Jump to content


Sta ste udomili u poslednje vrijeme...?


Tufa

Recommended Posts

  • Replies 5.3k
  • Created
  • Last Reply

Hvala, utisak je nedvosmislen upgrade. I dalje mislim da je CA odliÄan ureÄ‘aj u svojoj klasi, sprave uporedive cene (koje sam sluÅ¡ao) su u odnosu na njega bili ili muljave, ili agresivne, ili nabudžene ili neÅ¡to Äetvrto. ÄŒujeÅ¡ neku promenu, uÄini ti se zanimljivom, a onda shvatiÅ¡ da sprava pravi 100 drugih greÅ¡aka koje bi ti brzo dozlogrdile. CA nema tu vrstu oÄiglednih mana, sve je korektno i na svom mestu, ali je zvuk pomalo kliniÄki i pomeren od sluÅ¡aoca. Naim nije pomeraj u levo ili desno, već jasan skok u visinu. Stvar koja me odmah kupila je fluidnost prezentacije, ležerna komunikacija sa sluÅ¡aocem ALI uz oÄuvanje svih hifistiÄkih parametara ala dinamika, rezolucija, staging, detalji, timing, transparencija... informativnost DAC-a je fenomenalna, a u svoj toj pirotehnici se ne gubi muziÄka suÅ¡tina, znaÄi ukratko - muzikalnost u svom najboljem i najkompletnijem smislu.

Link to comment
Share on other sites

P.S. Za potencijalne kupce DAC-a ova godina ima dobru perspektivu... Audiolab, M2Tech, Rega, Arcam, Hegel, Musical Fidelity... da pomenemo samo neke.

Za početak čestitike na prinovi. :cheers

Dalje, ja sam čovek stipsa i samo gledam kako da u ovom sportu za što manje para dobijem što više (jak audiofil, nema šta :order). Stoga me i dalje oduševljava rešenje jednog drugara sa Accuphase DP-55(v) CDP-om. Odličan DAC, odličan plejer, koji uz to troši KSS-240a, a uz malo sreće može da se nađe za oko 1000€. Vr'!

Link to comment
Share on other sites

Za poÄetak Äestitike na prinovi. :cheers

Dalje, ja sam Äovek stipsa i samo gledam kako da u ovom sportu za Å¡to manje para dobijem Å¡to viÅ¡e (jak audiofil, nema Å¡ta :order). Stoga me i dalje oduÅ¡evljava reÅ¡enje jednog drugara sa Accuphase DP-55(v) CDP-om. OdliÄan DAC, odliÄan plejer, koji uz to troÅ¡i KSS-240a, a uz malo sreće može da se naÄ‘e za oko 1000€. Vr'!

Link to comment
Share on other sites

Napise se projektni zadatak prema parametrima iz standarda, pa se pravi napajanje. Nisam siguran da je za napajanje uredjaja snage manje od 1 kW potrebno razvijati nove tranzistore i sve to. Za audio OK, ali za napajanje? I zasto je rucni rad bitan za napajanje? To je mozda njihovo tehnolosko ogranicenje, ali ne problem kupca. Da je u pitanju italijanska zvucna kutija OK, ali napajanje?

Pero, ja nisma rekao da je potrebno razvijati nove tranzistore. Ti tranzistori su razvijeni pre svega za NAP 500 pojacalo, ali se koriste i ovde. Sustina je, samo, da ako neko hoce da klonira spravu - nema pristup tranzistorima. To je cisto pojasnjenje principa "ja mogu to isto da napravim". Da li neko moze da napravi bolje je prica za sebe....

A to da rucni rad nije neophodan... Nesto sto se proda u 3-4 primerka dnevno u celom svetu, se uvek pravi rucno. Jednostavno nema rezona da se pravi drugacije. Mozda tebi nema rezona da nesto sto nije intalijanska zvucna kutija dobije toliko paznje, ali ja da kupujem napajanje od 6000 EUR (ili bilo sta za te pare) ja bi i te kako ocekivao da je kontrola kvaliteta na najvisem nivou i da je odradio neko na ruke, tj. da je odradjena pazljivo i pedantno.

Moj rezon je sledeci: Ako hoces vrhunski kvalitet QA mora da bude vrhunski. Ako je QA vrhunski, moraju da ga rade visoko strucni i SKUPI pojedinci. Bar relativno skupi... A ako je tako, onda je rad skup - i onda uredjaj ima visoku cenu. To je samo pojasnjenje zasto je to skupo - ne da li i mora da bude skupo. Verujem da bi Naim mogao da prodaje 555PS za mnogo manje para da hoce da ih sklapa u Kini, uz slj kontrolu kvaliteta. Ali, sumnjam da bi to neko hteo da kupi....

Uvek ima ljudi koji se bune sto je nesto skupo. Hoce visok kvalitet, hoce QA, hoce sve - a kad to dobiju, onda kukaju da je skupo. I da to moze i jevtinije... Naravno - kad vide jevtinije, onda imaju 100 drugih zamerki... i tako u krug. Siguran sam da razumes o cemu pricam.

@Ozzy - sve cestitke! :D Kad ce HDX/NDX? :D Ili neko napajanje - kad smo vec kod toga.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se veoma teško može kupiti za 1000e i tamo, a kamoli u SR. Tim pre što je uređaj ujedno i DAC tj. aktuelniji nego ikad!

Tu jesi u pravu - DP-55v podleže opštem hajpu jer radi i kao DAC što mu pumpa cenu, pa je potrebno i sreće i strpljenja da bi se našao povoljno.

Ali, postoji i drugo rešenje - kupiti DP-55 koji je fabrički predviđen da radi samo kao plejer, a zatim ugraditi ulaz(e) za DAC. Doduše, on je po karakteristikama starija generacija, no meni 6xPCM1702 ne bi smetalo :smile:. But it's just me...

Link to comment
Share on other sites

Ali, postoji i drugo reÅ¡enje - kupiti DP-55 koji je fabriÄki predviÄ‘en da radi samo kao plejer, a zatim ugraditi ulaz(e) za DAC. DoduÅ¡e, on je po karakteristikama starija generacija, no meni 6xPCM1702 ne bi smetalo :smile:. But it's just me...

Link to comment
Share on other sites

Stvar ukusa, naravno.

Pokušao sam da ukažem na to da se DP-55v može naći za slične ili malo veće novce nego oni nabrojani DAC-ovi, a da za uloženo pruža više i da se nameće kao trajnije rešenje. IMO, naravno. Onoga koga mrzi da lovi, zapucaće u radnju i kupiti novi DAC, CA 840c ili nešto sl. i to je to...

Link to comment
Share on other sites

PokuÅ¡ao sam da ukažem na to da se DP-55v može naći za sliÄne ili malo veće novce nego oni nabrojani DAC-ovi, a da za uloženo pruža viÅ¡e i da se nameće kao trajnije reÅ¡enje. IMO, naravno. Onoga koga mrzi da lovi, zapucaće u radnju i kupiti novi DAC, CA 840c ili neÅ¡to sl. i to je to...

Link to comment
Share on other sites

A to da rucni rad nije neophodan... Nesto sto se proda u 3-4 primerka dnevno u celom svetu, se uvek pravi rucno. Jednostavno nema rezona da se pravi drugacije. Mozda tebi nema rezona da nesto sto nije intalijanska zvucna kutija dobije toliko paznje, ali ja da kupujem napajanje od 6000 EUR (ili bilo sta za te pare) ja bi i te kako ocekivao da je kontrola kvaliteta na najvisem nivou i da je odradio neko na ruke, tj. da je odradjena pazljivo i pedantno.

Moj rezon je sledeci: Ako hoces vrhunski kvalitet QA mora da bude vrhunski. Ako je QA vrhunski, moraju da ga rade visoko strucni i SKUPI pojedinci. Bar relativno skupi... A ako je tako, onda je rad skup - i onda uredjaj ima visoku cenu. To je samo pojasnjenje zasto je to skupo - ne da li i mora da bude skupo. Verujem da bi Naim mogao da prodaje 555PS za mnogo manje para da hoce da ih sklapa u Kini, uz slj kontrolu kvaliteta. Ali, sumnjam da bi to neko hteo da kupi....

Uvek ima ljudi koji se bune sto je nesto skupo. Hoce visok kvalitet, hoce QA, hoce sve - a kad to dobiju, onda kukaju da je skupo. I da to moze i jevtinije... Naravno - kad vide jevtinije, onda imaju 100 drugih zamerki... i tako u krug. Siguran sam da razumes o cemu pricam.

Link to comment
Share on other sites

Neko vrlo struÄan iz oblasti konstrukcije i izrade pojaÄala (sipi, impuls, Bora J., itd.) napravi veoma dobro pojaÄalo. PotroÅ¡io je 1.000 (kao i Naim za svoj ureÄ‘aja od 5.000) i ceni ga 2.500. UreÄ‘aj svira u rangu tog Naim-a od 5.000 ili Äak i mrvu bolje, izgleda fantastiÄno, Leo mu radio kutiju. Iznutrice kao apoteka. Da li bi ga kupio? Da li neko pomenute smatra visokostruÄnim pojedincima, i da li se to ovde ceni i plaća?

Link to comment
Share on other sites

@Nikola,

slazem se sa tvojom logikom. Ipak verujem da se moze ponuditi i alternativno resenje.

S druge strane, verovatno su ljudi koji daju 5000 za to napajanje cak i srecni sto ono ne kosta manje. Pare im nisu problem, a taj smek ekskluzivnosti prija. Gde se nadje 1000 za bocu sampanjca, ili 10000 za cipele, naci ce se valjda i 5000 za napajanje.

BTW, ni tranzistori za Hiragu odavno nisu dostupni, pa se Hirage ovde prave masovno...

@Ozzy,

to je dobro pitanje. Neki ljudi su svoja znanja pretvorili u firme (Karan, Korato), neki su "onako" pravili i danas trazene uredjaje (Mozart), a neki ni posle dobrih 30 godina nisu otisli dalje od kloniranja u domacoj radinosti.

A posebno su zanimljivi oni ni na nebu ni za zemlji. Posto ne mogu da udjem na "onaj sajt", ne mogu da dam tacan link, ali ako uradite search sa "APEX" naci cete zanimljivu pricu o firmi koja postoji, ali ne i u APR-u.

Ko bi procitao poslednje dve strane ove teme, verovatno bi mogao da zamisli sliku na kojoj Pera stoji na barikadama samogradnje i zlim britanskim proizvodjacima krese u brk "No passaran". Monty, 'de si?

Link to comment
Share on other sites

Pa naravno da neće da plaćaju 1/2 cene. Malopre si spomenuo primer da konstruktor uloži 1000e u ureÄ‘aj i za njega traži 2500e. Zarada od 150%? Brendiran ureÄ‘aj od 2500e iz fabrike izlazi za 1000e ili neÅ¡to viÅ¡e, na tome se zavrÅ¡ava zarada proizvoÄ‘aÄa - sve ostalo su troÅ¡kovi transporta, carine, porezi, zarada dilera tj. distributera itd. Poredimo babe i žabe... milioniti put. Ko misli da ima smisla i umeća, neka napravi firmu pa da vidimo dokle će stići i gde će biti za 30 godina.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...