Jump to content


Tozina kuhinja


Toza

Recommended Posts

Vidi panto,

DAC mi je 4K evritja i ne samo to, vodi se kao 'Statement Level Audio" po revijama

Transport to jes' PC mi je oko 2K evritja (kad uracunam komponente koje su izbacene iz funkcije)

Pojacalo je pravljeno, negde oko 0.8K za 16W A klase

Zvucnici su pravljeni, americka kita, recimo utroseno oko 1.6K-1.7K evritja. OB sa subwoof pojacalima 2x200W

 

Zvucnicki su mi najobicnija upletena Zajecarska bakarusa 2mm precnika (solid, valjda 4mm2) od pre 30 godina.

Na strujnoj letvi i pojacalu je Lapp 3x2.5mm2 a ostalo sve fabricki plastikaneri.

USB kabl je onaj isporuceni uz DAC, kaze gazda kosta 1$

Interkonekt je koaksijalni kabl od cca 4-5 phunte metar.

 

Na zvuku mozes samo da mi zavidis. Zamisli coveka sa sistemom Magneplanar 3.7 + Plinius 103 + Plinius pre + Cantata MC,

kablove ne umem ni da spelujem, cifru ni da spomenem... Dodje covek kod mene da se naslusa muzike i relaksira.

 

Ja tolko za tebete. Zelen si u audiJu vise od zelene sallate, zato te valjda i cerupaju :D

Ne bih zeleo da me pogresno shvatite,ali ovakva patkometrija vec prelazi granice ukusa i spada u domen pubertetskog preobrazaja.Da li je stvarno potrebno prozivati clanove i nabrajati sumu novca ulozenog u svoje izvore,amplifikacije, i nipodastavati i omalozavati tudje sisteme?

Link to comment
Share on other sites

Brate mili, al' ga zakuvasmo.

Djnik, evo briÅ¡em oglas sa kp i zamoliću moderaciju da me prekstre u "proizvodjaÄ i distributer", ali ozbiljno.

Dosadašnji recepti nek ostanu, a ovo ostalo može i ne mora da se briše.

PoÅ¡to prelazim u "pro" vode, povlaÄim se s foruma, a tema, volio bih da se ne zakljuÄa, jer ko zna, možda podijelim joÅ¡ neki recept. Za sad nisam spreman.

Nije vrijedno ovoliko gneva, ni žice, ni sistemi.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Nemoj Tozo da brises oglas. Postavi ga i ovde, Ljuba ne ujeda. I nastavi da ih konstruises ali upravo tako, reci, jeste, ja proizvodim kablove.

 

@rokijana

Na forumu se obicno ne persira, nema potrebe. Povod je direktna provokacija gos'n p a ovo je vodeci Hi-Fi forum na kome je valjda normalno predstaviti svoj sistem.

Iznudjeno ali sta je - tu je. U High-End vodama plivam dugo mada ne mogu reci i uspesno. Nemam cega da se stidim, kroz moje ushi je proslo mnogo vrhunskih sprava,

ucestvujem na svim Hi-Fi sajmovima od broja 1 kao nekakav prezenter ovoga ili onoga sistema i brenda. Eto, i sa danas upokojenim Lotketom sam zajedno prezentovao

uradke pok. N. Vukusica na izlozbi u Excelsioru. Vrlo sam daleko od pubertetlije a nakon niza godina (i promasaja) konacno imam sistem koji ne mora da se stidi skoro

nicega. I nije baziran na nekim izvikanim brendovima i postavkama. Dakle NICEGA se ne stidim, zvucnike sam licno sastavljao (placen koncept i elementi) i nije mi prvi par.

Ovaj je najuspeliji. Sta reci dalje? Uvek se i u svaku temu ukljuce oni koji ni H nisu videli od High-End opreme. I to nije samo slucaj ovde, pratim par slicnih stranih foruma,

uvek isto. Oni koji imaju sta da kazu odavno su (nazalost) batalili aktivnosti. Jos par vrednih i ...

 

Tozo, zelim ti uspesne kablove ali veruj da se sve moze uraditi bolje bez komplikacija, multi-strandinga itd.

Link to comment
Share on other sites

... evo briÅ¡em oglas sa kp i zamoliću moderaciju da me prekstre u "proizvodjaÄ i distributer", ali ozbiljno.

 

Ni sluÄajno nemoj da briÅ¡eÅ¡ oglase !

Nisi ukrao kablove pa da se kriješ, kome se svidja on kupuje, kome ne - noga u pedu ...

Link to comment
Share on other sites

Zverko, imas problem sam sa sobom. Od prvog posta u temi navodim dualnost i to je sve.

Ovde sam darezljivi konstruktor a na KP se pozivam na forumsku popularnost tj. korisnicko ime.

Sta je cinicno s moje strane. Samo se predstavi u pravom izdanju i resene nedoumice.

A ne vidim tebe kao p®ozvanog da tumacis i sudis o bilo cemu.

Link to comment
Share on other sites

Pa ko je tebe pozvao da glumis moralnu gromadu?

Sta ti imas sa tim da li ce on da zaradi ili ne?

Sta ima lose u tome sto koristi svoje ime da bi prodao proizvod?

Sto tebe dotice sto on radi to sto radi?

Si ljubomoran sto ti ne umes da napravis dobar kabl pa pljujes po njegovim?

Zavidan pa diskreditujes tudj rad pljuvanjem?

Na kraju, da li si probao neki njegov uradak ili samo pr.is u prasinu?

 

Vidim hvalis se da si zreo, ali iskreno ponasas se kao pubertetlija.

 

Grow up!

 

:wave2 

Link to comment
Share on other sites

Nema djnik veze sa mojom odlukom. Nije Äak ni katalizator.

Surova i jednostavna istina...

Tržišna ekonomija. Napraviš nešto i prvo pitanje je kome prodati, ciljna grupa. Ako su samo konektori "audio grade" kvaliteta 100 i više €, sve je jasno.

Link to comment
Share on other sites

Nije sramota napraviti i prodati. Čak je i poželjno.

 

Tržište postoji. Recimo velika grupa ljudi kojima su žene zabranile da menjaju uređaje pa sada menjaju ono što se ne primeti - kablove. :)

 

Internet, pa samim tim i forumi  u svetu se koriste u marketinÅ¡ke svrhe. To je OK do za razliku od hype-a. Primera za hype imamo i na ovom forumu oho-ho. Na stranu interesi grupa koje ga provode, problem je u tome Å¡to su u njima  uglavnom u pitanju nekompetentne osobe. 

 

Slažem se sa DJNICK-om da ureÄ‘aj treba da bude tako konstruisan da odliÄno radi i sa najobiÄnijim kablovima. Energetski stabilan, linearan,fazno korektan... Tada treba krenuti u potragu za kablovima koji će dati najbolje rezultate. Postoje doduÅ¡e i dizajni ureÄ‘aja imuni na promenu kablova (uglavnom sa masom kondenzatora na putu signala) koji se meni zvuÄno ne dopadaju.

 

Pored same žice dosta se greši i u izboru konektora.

 

Imaj u vidu da ulazak na tržište nije lak. Karte su uglavnom podeljene, uložen je novac, reklama već odrađena. Retko ko je kod nas došao u priliku da iz DIY pređe u BRAND. Sam proceni da li treba svom snagom krenuti napred ili se povući. A može to da ti bude i sporedna delatnost i da podeliš sudbinu mnogih koji su s pravom ili ne osporavani.

Link to comment
Share on other sites

Tozo kad tad cete morati preci i na ozbiljnije konektore ma koliko se opirali. Pre par meseci meni je suludo bilo dati 100 evra za par mreznih konektora ali sam se uverio da itekako rade posao. Pre par meseci mij ebio problme platiti i kineske kopije 20-25 evra ali mi sad to dodje kao odlazak u kiosk po novine. Na zalost nijedna kineska kopija Sonar, Vanguard, Oyaide, zatim originalni Dynavox, Kaiser nisu ni prici brendovima koje sam u prethodnom postu naveo, ieGo, Furutech, Wattgate. Razumem da se i u pokusajima izrade necega ma koliko jeftin materijal bio, na kolicinu za pokusaje to bude poprilican udar na budzet, i sto je najgore ostaje zarobljen bez izgleda da ce se ikad potrositi ako se pokazao kao promasen izbor. Ne znam da li ce Vas utesiti ali trenutno imam preko 300 operacionih pojacavaca sa cenama i preko 10 evra za komad. Kada sam ugrubo racunao samo vrednije brzo sam stigao do 1k€. Na zalost to je najvecim delom zarobljen novac bez izgleda da uspem da naplatim. Na srecu nije sve placeno odjednom, skupljano je vise od decenije, pa se i nije jako osetilo na budzetu. Vise mi smeta cinjenica sada kad sagledam kolika je to vrednost.

 

Sagledajuci sve ovde napisano nadam se da cete uskoro stati na nulu i krenuti da probate bolje konektore. Za jeftiniju varijantu probajte Elid IEC, kostaju malo vise od jednog evra i korektno rade posao. Kineske pozlacene kopije su milozvucnije ali za 1,2 evra konektor vredi mnogo kada testirate kablove jer mozete da napravite mnogo razlicitih sa istim konektorima a da Vas to ne kosta mnogo

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Dobro veče!

Da malo oživimo temu...

 

Pošto sam moje referentne kablove dao na slušanje, iz nužde sam za zvučničke povezao paricu 0,6 mm2 bezhalogenog telefonskog kabla proizvođača novkabel.  Poslije par sati "usviravanja" prenuo me je naim-ovski zvuk. Fantastična sredina i vokali. Prirodnost i uravnoteženost sa onom hipnotičkom "slatkoćom" ženskih vokala. Ali, fali basa, naravno, a i visoki su ozbiljno odrezani ( podsjeti me skorašnja tema na naim zvuk :unsure:). Sredina toliko izazovna da evo ne gasim muziku već danima iako je evidentno da nije poptpun zvuk..

Belden, toliko hvaljen, nije ni do pojasa ovom bezhalogenom novkabelu. 

 

 

Skoro negdje rekoh da zvučni šmek daje izolacija. Apropo te izjave, umreženi polietilen je keva u odnosu na poliolefin i teflon. 

 

Eto, toliko. B)

Link to comment
Share on other sites

Šalimo se malo. Naim je ovih dana nezaobilazan. Neko može i pogrešno da shvati ovu šalu...

 

Ja lično cijenim naimove moderne sprave, makar ono što sam imao priliku da poslušam. Meni se dopada zvuk naim novih uređaja. Stare nisam imao prilike da čujem.

 

Vrlo fin utisak je ostavio mrežni plejer, mislim da je bio nds u kombinaciji sa supernait dva i ovator 400. Meni se to zaista dopalo. Doduše, malo mi se više svidjela kombinacija roksan caspian 2 s pripadajućim cd plejerom i nekim maleškim florstenderima PMC. Transmisije malene sa maleškim drajverima a sa vrlo vrlo dobrim basom.  E to ću da nabavim kad porastem.

E, moram da dodam da je naim bio u salonu, a ovaj roksan već usviran i ugođen kućni sistem.

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2016 at 20:46, Toza said:

...iz nužde sam za zvučničke povezao paricu 0,6 mm2 bezhalogenog telefonskog kabla proizvođača novkabel.

Samo mala korekcija, nisu kvadratni milimetri nego samo milimetri. Kod telefonskih kablova se kao podatak daje prečnik provodnika a ne površina poprečnog preseka. Ovo mu dođe nekih 0,3 mm2.

Standardno, telefonske parice, slične TI 20, mogu da se nađu sa prečnikom provodnika 0,5-0,8mm (ovaj poslednji je ~0,5mm2).

Link to comment
Share on other sites

ManicP hvala na ispravci. Nisam obratio pažnju.

 

Što se slušnig utiska tiče, ima jako dobar potencijal ali fali informacija u visokom spektru, a i krajevi nota nisu izdefinisani. Basu fali onaj kick, udarac da se tijelom osjeti. 

 

Sve u svemu, svaki put me prijatno iznenadi. Šteta što ne mogu da pronađem takav i 0,4mm

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Toza said:

ManicP hvala na ispravci. Nisam obratio pažnju.

 

Što se slušnig utiska tiče, ima jako dobar potencijal ali fali informacija u visokom spektru, a i krajevi nota nisu izdefinisani. Basu fali onaj kick, udarac da se tijelom osjeti. 

 

Sve u svemu, svaki put me prijatno iznenadi. Šteta što ne mogu da pronađem takav i 0,4mm

I falit će ti kick kad si unutra na bas doveo ovu od 0.5 mm 2  ( kolko se sjećam ;) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...