Jump to content


Hi Fi zablude


milovan1963

Recommended Posts

  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Offtopic:

Ja sam veoma zainteresovan za ovu vrstu testa. Nisam se nikad bavio strujnim kablovima i smatram sebe skeptikom, mada se takav stav zasniva na teoriji i zdravom razumu - slušao nisam. Naravno, test bi morao biti u nekoj ABX formi, na solidnom sistemu, sa dobro odabranim materijalom i nekoliko pari ušesa. I da... treba nam par egzotičnih kablova koje nemam. icon_biggrin.gif

thumbsup2.gif

Što se kablova tiče, nemam ih ni ja, ali ima ko ima nerd.gif. Možda bi neko od članova ko ima nešto slično bio voljan da se pojavi na testu. Dalje, mogli bi da pozovemo i ZoranZU iz FTA, on bi mogao da ponese par kablova iz svoje game ako je voljan i ako ima vremena. Na kraju, mogli bi i distributere da pitamo za pozajmicu, mada nisam siguran da li bi nam izašli u susret.

Link to comment
Share on other sites

I ja sam bio nevidjen skeptik ,dok me jedan prijatelj nije nagovorio da na mom starom 30g. TECHNICSU promenim naponski kabel.I stavismo mi drugi kabel ( industriski 10x0,25mm + shirm) , 5 na jednu , 5 na drugu stranu , i ? JO RAZLIKE , drasticne.Nisam verovo samom sebi ali zvuk koji sam slusao 30 godina , vise nije bio taj.Onda je dosla jos veca "glupost" , kaze on meni "ajd sad okreni utikac", i ?Opet razlika.U jednoj poziciji imas siru zvucnu , stereo, sliku ali na ustrb niskih frekvencija.Uobrnutoj poziciji utikaca basovi su dublji ali je slika " tesnija".Ko ne veruje neka dodje u Sk. pa cu da mu pokazem.

Link to comment
Share on other sites

Onda je dosla jos veca "glupost" , kaze on meni "ajd sad okreni utikac", i ?Opet razlika.U jednoj poziciji imas siru zvucnu , stereo, sliku ali na ustrb niskih frekvencija.Uobrnutoj poziciji utikaca basovi su dublji ali je slika " tesnija".Ko ne veruje neka dodje u Sk. pa cu da mu pokazem.

/index.php?/topic/432-strujni-kablovi/page__view__findpost__p__3189">Pravilno određivanje faze nije glupost, jer može uticati na zvuk (kao što si i sam primetio). ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veoma zainteresovan za ovu vrstu testa. Nisam se nikad bavio strujnim kablovima i smatram sebe skeptikom, mada se takav stav zasniva na teoriji i zdravom razumu - sluÅ¡ao nisam. Naravno, test bi morao biti u nekoj ABX formi, na solidnom sistemu, sa dobro odabranim materijalom i nekoliko pari uÅ¡esa. I da... treba nam par egzotiÄnih kablova koje nemam. :-D

Link to comment
Share on other sites

Ja samo nemogu da povežem priÄu o strujnom kablu iz jednog prostog razloga. Od ureÄ‘aja do utiÄnice u zidu ide metar dobrog kabla (industrijski ili skupoceni, sve jedno) i onda iz utiÄnice do razvodne kutije, pa seve do trafoa ide pitaj Boga kakav kabal. I sad treba da verujem da taj metar ili dva kabla do utiÄnice reÅ¡ava stvar i stabilizuje napon. Å ta je sa onih 20 do 200 metara kabla koji ide kroz zid i ostatak elektro mreže koji je izložen svim mogućim smetnjama. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ja samo nemogu da povežem priÄu o strujnom kablu iz jednog prostog razloga. Od ureÄ‘aja do utiÄnice u zidu ide metar dobrog kabla (industrijski ili skupoceni, sve jedno) i onda iz utiÄnice do razvodne kutije, pa seve do trafoa ide pitaj Boga kakav kabal. I sad treba da verujem da taj metar ili dva kabla do utiÄnice reÅ¡ava stvar i stabilizuje napon. Å ta je sa onih 20 do 200 metara kabla koji ide kroz zid i ostatak elektro mreže koji je izložen svim mogućim smetnjama. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Ja samo nemogu da povežem priÄu o strujnom kablu iz jednog prostog razloga. Od ureÄ‘aja do utiÄnice u zidu ide metar dobrog kabla (industrijski ili skupoceni, sve jedno) i onda iz utiÄnice do razvodne kutije, pa seve do trafoa ide pitaj Boga kakav kabal. I sad treba da verujem da taj metar ili dva kabla do utiÄnice reÅ¡ava stvar i stabilizuje napon. Å ta je sa onih 20 do 200 metara kabla koji ide kroz zid i ostatak elektro mreže koji je izložen svim mogućim smetnjama. :huh:

Link to comment
Share on other sites

- kablovi ekonomske kategorije

- zanemarivanje uticaja prostorije na zvuk pre formiranja sistema

- zanemarivanje kvaliteta muzicke produkcije pri proceni konacnog kvaliteta

- iskljucivi saveti tipa: ma+nad,sonusFaber+Accuphase, barbie+ken

- stari uredjaji su bolji

- novi uredjaji su bolji

- lampe su bolje

- tranzistori su bolji

- tweak cini cuda

- hi fi od cca 149 eura

- sve ostalo

Link to comment
Share on other sites

Da se sa strujnih kablova malo vratimo na prvobitnu temu, Hi-Fi zablude, a posle moze da se nastavi i ovako i onako. Dve velike audio-video firme JBL i JVC se kod nas nazivaju dži bi el i dži vi si što bi bilo ispravno da su one GBL i GVC ali pošto nisu treba iz zvati džej vi si i džej bi el!

Link to comment
Share on other sites

pa to `cudo` jeste relativna kategorija ali posto smo u Srbiji valja naglasiti da svako cudo moze biti samo - VELIKO

E onda ništa. :xmas

e bravo emile, originalne zablude. Uzgred DAC nije DAK vec di-ej-si, mada mi rece drugarica prevoditeljka da ako vec necu engleski izgovor bolje je reci samo DAC, dakle kako je i napisano.

A de-a-ce?

BTW, s' obzirom da je DAC kod nas digitalno-analogni konvertor, ne vidim zašto ne bi izgovarali DAK.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj naslov,stariji audiofili se mozda i secaju,je bio neko vreme i u starim izdanjima casopisa SAM pre nekih 20 i kusur godina...Bice interesantan svaki vas komentar povodom toga,bez obzira da li je taj stav licni,ili je dat neki valjan dokaz povodom njega.

Ja licno bih naveo(po meni) dve zablude :

1. DIY nikada ne moze biti dobar kao fabricki uredjaj (bilo nov ili polovan)

2. Klasicna (sestarska) rucka na gramofonu-koju poseduje blizu 100% audiofila sa gramofonom je bolja od tangencijalne.Zasto?

P.S. Ovo pod jedan nemojmo u beskonacnu raspravu kao nedavno u okviru slicnog pitanja.Ako ima komentar,ili jos neka moguca zabluda...

Link to comment
Share on other sites

Moja omiljena zabluda je da komponente sviraju.

Nijedna komponenta sem gramofona ne svira. Gramofon svira, ali mnogo tiho i mnogo lose (izobliceno - po inverznoj RIAA krivi).

Svira samo sistem i to u sobi. Nema nebitnog dela lanca. Sve je bitno, i soba i izvor i zvucnici i kablovi i pojacalo i dampiranje - sve. Sinergija je pola dobrog zvuka. Ovo se posebno vidi kod npr. kablova: U nekom sistemu uticu jezivo na zvuk, u nekom drugom jako malo. U nekom je sve bacanje para i najbolje je uzeti kabl koji je dosao u kutiji, a u nekom drugom zamena kabla nekim koji kosta kao 30% sistema donosi vece unapredjenje zvuka nego nova komponenta.

Druga zabluda koja mi ide na zivce je da je DIY kopija isto sto i orginal. Ovo je najveci problem - nije. Moze da bude BOLJE od orginala, ali nikada nece biti isto. Naravno, moze biti i gore, mnogo gore. :D

Treca zabluda koja me nervira je : Analogni izvori imaju beskonacnu rezoluciju i moraju biti bolji od svega digitalnog. Ovo je jednostavno netacno.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...