Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

Ja i moj drugar imamo isto iskustvo što se tiče usviravanja. U pitanju su kondenzatori koji daju te krividave putanje dok se konačno ne ustale. Majstor Impuls bi mogao stručnije to da objasni, samo kad bi hteo da poseti forum.
Mislim da nije mozak.
Bukvalno svaka elektronska komponenta prolazi kroz period usviravanja , bilo aktivna ili pasivna , ne samo kondenzatori , provodnici - ožičenje i napinsko i signalno , konektori naponski i signalni , osigurači …

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Postoji. Kako reče čovek - hemija mozga odnosno bihejviorističke nauke, psihologija, iluzija cene.
Postoji jako dobar razlog zašto mnoge kompanije kažu da je najbolji burn-in kad niste kući nego odete na par dana i ostavite da svira. Tako se mozak odnosno audio-memorija resetuje i onda po definiciji kad uđete na vrata i čujete zvuk posle nekoliko dana ide - wow efekat a ustvari to je onaj isti zvuk.
Nisam saglasan s ovom konstatacijom !


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

On 15.1.2018. at 6:42, DejanM said:

Tozo,

Bravo za fotografiju. Da li postoji mogucnost da slikas i zadnju plocu - tu sliku ne mogu da nadjem na internetu iz nekog razloga.

Uzgred - kvalitet izrade je 1A. Ovde se ne radi o nekoj amaterskoj manufakturi vec o profesionalno uradjenoj spravi. Imam utisak da Kinezi polako pocinju da redefinisu HiFi trziste i da demonstriraju sta sve moze da se uradi za 1000 eura maloprodajne cene.

20180118_163113.jpg

I na kraju zaključak:

Koliko god da sam mislio da sistem može da isprati dobar DAC, nisam bio u pravu.

Neke kratke probe dobrih uređaja, osim trenutne opčinjenosti, ne daju pravu sliku o onome šta se dešava u sistemu kad se tu pojavi nešto dobro na duži period.

Jasno kao dan se čuje da zvučnici ne mogu da isprate kvalitet DACa. Iako sam sve podigao na jedan prilično visok nivo, sad je kraj. Jednostavno, otvorilo se vrzino kolo i sad ide igranka. Zvučne kutije, a bogami ni matori sony to više ne prati kako treba. 

E pa, što se mora, nije teško... B)

Edit: e da, ostadoh dužan za komentar usb analajsis kabla. Izuzetan! I dalje je to najbolji usb kabl koji sam slušao sa gustardima. Leži im izvanredno. Sredina, odnosno vokali, koji znaju da budu malo praznjikavi sa njim dođu apsolitno na svoje, a sve ostalo se taman za toliko popravi da dobike onu očaravajuću prirodnost.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Toza said:

Jasno kao dan se čuje da zvučnici ne mogu da isprate kvalitet DACa. Iako sam sve podigao na jedan prilično visok nivo, sad je kraj. Jednostavno, otvorilo se vrzino kolo i sad ide igranka. Zvučne kutije, a bogami ni matori sony to više ne prati kako treba. 

E pa, što se mora, nije teško... B)

Dala baba dinar da udje u kolo, sad ni milion dinara neće pomoći da izadje :thumbsup2

P.S. Ljubomoran sam na tvoj dac :cheers

Link to comment
Share on other sites

Nemoj da si ljubomoran. Nije DAC tolika babaroga. Donar jeste ali ne toliko. Već sam rekao da sam slušao po pojedinim parametrima i bolje uređaje ali je on najkompletniji u mom sistemu. Da mu nije ovakvih kablova, ne bi dobacio baš toliko daleko.

Ali da je dobar, jeste.

Link to comment
Share on other sites

Eto kakav si, hočeš da me utešiš a napraviš još gore :P

Zašto proizvodjači na glasu ne naprave izgledom po jednu ovakvu komponentu, nego prave uredjaje koje plaše izgledom ?

 Ne može više da se nadje dobar dac koji liči na komponentu ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Vlajo said:

Eto kakav si, hočeš da me utešiš a napraviš još gore :P

Zašto proizvodjači na glasu ne naprave izgledom po jednu ovakvu komponentu, nego prave uredjaje koje plaše izgledom ?

 Ne može više da se nadje dobar dac koji liči na komponentu ...

Naravno. Nalaze način da se diferenciraju pošto je zvukom nemoguće kad su u pitanju pristojno implementirani DACovi.

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2018 at 20:50, 13071977 said:

Nisam saglasan s ovom konstatacijom !


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

 

On 1/15/2018 at 21:26, Nomimasen said:

Ni ja.

Podelite vaše mišljenje osim da ste saglasni da niste saglasni sa mojim mišljenjem.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Zaista verujes da svi "pristojno inplementirani" DACovi isto zvuce?
Koji DACovi su po tebi "pristojno inplementirani"?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Nije stvar verovanja nego empirije. Takođe je moj stav da je menjanje usb kablova i plaćanje enormnih suma potpuno ludilo mozga. Pre 10ak godina sam bio savetnik za finansije čoveku koji je kupio usb kabl za 8000dolara. Nakon što je završio neverovatnu priču o lepršavosti, baršunastim tonovima, svilenkastim visokim što pre toga nije imao, ja sam dao otkaz kao fin savetnik iz etičkih razloga i rekao mu da nađe nekog ko veruje u te besmislice. 

Slušao sam nestvarno skupe sisteme dok sam bio u nyc i abx testiranje nikada nije iznedrilo pobednika. Na kraju se sve svede na gausovu krivu. Dobro implementiran dac se nečuje. Usb kabl se ne čuje. To je sve u mozgu, reagujemo na nove i skuplje stvari. To je moj zaključak i to je ono što govorim drugima jer ne želim da spaljuju pare kao što sam nekada ja. Napravi test sa povezom oko očiju a ortaci neka menjaju dva dac-a od 500 ili više eura, bar 30 puta a ti glasaj. I posle prebroj i videćeš.

Čitao sam utiske ljudi kako dac zvuči ovako nedelju dana, pa onako dve nedelje, pa se nekako povrati na staro posle 6 meseci. To nije moguće.

Na listi "odgovornih" za zvuk, po meni postoje 3 dominantna faktora:

1. zvučnici

2. akustika sobe

3. izvor

Sve ostalo je zanemarljivo za naš slušni aparat. Imam prijatelja kog žena 3 puta zove na ručak jer ne čuje a taj deo spektra se najduže održava kako starimo tj skuplja se odozdo i odozgo. Međutim dodao je sub jer kaže zvučnici idu samo do 57. Takvi smo mi homo sapiensi. 

Link to comment
Share on other sites

Da da, takvi smo, nažalost ili na sreću.

Pazi sad... šta to "ide" kroz usb kabl? Jedinice i nule? Naravno da ne. "Ide" struja. Vjerovao ili ne, ali kroz žice idu struje a ne 1 i 0. 

E da si to znao, znao bi i da žica poneka ima nekakvu izolaciju, a ta izolacija ima nekakvu strukturu, recimo molekularnu, a da si to znao, znao bi i da se slojevi molekula raspoređuju što fino opisuje polarizacija, a sve dokazano i odavno poznato i zasnovano na termodinamici i zakonima o održanju energije.

Slično važi i za elektrone i za jone. Pa se polarizuje sloj po sloj, pa kad molekuli zauzmu stabilan energetski raspored u jednom sloju, onda je potrebna dodatna količina energije da bi se prerasporedili u onom gornjem sloju i tako...

Sledeći put nemoj da daš otkaz nego se malo edukuj pa ti možda daju otkaz.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Toza said:

 

Jasno kao dan se čuje da zvučnici ne mogu da isprate kvalitet DACa. Iako sam sve podigao na jedan prilično visok nivo, sad je kraj. Jednostavno, otvorilo se vrzino kolo i sad ide igranka. Zvučne kutije, a bogami ni matori sony to više ne prati kako treba. 

E pa, što se mora, nije teško... B)

 

Lako da lakše nemože bit :D

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Shang Tsung said:

Covek hoce da kaze da uprkos promenama i desavanjima na molekularnom i kvantnom nivou - on ne cuje promene u zvuku. Sad, da li i drugi cuju ili ne cuju, to je sve individualno. Nemaju svi sofisticiran slusni aparat da bi diferencirali fine razlike u frekvencijskom sprektru.

Tako je. Naš sluh nije sofisticiran uopšte i posle svega što sam video i čuo mislim da su ljudi koji "slušaju kablove" na pogrešnom putu. 

Informacije koje delim ovde su kombinacija mog iskustva sa sistemima ozbiljno skupim, znanja koje sam pokupio razgovrajući sa kumom (Georgia Institute of Technology, EE) i ABX testiranja. Pozivam sve da urade ABX testiranje. Promeniće mišljenje. 

I odlično je da nisamo saglasni. Zato i postoji forum, da delimo zapažanja i mišljenja a ne da bi postizali konsensus. 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Toza said:

20180118_163113.jpg

I na kraju zaključak:

Koliko god da sam mislio da sistem može da isprati dobar DAC, nisam bio u pravu.

Neke kratke probe dobrih uređaja, osim trenutne opčinjenosti, ne daju pravu sliku o onome šta se dešava u sistemu kad se tu pojavi nešto dobro na duži period.

Jasno kao dan se čuje da zvučnici ne mogu da isprate kvalitet DACa. Iako sam sve podigao na jedan prilično visok nivo, sad je kraj. Jednostavno, otvorilo se vrzino kolo i sad ide igranka. Zvučne kutije, a bogami ni matori sony to više ne prati kako treba. 

E pa, što se mora, nije teško... B)

Edit: e da, ostadoh dužan za komentar usb analajsis kabla. Izuzetan! I dalje je to najbolji usb kabl koji sam slušao sa gustardima. Leži im izvanredno. Sredina, odnosno vokali, koji znaju da budu malo praznjikavi sa njim dođu apsolitno na svoje, a sve ostalo se taman za toliko popravi da dobike onu očaravajuću prirodnost.

Hvala na ovome - vrlo ljubazno sa tvoje strane, Tozo.

A sto se tice tvojih uredjaja koji ne mogu da prate ovaj DAC ... to u nasem sportu nije nista novo. Ti si svestan cinjenice da ta upgrade-omanija nema kraja ....

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Sloba said:

Tako je. Naš sluh nije sofisticiran uopšte i posle svega što sam video i čuo mislim da su ljudi koji "slušaju kablove" na pogrešnom putu. 

Informacije koje delim ovde su kombinacija mog iskustva sa sistemima ozbiljno skupim, znanja koje sam pokupio razgovrajući sa kumom (Georgia Institute of Technology, EE) i ABX testiranja. Pozivam sve da urade ABX testiranje. Promeniće mišljenje. 

I odlično je da nisamo saglasni. Zato i postoji forum, da delimo zapažanja i mišljenja a ne da bi postizali konsensus. 

Da ne bi smarao kuma, svratiš do mene na kaficu pa tu demonstriram u pola sata razlike, pa onda sam, bez kuma doneseš zaključke.

Znaju i ođe kumovi ponešto i bez Sorbone. 

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, DejanM said:

Hvala na ovome - vrlo ljubazno sa tvoje strane, Tozo.

A sto se tice tvojih uredjaja koji ne mogu da prate ovaj DAC ... to u nasem sportu nije nista novo. Ti si svestan cinjenice da ta upgrade-omanija nema kraja ....

Nema na čemu. :cheers

I mene je zanimalo kako izgleda iznutra iako ima fotografija na netu. Još me više zaintrigiralo kad nisam uspio iz prve da skinem gornju ploču uređaja. Spakovali su ga znalački. A onda iznenađenje u vidu hladnjaka na ess sabre čipu i wima mks kondenzatori. 

A tek kakva zavrzlama oko skidanja poklopca sa transformatora. Odustao sam za sad. Kad se budem nakanio da mu zalemim napojni kabl direktno skinuću i njega.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...