatea od pre par dana. Äavo mi nije dao mira pa sam nabavio najfiniju Å¡iroku Äetku od dlake iza uveta goveÄeta. PokuÅ¡ao sam njome da pokupim praÅ¡inu sa ploÄe dobro Äuvane, neoÅ¡tećene, ali praÅ¡njave. Rezultati su poloviÄni, pa ih neÅ¡to ne bih preporuÄio: Äetka, naime pokupi popriliÄno praÅ¡ine, ali vizuelnim pregledom i pod uveliÄavajućim staklima i mikroskopom, vidi se da se, nažalost, podosta sasvim fine praÅ¡ine, razvuÄe po brazdama.

Potraga se nastavlja.

Link to comment
Share on other sites

Meni je kupovina Knosti-ja najizglednija.Malo sam eksperimentisao sa kućnim lavor-pranjem i rezultati nisu loši ali to je zamorna rabota.

Ovaj najjeftiniji Nitty Gritty model-možda kad budem imao previÅ¡e prljavih ploÄa i neku vrlo kvalitetnu zvuÄnicu.Biće i to ali ne skoro.

Link to comment
Share on other sites

Hm, a Å¡ta da se koristi zrak pod pritiskom (ili obratno sliÄno usisavaÄu)? Shvatio sam u potpunosti princip rada one vodene reprodukcije. Mislim da bi ona bila najjeftinije rjeÅ¡enje kod ploÄa koje imaju zaljepljeni talog, a i najbolje.

Pa to i jeste princip rada raznih vakuum ÄistaÄa koji su se pokazali popriliÄno skupocenim spravama. TeÄnost za Äišćenje se odmah skida sa ploÄe po izvrÅ¡enom procesu Äišćenja.

Postoji dosta priÄa o tome na DIY internacionalnim forumima, i mnogo ostvarenih konstrukcija, a i kod nas nije beslovesno pokuÅ¡ati, jer je cena "vodenog" usisivaÄa već negde od 5000 dinara pa nadalje...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je parocistac Ok resenje ali bi moglo da posluzi npr. nesto slicno kao ono sto imaju zubari ne znam kako je strucan naziv ali uglavnom izgleda kao neka produzena pipeta koja izbacuje vazduh pod pritiskom jer kapiram da para hoce da slepi prasinu jos vise u pore. Ili mozda gresim? Nisam nesto posebno u zadnje vreme pratio temu pa ako je nesto slicno izreceno sorry.. Jbg..

Link to comment
Share on other sites

Jedno vreme sam experimentisao sa alkoholom (98%)-nije bilo nekih problema,samo mi se ruke malo tresu.Enivej,nanesem ga salvetom,par obrtaja, i onda obriÅ¡em tragiÄnom krpom.Nije ostavljao nikakve tragove.Par Å¡trokavih ploÄa je malo prosviralo.Medjutim,deterdžent za sudove,krpe i peÅ¡kiri i solidno trljanje daju mnogo bolje rezultate od alkohola.Nije mi jasno kakva je to alkoholna opasnost po ploÄe (sem ako ih Super Hik ne otima da bi ih dao....).Naravno,ova (pri)ruÄna Äišćenja će koristiti samo kod zaista Å¡trokavih i ispipanih ploÄa.One,koje su u dobrom stanju,ne diram.

Sad ponovo prelistavam ovu temu-isprobaću,sutra ako stignem,famozni hidrogen!

Link to comment
Share on other sites

Jedno vreme sam experimentisao sa alkoholom (98%)-nije bilo nekih problema,samo mi se ruke malo tresu.Enivej,nanesem ga salvetom,par obrtaja, i onda obriÅ¡em tragiÄnom krpom.Nije ostavljao nikakve tragove.Par Å¡trokavih ploÄa je malo prosviralo.Medjutim,deterdžent za sudove,krpe i peÅ¡kiri i solidno trljanje daju mnogo bolje rezultate od alkohola.Nije mi jasno kakva je to alkoholna opasnost po ploÄe (sem ako ih Super Hik ne otima da bi ih dao....).Naravno,ova (pri)ruÄna Äišćenja će koristiti samo kod zaista Å¡trokavih i ispipanih ploÄa.One,koje su u dobrom stanju,ne diram.

Sad ponovo prelistavam ovu temu-isprobaću,sutra ako stignem,famozni hidrogen!

Mmmm, priÄali smo o tome. Nisu sve vinilne mase istovetne (niti je u vinilnim masama samo vinil nego je u pitanju popriliÄno složena smesa za koju se recept drži u domenu profesionalne tajne), i iz mnogih ploÄa (a postoje i neke na bazi stirena - ljubitelji "Diskos" produkcije će možda znati) alkohol, na duže staze, on izvlaÄi "plasticizere", pa se one oÅ¡tećuju brže i teÅ¡ko preživljavaju test starenja. TakoÄ‘e, može se desiti, reÄ‘e doduÅ¡e, da alkohol ume da rastvori povrÅ¡inu ploÄe.

Dokle god se može izdržati sa destilovanom vodom i jednom kapi deterdženta dobro je. Opcija dva koju nisam imao prilike da probam, a koja je popriliÄno delotvorna i dobra je sasvim blagi rastvor Kodakovog "Photoflo" koji služi za Äišćenje optike fotoaparata. Ako neko pronaÄ‘e navedenu tekućinu u Srbiji, neka viÄe. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Zašto ne alkohol?

Vinil je tvar organskog porekla.

Alkohol je takoÄ‘e organsko jedinjenje, a poznat je i kao rastvaraÄ.

Primer (uzet odavde):

Srbija jeste država oksimorona. Evo joÅ¡ jednog: fatalistiÄki optimizam. Po tim optimistima, Srbija je idealno okruženje za pobeći iz. Ako je potencijal Srbije puki zbir individualnih potencijala, ako je sinergija ubijena sa ÄinÄ‘ićem, onda se viÅ¡e ne može govoriti o perspektivnosti Srbije kao bilo kakve celine. Srbija postaje udruženje graÄ‘ana na privremenom boravku u njoj, a GuÄa (snagom trenutka) postaje njen sinonim. Nameće se paradoksalna ideja da je najjaÄi koagulant srpskog druÅ¡tva alkohol, rastvaraÄ! U Srbiju se dolazi radi raspojasanog alkoholisanog bekstva od svakodnevnih trauma, lova ili sliÄnog safarija na nezaboravne trenutke bekstva van civilizacionih stega. Srbija se doživljava kao egzotiÄno tamjanizovani amfilohistan Äije kratkotrajno dejstvo može delovati mesmerizirajuće, ali trajnom inhalacijom sve viÅ¡e deluje kao bojni otrov.
Link to comment
Share on other sites

Kada se procitaju sve postove u ovoj temi dolazim do zakljucka da se jedino slazemo sa destilovanom vodom a za ostalo svako ima svoju tvrdnju, filozofiju zbog cega je stetno za ploce.

Od 17 stranica jedino sto sam naucio je sta god probao velike su sanse da se ostete ploce freddy.gif

zato sam resio da poslusam mmilovan-a i na svoju odgovornost koristim njegov predlog. Destilovana voda i kap deterdzenta :cheers nista novo jednostavno to sam i ranije koristio pre otvaranje ove teme :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam pre oko dva meseca kupio Knosti record cleaner, do sada sam oÄistio oko 50 ploÄa, i vrlo sam zadovoljan rezultatima. Neke ploÄe za koje sam mislio da su "otpisane" su ponovo prosvirale bez pucketanja. Sa praÅ¡inom koja se uvukla u brazde lako izlazi na kraj, dovoljno je ploÄu okrenuti po par puta u oba pravca, dok je sa masnim i ulepljenim ploÄama potrebno viÅ¡e vremena tj. par minuta po ploÄi. PloÄe se posle tretmana dosta brzo suÅ¡e. Ako Vas joÅ¡ neÅ¡to zanima, pitajte.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ovaj video sa parom prikaz najekstremnijeg naćina ćišćenja ploće i nebih ga nikako preperućio.što se tiće alkohola on se više ne koristi u tekućinama koje se mogu nabaviti od VPI ili Kuzme.te su tekućine na bazi enzima i potpuno neškodljive za ploću mada i sam ponekad za prljavije ploće ili ako nemam VPI tekućinu koristim Akfa-polifikatu sa izopropilnim alkoholom i par kapi tekućine za pranje stakla.

Iako su vakum peraći zaista skupi i dalje mislim da je to jedini naćin da se ploća kvalitetno opere i izvuće prljavština iz brazde ploće.

Postoji naćin da se taj problem bezbolnije riješi ako je danas još moguće naći par istinskih prijarelja a to je da se udruže 4-5 audiofila i podjele trošak takve mašine što uvelike olakšava nabavku istog i on tada postaje realnost a ne skupi san.

To je idealno za ljude koji imaju 50-100 LP-a jer za njih je zaista ludost dati 500-600 Eura za VPI-16.5,Kuzmin perać Niti Griti ili nešto slićno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...