Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Slobodane,

Artikle iz Conrad-ovog kataloga poruÄujem preko beogradske firme MONS (http://www.monselektronik.co.yu), a rezervnu teÄnost za Antistat-Set pronaći ćeÅ¡ ovako: http://www.conrad.de, pa u polje Art.-Nr. ukucaj 345318-62, pa klikni na polje "Suchen" i pojaviće se opis "DISCO-ANTISTAT-FLUID" (doduÅ¡e na nemaÄkom), zapremine 1 litar, sa cenom od 19,50 EUR (naravno za nas van NemaÄke treba dodati carinu + porez + proviziju/trgovaÄku maržu, pa mu obiÄno to izaÄ‘e osnovna cena u EUR + 70% od osnovne cene u EUR = oko 35 EUR).

Malo skuplje, ali 'ebiga, Kosovo je Srbija!

Mala napomena: za isti artikal (345318-62), kada ukucaš u pretrazi na http://www.conrad.com, nećeš dobiti nijedan pogodak.

Obzirom da si iz Novog Sada, raspitaj se telefonom kod ovih u MONS-u da li artikal možeÅ¡ poruÄiti a da ne moraÅ¡ doći u Beograd...

Good Luck!

Link to comment
Share on other sites

Nesto mi pade na pamet. Da se ovakva skalamerija namontira na ultrazvucnu kadicu. Znaci samo osovina koja ce omoguciti da se rotira ploca ( ili vise njih ) i da su uronjene u ultrazvucnu kadicu do etikete .

Eto ideje za DIY cistac ploca.

Moze prosta varijanta sa rucnim okretanjem a moze i motor

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana isprobavam ovu tekucinu: AM Record Cleaner.

Dolazi sa spricaljkom i krpicom u pakovanju od 0.2 litre. Navodi se da je to dovoljno za oko 300-500 ploca, a kosta svega 10e (vidim na e-bayu i manje).

Rezultati nisu losi. Prva tecnost koja nije "ostavila" krckanja. Istina, ne verujem da je ovom kolicinom moguce ocistiti vise od, recimo, 100 ploca.

Ne ide, kazu, na shellac ploce.

img0839mh6.th.jpg img0841nx4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da na poklon dobijam dosta dobrih ali u katastrofiÄnom stanju ploÄa, pristupio bih njihovom Äišćenju uz pomoć lepka za drvo dufix80.

E sad, iz dosadaÅ¡njih postova sam otprilike shvatio da se lepak premaže, saÄeka 6 do 8 sati, a zatim skine. Ono Å¡to mi nije jasno je da li, s obzirom da ne mogu da se namažu obe strane odjednom jer ploÄa mora da leži na jednoj strani, treba namazati prvo jednu stranu, saÄekati da se osuži pa namazati drugu, isto saÄelati da se osuÅ¡i, pa onda skinuti lepak s obe.

Koju kozmetiÄku (žensku) Äetkicu preporuÄujete za Äišćenje igle.

Link to comment
Share on other sites

Koju kozmetiÄku (žensku) Äetkicu preporuÄujete za Äišćenje igle.

u radnjama koje prodaju potrepstine za ciscenje u domacinstvu ima neki proizvod koji izgleda kao beli gusti sunjder, namenjen za ciscenje fugni u kupatilu i sl.

Iseces sunjer na velicinu kocke secera i zalepis na novic ili neku metalnu podlosku.

Stavis TACNO ISPOD IGLE, i bez pomeranja sundjera spustis iglu u sunjer kao da je spustas u brazdu.

Podigni i ponovi nekoliko puta, videces kakvo djubre skine.

. Pazi to je u stvari trodimenzionalno upletena magicna svedska krpica. ne smes da cimas sundjer uzduzno jer mozes da odvalis iglu ako se zaplete medju vlakakna.

Ako se pazljivo radi (koristi arm lift i kad si sam u sobi) , proces je siguran.

Link to comment
Share on other sites

u radnjama koje prodaju potrepstine za ciscenje u domacinstvu ima neki proizvod koji izgleda kao beli gusti sunjder, namenjen za ciscenje fugni u kupatilu i sl.

Iseces sunjer na velicinu kocke secera i zalepis na novic ili neku metalnu podlosku.

Stavis TACNO ISPOD IGLE, i bez pomeranja sundjera spustis iglu u sunjer kao da je spustas u brazdu.

Podigni i ponovi nekoliko puta, videces kakvo djubre skine.

. Pazi to je u stvari trodimenzionalno upletena magicna svedska krpica. ne smes da cimas sundjer uzduzno jer mozes da odvalis iglu ako se zaplete medju vlakakna.

Ako se pazljivo radi (koristi arm lift i kad si sam u sobi) , proces je siguran.

Ovo, sa iskljucenim gramofonom! :evil:

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da na poklon dobijam dosta dobrih ali u katastrofiÄnom stanju ploÄa, pristupio bih njihovom Äišćenju uz pomoć lepka za drvo dufix80.

E sad, iz dosadaÅ¡njih postova sam otprilike shvatio da se lepak premaže, saÄeka 6 do 8 sati, a zatim skine. Ono Å¡to mi nije jasno je da li, s obzirom da ne mogu da se namažu obe strane odjednom jer ploÄa mora da leži na jednoj strani, treba namazati prvo jednu stranu, saÄekati da se osuži pa namazati drugu, isto saÄelati da se osuÅ¡i, pa onda skinuti lepak s obe.

Koju kozmetiÄku (žensku) Äetkicu preporuÄujete za Äišćenje igle.

Dobar si lepak uzeo.

Lepak se suÅ¡i dok ne postane skoro transparentan, taÄnije dok ne izgubi mleÄnu belinu. Važno je da lepak nanosiÅ¡ u Å¡to tanjem a ravnomernijem sloju - a to su popriliÄno opreÄni zahtevi. Ako ti ostanu delići debljeg lepka može da se desi da se oni ne odlepe sa ploÄe - zbog toga posveti ovom pitanju punu pažnju. TakoÄ‘e, lepak Å¡to ravnomernije nanosi prema ivicama da bi se tu Å¡to ravnomernije odvajao. Malo uputstvo, ako može da bude koristno: ja za ovo razastiranje lepka koristim kineske Äetkice sa ravnim pljosnatim vrhom - a koje mogu da se naÄ‘u popriliÄno jeftino.

Stavi duguljasto iseÄen komad gaze (uzan oko 1 cm, dužine kao naneÅ¡en lepak + joÅ¡ dva santimetra dužine preko spoljne ivice ploÄe) upravno u odnosu na brazde, a u nalepljenu masu da bi ti to moglo da služi za lakÅ¡e podizanje nalepljena mase.

Å to se tvog pitanja o nanoÅ¡enju prve pa druge strane ploÄe tiÄe, to nije problem, jer možeÅ¡ prvo da rasporediÅ¡ jednu stranu, ostaviÅ¡ da se prosuÅ¡i jedno pola sata, staviÅ¡ ploÄu na neku nižu a Å¡iru ÄaÅ¡u za vodu ili sliÄno (veÅ¡ti ljudi bi ovde Äak mogli da naprave nosaÄ) i onda na tako postavljenoj ploÄi odignutoj od ravne povrÅ¡ine, izlepiÅ¡ drugu stranu.

Rekoh da to nije problem, nego je najveći problem taj Å¡to kada sa ploÄe skineÅ¡ lepak ona toliko postane nabijena statiÄkim elektricitetom da privuÄe veće koliÄine praÅ¡ine na sebe u roku od par sekundi.

LiÄno nemam zerostat da bi reÅ¡io ovaj problem. RazmiÅ¡ljao sam da bi se možda to moglo reÅ¡iti stalnim prisustvom ozonizatora/jonizatora u blizini ploÄe, a dok skidam lepak i ploÄu reprodukujem, meÄ‘utim nemam nijedan ureÄ‘aj ovakve vrste da bih mogao da tvrdim kako je navedeni postupak uspeÅ¡an.

Drugi problem koji se može u ovom postupku Äišćenja javiti je ostatak malih grudvica lepka na poÄetku ploÄe. Mora se biti posebno obazriv sa ovim da se ne bi sve to nahvatalo na iglu.

Link to comment
Share on other sites

Dobar si lepak uzeo.

Lepak se suÅ¡i dok ne postane skoro transparentan, taÄnije dok ne izgubi mleÄnu belinu. Važno je da lepak nanosiÅ¡ u Å¡to tanjem a ravnomernijem sloju - a to su popriliÄno opreÄni zahtevi. Ako ti ostanu delići debljeg lepka može da se desi da se oni ne odlepe sa ploÄe - zbog toga posveti ovom pitanju punu pažnju. TakoÄ‘e, lepak Å¡to ravnomernije nanosi prema ivicama da bi se tu Å¡to ravnomernije odvajao. Malo uputstvo, ako može da bude koristno: ja za ovo razastiranje lepka koristim kineske Äetkice sa ravnim pljosnatim vrhom - a koje mogu da se naÄ‘u popriliÄno jeftino.

Stavi duguljasto iseÄen komad gaze (uzan oko 1 cm, dužine kao naneÅ¡en lepak + joÅ¡ dva santimetra dužine preko spoljne ivice ploÄe) upravno u odnosu na brazde, a u nalepljenu masu da bi ti to moglo da služi za lakÅ¡e podizanje nalepljena mase.

Å to se tvog pitanja o nanoÅ¡enju prve pa druge strane ploÄe tiÄe, to nije problem, jer možeÅ¡ prvo da rasporediÅ¡ jednu stranu, ostaviÅ¡ da se prosuÅ¡i jedno pola sata, staviÅ¡ ploÄu na neku nižu a Å¡iru ÄaÅ¡u za vodu ili sliÄno (veÅ¡ti ljudi bi ovde Äak mogli da naprave nosaÄ) i onda na tako postavljenoj ploÄi odignutoj od ravne povrÅ¡ine, izlepiÅ¡ drugu stranu.

Rekoh da to nije problem, nego je najveći problem taj Å¡to kada sa ploÄe skineÅ¡ lepak ona toliko postane nabijena statiÄkim elektricitetom da privuÄe veće koliÄine praÅ¡ine na sebe u roku od par sekundi.

LiÄno nemam zerostat da bi reÅ¡io ovaj problem. RazmiÅ¡ljao sam da bi se možda to moglo reÅ¡iti stalnim prisustvom ozonizatora/jonizatora u blizini ploÄe, a dok skidam lepak i ploÄu reprodukujem, meÄ‘utim nemam nijedan ureÄ‘aj ovakve vrste da bih mogao da tvrdim kako je navedeni postupak uspeÅ¡an.

Drugi problem koji se može u ovom postupku Äišćenja javiti je ostatak malih grudvica lepka na poÄetku ploÄe. Mora se biti posebno obazriv sa ovim da se ne bi sve to nahvatalo na iglu.

Hm, postupak ne deluje previše komplikovano, ali me dve stvari brinu:

1. Ako se negde zadesi deblji sloj lepka, može da se desi da ne može da se odlepi. - Šta onda?

2. StatiÄki elektricitet - Imam Thorens Äetku za brisanje praÅ¡ine sa ploÄa koja bi valjda trebalo da služi kao demagnetizer ili tako neÅ¡to, da li bi ona mogla da reÅ¡i stvar.

3. Da li su mrvice lepka koje ostanu rasute (kao praÅ¡ina) ili zalepljene za ploÄu - Kako ih ukloniti

4. Na Äemu bi valjalo da stoji ploÄa na koju je nanesen lepak - ja sam planirao na novinama

Kada kažeÅ¡ kineska Äetka, da li misliÅ¡ na obiÄnu Äetku za farbanje

Link to comment
Share on other sites

u radnjama koje prodaju potrepstine za ciscenje u domacinstvu ima neki proizvod koji izgleda kao beli gusti sunjder, namenjen za ciscenje fugni u kupatilu i sl.

Iseces sunjer na velicinu kocke secera i zalepis na novic ili neku metalnu podlosku.

Stavis TACNO ISPOD IGLE, i bez pomeranja sundjera spustis iglu u sunjer kao da je spustas u brazdu.

Podigni i ponovi nekoliko puta, videces kakvo djubre skine.

. Pazi to je u stvari trodimenzionalno upletena magicna svedska krpica. ne smes da cimas sundjer uzduzno jer mozes da odvalis iglu ako se zaplete medju vlakakna.

Ako se pazljivo radi (koristi arm lift i kad si sam u sobi) , proces je siguran.

Å ta je to fugna u kupatilu.

Moram da znam kako bih mogao da tražim ono što mi treba u prodavnici koja ni izbliza ne prodaje accessories za gramofone.

Link to comment
Share on other sites

Ponavljam (za one koji sporo shvaÄaju i brzo zaboravljaju), deterdžentom otopljenu prljavÅ¡tinu treba skinuti sa ploÄe ili sa ispiranjem sa vodom (i nakon toga sasvim osuÅ¡iti sa papirom, bez trljanja i bez fena) ili sa usisivaÄem (vacuum cleaner)!

A.

Link to comment
Share on other sites

Hm, postupak ne deluje previše komplikovano, ali me dve stvari brinu:

1. Ako se negde zadesi deblji sloj lepka, može da se desi da ne može da se odlepi. - Šta onda?

2. StatiÄki elektricitet - Imam Thorens Äetku za brisanje praÅ¡ine sa ploÄa koja bi valjda trebalo da služi kao demagnetizer ili tako neÅ¡to, da li bi ona mogla da reÅ¡i stvar.

3. Da li su mrvice lepka koje ostanu rasute (kao praÅ¡ina) ili zalepljene za ploÄu - Kako ih ukloniti

4. Na Äemu bi valjalo da stoji ploÄa na koju je nanesen lepak - ja sam planirao na novinama

Kada kažeÅ¡ kineska Äetka, da li misliÅ¡ na obiÄnu Äetku za farbanje

Da probam da odgovorim.

1. Onda si u problemu. Ukratko, uvek treba da saÄekaÅ¡ da se cela ploÄa prosuÅ¡i, mada ne sme lepak ni mnogo duže da ostane osuÅ¡en, jer može da se trajno zalepi na ploÄu. Ako imaÅ¡ problem sa mestima na kojima je lepak ostao, ne Äekaj Äasa, ponovo ih tanko namaži, stavi gazu odozgo i opet saÄekaj da se sve prosuÅ¡i. Ukloniće ih novo skidanje. Bitno je reći da treba promatrati mesta sa neravnomernim slojevima lepka i Äekati i da te povrÅ¡ine dobiju providnost, a ne da bivaju mleÄno bele.

2. Ne znam. Nemam zasada reÅ¡enje ovog problema. Mnogi su mi pomenuli da Zerostati viÅ¡e nisu ono Å¡to su nekada bili i da slabo vrÅ¡e svoj posao, a pritom koÅ¡taju popriliÄno ovi novi (oko 100 USD). Negde je spominjano da bi mogao da se uradi i Zerostat u privatnoj režiji (od upaljaÄa za plinske Å¡porete) ali nigde nisam video niÅ¡ta konkretno, niÅ¡ta od projekta za takvu samogradnju.

3. Mrvice lepka ne ostaju rasute po ploÄi. Ovim postupkom skida se lepak u komadu.

4. Ne. Novine su nepodesne, pune su vlakana i praÅ¡ine. Najbolje je da probaÅ¡ da se izveÅ¡tiÅ¡ da radiÅ¡ na nekoj vrsti izdignute povrÅ¡ine, ÄaÅ¡u sam ti pominjao kao najpodesniju, ali bi mnogo veća fora bila da se istokari kakav nosaÄ koji bi ploÄu izdigao od stola

Kada sam govorio o Äetkama mislio sam na Äetku za farbanje, konkretno ti je potrebna FINA Äetkica kao od onih za slikanje temperom, ne Å¡iroka Äetka za nanoÅ¡enje uljane boje na vrata. Å irina ovih Äetkica ne prelazi oko 1cm maksimalno, a ima ih i manjih.

Najveća fora bila bi kada bi neko sa dosta znanja i zlatnih ruku uspeo da napravi jedan dozer kojim bi se lepak mogao ravnomerno da nanosi na povrÅ¡inu ploÄe. Bila bi to sjajna spravica.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice lepka,

domaci akrilni lepkovi, imaju dosta punila.

to je smesa koja povecava masu i zapreminu, izvucite zakljucak...

aktivne supstance ima manje...

cistiji PVA lepkovi za drvo imaju sledece osobine

Savitljivost i eleasticnost

prozirnost

...

Najkvalitetniji PVA su slikarski akrilic medijumi tecni i gel...

oni su jako koncentrovani potpuno prozirni i elasticni

MAda NISAM SIGURAN DA LI IMAJU DODATNIH STETNIH ADITIVA...

...

Ne Preporucujem stavljanje bilo kakvog predmeta ispod vrha igle

a pogotovo ne u pokretu...

Zasto

Prvo moze doci do ostecenja vrha ali i lantelivera

drugo moze se ostetiti namotaj zbog prevelike energije izaxvane jakom vibracijom

Narocito vazi za DECCA london glave iglave slicnog karaktera...

nikakvo pipkanje, kontakt samo sa plocom, lagano spustanje, i to preporucene gazne sile...

...

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Zbog navedenih komplikacija i neizvesnosti rezultata odustao sam od Äišćenja sa lepkom.

Koja od sledećih varijanti je po vaÅ¡im miÅ¡ljenjima najefikasnija/najmanje oÅ¡tećuje ploÄe/najjednostavnija:

1. Pranje Å¡amponom za kosu (npr. Kosili bebi Å¡ampon)

2. Pranje teÄnošću sa suÄ‘e

3. ÄŒišćenje 3% rastvorom hidrogena - Å¡ta nakvasiti hidrogenom da bi se Äistila ploÄa

4. Nešto 4.-to

Ako postoji kupio bih rastvor za Äišćenje loÄa, ali nikako ne bih dao za njega viÅ¡e od 15-tak eur

Da li u varijantama 1. 2. i 3. ploÄu pod mlazom vode prati rukom ili nekim sunÄ‘eom/krpom i sl.

Link to comment
Share on other sites

Jos jedan glas za Disc Doctor's Miracle Record Cleaner koji koristim vec 3 godine striktno pridrzavajuci se uputstava doce iz drzave Kentucky.Posao je malo smoran i nije lose nabaviti i fine pamucne ubruse za susenje vinila , ali sve skupa daje sjajne rezultate.Vlasnici malo vecih kolekcija ploca ne bi trebali experimentisati sa raznim samponima,losionima i regeneratorima, etil i metil alkoholima vec uloziti novac u proverenu stvar.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...