Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

8 sati ranije, Zexx said:

Ovo, barem na papiru, deluje prilično ozbiljno i jeftinije je u odnosu na uporediva rešenja, jedino nigde ne nalazim recenziju iz nekog iole pouzdanog izvora:

https://www.audiophonics.fr/en/pc-htpc-modules/matrix-element-h-usb-30-controller-jack-dc-pcie-femtoclock-crystek-power-filter-p-13543.html

Не дају податке око контролера, осим да је Texas Instruments. Са друге стране, цена се опасно ближи JCAT решењу, нарочито кад урачунам транспорт и дажбине.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, InSides said:

Не дају податке око контролера, осим да је Texas Instruments. Са друге стране, цена се опасно ближи JCAT решењу, нарочито кад урачунам транспорт и дажбине.

Ne pokušavam da te ubedim niti odgovorim od bilo koje od ovih opcija, ali 170e razlike u bruto ceni i nije baš malo, s tim da je nejasno da li JCAT uopšte može da se dobije bez VAT jer uopšte ne vidim tu opciju kod poručivanja, pa je razlika verovatno još i veća. S druge strane, JCAT je provereno rešenje, da ne kažem, dovoljno nahajpovano, pa tu teško možeš da pogrešiš.:rolleyes: Predlažem da ipak staviš na papir sve što ti treba za ozbiljan audio PC, jer kada se krene ovim putem, cena očas posla naraste do prilično značajne cifre, pri čemu je to i dalje PC, a ne audio uređaj, što znači da je značajan gubitak prilikom prodaje prilično izvestan.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Zexx said:

Znam za tehnologiju, ali ne sećam se da sam to video kod njih?:unsure:

Moja greska, Focusrite je u pitanju.

https://pro.focusrite.com/category/audiooverip

1 sat ranije, InSides said:

Не дају податке око контролера, осим да је Texas Instruments. Са друге стране, цена се опасно ближи JCAT решењу, нарочито кад урачунам транспорт и дажбине.

 

24 minuta ranije, Zexx said:

Ne pokušavam da te ubedim niti odgovorim od bilo koje od ovih opcija, ali 170e razlike u bruto ceni i nije baš malo, s tim da je nejasno da li JCAT uopšte može da se dobije bez VAT jer uopšte ne vidim tu opciju kod poručivanja, pa je razlika verovatno još i veća. S druge strane, JCAT je provereno rešenje, da ne kažem, dovoljno nahajpovano, pa tu teško možeš da pogrešiš.:rolleyes: Predlažem da ipak staviš na papir sve što ti treba za ozbiljan audio PC, jer kada se krene ovim putem, cena očas posla naraste do prilično značajne cifre, pri čemu je to i dalje PC, a ne audio uređaj, što znači da je značajan gubitak prilikom prodaje prilično izvestan.

Koliko je uopste bitan kontroler na tim karticama (da li je TI, NEC ili nesto trece)? :rolleyes:

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Zexx said:

Ne pokušavam da te ubedim niti odgovorim od bilo koje od ovih opcija, ali 170e razlike u bruto ceni i nije baš malo, s tim da je nejasno da li JCAT uopšte može da se dobije bez VAT jer uopšte ne vidim tu opciju kod poručivanja, pa je razlika verovatno još i veća.

Ма јасно. Ја убеђујем сам себе. @dj.nik је раније већ писао да је нејасно колики је напредак инсталација JCAT-а без JPlay-а - а искрено, већ сам прегазио правило које сам себи поставио у првом посту ове теме - не комплицирај свој живот човече.

Али, компјутер је већ постојао (а шта ме кошта реконфигурација осим времена), појавила се добра понуда за бољи кабал (чудо једно како се увек појави добра понуда када ти не треба) - па рекох, ај да видимо шта се све може урадити да се извуче максимум од постојеће ситуације.

Зато и гравитирам ка интерним, интегрираним решењима, зато што не би додавам екстерне уређаје типа изолатора. Колико и да прижељкујем једноставно "решење", довољно сам матори да схватим да не постоји панацеа.

6 minuta ranije, garson said:

Koliko je uopste bitan kontroler na tim karticama (da li je TI, NEC ili nesto trece)? :rolleyes:

NEC је проверена ствар. Почео сам потрагу са те стране да елиминирам бар једну непознаницу.

У идеалном свету, пробао бих сва ова решења и изабрао најбоље. За мене.

Али...

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, InSides said:

Ма јасно. Ја убеђујем сам себе. @dj.nik је раније већ писао да је нејасно колики је напредак инсталација JCAT-а без JPlay-а - а искрено, већ сам прегазио правило које сам себи поставио у првом посту ове теме - не комплицирај свој живот човече.

Али, компјутер је већ постојао (а шта ме кошта реконфигурација осим времена), појавила се добра понуда за бољи кабал (чудо једно како се увек појави добра понуда када ти не треба) - па рекох, ај да видимо шта се све може урадити да се извуче максимум од постојеће ситуације.

Зато и гравитирам ка интерним, интегрираним решењима, зато што не би додавам екстерне уређаје типа изолатора. Колико и да прижељкујем једноставно "решење", довољно сам матори да схватим да не постоји панацеа.

NEC је проверена ствар. Почео сам потрагу са те стране да елиминирам бар једну непознаницу.

У идеалном свету, пробао бих сва ова решења и изабрао најбоље. За мене.

Али...

Jednostavno rešenje postoji, i zove se - streamer.B) Ja sam odustao od pravljenja ultimativnog PC-ja za audio upravo iz razloga koji si pomenuo, a to je gomila eksternih kutijica, svaka sa svojim kablom, napajanjem, Feng shui orijentacijom i svakojakim drugim stvarima kojima im treba ugoditi, pa onda igranka sa OS, plejerima, tvikovima, ma idi begaj, hoću bre muziku da slušam...:heat Inače, NEC chipset jeste provereno rešenje, isti taj je i na JCAT kartici.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Ма јасно. Ја убеђујем сам себе. @dj.nik је раније већ писао да је нејасно колики је напредак инсталација JCAT-а без JPlay-а - а искрено, већ сам прегазио правило које сам себи поставио у првом посту ове теме - не комплицирај свој живот човече.

Али, компјутер је већ постојао (а шта ме кошта реконфигурација осим времена), појавила се добра понуда за бољи кабал (чудо једно како се увек појави добра понуда када ти не треба) - па рекох, ај да видимо шта се све може урадити да се извуче максимум од постојеће ситуације.

Зато и гравитирам ка интерним, интегрираним решењима, зато што не би додавам екстерне уређаје типа изолатора. Колико и да прижељкујем једноставно "решење", довољно сам матори да схватим да не постоји панацеа.

NEC је проверена ствар. Почео сам потрагу са те стране да елиминирам бар једну непознаницу.

У идеалном свету, пробао бих сва ова решења и изабрао најбоље. За мене.

Али...

 

22 minuta ranije, Zexx said:

Jednostavno rešenje postoji, i zove se - streamer.B) Ja sam odustao od pravljenja ultimativnog PC-ja za audio upravo iz razloga koji si pomenuo, a to je gomila eksternih kutijica, svaka sa svojim kablom, napajanjem, Feng shui orijentacijom i svakojakim drugim stvarima kojima im treba ugoditi, pa onda igranka sa OS, plejerima, tvikovima, ma idi begaj, hoću bre muziku da slušam...:heat Inače, NEC chipset jeste provereno rešenje, isti taj je i na JCAT kartici.

To whom it may concern :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Zexx said:

Jednostavno rešenje postoji, i zove se - streamer.B) 

У догледно време, Roon + TIDAL је окосница дигиталног дела система. То значи да је неки PC потребан, а овај који имам је сасвим... прикладан.

Није ми тешко помирити се са фактом да дигиталија у овом систему неће никад надмашити аналогију, а није ми ни циљ то урадити. Ипак је дигиталија ту да попуни празнине у аналогној колекцији.

Вољан сам радити на унапређењу ове концепције, и уређајима које већ имам, али застајем у првом моменту кад би морао додавати још уређаја (ма колико минијатурни били) и/или још каблова.

10 minuta ranije, Филип said:

:)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, garson said:

Ok, NEC je provereno resenje jer ga koristi jcat? :rolleyes:

Pa to je samo usb kontroler, svakako ga NEC nije pravio za audio primenu pa da bude provereno resenje. Uostalom, ne verujem da kvalitet jcat-a dolazi od NEC kontrolera vec kako je filtracija izvedena.

JCAT adapter dizajnirala je kanadska firma Adnaco Technology u saradnji sa autorom JPlay softvera. Slažem se da chipset nije presudan za audio performanse, ali nije nevažan, jer u saradnji sa oscilatorom generiše USB signal, a s obzirom na to kolika je pažnja posvećena kvalitetu ostalih komponenti, ne verujem ni da je chipset slučajno odabran.

http://www.adnaco.com/products/jcat/

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Zexx said:

JCAT adapter dizajnirala je kanadska firma Adnaco Technology u saradnji sa autorom JPlay softvera. Slažem se da chipset nije presudan za audio performanse, ali nije nevažan, jer u saradnji sa oscilatorom generiše USB signal, a s obzirom na to kolika je pažnja posvećena kvalitetu ostalih komponenti, ne verujem ni da je chipset slučajno odabran.

http://www.adnaco.com/products/jcat/

Naravno. Mada nije da postoji neki izbor usb kontrolera. Meni je to manje vise kao DAC cip (ESS, Burr Brown. AKM), bitan ali ne i presudan.

Matrix kartica poseduje Texas Instruments, siguran sam da je i njihov USB kontroler korektan. Uostalom SOtM Audio tX-USBexp kartica koristi bas TI kontroler. :)

Link to comment
Share on other sites

Не знам довољно о USB контролерима, али логично ми је (*) да се, када се дизајнира уређај чији је циљ омогућити високе перформансе, почети са кључном компонентом, а то је, у овом случају, USB контролер чип.

(*) Оно што је мени логично не мора бити универзална истина, свакако.

Праве разлоге зашто су изабрали баш тај контролер најверојатније никада нећемо сазнати (можда се ради о доброј интеграцији драјвера, можда се ради о широким могућностима контроле контролера, можда се ради о лако доступним напојним магистралама, можда је једноставно јефтин и дизајнер је имао стотинак у фиоци)...

...али, највећи део адаптера којима су људи задовољни (и који су мену доступни) имају NEC. Па ето.

 

Link to comment
Share on other sites

No, danas sam se malo igrao sa usb filter karticom (ili sta god). Nazalost dolazi samo sa full height bracketom, nema low profile. :rolleyes:

Bio sam u radionici danas, pa sam od nekog low profile bracketa od neke stare zvucne kartice, napravio bracket za usb filter, isekao sam rupu modelarskom brusilicom, te je oblepio krep (papirnom) trakom, srafove takodje tako da ne bi trebalo da ima kontakt sa samim bracketom.

anHr7fI.jpg

QP5RKgO.jpg

 

Na kraju sam se setio da ne mogu jos uvek da je povezem, jer jos nisam zavrsio linearno napajanje, ostalo mi da napravim kablove, a nemam pri ruci molex na sata power kabl da bih probao preko internog konektora.

Nabavicu i taj kablic sutra prekosutra pa cu probati. :)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, garson said:

... srafove takodje tako da ne bi trebalo da ima kontakt sa samim bracketom....

Men' se čini da ovo nije do kraja dobro odrađeno. Ok za donju rupu na pločici, ona nema zavrtanj-šraf ali metalizacija oko i u samoj rupi štampane pločice je obično vod mase pa mi izgleda da taj gornji šraf ipak pravi (ili može da napravi, pomeranjem) kontakt sa štampanom pločicom, ovako sa podmetnutim ravnim plastičnim podloškama iznad/ispod. anHr7fI.jpg.3116108b3bbd3e2fb514d7c8369234ea.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

taj gornji šraf ipak pravi (ili može da napravi, pomeranjem) kontakt sa štampanom pločicom

Пластични (најлонски) завртњи су ваљда потенцијално добро решење? Ја сам ставио пластичне негде унутар PC-а (не свуда) зато што сам имао вишка...

...али не верујем да је најбоља идеја заменити све завртње унутар компјутера - путања за ground ипак мора негде постојати.

 

Link to comment
Share on other sites

On September 20, 2019 at 10:48 PM, InSides said:

(3) картица стварно ради посао, али чини ми се да је ово заокружило дигитални ланац. У најмањој руци, напредак се јасно чује, и показује ми да можда има смисла инвестирати у једну од тих бољих USB адаптера, па да видимо колико линеарни регулатори и стабилни клокови могу да направе добру ствар бољом.

Da Ali ipak mozda sacekti jos koji mesec - mislim da ce se pojaviti Thunderbolt/USB-C kompatibilni interfejsi. Ustvari vec postoje mislim da je to mnogo bolje resenje nego ici na klasicni USB. (KOji se BTW ako ima potrebe moze emulirati i na USB-C hardverskim modulima.)

Prednosti:

1. Dobijas true duplex sistem.

2. Vec postoji galvanska izolacija

3. Mofucnost koriscenja i fiber iotpics kabla koji je ustvari jeftin. Jeftiniji od obicnih USB audiofilskih kablova vise stotina evra...

3. Postoje kvalitetni redriveri i receiveri I na upstream/downstream portovima I u samom kablu i klasicnom i Fiber optics.

4. prakticno neogranicena duzina kabla sa fiber optics kablom a sa klasicnim mnogo duza nego kod USB-a

5. Ovo pod 4 se ne mora ni koristiti posto je to Daisy-Chain koncept. Isto kao i FW i klasicni Thunderbolt. Tako da se bez ikakvih gubitaka mogu povezivati uredjaji u lanac. I time optimizovati fizicki raspored modula, regulisati haos od kablova... (Ja recimo DAC sa FW interfejsom prikljucim na HD rack a sa drugog porta na komp itd...)

Sto se tice klokova na svim tim novim "audiofilskim" uredjajima to sto se uglavnom navodi jednostavno nije tacno. Svuda gde procitas prvo Jitter ili tako nesto odmah znas da je shit. Zbog nekoliko razloga. Mnogo je bitniji phase noise oscilatora nego jitter. Kao recimo i Ageing oscilatora. Sta ce ti oscilator koji ce se promeniti za godinu dana... Drugo skoro niko od tih proizvodjaca sem nekoliko izuzetaka ne daja konkretna merenja tog "jittera" vec iznosi samo tvrdnje. Zbog toga sto polovni udredjaji na ebayu koji mere jitter, pravi uredjji ne kompjuterske katice, kostaju i do 45000usd... Postojie i third party institucije kod kojih se mogu izmeriti uredjaji i dobiti verifikovan izvestaj ako ti je isto retkost. To rade samo za medical i space military uredje ali tu idu i potpuno drugi standardi. Trece, da bi jitter kao svi drugi parametri ostali cak i u granicama podataka za oscilatore koji se ugradjuju moraju biti ma specijalnim podligama i u antivibracionom okruzenju. To uvek ukljucuje znacajno vecu masu nosaca i podloge, neki vid dampiranja - vesanja i zatim veoma solidnu sasiju. TO NIJE slucaj sa audiofilskim uredjajima. Tu su oscilatori prosto zalemljeni na los PCB koji je zastafljen na losu tanki metalnu sasiju. Cetvrto - Svi konektori su bukvalno zalemljeni za PCB. To je mnogo lakse za proizvodnju ali je pogubno sto se tice prenosa vibracija ka unutrasnjosti do klokova i elemenata... Peto uzima se kao referenca klok okrugle vrednosti tiicno 10MHz owen tip najcesce ALI se plose toga "vrsi uporedjivanje" PLL sistemom i to sa IC modulima da bi bilo sto kompaktnije naravno, koji inace unose i jitter i sve otalo sto PLL nosi. 7. oscilatori imaju zajednicka napajanja sa svim ostalim celinama, mikrokontroleri koi upravljau procesima imaju sopstvene klokove najcesce na potpuno drugim frekvencijama i oni nisu galvanski izoovani. Kada god mikrokontroler "proverava" stanje ili sta vec tipicno 12MHz ili 24MHz upucava u ceo sistem sopstvenu "clock return energiju" i sum... Na kraju oscilator nije clock generator. Kao sto i kaze rec to je samo oscilator. KO je izmerio video je da ima sinusoidni signala a ne kvadratni, uglavnom nedostaju sine ti square konverteri... Tako da su sve te price...

ALI naravno da i takvi uredjaji bolje rade od klasicnih kompjuterskih modula. Barem je nesto poboljsano.

Ima jos jedna veoma vazna stvar klasicni USB ima neki problem sa sheildom i sa interfesime koji imaju sopstveno napajanje. Ing. prijavljuju da im spaluje ulazne module sa sve podacima na kontrolerima i ravi veliku novacanu stetu u spaljuvanju podataka i radnih sati... I ja sam primetio slicne stvari. To je posledica neuskladjenih standarda povezivanja USB konektora i sistema. Kao argument ovome pogledati podatke vodecih proizvodjaca USB receivera i ICa i ostlog - SVI predlazu razlicite tipicne sheme. I to kontradiktorne. TI, Micrell, Xilinx, mislim da ima jedno 6 verzija povezivanja kosuljice mase i ostalog "nebitnog"... I to je potpuno neverovatno. NIKO ne razmatra eksterno napajanje kao opciju. Ljudi se zale na ground loopove. Kada se prikljuci ekran, TV pravi se ground loop u sistemu sa HDMI oklopom i uzemljenjem TV-a.... HAOS. Zbog toga ljudi i odvajaju ove metalne delove nosaca na desk top racunarima. Medjutm kada se priljuci bilo koji drugi konektro kod kojeg je shield u nekom obliku vezan na shucko i masu dolazi do kvarova. KOd novog sistema to nije slucaj...

Stvarno se Izvinjavam na duzem postu - ali mislim da nije lose uzeti u obzir novi standard?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...