Jump to content


Hi Fi zablude


milovan1963

Recommended Posts

Ovaj naslov,stariji audiofili se mozda i secaju,je bio neko vreme i u starim izdanjima casopisa SAM pre nekih 20 i kusur godina...Bice interesantan svaki vas komentar povodom toga,bez obzira da li je taj stav licni,ili je dat neki valjan dokaz povodom njega.

Ja licno bih naveo(po meni) dve zablude :

1. DIY nikada ne moze biti dobar kao fabricki uredjaj (bilo nov ili polovan)

2. Klasicna (sestarska) rucka na gramofonu-koju poseduje blizu 100% audiofila sa gramofonom je bolja od tangencijalne.Zasto?

P.S. Ovo pod jedan nemojmo u beskonacnu raspravu kao nedavno u okviru slicnog pitanja.Ako ima komentar,ili jos neka moguca zabluda...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

3. Kablovi su u rangu ostalih komponenata.

4. Kablovi nisu bitni.

IMO, kablovima ne treba pridavati preveliki značaj i stavljati ih u rang sa ostalim komponentama, ali isto tako ne treba ni odbacivati njihovu ulogu koji ponekad može biti itekako osetna.

Link to comment
Share on other sites

Evo jedne teme za razmisljanje:

Zadnji put kada sam bio u Beogradu (za Novu Godinu) posetio sam kuma koji upravo sklapa novi HiFi sistem. Igrali smo se sa strujnim kablovima. Stavili smo na njegov CD player (marke nisu vazne za pricu) od 250 eura, strujni kabl koji oficijelno kosta 300 eura. I zvuk se znacajno popravio - sve je sviralo u jednoj sasvim drugoj ligi. Kao da ste stavili cd player koji je bar dva-tri puta skuplji. Onda smo pricali na temu: ima li smisla staviti strujni kabl koji je skuplji od samog uredjaja na kom stoji ? Prva reakcija je svakako: ne. Rezon je te novce uloziti u uredjaj - u novi CD player. Ali da li ce CD player od 550 eura (250 za cd i 300 za strujni kabl) svirati bolje (sa obicnim strujnim kablom) od ove kombinacije koju sam pomenuo ? Nisam siguran sta bi se desilo ... Verovatno zavisi i od CD playera koji bi se kupio. Ali za 550 eura izbor dobrih playera, i to onih koji bi imali taj nivo reprodukcije koji smo culi, nije bas veliki. Mozda ipak ima smisla ?

Link to comment
Share on other sites

Ovo je sveze iskustvo. I ranije je bilo slicnih iskustava sa strujnim kablovima. Jednom smo recimo sumanuto skup interconnect kabl stavili izmedju dva uredjaja srednje klase i sokirali se na efekat koji smo pri tom dobili. Taj kabl je bio skuplji od oba spojena uredjaja zajedno. Ali je i sviralo dosta bolje.

Znam da deluje blesavo, ali ...

Iskren da budem, nisam ranije čuo za toliki pomak u kvalitetu, no verujem na reč da se dogodio.

Bilo bi dobro kada bi imali priliku da malo eksperimentišemo na tu temu. Recimo, ako bude organizovan clash o kome se priča, bio bi idealan za ovu vrstu testa jer bi uglavnom bili prisutni uređaji iz srednje klase.

Link to comment
Share on other sites

Iskren da budem, nisam ranije Äuo za toliki pomak u kvalitetu, no verujem na reÄ da se dogodio.

Bilo bi dobro kada bi imali priliku da malo eksperimentiÅ¡emo na tu temu. Recimo, ako bude organizovan clash o kome se priÄa, bio bi idealan za ovu vrstu testa jer bi uglavnom bili prisutni ureÄ‘aji iz srednje klase.

Link to comment
Share on other sites

Ne samo strujni napajaÄki kabeli već i strujna letva Äine ogromnu razliku u zvuku svakog sustava. Å to je sustav bolji razlike će biti uoÄljivije. NAJviÅ¡e se dobije na definiciji,stabilnosti zvuÄne pozornice i pogotovo "tamna pozadina". U stvari ovi kabeli ne poboljÅ¡avaju zvuk već omogućavaju da ureÄ‘aji "diÅ¡u punim plućima" (naravno uz dobre zvuÄniÄke i interkonekt kabele). Usporedio bih to sa gorivom koje se toÄi u auto. Ukoliko se ulije npr. 100 oktansko Shell gorivo ili neko 95 oktansko smeće sa viÅ¡e sumpora i vode nego goriva razlika u radu motora i vuÄi auta je velika. Tako je i u radu ureÄ‘aja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veliki skeptik sto se tice kablova ali sam bio nekoliko puta svedok da je dobar (napojni)kabl preporodio sistem. Kasnije sam malo proucavao teoriju i ima objasnjenja. Jos uvek nerazumem zasto mora da bude skup. Ipak je to samo metar ipo bakra. I jeftin dobar kabl ce zavrsiti posao.

Raspolozen sam za neko komisijsko testiranje, a u obzir dolaze i linijski filteri. Imam i da prilozim neki na test.

Link to comment
Share on other sites

Milsim da je ideja o organizovanju testa jako dobra. U Beogradu vi imate mogucnosti takav test cak relativno lako da organizujete. A tu onda mogu mnoge stvari da se saznaju (ne nuzno i da se razjasne) ... A ako nista drugo imacete mogucnost da se lepo druzite ...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veliki skeptik sto se tice kablova ali sam bio nekoliko puta svedok da je dobar (napojni)kabl preporodio sistem. Kasnije sam malo proucavao teoriju i ima objasnjenja. Jos uvek nerazumem zasto mora da bude skup. Ipak je to samo metar ipo bakra. I jeftin dobar kabl ce zavrsiti posao.

Raspolozen sam za neko komisijsko testiranje, a u obzir dolaze i linijski filteri. Imam i da prilozim neki na test.

Link to comment
Share on other sites

- kablovi ekonomske kategorije

- zanemarivanje uticaja prostorije na zvuk pre formiranja sistema

- zanemarivanje kvaliteta muzicke produkcije pri proceni konacnog kvaliteta

- iskljucivi saveti tipa: ma+nad,sonusFaber+Accuphase, barbie+ken

- stari uredjaji su bolji

- novi uredjaji su bolji

- lampe su bolje

- tranzistori su bolji

- tweak cini cuda

- hi fi od cca 149 eura

- sve ostalo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...