Oppo Find X2 Pro

Oppo Find X2 Pro ima najbolji ekran na svetu, ali i još neke adute – evo našeg detaljnog testa…

Dragan Petric

Superiorne i kod nas slabo zastupljene azijske top-modele često gledamo s čežnjom. Ipak, Oppo je odlučio da svoj poslednji tehnološki dragulj ponudi mnogo široj publici Evropske unije – evo detaljne recenzije…

Tržišta telefona se prema zastupljenosti pojedinih modela drastično razlikuju od kontinenta do kontinenta, a najraznovrsnija, pa tako i tehnološki najatraktivnija ponuda vlada u Aziji. Za to je zaslužno nekoliko kineskih proizvođača koji su se poslednjih godina probili izuzetno inovativnim tehnologijama, pa danas nude uređaje koji se i te kako mogu meriti s najboljim modelima globalno prisutnih imena, od kojih su sve češće brži, maštovitiji i originalniji. Jedan takav proizvođač je Oppo, koji je svoj najnoviji top-model Find X2 Pro ponudio i na evropskom tržištu, dostavivši i nama jedan primerak za testiranje.

O ovom telefonu ste sigurno već dosta čuli ako ste tehnološki sladokusac. Oppo se, naime, pobrinuo da podigne tehničke specifikacije toliko da izazovu zazubice svakome, pa tako telefon dolazi s nekoliko vrlo primamljivih aduta.



Pre svega, tu je 6,7-inčni AMOLED ekran, koji i u punoj rezoluciji od 1.440 x 3.168 piksela nudi frekvenciju osvežavanja od 120 herca, čime je nadjačana i slična specifikacija Samsung Galaxyja S20 Ultra. Tu je, zatim, baterija kapaciteta od 4.260 miliamper-sati, punjiva u kutiji s priloženim SuperVOOC 2.0 punjačem snage 65 vati, koji od nule do punog kapaciteta obnavlja snagu vašeg uređaja za manje od 35 minuta.

Tu je, konačno, i trostruka pozadinska kamera s noćnim načinom rada, sastavljena od regularnog, širokougaonog i telefoto periskopskog sočiva s petostrukim optičkim zumom.


Sve to zaokruženo je impresivnim finišem, gde se unutar metalnog okvira nalazi jedna od dve opcije – keramičko ili takozvano vegan leather kućište, pojačano IP68 sertifikatom. Iznutra ima još detalja za sladokusce, poput 7-nanometarskog Snapdragona 865, ojačanog sa čak 12 gigabajta RAM-a i 512 gigabajta memorije za skladište (zbog čega niko neće plakati što uređaj nema mesto za mikro-SD kartice).


Nije, naravno, sve super i bajno. Audio-priključka nema, kao ni mogućnosti bežičnog punjenja telefona, ali pravi hladan tuš jeste cena telefona od 1.200 evra.

Ekrančina
Nakon nekoliko dana igranja s Oppom Find X2 Pro nije teško zaključiti – ekran mu je ubedljivo najjača karika. Štaviše, reč je, prema mnogim kriterijumima, o najboljem dosad viđenom ekranu na telefonima uopšte. Podizanje frekvencije osvežavanja na 120 herca u punoj rezoluciji kao rezultat ima zaista fenomenalan prikaz slike, a razlika u odnosu na upola manju frekvenciju uočljiva je najviše pri skrolovanju ekrana i kod animacija.

Sve to izgleda mnogo prirodnije, prijatnije i lepše nego što smo navikli (već godinama) uz uobičajene telefone. Osim toga, kontrast, a i postojanost kontrasta na ekranu ovog telefona su odlični.

Beli tonovi zaista su mlečnočisti, dok su crni tonovi sasvim crni, a jaka osvetljenost omogućuje da se to održi i prilikom izloženosti uređaja direktnoj sunčevoj svetlosti. Saturacija boja takođe je odlična, a kad se uzme u obzir da ekran s leve i desne strane uopšte nema obrube, već je zaobljen prema bočnim stranama telefona, dok su s gornje i donje strane obrubi minimalni, zaista je teško naći uređaj koji bi ponudio raskošniji ili bolji prikaz slike. Nije utoliko teško preboleti i izrez za selfi-kameru smešten uz gornji levi ugao.

Kamere
Iz specifikacija je jasno da su performanse uređaja superiorne i ništa se ne može prigovoriti fluidnosti, memorijskim kapacitetima, ponašanju uređaja pri izvršavanju zahtevnih zadataka, poput premotavanja i editovanja videa, igranja vizuelno kompleksnijih igara i slično. Korišćenje Oppo Find X2 Pro je zato u svakodnevnim situacijama pravo uživanje i osećaj je podjednak korišćenju najboljih top-modela na tržištu – već na prvi pogled, sasvim je jasno da je reč o superiornom uređaju.


Kamere su, međutim, ono gde se osete razlike u detaljima u odnosu na konkurente. Oppo Find X2 Pro se i ovde dosta dobro drži, ulazeći s ovim modelom među prvoligaše, najviše prateći trendove u solidno realizovanom noćnom načinu fotografisanja i ugradnji periskopske kamere, namenjene kvalitetnom optičkom zumiranju.

Konkretno, periskopska kamera donosi fokusnu dužinu od 129 milimetara, izraženo u jedinicama ekvivalentnim za 35-milimetarski film, što se laički interpretira kao petostruki zum. Ta kamera je optički stabilizovana, uz blendu f/3.0, ali dolazi s relativno malim 1/3.44-inčnim senzorom od 13 megapiksela.

Preostala dva senzora su, međutim, daleko veći. Ultraširoko sočivo tako koristi 1/2.0-inčni senzor rezolucije 48 megapiksela s Quad Bayer filterom, što je uobičajeno za primarne kamere, i sa f/2.2 blendom, što nije. Posebnost ove širokougaone kamere jeste činjenica da nema fiksni fokus, već varijabilno autofokusira, što nemaju, na primer, ni najnoviji iPhonei, a ni Samsungov najnoviji Galaxy.

Glavni senzor dolazi sa Sonyjevim čipom IMX 689, veličine 1/1.43 inča i rezolucije 48 megapiksela, s Quad Bayer filterom i dvostrukom nativnom ISO osetljivošću, pa drugačije obrađuje fotografije snimljene uz malo ambijentalnog svetla u odnosu na one snimljene uz dobro osvetljenje. Takođe, koristi i Oppovu tehnologiju nazvanu 鄭ll Pixel Omni-directional PDAF, koja se, u osnovi, svodi na fazno detektovanje korišćenjem svih piksela, pa osim pomeranja izoštrenih objekata po horizontali, ova kamera otkriva pomake i po vertikali. Blenda je f/1.7, pa je kamera optički stabilizovana.

Evo noćne fotografije snimljene primarnom kamerom i, naravno, “night” načinom snimanja…


Selfi-kamera je 32-megapikselna s Quad Bayer filterom, ali nema mogućnost autofokusiranja.

U praksi, dobijeni rezultati spadaju među najbolje od svih mobilnih uređaja. Uz dnevno osvetljenje teško je uočiti bilo kakve razlike u odnosu na suparnike iz Huaweia, Samsunga i Applea, osim, naravno, uz hibridno zumiranje koje Oppo Find X2 Pro nudi do 60 puta, a koje je uporedivo – kvalitetom rezultata – sa zumiranjem kod onih konkurenata koji takođe imaju bar petostruki optički zum. Fotografije su, generalno, izrazito dobro saturirane i eksponirane, ali i prepune detalja zahvaljujući veoma visokoj rezoluciji.

Evo primera zumiranja istog kadra s Oppom, od širokougaone kamere (0,5x), preko primarne kamere (1x), pa do periskopske kamere (5x, 20x i 60x).


Noću se najbolji rezultati dobijaju primarnom kamerom, kada su, uz uključeno noćno snimanje, fotografije uporedive s onim na Huaweiu P40 Pro i iPhoneu 11 Pro Max, kao i vidno bolje nego na Samsungovom Galaxyju S20 Ultra. Ipak, kad se koristi širokougaona ili zumirajuća kamera noću, kvalitet slika postaje pre uporediv sa Samsungovim modelom, dok Huawei u tom slučaju nudi bolje rezultate.

Kad se sve sabere i oduzme, može se reći da Oppo, nakon Huaweia P40 Pro, nudi najbolju postavku kamera na tržištu, uz jasne pokazatelje gde postoji prostor za dodatnu doradu. To potvrđuje i Dxomark, gde je ovaj telefon dobio treću najbolju ocenu (nakon spomenutog modela Huaweia i bratskog mu modela Honora).

Autonomija, softver, cena…
Oppo je, inače, poznat i kao marka koja svojim kupcima obezbeđuje dobar zvuk, pa tako i Find X2 Pro nudi natprosečno dobre stereo-zvučnike, a u paketu se dobijaju i bubice s USB-C priključkom, koje su daleko bolje od mnogih koje se dobijaju uz druge telefone.

Baterija nas nije baš naročito impresionirala, bar u poređenju s najistaknutijim suparnicima. U uređaj težak 200 grama, s takođe nemalim dimenzijama, možda je mogao da se ugura još koji miliamper-sat pored ovih 4.260, što se oseti na autonomiji, pogotovo kad držite osvežavanje ekrana na 120 herca.

Tada će vam Oppo Find X2 ponuditi sat-dva autonomije manje od suparnika. Ako frekvenciju osvežavanja ekrana spustite na dosadnih 60 herca, izgubljena sat-dva autonomije lako ćete nadoknaditi (pa i više od toga), ali imati telefon s ovakvim fenomenalnim ekranom, a ne koristiti ga u svojoj punoj raskoši, ne bi imalo smisla.

Utoliko je brz i snažan punjač koji se dobija u paketu prihvatljiva uteha, jer zaista može da napuni bateriju suludom brzinom – čak 95 odsto za 30 minuta. Oprezno, međutim, s tim punjačem: on takvu brzinu nudi samo s ovim telefonom i samo s USB kablom koji se dobija u kutiji.

Softverski, dobićete Android OS 10.0 upotpunjen Oppovim korisničkim okruženjem ColorOS 7.1, koje je kod nas malo poznato i, srećom, ne donosi mnogo više od kozmetičkih doterivanja u odnosu na čistu verziju Googleove platforme. Treba napomenuti da se tu radi o pravom Googleovom Androidu, dakle, s Google Mobile Servisima, pa će vam sve aplikacije biti dostupne i radiće normalno, uz uobičajenu dostupnost preko aplikacije Google Play.


Cena je, da prokomentarišemo i to na kraju, paprena. Za 1.200 evra mora se dobiti top-uređaj, što Oppo Find X2 Pro svakako jeste, ali i statusni simbol, što – bar u Evropi – ovaj uređaj zasad nije. Nesumnjivo je reč o jednom od najmoćnijih uređaja na svetu, svakako s najboljim ekranom i impresivnim kamerama, finišem i brojnim drugim detaljima, ali i za nešto manje novca moguće je u Evropskoj uniji kupiti i nekoliko konkurentskih modela koji takođe neće razočarati svojim savremenim tehnološkim dostignućima.

Oppo Find X2 Pro
Displej; 6,7 inča, 1.440x3.160 px
Procesor: Qualcomm Snapdragon 865
Memorija (RAM/skladište): 12/512 GB
Operativni sistem: Android 10
Kamera prednja/zadnja: 48+48+13 MP / 32 MP
Baterija: 4.260 mAh
Dimenzije (ŠxVxD): 74x165x8,8 mm
Masa: 200 g
Cena (u EU): 1.200 €
Dizajn i finiš
Performanse
Baterija
Ekran
Kamere
Ekran.
Noćni snimci primarne kamere.
Finiš (keramički i kožni).
Memorijski kapaciteti.
Autonomija baterije.
Cena.
4.6