Jump to content


Pocetnik - Potrebna pomoc oko kupovine gramofona


markoskmarger

Recommended Posts

Znaci sa zvucnicom nemam problem sto se tice pojacala. Uhhhh odlicno.

Na zalost nemam original ima neki improvizovan krpljen koji ima lufta :wacko:

Posto je MC ali MM tip da li to znaci da mogu da je zamenim sa nekom MM? Proverio sa tim labavim kaisem zvuk je bio predivan i cist. Vlasnik rece da je neka dijamantska igla.

To crno je neka guma tako nesto. Sta zapravo znaci dampiranje tanjira? Jel to lose ili dobro?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

16 sati ranije, markoskmarger said:

To crno je neka guma tako nesto. Sta zapravo znaci dampiranje tanjira? Jel to lose ili dobro?

Dampiranje tanjira zapravo znači da mu se povećavaju one mogućnosti da apsorbuje i priguši neželjene vibracije. Dakle, to je dobro. Da li je dobro urađeno, pošto je kod tebe očigledno budž, sada za početak nije bitno. Ako ne zapinje negde ispod, ne smeta.

Šta god ti bivši gazda pričao o igli, gledaj da nabaviš novu. Ako nema nova original (zaobiđi zamenske), kupi novu zvučnicu, AT-91 npr. Ona je oko 30€ nova, imaš na KP.

Oko ugradnje te nove, ima par fora, ali lako se istraže.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, ras said:

Neko se potrudio da dampira tanjir (pluta i ne znam šta je ovo crno, bitumenska traka?)

To mi se nešto i ne sviđa jer izgleda da nije baš ujednačeno naneto, što može proizveti neujednačenu brzinu okretanja tanjira. (...da odnese tanjir na balansiranje kod vulkanizera...:lol:).

Link to comment
Share on other sites

Ljudi hvala na svim odgovorima, savetima i lepim zeljama. 

Moj plan je sledeci prvo da vidim sutra za kais. Ako to resim super. Onda da nabavim par ploca i probam sve to. Nadam se da ce to biti za vikend posto moram da pravim policu i stalke za zvucnike sutra mi stize materijal. E onda prelazim na iglu od ponedeljka tj tokom sl nedelje pa cu se konsultovati sa vama da li 95 ica ili ima neka malo bolja za malko vise parica pa ako treba da malo i sacekam. E onda dolazi tanjir na red da vidimo sta je sa njim.

Kad sam vec spomenu policu mozda je malo off ali da postavim samo jedno pitanje. U prilogu je par slika kako sam zamislio. Znaci polica je od univera 18 mm ide na 8 spajkova Pa komponente i ploce u nju a na gornjoj polici sam predvideo staklo 6 mm na 4 spajka pa gramofon na staklo ( vidi se na slikama). E mene zanima jel ok ta varijant zbog zvuka da li je staklo ok zbog zvuka (ja sam gledao estetiku) ili da izbegnem staklo (mozda neki drugi materijal) ili da stavim spajkove na gramofon pa na policu ili gramofon direktno na policu?

222.jpg

555.jpg

666.jpg

222.jpg

Link to comment
Share on other sites

Napravi zidnu policu za gram.Uklopi je s tom policom da nije previse uocljiva ako ti je dizajn bitan,al bice svakako bolje nego staviti gramofon na tu policu od univera.Evo ti ovde malo slika da se ''inspirises'' https://www.google.rs/search?q=turntable+wall+shelf&espv=2&biw=1164&bih=835&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiayKiO2pXSAhXI0RoKHeXhBy0QsAQIFw

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, markoskmarger said:

Kad sam vec spomenu policu

Mislim da nije dobra ideja da gram bude u "rupi". Rukom, liftu ili shellu, prilaziš sdesna i mnogo je lakše ako to ne radiš "pecajući", od gore. 
(Nikad nisam shvatio kako ljudi koriste Skeleton, baš zbog ovoga što napisah) 

transctiptor_skeleton-1.jpg 

Link to comment
Share on other sites

E veselo to je sad sto je. Brzopletost :wacko:. Materijal vec iseckan tako da sad mi nema nazad ovakva ce da bude za prvu ruku.

E sad na zid mi je nezgodno da kacim jer sam sve nosace postavljao pre postavljanja ploca. Ja sad imam zidne police ali bilo bi nezgodno da sve smestim linija bi bila na podu da bi gramofon mogao da se otvara. Au nisam postavio sliku kakva je situacija sad. Evo sad postavljam. Skidam ovu donju policu i tu ubacujem ovu pravljenu.

Video sam slike i ja sam razmisljao o toj varijanti, ali bilo mi je nekako logicno da ima vise vibracija sa zida nego sa poda. plus ta polica visi, krak prenose se vibracije,... Nisam znao da su ok zidne police za gramofon.

Sto se tice ploca nisam razmisljao o slaganju vertikalno a na svim policama je tako trebao sam da se zapitam.. Jer velika tragedija da budu polozene? Pretpostavljam da se krive.

Mislim da gramofon nece biti u rupi bice otprilike tacno u ravni sa levom i desnom stranom.

E sad posto nema nazad. Staklo ispod gramofona ili bez stakla, ili .....?

P.S. Ja obecao da castim samo da se dogovorimo kad ;)

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

staklo svakako nije dobra ideja. ili neka teska mermerna ploca na te spajkove, ili sperploca, viseslojna (ovo pricam iz tudjeg iskustva, kod mene je ispod gramofona drvena ploca,i mene to zadovoljava).

iskreno, da sam na tvom mesu, razmislio bih o istoj poziciji gramofona, ali se pozabavi jos kako da samo njega okacis na zid. sondekov link ti daje dosta ideja.

a to ti kazem zato sto cu, pre ili kasnije, uraditi to za svoj gramofon ( verovanto kad se preselim u novi stan, pa krenem dnevnu sobu da pravim po hifi).

inace, dobrodosao u vinil vode. zaraza je to teska....

Link to comment
Share on other sites

Gramofon nije namestaj,niti ukras za njega.Ako nema subsasiju,a cini mi se da je tako tim pre, svakako razmisli da ga stavis na neku adekvatnu podlogu.Tako velika rezonujuća polica prenosi vibracije sjajno,a gramofon ih ko mikrofon kupi,ipak je to mehaničko akustična naprava izuzetno mikrofonična i osetljiva na vibracije.Btw.mora da bude i savrseno iznivelisana povrsina na kojoj je,sto kazu stari "u vaser vagu".Obzirom da ti je nesto već visilo na tom zidu uvek mozeš da napraviš ili kupiš zidni stalak i da ubaciš ispod na policu neku tanju napravu da to bude diskretno.Ako je gramofon vise ukrasa radi zanemari ,ali ubeđen sam da nije.Malo si brzoplet.Postoje i teme o policama,one uticu i na rad ostalih sprava,ali gramofona ipak najvise.

Ako nisi vičan pravljenju mislim da Rega ima solidan i ne preskup stalak.Imas na onom linku pored slika velik broj tekstova o policama za gramofon.

Link to comment
Share on other sites

Ok skontao, treba da predjem na zidnu policu. Malo sam se zbunio sa ovim idejama vecina njih ima staklo kao plocu :wacko:

Ok da li moja polica tj nosaci iz priloga mogu da posluze pa da na njih montiram novu plocu za gramofon? Da li ta nova ploca moze da bude univer pa na nju plocu od spera sa siljcima pa tek na to gramofon?

E sad ako idem sper koje debljine? Da li moze takozvana " bosanka" to je po izradi priblizno - isto kao i sper a deblja je?

U prilogu je sadasnja polica tj zidni nosaci.

viber image 3.jpg

viber image 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

@markosmarger

Slobodno napravi policu, uz uvažavanje primedbi koje su izneli @zbrujic(da pozicija gramofona bude takva da nije ugroženo manipulisanje pločom i rukom gramofona) i @zek(da ploče u polici budu vertikalno poređane).

Slbodno možeš da staviš i staklenu površinu, ako će biti umrtvljena (da ne vibrira), što važi i za bilo koji drugi materijal koji ćeš upotrebiti.

Nemoj praviti policu, pa na nju stavljati mermer. Iz nekog meni nepoznatog razloga obično gramofondžije uzimaju zdravo za gotovo da je mermer akustički mrtav materijal i da ćeš samo masom te kamenčuge rešiti problem sa vibracijama. Podsećam te da ti nisi vodeničar i da se ne boriš sa vibracijama koje proizvodi planinski potok dok okreće žrvanj. Takođe, na Marger nema tramvaji da ti tresu zgradu, a možda te uznemiri po koji voz. Policu slobodno pravi od uobičajenih materijala, mdf, univer, panel ploča, šper ploča i sl. - to su akustički prihvatljivi materijali, plus ćeš policu baš dobro izdampirati kada je popuniš pločama. Za primer, ovo je Ikeina polica iz serije Kallax (ranije Expedit) koja ima dimenzije gotovo ideealne za skladištenje ploča, a napravljena je od nečega što se mislim zove europloča (tanke površinske ploče, a ispunjena saćastom, kartonskom konstrukcijom).DLPsyEP.jpg?format=500weurolight-ploce.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetu sad mi je malo lakse kad znam da nisam skroz promasio pricu.

I moja logika je bila da kad poredjam ploce levo i desno da bi to trebalo da prigusi vibracije.

E sa da li da pravim kao sto sam zamislio ili ipak da koristim ovu na zidu? Sta je bolje? Meni licno lepa mi je moja zamisao, ali onda moram da secem nosace ove police. Ako ostane polica ne moram da secem nosace ali nisam bas siguran kako ce da izgleda. S obzirom da svakog trena treba da krenem po materijal posto je jos juce gotov da znam da li da kupujem dodatak za tu policu ili ne. 

Zid je inace zidan blokom 20 cm pa preko kanuf kao zavrsna obrada umesto malterisanja, pa na knauf dekorativne ploce iz priloga od gipsa livene.

Inace te laminirane ploce koje si pomenu karton 2 x lesonit imaju razne nazive pallite, euro lite, ... Meni su smor za sklapanje a i prilicno su bile skupe zato uvek picim ivericu em jeftinija, lepo ugaone stege iver srafovi i cepaj.

Link to comment
Share on other sites

Na osnovu slike, to udubljenje za gramofon izgleda dovoljno široko, ne vidim da će predstavljati problem da ručici priđeš sa strane. Mislim, nećeš da bacaš kockice za Yamb pa da ti treba zamah ne znam kakav. Meni to tvoje ni izbliza ne izgleda nepristupačno, kao kod onog Skeletona.

Link to comment
Share on other sites

Sigurno nije kao kod Skeletona, bila je to samo ilustracija mogućeg problema. 

Naravno da se može koristiti i kad je "u rupi", navikne se čovek.
Ipak, tu je i poklopac ispod kojeg se ruka treba uvući. Pipavo je. 
Mnogo je zgodnije da se šaka osloni na plint i delom ga "obuhvati" s desne strane. Rekao bih da je 15-20cm slobodnog prostora s desne strane grama minimum. 

Nisam siguran da je polica jako široka (ne znam koliko je široka mini-linija). 

EDIT: MIslim da je rešenje u kojem zidna polica ostaje - bolje. Sondek će već reći je li trenutna zidna polica upotrebljiva za gram (meni se čini da bi morala biti kruća). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...