Jump to content


Stereo @ InSides (dŵr & Friends).


InSides

Recommended Posts

53 minuta ranije, paja959 said:

nikad mi taj snimak nije bio jasan 100%  sto ga tolko forsiraju jos '80 po vanjskim casopisima...ajde,dinamicke spice,i to je valjda to.....

Children of Sanchez је био мој избор. Причали смо о Speakers Corner издањима, и сетио се да то имам од те куће.

53 minuta ranije, paja959 said:

ovo je vec s moje strane podrzavano,rani AAOCH,kao i ostala freejazzerska stremljenja su bolji pokazatelji kako zvuce ne ili manje manipulisani snimci,prvo ad hoc improvizacije nisu davale opcije za usputna "sminkanja/doterivanja/ponavljanja",pretezno low budget uslovi,nisu dozvoljavali prilikom lanca snimanja "prevelika manipulativne prostore" ni sa tehnicke strane,,tako da je to manje vise u vecini slucajeva "as it was"..svaka ti se dala da si imao mooda da im to pustis,a i njima sto su to odslusali :thumbsup2:lol:

Les Stances a Sophie је синов омиљени албум, тако да тиме почињемо или завршавамо сваку сесију. То јесте албум од којег се правим аудиофилима диже коса на глави (јао како је то лоше снимљено)...

...на срећу, моји су задњи гости били једни од ретких који и познају музику и уживају и исту. :) 

Link to comment
Share on other sites

On 23.9.2019. at 9:20, dj.nik said:

Men' se čini da ovo nije do kraja dobro odrađeno. Ok za donju rupu na pločici, ona nema zavrtanj-šraf ali metalizacija oko i u samoj rupi štampane pločice je obično vod mase pa mi izgleda da taj gornji šraf ipak pravi (ili može da napravi, pomeranjem) kontakt sa štampanom pločicom, ovako sa podmetnutim ravnim plastičnim podloškama iznad/ispod. anHr7fI.jpg.3116108b3bbd3e2fb514d7c8369234ea.jpg

Izvinjavam se na ponovnom upadu u temu.

Bio sam do Mikroprinca, uzeo plasticni sraf M3x10 (malo duzi da zavrnem maticu), par vezica za kablove.

Crnim markerom sam obojio vec nalepljenu krep traku, donju rupu sam vezao plasticnom vezicom za kablove a gornju plasticnim srafom.

Ispod same kartice, kod gornje rupe sam stavio plasticnu podlosku, tako da bi trebalo da je sada ok. :)

Kasno je a umoran sam tako da cu karticu sutra ubaciti i probati kako radi. :)

Cedvr3l.jpg

3ccsFNM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, tu si blizu. Ipak bih ja i donju rupu osigurao od kontakta uz sloj-dva krep ili izolir trake na PCB ili možda efikasnije, obmotavanjem jezička lima. Sloj zaštitnog laka na PCB je veoma tanak - vidiš na zagrebanom delu kako se lako pojavio bakar.

Inače, i insides je postavio pitanje a ne beše odgovora na njega: Na PCIe konektoru 8 pinova vodi na uzemljenje - ground. Izolacijom montažnog lima samo je eliminisana jedna dupla petlja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, dj.nik said:

Ok, tu si blizu. Ipak bih ja i donju rupu osigurao od kontakta uz sloj-dva krep ili izolir trake na PCB ili možda efikasnije, obmotavanjem jezička lima. Sloj zaštitnog laka na PCB je veoma tanak - vidiš na zagrebanom delu kako se lako pojavio bakar.

 

Donja rupa, tj na zadnjoj slici desna, bi trebalo da je sredjena posto je upravo jezicak lima obmotan krep trakom (obojeno u crno pa se mozda teze vidi). :)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

Pošto smo izmileli iz muzičkog mraka, ludo neuki i hrabri

msam,kao sto sam napisao, deo muzickog materijala je apsolutno nekonvencionalan generalno gledajuci i retko se srece i u sirim sredinama prilikom prezentacije sistema,pa makar bio i svoj...klanjam se svima,i dizem im sesir  koji su sa tamne muzicke strane koja se kategorise kao free jazz danas :klanjanje...ne secam se onomad,da smo ijednom dotakli tu stranu medalje s Tobom,ali eto,covek se moze i iznenaditi... nigde nisam rekao da je iko u mraku ko ne trosi to....Bach rece onomad da su orgulje u sustini jako jednostavan instrument,samo treba adekvatno,u odgovarajucim vremenskim intervalima stiskati odgovarajuce dirke,i instrument svira sam od sebe...

:xmas

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

msam,kao sto sam napisao, deo muzickog materijala je apsolutno nekonvencionalan generalno gledajuci i retko se srece i u sirim sredinama prilikom prezentacije sistema,pa makar bio i svoj...

Класику никада нисам слушао на овом систему, то морам одмах навести. Мислим, Carl Orff се не рачуна - то се користи да уплашим дете.

Али идеја је била да се презентира систем са музиком коју власник слуша (бар део ње). AEOC су понекад веома тешки ("мало леви", како ми у Велесу то зовемо), али њихов утицај на музички опсег који се слуша код мене је неоспоран. Није да не трзам када систем удри и на "аудиофилску" ноту (ипак сам са слабим карактером), али је први циљ био и остао "пуна соба музике".

И још, имам ово да се радујем за пар недеља:

http://www.skopjejazzfest.com.mk/ensamble.asp

Link to comment
Share on other sites

On 24.9.2019. at 11:57, InSides said:

Слушали смо веома разновидну селекцију (*), између којих:

 

  • Eddie Hazel - Games, Dames and Guitar Thangs;

Da, ovo mi je bio highlight kod tebe. To je baš dobro sviralo.

On 24.9.2019. at 11:57, InSides said:
  • Lester Bowie - Rios Negroes;

Ovo je svakako  sjajan album , sećam se da si ga donosio prilikom posete . Još uvek me drže lepi utisci.

 

On 24.9.2019. at 11:57, InSides said:
  • Art Ensemble of Chicago - Les Stances a Sophie;

Interesantno je da je CD izdanje ovog albuma masterovano sa vinila.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, prophet said:

Ovo je svakako  sjajan album , sećam se da si ga donosio prilikom posete . Još uvek me drže lepi utisci.

Ето видиш, проткала се грешка коју нисам поправио. :(

Албум се зове The Great Pretender. Rios Negroes је моја омиљена трака тог албума. Такође, веома реалан тест интеграције баса у систему. :)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, InSides said:

Класику никада нисам слушао на овом систему, то морам одмах навести. Мислим, Carl Orff се не рачуна - то се користи да уплашим дете.

Али идеја је била да се презентира систем са музиком коју власник слуша (бар део ње). AEOC су понекад веома тешки ("мало леви", како ми у Велесу то зовемо), али њихов утицај на музички опсег који се слуша код мене је неоспоран. Није да не трзам када систем удри и на "аудиофилску" ноту (ипак сам са слабим карактером), али је први циљ био и остао "пуна соба музике".

И још, имам ово да се радујем за пар недеља:

http://www.skopjejazzfest.com.mk/ensamble.asp

ne slusam ni ja klasiku pa sam ziv jos :ph34r:..mislio sam da je razumljivo i imamo toko laufa da je shvatljivo sta je pisac hteo da kaze  vec u prvom postu,no vidim da se neke stvari uplicu iz pozadine kod @Groznog,koje ne bih hteo komentarisati..nadam se da je sa drugim postom sve razjasnjeno,pa smo (svi) ad acta...

koncert AAOCH?..zavidim,uzivaj,mada "there is two left only",al sam siguran da ce to biti isto festa,dok Roscoe mrda jos...

:beer

Link to comment
Share on other sites

@InSidesMa znamo o kom se albumu radi.

Što se test momenta tiče, AEOC je pored pomenutog pogodan zbog više duvačkih instrumenata inkorporiranih u celinu. Volim duvačke instrumente jer se kontrolišu dahom, volim da kažem sviraju se dušom. Taj breath control momenat je veoma bitan, poseduje ga još jedino ljudski glas koji je  i  dodatno složeniji po pitanju elemenata koji ga sačinjavaju.

Link to comment
Share on other sites

On 2.8.2019. at 13:45, InSides said:

Композиција која је постала традиционални завршетак лајв сетова Art Ensemble of Chicago-а.

Први пут се студиски јавља на Bap-Tizum, лајв албум снимљен 1972. Студиска верзија тек 1998-ме, на албуму Coming Home Jamaica

Odwalla - kod mene na albumu "A Nice Guy". Naravno poslednja na albumu. I meni jedna od omiljenih.

Link to comment
Share on other sites

Ima tu odlicnih izdanja sto se samog kvaliteta zapisa tice. A vidi se i po odabiru da je to radio neko ko to dobro poznaje. Ovo je jedno takvo izdanje, zbog toga ga pominjem. Vredi u svakom smislu. U sustini ove kompilacije su dobre za pocetak, kao uvod u stvaralastvo. Posle toga naravno potraga za originalnim albumima onoga sto vam se dopada.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Пре скоро месец дана сам најавио...

On 20.9.2019. at 22:48, InSides said:

Више о утисцима, и разлику од почетка имплементације дигиталије до сада, за пар дана.

...није било пар дана, јасно. Протокол експериментирања, нажалост, трајао нешто дуже од моје наивно закључене временске линије, и завршио буквално пре пар дана.

Премиса

Нећу превише (опет) о разлозима зашто је систем такав какав јесте - увод ове теме већ покрива највећи део тога. Али, како је ово пост који би дао закључак на тренутни склоп дигиталног фронтенда, да поновим пар ствари које постављају оквир правца развоја система у целости, а нарочито дигиталне линије:

  • дигитални извор може бити само једна кутија ван Devialet-а;
  • контрола истог мора бити једноставна и за не-аудиофиле;
  • стриминг сервиси морају бити интегрирани;
  • стабилност уређаја (а тиме и софтвера који вози те уређаје) је кључна.

Са тиме реченом, почео бих са кључним корацима градње те линије, па завршио са финалним склопом.

Линија

1. Основна дигитална поставка, извор MacBook Air.

3YYuzIK.jpg

Део те поставке је оригинално обрађен овде. Ради се о стандардном MacBook Air компјутеру (MacBook Air 6.2, A1466) са чистом инсталацијом macOS Mojave (10.14.6), и foobar2000 као софтверски плејер, веза са Devialet-ом преко AudioQuest Cinnamon USB каблом.

Не могу ништа више да кажем за ову поставку осим да је била адекватна. Како сам и раније писао - прецизно, комплетно, детаљно, али са мањком, у недостатку боље речи, раскошности.

2. Почетак озбиљног дигиталног фронтенда, извор HTPC.

5JZq0xV.jpg

Нисам се пуно надао око компјутера који је иницијално описан овде. Ради се о custom компјутеру који је базиран на комбинацији Z77 + i5-3570K + 16GB DDR3 + 256GB SSD + 2 x 3TB HDD, и додацима типа Seasonic Fanless PSU, пар филтера на периферије и скоро нечујни вентилатори ради бољу термалну контролу.

Софтвер је овде минимална инсталација Windows 10, foobar2000 као референца и Roon Core као потенцијал за будуће решење за лакшу интеграцију са укућанима. Веза са Devialet-ом је опет AudioQuest Cinnamon USB, преко USB 3.0 порте која се везује директно на интерни USB хедер на матичној плочи.

Како је Roon још увек био у фази конфигурације, утисци су базирани на коришћење foobar2000 и локалних датотека у чије порекло могу бити сигуран. Тестиранe и ASIO и WASAPI интерфејси, предност на страни ASIO драјвера. Разлика није била дан и ноћ у односу на ранију поставку, али је била довољна да ме убеди у даљу конфигурацију. Идемо даље.

3. Завршна иницијална конфигурација Roon-а.

Након неко време, конфигурација Roon-a комплетна. Пре него што сам се могао препустити уживању, појавио се проблем који је деловао као нерешљив. Имено, Roon Remote апликација на iOS-у је редовно крахирала, у току репродукције. То није изазивало проблем у самој репродукцији, али је проблем ужасан баш због тога што нисам могао да одржим обећање укућанима за стабилан и ефикасан избор музике. Писао сам на Roon форуму, причао са људима који га користе, почео да планирам купити нови таблет (као овај моји је стар), све док нисам, наизглед случајно на препоруку пријатеља, дошао до решења.

Описано у детаље овде, проблем је била конфигурација мреже, где сам користио wireless екстендер за спој две различите зоне. Реконфигурација мрежног ормарићa, замена кључних мрежних каблова са AudioQuest RJ-45G варијантама, и Roon Control више не показује икакве знаке нестабилности.

Око звука, овде сам дао детаље које сам протоколе тестирао. За разлику од ранијег теста, WASAPI сада свира боље. Не мења ми то пуно, промена аудио зоне у Roon-у један клик дугмета. Најважније од свега је то да у свему овоме, након решења за Roon Remote, је да је систем (1) стабилан, (2) конзинстентан и (3) лак за коришћење.

И овде већ долази мало већа звучна награда. Мени је кључан параметар репродукције тајминг. Затоа сам и највећи део дизајна грамофона посветио на тачност његовог погона. А баш то ми је недостајало у дигиталној поставци, нарочито оној склопљеног на брзака. Трајање тонова је природније, тимбер инструмента прецизнији. Сирово снимљени материјали су претстављени сирово, без лажне колорације. Може и боље. Идемо даље.

4. Додатак ваљаног кабла и робуснијег USB интерфејса.

Појавила се прилика повољне набавке оног што ја сматрам да је the end кабал за ову дигиталну поставку система AudioQuest Coffee USB. Технологије на нивоу остатака кабловских компоненти, израда изванредна, audiophilia nervosa задовољена.

Након тога, нешто што сам одавно хтео да пробам, USB картицу базирану на NEC uDP720201, са својим напајањем, само за Devialet USB везу. Није трајала дуго у систему, само због тога што се појавила могућност набавке SilverStone EC04-E, на препоруку @dj.nik-а, и на радост мога новчаника (пуно јефтинија од аудиофилских решења).

Задње, HTPC је добио озбиљнији мрежни (напонски) кабал, у виду AudioQuest NRG-2. Софтверске поставке остају исте, радост се увећала. Ништа се није изгубило на поље тајминга, али је позорница прецизнија, репродукција релаксиранија, без губитка детаља. Стигли смо на нивоу сићушних промена. Идемо даље?

5. Тест алтернативних звучних машина (sound engine).

Неко време сам се премишљао око инсталације алтернативних sound enginе-a за Roon. Доста различитих мишљења на мрежи, а недовољно информација локално, ионако ми не остаје ништа друго осим пробе. Урадио бекап Roon базе, спремио инсталацију OS-а за евентуалну нуклеарну опцију, и инсталирао Fidelizer и JPlay.

Веома интересантно, систем је био ужасно нестабилан у комбинацији Roon, Fidelizer и JPlay. Било која комбинација два од ових елемента није имала проблема, али сва три заједно? Скоро немогућа мисија код мене. Након неколико нуклеарки (читај, потпуна реинсталација система), оставио Fidelizer по страни, и фокусирао се на JPlay и Roon.

Након неколико дана за стабилизацију конфигурације, дошао сам до ових параметара као најприкладнији за мој систем:

AfAhRT7.png

Након конфигурације аудио уређаја у Roon-у, на располагању су ове опције: (*)

bnXmDnN.jpg

(*) Постоји још и Yamaha HDMI опција, која користи нативни WASAPI, за повезивање на surround систем - овде се не види зато што је неважна за ово упоређење.

Roon приказује ланац визуелно овако:

kJszg08.jpg

Први утисци су више но задовољавајући. Тајминг је изванредан, детаљи су ту, екстензија екстрема је скоро нечувена. Нарочито на bass heavy садржајима, количина баса је невероватна. Да се човек запита да ли може бити превише добрих ствари. Бацио сам се на преслушавање доста ствари пре него формирам коначан закључак.

Након недељу дана, утисци су лепо кристализовани. Трајање тонова је продужено, количина свега је већа, бас је to die for, али на уштрб природности репродукције. Комбинација Roon + JPlay je изванредна за импресионирање на прву лопту, али постаје заморна на дуже слушање.

Бар сам покушао.

У међувремену, стигао нови нативни ASIO драјвер за Devialet. Поново нуклеарна опција, чисти OS, Roon Core + Devialet USB ASIO драјвер, ланац репродукције који Roon приказује овако:

LMutrEg.jpg

Финале

Финални дигитални фронтенд изгледа овако:

Хардвер

  • Z77, i5-3750K, 16GB DDR3, 256GB SSD;
  • SilverStone EC04-E USB интерфејс;
  • Seasonic Platinum Fanless PSU.

Софтвер

  • Windows 10;
  • Roon Core + TIDAL HiFi;
  • Devialet USB ASIO Driver;
  • Roon Control (iOS).

Периферија

  • AudioQuest Coffee USB кабал;
  • AudioQuest RJ-45G мрежни кабал;
  • AudioQuest NRG-2 напонски кабал.

Дали је то то? Надам се.

Немам жељу за даљи upgrade овог дела система, зато што и не видим неке могућности да се то уради а да се не погази премиса на почетку овог поста. TIDAL ради изванредно, добре музике никад доста, радије би од сада трошио време на слушање него на експериментирање и пробе.

П.С. ОК, опет сам претерао са дужином поста, али чини ми се одговарајуће за закључак мало дужег периода пробе.

Link to comment
Share on other sites

Није претерано са дужином поста, напротив. Сажето и садржајно. :)

Ако сам добро разумео, на Мак лаптопу је ОС Виндовс?

Или, како сада поново читам Win је на HTPC-u?

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, ab said:

Ако сам добро разумео, на Мак лаптопу је ОС Виндовс?

Не, не, MacBook Air је ранији фронтенд, са macOS-ом.

2 sati ranije, InSides said:

са чистом инсталацијом macOS Mojave (10.14.6)

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, ab said:

HTPC, напајање како је решено? Опрости ако си већ писао о томе.

Seasonic Platinum Fanless PSU.

Својевремено, када сам бирао напајање за тај HTPC, узео сам неколико (Antec Phantom, SilverStone NightJar и Seasonic Platinum). Урадио сам, уз помоћ пријатеља, мерење ripple-a различитих линија напајања (PSU rails). Заносио сам се идејом потпуно линеарног напајања али сам хтео избећи компликацију још једне кутије (да не помињем трошак).

У том заносу, решио сам да је најбоље fanless напајање које бих могао да набавим довољно добар компромис.

Seasonic је дао боље резултате и од Antec-а и од SilverStone-а. Немам више те податке, али сам нашао неку старију рецензију за Seasonic која показује стандардни ripple.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...