Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Naravno, ovo uspeva samo kod dosta zaprljanih ploÄa, one su, po pravilu, i izgrebane, pa vidi da li ti se isplati cimanje.Jedan deo prljavÅ¡tine se skine, a drugi deo se lepo i ravnomerno razmaže po brazdama i odatle ga je teÅ¡ko skinuti.

Da.

Probao i ja svakakva pranja... Rekao bih da su ploÄe kojima OVO pranje pomogne svakako krÅ¡. Samo u krajnjoj nuždi!

ÄŒak je, ako ima nekih zalepljenih granulica neÄega (bude tih nekih belih na tuÄ‘im ploÄama; perut, Å¡ta li je), mnogo bolje mehaniÄki ih, pažljivo, možda noktom, otkinuti (dobro reÄe Bujodrag, vinil je priliÄno izdržljiv) neko vodom/sapunom/alkoholom...

Link to comment
Share on other sites

Da.

Probao i ja svakakva pranja... Rekao bih da su ploÄe kojima OVO pranje pomogne svakako krÅ¡. Samo u krajnjoj nuždi!

ÄŒak je, ako ima nekih zalepljenih granulica neÄega (bude tih nekih belih na tuÄ‘im ploÄama; perut, Å¡ta li je), mnogo bolje mehaniÄki ih, pažljivo, možda noktom, otkinuti (dobro reÄe Bujodrag, vinil je priliÄno izdržljiv) neko vodom/sapunom/alkoholom...

Otprilike taÄno tako...amatersko kućno pranje, kakav god recept upotrebljavali, donekle vredi samo za krÅ¡eve od ploÄa koje u suÅ¡tini ne bi trebalo ni kupovati...

Link to comment
Share on other sites

Jeste tako, prao sam samo vrlo prljave (krÅ¡) ploÄe koja sam dobio na gomili ili kupovao djuture i par malo boljih koje su imale neke gadne otiske prstiju.Ostale nema svrhe dirati, u najboljem sluÄaju neće biti nikakve razlike pre i posle pranja.

I dalje mislim da je jedino ozbiljno reÅ¡enje UZK, ali, to će, izgleda, priliÄno da saÄeka.

Link to comment
Share on other sites

U POTPUNOSTI SE SLAZEM SA VAMA, JA KUPUJEM UGLAVNOM PO PANCEVACKOM BUVLJAKU I MOZE SE NACI DOBRIH PRIMERAKA , ALI UGLAVNOM SU TE PLOCE KATASTROFA. DOK JE BILA BERZA KOD SKC TAMO SAM REDOVNO KUPOVAO. GODINAMA UNAZAD SAM IH BRISAO SA 70 PROCENTNIM ALKOHOLOM I NIJE IM BILO NISTA EVO VEC 15 GOD TAKO RADIM .

Link to comment
Share on other sites

hm nisam cuo za njih ,skoro sam citao negde da ima ova radnja Pinball Wizard Records. Ali jos nisam bio tamo. A vidim da ovaj yugovinil ima dosta naslova moracu da odem da pogledam sta se nudi. Hvala na preporuci. Nadam se da cu tamo naci prvi album od Pink Floyda :wave28)

Link to comment
Share on other sites

Ovaj klip mi je dao ideju, kao i ostali na kojima se prikazuje rad fabrickih vakum cistaca, svu imaju bukvalno usisivac u sebi, sa starim gramofonom na koji bi se smontirala skalamerija to moze da se napravi. samo treba provaliti sta se na cevi usisivaca nalazi. Mislim znam otvor koji je duzine kolika je polovina ploce, ali cime je oblozen da ne izgrebe plocu....filc, jel video ko to uzivo?

Link to comment
Share on other sites

Ovaj lik ne Äisti ploÄe, on ih polira!

Samo, nema zvuka. :)

@uzvarb, na ovoj ili onoj drugoj temi o Äišćenju ploÄa, neko je, Äini mi se, stavio sliku starog gramofona kojeg je namenio za Äišćenje ploÄa.Valjalo bi pogledati, možda je neÅ¡to napravio, na žalost, ne mogu da se setim gde i Å¡ta je to taÄno bilo.

Filceva ima raznih, oni koje koristim za stalke za Äinele su malo grubi za ploÄe, ima i finijih, redjih ili gušćih.

Link to comment
Share on other sites

Da to sa poliranjem je i meni palo na pamet...lik je cudo....neko mu je u komentarima napisao da proba smirgl papir :)

Ja sam pomislio u prvi mah da je taj vakum cistac bog te pita sta, to ne vredi pare koje se za njega trazi, naravno da je cena ta zbog namene...po sistemu Dzo voli, Dzo pati, Dzo ce i da plati! Ako ulovim vremena ima da napravim skalameriju, samo da namnozim ploce. Tesko to ovde naci...Za mesec dana jedva 30tak komada...

Evo ga lik je napravio....

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da spomenem, dobio sam Zomo vinyl service set.Sredstvo za Äišćenje ploÄa ne koristim, Äetka i krpa su obiÄne, no, paket sadrži i sredstvo za Äišćenje igle, koje, izgleda, radi.Pored uobiÄajenog Äišćenja igle obiÄnom Äetkom, svakih 5-6 dana oÅ¡istim iglu i tim Zomo ÄistaÄem.Sad, da li oÄisti iglu ili je samo podmaže, ne znam, ali stara ploÄa malo manje cvrÄi.Mmilovan je preporuÄivao jedno takvo sredstvo i upozoravao na neka druga, ali, ja se, naravno, ne sećam koja.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam ih nalovio 40tak kom u odlicnom stanju bez ogrebotina. Mada pojedinma je potreban tretman pranja. Sad se vec mora razmisljati o nekom robotu...peracu...

Zasad sljaka odlicno sledece, naprskam plocu sredstvom za pranje prozora ( neko ekolosko bez alkohola ) i posle par minuta mekom cetkom je deterdzentom nasapunjam , isperem i vodu ovlas pokupim. Posle 15tak min suva je skroz, a za to vreme sredim unutrasnji omot magicnom krpom koja ne ostavlja dlacice...

Pravi nacin posle malo mozganja je ultrazvucna kadica, onaj usisivac mi malo grubo deluje....mada sto kazete vinil je izdrzljiv dosta na neke stvari.

Link to comment
Share on other sites

A to sam video, cunjam po netu sad, ali nisu ni oni mala deca, male kadice imaju smesnu cenu, ali one u koje mozes umociti LP....

Narucivao sam neke stvari za modelarstvo iz kine i stizalo je bez ikakvih komplikacija. Ali to je delimicno i zbog toga sto kad stigne na carinu oni bas i ne skontaju sta je to. A UZ kadu ce poznati i oguliti za carinu...

Link to comment
Share on other sites

Lepa ideja sa ultrazvuÄnom kadicom je propala zato Å¡to je popriliÄno skupa. Da apsurd bude veći, javio se na forumu Äovek koji je kupio ogromnu (i pogodnu za vinile) koja - nije radila. Pritom je jako teÅ¡ko utvrditi da li kadica radi ili ne, sobzirom da i kad ne radi "neÅ¡to se deÅ¡ava", ali oÄigledno ne funkcioniÅ¡e. PoÅ¡to je, izmeÄ‘u ostalog, ideja bila i da se kadicom dokaže kvalitet ovog naÄina Äišćenja, oÄigledno će Äitava stvar morati malo da saÄeka neka bolja vremena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...