Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

14 minuta ranije, Toza said:

Ne znam. Meni to sve zvuči prilično komplikovano, naročito sva drama oko xx... plejera. Mislim na izgradnju pc ia, ili čak više njih da bi to sve radilo perfektno.

Pošteno da kažem, jedva sam se odlučio i za sam dac kao uređaj. 

Po meni je lakoća pristupa muzici i jednostavnost korišćenja uređaja ipak na prvom mjestu.

Zato sam navijao za neki strimer. Utaknem u njega šta god, eksterni hdd, usb memoriju ili strimujem da li sa mreže ili nekog nas a ili kompa.

Ode jednostavnost korišćenja u drugi plan. 

I sad mi je već prilično nekomforno ako moram da se odreknem daljinske aplikacije za foobar. 

Vjerovatno zato i ne želim gramofon u svom sistemu. Baš sam se ulijenio.

 

Komplikacije u izvesnom smislu ima ali gubitka komfora i kvaliteta reprodukcije - nikako: AudioPC kontrolisem sa 'standardnog' PC-a koji mi istovremeno sluzi i kao skladiste sve muzike. Sledeci korak jeste kontrola putem finog (velikog) tablet racunara s kojim se dobija i ta pokretljivost, nazavisnost od kablova. 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, DJ.NIK said:

@DejanM

Tvoja zadnja konstatacija je vrlo tacna - moja perspektiva vec nekih 9-10 godina jeste specijalizovani kompjuter (PC) koji sluzi iskljucivo za reprodukciju muzike i nicemu drugom. Sastavljanje multipraktika ne donosi neki narociti napredak pa sam se trudio da sastavim sto bolju konfiguraciju za postavljeni zadatak. Kad sam se uverio da takva sprava nadsvirava bilo koji od 3 CD plejera koje sam posedovao i gomilu drugih koje sam imao priliku da cujem/probam, sve CD plejere sam rasprodao i krenuo u jos ozbiljniju pricu - nabavio vrhunski D/A konvertor koji dan-danas predstavlja 'Statement Level' u reprodukciji muzike.

I da, napisao sam i to da ova pisanija spada u blagi off. No, kako je PC komponenta koja je potrebna za neki samostalni DAC, ispada i da nije previse u off-u. Sem price o OS-ima.

Ocena da je Windows 'korisna alternativa MAC OS (OS-X)' je i dalje toliko pogresna da je skoro pa bez veze komentarisati. 

D.J.Nik - Zamolio sam te da mi navedes odakle si preuzeo "moj" citat koji si koristio onda za razvoj diskusije. Nije valjda da si izmislio citat pa da si onda na osnovu izmisljenog citata vodio dalje diskusiju ?

Sto se DYI Windows masina za sviranje tice - to je ok varijanta. To sto je ta sprava koju si napravio nadsvirala 3 CD playera koja si imao, ne znaci da su one generalno superiorne u odnosu na CD playere. Postoji jako rasprostranjena diskusija da li su kompjuterske arhitekture uopste podesne za pravljenje HiFi uredjaja. Npr. Bladelius je svoju spravu Embla rekjlamirao tako sto je tvrdio da nema kompjutersku arhitekturu. Moje licno misljenje jeste da je to ipak validna opcija i da se sigurno mogu postici lepi rezultati sa takvim pristupom.

Sto se tice moje konstatacije o Windows kao korisnoj alternativi: danas se Windows ne korste mnogo za pravljenje specijalizovanog HW. Mnogo cesce se koriste razne varijante Linuxa. U IoT Linux gotovo da nema premca. Microsoft zbog toga ima velikih problema i sa novom verzijom Windows 10 pokusavaju da stvari donekle promene (recimo pravljenjem verzije za Raspberry Pi). Koliko mogu da vidim, njihov uspeh na tom planu je veoma ogranicen. Takodje Microsoft nije uspeo da pozicionira znacajnije Windows ni za mobilne uredjaje. Tako da reci da je Windows korisna alternativa jeste hrabra ali pre svega zbog toga sto vecina programera danas koristi Linux a ne Windows za pravljenje raznih vrsta sprava specijalne namene.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

Khm ... cena je sitnica, želiš napomenuti, onako prećutno. :D

Da. To je masina koja vec koristi i DDR4 memoriju a koliko sam cuo DDR4 je stravicno poskupela u zadnji kraj. Treba nam 16GB ili i svih 32GB za sistem gde je i OS (W8, W10) pored audio plejera smesten u memoriju pa se i hard disk (SSD u stvari) jednostavno vadi 'iz PC-a (hot swap) i u njoj nema niceg do maticne, procesora, memorije i linearnog napajanja.

Link to comment
Share on other sites

Teško je zavisnicima ugoditi, mislim na sebe prije svega.

Istina je sledeća...

Ma koliko navijao za strimer, dešava se to da prilikom nekakvog down grade a u sistrmu, bilo kakvog i zbog bilo kog razloga, dođe dotle da više ne mogu da slušam muziku svr dok ne vratim makar na nivo na kom je bilo.

Iz tog razloga tjuner uključim sporadično iako se nekad skoro da i nije gasio. Iz istog razloga ni u autu više ne uključujem radio, a i cd sve ređe slušam.

Koliko god da mi je komfor bitan, još bitniji mi je kvalitet zvuka i tu nema pomoći.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

Kako bih ja to umeo reći: Svesno srljamo u progres!

Cirkus je što je i žena počela da reaguje slično. Kad donesem neku spravu na probu, ako joj nije po volji odmah kaže gasi to, vidiš da fali ovo ili ono, to se ne može slušati...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Svojevremeno kada mi je bio @Zexx. Doneo je dva USB flash stika sa različitim ogoljenim dali Linux sistemom i nekim playerom kome je sve bilo ugođeno i maksimalno optimizovano.

Nažalost zaboravio sam o čemu se tu radilo, ali je bilo na temu dedicated sistema samo za audio koji se sprema u ram i iz njega radi.

Mislim da sam i njemu tada rekao da mi je jedan bio mnogo lošiji od tadašnjeg setupa (pre updatea na USB class 2.0) a drugi dosta slično zvučeći, ali opet za dlaku lošiji.

Tom prilikom smo pokušali da instaliramo Javu da bi probali neku serversku priču koja se kontroliše preko BubbleUPnp android aplikacije, ali nismo uspeli da je aktiviramo na laptopu na WIN10.

Tek pod drugim userom na drugom računaru gde je WIN7 nam je pošlo za rukom, ali je onda laptop morao da ide preko wirelessa pa je cela stvar bila neupotrebljiva jer je seckala i gubila vezu...

Ponavljam da je poslednjim Creator Update-om nivo zvuka drastično popravljen u odnosu na tada i da sam lično izrazito zadovoljan poboljšanim kvalitetom izvora (laptop-a).

Svima je jasno i ne treba reći, da uvek može bolje, i tu se slažem sa svačijim ličnim zapažanjem ili stavom.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Toza said:

Cirkus je što je i žena počela da reaguje slično. Kad donesem neku spravu na probu, ako joj nije po volji odmah kaže gasi to, vidiš da fali ovo ili ono, to se ne može slušati...:wacko:

Znači zajedno nepovratno srljate u progres ...  :D:):D

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DejanM said:

D.J.Nik - Zamolio sam te da mi navedes odakle si preuzeo "moj" citat koji si koristio onda za razvoj diskusije. Nije valjda da si izmislio citat pa da si onda na osnovu izmisljenog citata vodio dalje diskusiju ?

Sto se DYI Windows masina za sviranje tice - to je ok varijanta. To sto je ta sprava koju si napravio nadsvirala 3 CD playera koja si imao, ne znaci da su one generalno superiorne u odnosu na CD playere. Postoji jako rasprostranjena diskusija da li su kompjuterske arhitekture uopste podesne za pravljenje HiFi uredjaja. Npr. Bladelius je svoju spravu Embla rekjlamirao tako sto je tvrdio da nema kompjutersku arhitekturu. Moje licno misljenje jeste da je to ipak validna opcija i da se sigurno mogu postici lepi rezultati sa takvim pristupom.

Sto se tice moje konstatacije o Windows kao korisnoj alternativi: danas se Windows ne korste mnogo za pravljenje specijalizovanog HW. Mnogo cesce se koriste razne varijante Linuxa. U IoT Linux gotovo da nema premca. Microsoft zbog toga ima velikih problema i sa novom verzijom Windows 10 pokusavaju da stvari donekle promene (recimo pravljenjem verzije za Raspberry Pi). Koliko mogu da vidim, njihov uspeh na tom planu je veoma ogranicen. Takodje Microsoft nije uspeo da pozicionira znacajnije Windows ni za mobilne uredjaje. Tako da reci da je Windows korisna alternativa jeste hrabra ali pre svega zbog toga sto vecina programera danas koristi Linux a ne Windows za pravljenje raznih vrsta sprava specijalne namene.

 

Nisam te citirao, to bih stavio u citatne navode vec interpetirao sta si mislio. Usput, odvojio si prethodnu recenicu iz posta gde si nahvalio 'napredak' M$ofta time sto je ubacio podrsku za USB2 Audio pa je zato W10 postao dobra osnova i korisna alternativa MAC-OS. Wau napredka. A OEM drajvere sada treba izbegavati. Je li to tvoj 'savet'? 

Ostavi lutanja u IoT, mobiliju i Intel probleme sa curenjem iz procesora. Pricamo o reprodukciji muzike, vrlo ozbiljnoj reprodukciji. Sto se CD plejera tice sta sam slusao, trebao bi da znas da sam ucesnik na svim Hi-Fi sajmovima od prvog u Hayat-u pa Excelsior-u pa svim sledecim (Hi-Files) kao nekakav prezenter ovoga i onoga (uvek vrhunske i preskupe opreme), uvozim audio sprave nove generacije i ne oslanjam se na slusanje od 5 minuta u gipsanim sajamskim sobama. 

Link to comment
Share on other sites

Imam još jedan biser još iz školskih dana, a on se primenjivao kada se zbog mnogo guranja u prvi plan nađeš na tapetu, pa sam umeo da nazovem takvu pojavu: Nepotrebno isticanje.

Ovde ume često društvo da sklizne tim putem, pa rekoh da napomenem kao neko svojevrsno naravoučenije. :D

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Father said:

Svojevremeno kada mi je bio @Zexx. Doneo je dva USB flash stika sa različitim ogoljenim dali Linux sistemom i nekim playerom kome je sve bilo ugođeno i maksimalno optimizovano.

Nažalost zaboravio sam o čemu se tu radilo, ali je bilo na temu dedicated sistema samo za audio koji se sprema u ram i iz njega radi.

Mislim da sam i njemu tada rekao da mi je jedan bio mnogo lošiji od tadašnjeg setupa (pre updatea na USB class 2.0) a drugi dosta slično zvučeći, ali opet za dlaku lošiji.

Tom prilikom smo pokušali da instaliramo Javu da bi probali neku serversku priču koja se kontroliše preko BubbleUPnp android aplikacije, ali nismo uspeli da je aktiviramo na laptopu na WIN10.

Tek pod drugim userom na drugom računaru gde je WIN7 nam je pošlo za rukom, ali je onda laptop morao da ide preko wirelessa pa je cela stvar bila neupotrebljiva jer je seckala i gubila vezu...

Ponavljam da je poslednjim Creator Update-om nivo zvuka drastično popravljen u odnosu na tada i da sam lično izrazito zadovoljan poboljšanim kvalitetom izvora (laptop-a).

Svima je jasno i ne treba reći, da uvek može bolje, i tu se slažem sa svačijim ličnim zapažanjem ili stavom.

Da ne ispadne da mistifikujemo stvari, taj bolje zvučeći Linux server bio je Volumio (MPD), onaj lošije zvučeći Daphile (Squeezelite). Videćemo kako stvari stoje kad stigne Allo Usbridge na kome pod istim Linux OS postoje i jedan i drugi, iako mi je na Vortexbox serveru za nijansu bolje radio MPD od Squeezelite, koji je inače podrazumevani klijent.

Dodao bih i da sam izgubio svaki interes za dobudživanjem i ugađanjem PC ili Mac računarima na kojima se vrti neki softverski plejer ili server, osim ako se ne radi o softverskoj intervenciji ili jeftinom, a zaista korisnom hardverskom dodatku. Jednostavno, trenutna ponuda je takva da je već za male pare moguće nadsvirati daleko skuplji PC/Mac, a ako se krene u neko ozbiljnije ulaganje kao što su linearno napajanje, audiofilska USB kartica, filteri, regeneratori i trista nekih čuda koji se nude kao lek za uobičajene boljke računara koji se koriste za audio,  zapitaš se ko je tu lud, jer ispada da je bolje kupiti gotov i zaokružen uređaj kakav je neki Melco, recimo...

Link to comment
Share on other sites

Ako se igrate sa mini Linux resenjima, probajte i wtfplay

Melco nije zaokruzen proizvod, to je i dalje samo skladiste muzike. Slicno skladiste sa sirim mogucnostima mogu i ja da predstavim, spravica zvana 'CoctailAudio X50'. Sa dvostruko vecim skladistem od Melco-vog i interesantnim dodatnim funkcijama (i2S Out, WordClock, CD ripping ...)

Link to comment
Share on other sites

Ipak kad bolje razmislim sva ova priča o ugađanju izvora prema DAC-u i nije toliki off.

Kupovinom DAC-a zapravo tek počinje potraga za zvukom. Takođe niko ne može ni u sopstvenom sistemu da bude siguran šta je neki uređaj (DAC) bio u mogućnosti da pruži.

I kao što naš zet Anjnšajn reče "Sve je relativno".

Svakako da crv poboljšanja, gde god ima prostora za to, predstavlja pokretačku snagu za dalje maltretiranje i ugađanje omiljenim nam spravama, neminovno svakim novim danom srljajući u progres, koji je nekako uvek iza ugla i upoznavanjem zanimljivih ljudi i njihovih iskustava je uvek svojevrsna šargarepa.

Kada stati, kada se zaustaviti ili da li uopšte krenuti u kupovinu DAC-a, za one koji ga u ovom moentu nemaju ... :rolleyes: ... nameće pitanja. Naravno savet je da kupe i krenu tim putem, ako slede princip verne reprodukcije i kvaliteta.

Ja koji sam već u tome, dokazano nemirnog duha, pomalo već gubim snagu u toj jurnjavi. Ipak moram reći da sam trenutno dostigao izvesan nivo zvučnog zadovoljstva tako da ću, nadam se biti miran neko vreme. Opet relativno gledano, nikada se ne zna koliki je to period od "neko vreme" ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ako se igrate sa mini Linux resenjima, probajte i wtfplay

Melco nije zaokruzen proizvod, to je i dalje samo skladiste muzike. Slicno skladiste sa sirim mogucnostima mogu i ja da predstavim, spravica zvana 'CoctailAudio X50'. Sa dvostruko vecim skladistem od Melco-vog i interesantnim dodatnim funkcijama (i2S Out, WordClock, CD ripping ...)

Nije samo skladište muzike jer osim medija servera, ima i klijentski softver u sebi, pa postaje media renderer kada ga povežeš na DAC preko dedicated USB porta. Najslabiji Melco ima 6TB skladišnog prostora što mislim da nije malo, CD ripping je podržan preko eksternog CD/DVD drajva, ali dodatne funkcionalnosti i fleksibilnost koje nudi Coctail svakako nisu za potcenjivanje, kome trebaju, naravno.

Edit: wtfplay nisam hteo ni štapom da pipnem, suviše je spartanski i nekomforan za moj ukus, muzika valjda treba da bude uživanje, a ne patnja...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Pogledajte Auralic Aries Mini ... to je jeftinije od mnogih DIY varijanti ...

Nisam expert za ovu temu ali da kazem licno iskustvo ...

Pomenuti Auralic Aries MINI  je uvek nadsvirao i laptop baziran na FOOBAR-u (osnova Win 10) i razne plejere na macbook pro platformi ... Jednostavno tecnije i leprsavije i jako lako i brzo se oseti. To nisu razlike za koje vam je potrebno kriticko slusanje da bi ih osetili ...dovoljno je da muzika krene i sve je jasno. 

Mac nam je uvek farbao zvuk a PC  ga je pravio teskim kao mamurluk.

Kad sam stavio linearno napajanje stvar se podigla za stepenicu vise . MINI sada radi sa DAC-om podesenim na EXACT clock mode ,  sto je mera preciznosti izvora .

To je uredja koji sam platio 500 eur a cenu napajanja ne znam jer sam platio neke delove a brat ga je zavrsio sa kolegama sa posla . Cenim da bi bilo oko 120 eura da je kupljeno .

Auralic stalno radi na usavrsavanju aplikacije i firmware-a , tako da se cela prica ide na bolje kako vreme tece ...dobijaju se nove opcije , integracija muzickih striming servisa itd.

Podrzava AIR PLAY i BT a moze da u njega ugradi HDD 2,5" ili da se doda preko USB-a bilo sta do 2.5 TB.

Uz sve to ima i svoj interni DAC koji je upotrebljiv ali naravno nije na nivou VEGE ...

Kao manu bi napomenuo jedino neupadljiv izgled ...mala crna plasticna kutija sa jednom LED diodom i tri tastera.

Moja apsolutna preporuka !

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, DJ.NIK said:

Ako se igrate sa mini Linux resenjima, probajte i wtfplay

Melco nije zaokruzen proizvod, to je i dalje samo skladiste muzike. Slicno skladiste sa sirim mogucnostima mogu i ja da predstavim, spravica zvana 'CoctailAudio X50'. Sa dvostruko vecim skladistem od Melco-vog i interesantnim dodatnim funkcijama (i2S Out, WordClock, CD ripping ...)

Zabalavio sam na X50. Čim odradim neki bumbarski enterijer eto mene sa kešom. :)

Link to comment
Share on other sites

Mogli bi ti i @DJ.NIKda objasnite blize ovo predstavljanje, molim vas, zeleo bih da promenim misljenje - mogu jednostavno da podignem Win OS na drugoj particiji i resim dosta problema koji mi zadaju glavobolju.

Edited by ab
opravdano upucena kritika kolege @dj.nick-a
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Mogli bi ti i @DJ.NIKda objasnite blize ovo predstavljanje, molim vas, zeleo bih da promenim misljenje - mogu jednostavno da podignem Win OS na drugoj particiji i resim dosta problema koji mi zadaju glavobolju.

@DJ.NIK

Opravdano upucena kritika, pogledaj molim te moj prethodni post - izbrisao sam nedolicno obracanje sadrzano u par reci sa pocetka recenice (ostatak recenice ne promenjen) i napisao napomenu zbog cega ali sam boldovao ono sto je vec bilo napisano i nije menjano, a nije se primetilo zbog onog izbrisanog.

Ukoliko postoji ipak zelja da se pojasni pitano evo ponovo molim.

Hvala, naravno i kolegi @Father

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Mogli bi ti i @DJ.NIKda objasnite blize ovo predstavljanje, molim vas, zeleo bih da promenim misljenje - mogu jednostavno da podignem Win OS na drugoj particiji i resim dosta problema koji mi zadaju glavobolju.

Ja cu uvek da pomognem u domenu svog znanja, ali danas se izbedacih opasno, pa ne znam dal ce biti kakvog cefa od mog znanja i iskustva. Naravno da sam se malo i zezao a malo i nisam.

Ako se i ti nisi zezao ja cu rado da ti se nadjem oko stupa foobara i windowsa, naravno ako nivo moga znanja i naravno kvalitet platforme odgovaraju kriterijumima koji se postavljaju kao reference. :D

A predstavljanja nije bilo ili zlocinackog udruzivanja, ako si na to aludirao. Prosto predmetni uredjaj kosta soma vise nego ozbiljan komp, a uzimajuci enterijerske honorare nije nedostizan, pa rekoh da ne krijem zadivljenje spravom koja zaista pleni funkcionalnoscu i zraci kvalitetom i univerzalnim resenjima. Ako ce me taj X50 spasiti ovog rokanja sa driverima i updateovima onda i ta cifra nije tako visoka. Ako me razumes.

Nesto moze da se zasvajsuje, a nesto mora i da se kupi. 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Ako sam dobro razumeo!?

 @DJ.NIK tvrdi da je zapravo MAC OS (OS-X) korisna alternativa ogromnom potencijalu customizovanog i dobro podešenog PC računara. Dakle da je MAC mnogo ograničeniji za napredniji kvalitet zvuka prema DAC-u.

Da li sam ja ovo dobro razumeo?

Ovo je post na koji sam se naslonio, a koji je nestao kada sam editovao moje nedolicne reci sa pocetka recenice za koje sam opravdano kritikovan...na to predstavljanje sam mislio, a pored toga znaci li to da "MAC" ne moze biti customizovan i pravilno podesen racunar?

Link to comment
Share on other sites

Da, MAC ili OS-X je teze 'kastomizovati' ili ushtrojiti tako da ostane samo neophodna skoljka za audio reprodukciju. To je genericki problem, sam OS je varijacija na temu UNIX-olikih resenja, izuzetno stabilan i brz u radu ali sa nezgodacijama 'multi-user' OS-a a koje ne postoje u Windows-u: od bazicnog 'single-user' OS M$oft je napravio 'multi' varijante. Opet pominjem i tu prednost WIN Kernel-a koji kao takav u LIN/OS-X ne postoji a upravo on (W kernel) daje mogucnost najkraceg puta audio signala nakon neophodne obrade. Noviji Win (8, 10) se moze pripitomiti dovoljno dobro da bi se istakle njegove prednosti za nase audiofilske potrebe. Konkretan i pun recepis bi bio poduzi za kuckanje ali slobodno napravi NTFS particiju, nadji W10 x64Pro ISO sliku verzije 1607 - 'Anniversary' ili 'Redstone1' ili kratko10.0.14393 i instaliraj bez povezivanja na internet (u suprotnom krenuce automatski apdejt).

Probaj par softvera tj. malo se poigraj besplatnim ali naprednijim plejerima, svakome potrazi optimalna setovanja  i tek onda uporedjuj sa zvukom na OS-X. Nemam info koliko je mocna tvoja makina ali nadam se da je novije generacije. Inace, laptop uopste nije najsrecnije resenje za bilo kakav 'AudioPC' jer se masa stvari jednostavno ne moze iskljuciti, recimo potpuno odstraniti graficku karticu, misha, tastaturu, wifi itd. Pakovanje zilion komponenti je izrazito gusce u odnosu na komotniju maticnu, mini ili mikro ATX formata. Kod potonjih je elektronski shum daleko nizi. Sve ovo su neki bitni detalji, kao kod sklapanja vrhunskog gramofona.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...