Jump to content


Lampucera, hype or not


Iron man

Recommended Posts

Na koncertima klasiÄne muzike na koje ja idem basovi ne uÄestvuju bitno u zvuÄnoj slici, nema niÄega Å¡to jedan pristojan Hi-Fi zvuÄnik ne može da odsvira, osim možda poneki fff, fortissimo possibile, na velikom bubnju. Naravno, ne raÄunam top u 1814, to je ipak izuzetak.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 280
  • Created
  • Last Reply

Ova formula izgleda da je izvedena iz jednačine za izračunavanje potrebnog slew rate-a za određeni propusni opseg i napon četvrtastog signala bez izobličenja:

Sr= 2 x Pi x F x Vpp

Gde je:

Sr - slew rate

F - frekventni opseg

Vpp - napon signala peak-to-peak

Odavde sledi da je Vpp = Sr / (2 x Pi x F)

Iz ovoga proizilazi da je potreban što veći odnos Sr i F, dakle što veći Sr i što manji F. Ispada da ni OPA2604 nije dobar za tu namenu.

Link to comment
Share on other sites

Pristojan hifi zvucnika koji moze apsolutno sve da odsvira sto se cuje na koncertu klasicne muzike spada u high end. Sta je za tebe pristojan zvucnik koji moze da prenese adekvatno osecaj takvog koncerta? Sta imas ti kuci?

Link to comment
Share on other sites

Uff... sada provera da li sam bio na nekom koncertu ili nisam... to je zbog onog sta ti imas u kuci na cemu slusas pa iznosis svoje misljenje?

Na svakom koncertu intenzitet i voluminoznost niskih tonova prevazilazu onu koju vecina hifi zvucnika moze pruziti. Iskreno, od nekog ko ne ume da postavi obican surround sistem pa ga posle pljuje da ne valja (ko zna i koju bizuteriju si pokupovao) ne bih ni ocekivao nesto bolje. Skoro si iskomentarisao Danijelov Sony surround sistem kao gomilu consumer uredjaja naglasivsi da bi pravi hifi entuzijasti kupili neke egzote (ne izvrcem, pogledajte u temi sistemi), bez da si cuo kako to zvuci prozvao si ga negativno. Pomenucu i sucu77 koji u visokokvalitetnom sistemu ima i sw, svi se tamo oduseve sta i kako cuju ali ne, taj sw samo smeta od onog trenutka kada se sazna da postoji tamo.

Neke je izgleda zaboleo komentar da Lampucera ne svira tako dobro kako se zborilo uzduz i popreko pa sada okrivljujemo sw kako umanjuje intenzitet niskih tonova kod Lampucere ali ih dodaje AudioAlchemy dac ili STX?

Link to comment
Share on other sites

Može li neko (Willi ili Zoranzu, neko treći) da odgovori na Bujodragovo pitanje koji op-amp(ovi) se preporuÄuje(u) za ovu Lampuceru (Å¡ema postoji u temi Lampucera) a da odgovor ne bude u obliku formule? I na prijateljskom forumu niko od poznavalaca ne daje konkretan odgovor i preporuku već uvija odgovore u lekcije iz elektrotehnike. Dakle, koji op-ampovi (imenom i prezimenom) ne ugrožavaju koncepciju na kojoj je Lampucera zasnovana, tj. moguće je primeniti ih gledajući tehniÄke karakteristike i teoriju?

Vule je, recimo, menjao op-ampove i naveo je koji su njemu bolje zvuÄali od kojih, imenom i prezimenom. To je apsolutno subjektivno iskustvo ali većini viÅ¡e znaÄi od postavljenih formula. Toliko se priÄa o tim op-ampovima ali odgovora vrlo malo... Ovde se radi o konkretnom ureÄ‘aju i ta priÄa o OP traje od oktobra proÅ¡le godine, svi pominju opÅ¡ta mesta, koncepcija, datasheetovi, primena i sl., navedite bar 4 odgovarajuća OP-a za konkretan ureÄ‘aj, niÅ¡ta viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Interesuje me da li je lampucera iz GBa i napajenje iz GBa (trafko)???

Imam Fostrx fe207e + ft17h Å¡to mu doÄ‘e FR zvuÄnik. Pre lampucere sam nekad palio sw (logitec z5500 kome su iskljuÄeni sateliti) kao mala pomoć a sad ne. Ni ja nisam bas manijak al ne volim kad ga nema. Ovo sam napisao jer ni meni nije jasno kako nema basa. Prihvatam da mi je sistem Å¡, da poÄinjem da gubim sluh, muzuÄki laik... ipak sam sa lampucerom zadovoljan jer je meni a i mojim klincima sa njom lepÅ¡i zvuk. Slažem se da ureÄ‘aj od 1500e bolje svira od onog od 50+50 (za skutijavanje). Ja sa zadovoljan ako ovo malo svira u rangu 300-500e. Možda sam i pretero al to je moje miÅ¡ljenje. Na kraju i meni je interesantno da SC kaže dal ima razlike u zvuku kod onih koje je skutijao a bilo ih je sasvim dovoljno.

Link to comment
Share on other sites

Može li neko (Willi ili Zoranzu, neko treći) da odgovori na Bujodragovo pitanje koji op-amp(ovi) se preporuÄuje(u) za ovu Lampuceru (Å¡ema postoji u temi Lampucera) a da odgovor ne bude u obliku formule? I na prijateljskom forumu niko od poznavalaca ne daje konkretan odgovor i preporuku već uvija odgovore u lekcije iz elektrotehnike. Dakle, koji op-ampovi (imenom i prezimenom) ne ugrožavaju koncepciju na kojoj je Lampucera zasnovana, tj. moguće je primeniti ih gledajući tehniÄke karakteristike i teoriju?

Vule je, recimo, menjao op-ampove i naveo je koji su njemu bolje zvuÄali od kojih, imenom i prezimenom. To je apsolutno subjektivno iskustvo ali većini viÅ¡e znaÄi od postavljenih formula. Toliko se priÄa o tim op-ampovima ali odgovora vrlo malo... Ovde se radi o konkretnom ureÄ‘aju i ta priÄa o OP traje od oktobra proÅ¡le godine, svi pominju opÅ¡ta mesta, koncepcija, datasheetovi, primena i sl., navedite bar 4 odgovarajuća OP-a za konkretan ureÄ‘aj, niÅ¡ta viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Zu na odgovoru :thumbsup2 .

Mozda nisi video sta sam ranije pisao u drugim temama, ali ukratko - postojece opampove bih menjao iskljucivo iz razloga sto nisam siguran da su originalni :) . Zato sam znatizeljan da saznam koji bi mogli da se primene, ni zbog cega drugog. Ston je vec rekao da razlike u zvuku nema.

Willi jednom napisa da bi mogli i LME49720 sto bi mi odgovaralo jer je lakse doci do njih nego do originalnih AD827.

EDIT: Evo ga Ston ;-)

Link to comment
Share on other sites

@Willi

Pa na takvo razjaÅ¡njenje za nas laike sam i mislio, Zoran kaže da formula može da se odnosi na cd plejere, ne znam da li je primenjivo i na Lampuceru, zato sam pomenuo Å¡emu za ureÄ‘aj. Jedino Å¡to me interesuje je da naÄ‘em odgovarajuću zamenu za AD827 jer, po svoj prilici, nisu originalni Äipovi. Ako može neki drugi, nema problema, ako mora AD827 to treba i napisati da svako može da proÄita.

@Zexx

Ni meni to nije jasno... Ko zna, kineska filozofija. Verovatno ga Wang Giga nabavlja za 3 centa odmah iz fabrike u kraju...

Link to comment
Share on other sites

@Willi

Pa na takvo razjaÅ¡njenje za nas laike sam i mislio, Zoran kaže da formula može da se odnosi na cd plejere, ne znam da li je primenjivo i na Lampuceru, zato sam pomenuo Å¡emu za ureÄ‘aj. Jedino Å¡to me interesuje je da naÄ‘em odgovarajuću zamenu za AD827 jer, po svoj prilici, nisu originalni Äipovi. Ako može neki drugi, nema problema, ako mora AD827 to treba i napisati da svako može da proÄita.

@Zexx

Ni meni to nije jasno... Ko zna, kineska filozofija. Verovatno ga Wang Giga nabavlja za 3 centa odmah iz fabrike u kraju...

Link to comment
Share on other sites

МиÑлим да би теÑÑ‚ требало вршити Ñамо Ñа ДРконверторима иÑте ценовне групе.

Слажем Ñе Ñа колегом Zexx-ом : Bez ikakvog testiranja ću ti reći da DAC od 1500$ radi mnogo bolje od bilo kog kineskog od 50e...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sioma@, možeš li probati neku drugu Lampuceru tog tipa, možda je primerak sa nekim nedostatkom ( hladan lem, oksid-štroka...)

Imaju kineski proizvodi dosta propusta i aljkavštine.

Sećam se, joÅ¡ nedavno pre grupne kupovine, da je Ston govorio o prijatnom i punom zvuku - neoÄekivano dobrom za ovaj cenovni rang ( nije citat već slobodna interpretacija )

Na kraju, neka kaže Ston da li je primetio razlike u reprodukciji makar ovih nekoliko Lampucera koje je spakovao.

Link to comment
Share on other sites

Može, ali mora x2 i montiran na adapter, poÅ¡to je OPA627 single op-amp. OPA827 je takoÄ‘e single. Alternativa bi mogao da bude OPA2107, za koji kažu da daje 95% zvuka OPA627, za manje od 50% cene. Treba reći i da OPA2107 ima karakteristiÄni BB/TI sound signature koji se nekome sviÄ‘a viÅ¡e, nekome manje, pa sluÅ¡ni test treba ipak da bude jedini merodavan. Treba reći i to da OPA2107 zahteva barem 10V u napajanju, pa je izvesno da neće raditi kako treba ako mu se ne obezbede potrebni uslovi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...