Jump to content


Fabricki zvucnici sa kvalitetnim komponentama?


Shang Tsung

Recommended Posts

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evo i ovog merenja, kaže 84dB - 2,83V - 1m. Impedansa nominalno 6 oma, a minimum 4,5oma. Ništa problematično. I nahvali ih ovaj samo tako, super zvuče, linearni prilično,  +-1,5dB od 250Hz do 20kHz, to je odlično. Trebalo bi da zvuči vrlo neutralno i izbalansirano.  Zašto onda fale visoki na ovim primercima? Dok se ne izmere konkretni zvučnici, ništa se u stvari ne zna, i možda ne treba ništa dirati. Možda postoji neki problem sa visokotoncima, nešto u skretnicama ili nešto drugo u sistemu?

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/308-sonus-faber-toy-tower

 

Link to comment
Share on other sites

The characteristics are perfectly balanced, as the measurements show - very well balanced.

The bass is full, low extended, but not too soft, compact and operative

The high tones are slightly separated, but not aggressive, quantitatively matched, correct, although not refined - I will not complain here, because the success of the whole is indisputable.

A close relationship of the perfect tuning of the three-way system, its balance, neutrality with the beautiful shape of the midtones, plus low bass, within an elegant, although small (and therefore not troublesome) free-standing structure signed by a noble Italian brand. And all for a moderate price - it's more than class, it's a bargain. And they are musical at the same time...

Andrzej Kisiel

Link to comment
Share on other sites

Све је то лепо и красно и довукљаш их у стан прикључиш и укапираш да то ни баш оно што си желео, на страну лепоту због госпође!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Hvala Nixie na trudu i interesantnim komentarima, neću ih zanemariti.

Što se tiče merenja i ocena rada zvučnika, sto ljudi sto ćudi, ali očito je to karakter Sonusa na koji može da se utiče na razne načine u izvesnoj meri.

Nisam rekao da fale visokotonci, daleko od toga, rekao sam da bih voleo malo rezolutniji i naglašeniji mid/hig opseg, zvučnici su više laid back, uostalom svi ih kao takve opisuju.. 

Za laika poput mene igranje sa skretnicom, pogotovo napamet, bez odmah i jasno osvedočenih krajnjih rezultata je na žalost prekrupan zadatak,  a cimanje podnih zvučnika u mint stanju (makar i ovako malih) ovamo onamo zbog servisa kod ljudi to znaju, mi ne pada na pamet.

Radije ću se poigrati sa nekim pojačalom/pretpojačalom kada se ukaže prilika, pa ću se javiti kroz ranije pokrenute teme sa utiscima...

Link to comment
Share on other sites

Nixie, da li znate koji je bipolarni kondenzator na skretnici Toy Tower (oznake proizvođača koliko vidim ne postoje) i ako vam je poznato kojoj klasi pripadaju. Očito Sonus baš ne želi da se reklamira na taj način (pozitivno ili negativno). Ili ona žuta boja odaje proizvođača (npr. Arcotronics)?

Inače sad gledam, ona izmena koju ste predložili je više nego jednostavna i za mene laika, kad nađem vremena verovatno ću se poigrati, ako mi se ne svidi mogu da vratim lako na staro.

Link to comment
Share on other sites

On žuti poliesterski kondenzatori su Kineski verovatno. Ima ih puno žutih, ne bih znao reći tačno. Imam neke jako slične Kineske, nisu Arcotronics. Ne mora da znači ništa loše, bolji su od bipolarnih elektrolita sigurno, i večiti.

Što se izmene tiče, valjalo bi prvo izmeriti stvarni frekventni odziv. Jer ima više merenja na netu, ona dva, ali skroz su različita. Moj predlog se odnosi na ovo bolje merenje. Tu je samo mnogo depresiran odziv 1k-10k. Verovatno bi dobro došla mala korekcija tu, da se ne poremeti ništa previše.

Umesto 3,3uF (prvi kond na visokotoncu) može se probati 4,7uF ali i 6,8uF, imaš jedan na srednjotoncu za probu, kad ga zameniš sa 4,7uF. Tu na srednjotoncu može se takođe probati i 3,3uF sa visokotonca umesto 6,8uF. Cinculura se po malo dok se ne koriguje koliko treba.

Toy.jpg

Link to comment
Share on other sites

A ako je ovakav odziv u osi, to je mnogo veći problem. Ova ljubičasta kriva odgovara gornjem merenju ali na 7 stepeni iznad ose visokotonca. Odziv van ose, levo-desno, gore - dole, takođe puno utiče ne percepciju zvuka, jer čujemo direktan zvuk i refleksije od zidova podova i plafona. Kad su zvučnici laid back tonaliteta, pomaže smanjenje dampinga u prostoriji. Ako su previše svetlog zvuka, dodavanje dampinga.

509sonu.meas.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Umesto 3,3uF (prvi kond na visokotoncu) može se probati 4,7uF ali i 6,8uF, imaš jedan na srednjotoncu za probu, kad ga zameniš sa 4,7uF. Tu na srednjotoncu može se takođe probati i 3,3uF sa visokotonca umesto 6,8uF. Cinculura se po malo dok se ne koriguje koliko treba.

Ovako recimo, sa svim opcijama isprobavanja.

Sonus Faber Toy tower skretnica V1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Nema bolje metode za prepravljanje fabričkih zvučnika od nabadanja...:lol:

To je uvek bila najbolja metoda. 😂

Doduše, ja nemam problema sa tim nabadanjem, imam nešto malo merne opreme, malo test pojačalo, nešto talenta i mic po mic, uteram ga u vinklu. :banana

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, giZ_Mo said:

Боље да не чачка превише, сј...ће нешто!

Ja za to ne odgovaram. Svako radi na svoju odgovornost. Ako se sve  lepo zalemi što sam predložio, ne mere bit nikake štete. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Buchardt S400 Mk1 skretnica - cena zvučnika je bila ista ili barem približna kao Mk2. Na par mesta sam zakačio da su prozivani za komponente da su jeftine itd iako su uglavnom same zvučnike hvalili.

image.jpeg.7f58b3da38db86b73a3809fbffbb8d3c.jpeg

Onda su ponudili nadograđenu skretnicu za Mk1 po ceni od 500-600E (za par) sa boljim komponentama.

DSCF6181_f4fbd100-28fb-4a42-b1de-f59984716415.jpg.thumb.webp.6abaaa653cc5441ba8ef7248d50afc3c.webp

Onda su za Mk2 uradili novu skretnicu sa boljim komponentama od originalne Mk1. Pošto postoji razlika i u wooferu između Mk1 i Mk2, dimenzijama i izradi kabineta, reznoj frekvenciji i samom dizajnu skretnice, ne znam koliko je sam kvalitet komponenata skretnice doprineo nekom poboljšanju. Svakako su, s obzirom da ih i mi navodimo ovde kao pozitivan primer, uspeli u nekom pogledu, dobili su barem reklamu umesto poneke prozivke.

image.thumb.jpeg.2f9472411ac9226da0545976f519f23e.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Info iz prve ruke, od poznanika koji je morao da menja vufer na S400 MKII pa naručio nov - bio je 70€.

3 sati ranije, Shang Tsung said:

Da li ste mozda primetili neke zvucnike ispod (ili oko) 1000 eur da imaju dobre komponente unutra?
Ovi buchardt s400 mk2 mi izgledaju fino, al to je vec preko 2000eur klasa. Zabelezeni u tefter.

Lično nisam i teško da ih ima. Neka odokativna računica koja se pokazala prilično istinitom je da u fabrički zvučnik ide cena materijala koja je 25-30% njegove prodajne cene. Znači ako je par zvučnika 1000€, fabrika ih pravi od delova koji su 250~300. Čak i po njihovim nabavnim cenama na veliko to nije dovoljno za delove koje Denny iz GR research ne bi proglasio cheesy. 😅

Naravno, ne ostane onih 700 do pune cene fabrici... tu su plate zaposlenih, transport, plaćanje reklama, lokalni distributer i njegovi troškovi, salon, radnici, zarada... Uglavnom, poenta je da na same delove ode relativno mali procenat od ukupne cene.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, bojan87 said:

Buchardt S400 Mk1 skretnica - cena zvučnika je bila ista ili barem približna kao Mk2. Na par mesta sam zakačio da su prozivani za komponente da su jeftine itd iako su uglavnom same zvučnike hvalili.

image.jpeg.7f58b3da38db86b73a3809fbffbb8d3c.jpeg

Onda su ponudili nadograđenu skretnicu za Mk1 po ceni od 500-600E (za par) sa boljim komponentama.

DSCF6181_f4fbd100-28fb-4a42-b1de-f59984716415.jpg.thumb.webp.6abaaa653cc5441ba8ef7248d50afc3c.webp

Onda su za Mk2 uradili novu skretnicu sa boljim komponentama od originalne Mk1. Pošto postoji razlika i u wooferu između Mk1 i Mk2, dimenzijama i izradi kabineta, reznoj frekvenciji i samom dizajnu skretnice, ne znam koliko je sam kvalitet komponenata skretnice doprineo nekom poboljšanju. Svakako su, s obzirom da ih i mi navodimo ovde kao pozitivan primer, uspeli u nekom pogledu, dobili su barem reklamu umesto poneke prozivke.

image.thumb.jpeg.2f9472411ac9226da0545976f519f23e.jpeg

Da, ova originalna skretnica iz MK1 se vidi da su izfusarili, sto se samih komponenata tice. Opet 600eur za apgrejdovanu skretnicu mi malo zvuci sumanuto. Da je do 200eur... Skretnica u MK2 deluje bar dve klase bolje.

47 minuta ranije, Aibo said:

Info iz prve ruke, od poznanika koji je morao da menja vufer na S400 MKII pa naručio nov - bio je 70€.

Lično nisam i teško da ih ima. Neka odokativna računica koja se pokazala prilično istinitom je da u fabrički zvučnik ide cena materijala koja je 25-30% njegove prodajne cene. Znači ako je par zvučnika 1000€, fabrika ih pravi od delova koji su 250~300. Čak i po njihovim nabavnim cenama na veliko to nije dovoljno za delove koje Denny iz GR research ne bi proglasio cheesy. 😅

Naravno, ne ostane onih 700 do pune cene fabrici... tu su plate zaposlenih, transport, plaćanje reklama, lokalni distributer i njegovi troškovi, salon, radnici, zarada... Uglavnom, poenta je da na same delove ode relativno mali procenat od ukupne cene.

Sve je to jasno sto se racunice tice. Ne kazem da moraju da stavljaju kondenzatore od 20e komad u tom cenovnom rangu, al bas da stavljaju od 0.2eur i da naplate posle 1000eur, pa ne mora ni tako bas. Iako to mozda zvuci pristojno, nekako imam osecaj kao da me klepaju bespotrebno.

Evo sta GR-R stavlja u zvucnike od 1300$ (model x-ls bravo): 

x-lsbravo.thumb.png.2747932f9491e29b0990bca789db79a6.png

Link to comment
Share on other sites

Slažem se ali jbg. Mislim da 99% kupaca nije ni svesno delova unutar zvučnika koje kupuje i onda nemaju razloga. Mi što gledamo Denija smo u manjini. 😄

GR-reaserch cene su inače kao i sve američke - pre poreza, carina, shippinga, pa to malo zavarava da su povoljniji nego što jesu u odnosu na neki običan brend koji kod nas u prodavnici izlaže finalnu cenu posle svih troškova, uključujući i internacionalni transport. Čak i Buchardt to sve uključuje u cenu pa me je zanimalo da proverim kako se tu GR drži. Sada sam stavio X-LS Bravo u korpu i dobio ovo:

PpH7Nj.jpg 

 

Pa onda carina i porez (u osnovicu ulazi i shipping), znači za nas bi ukupna cena bila 2550 dolara.

Na tu temu, domaće stvari nemaju te troškove prevoza i uvoza pa bi odnos cena-kvalitet trebao da im je najbolji. NN Acoustics KSN je bio hvaljen žestoko a bio je ~750 poslednji put kad je pominjan. Ne znam da li je iko ikad komentarisao ili uslikao skretnicu ali tu je RAAL tviter koji je vrhunski drajver, kao i Van den Hul ožičenje, pa to uliva nadu da je i na kvalitet skretnicu obraćena pažnja. Ako neko ima info o tome, možda bi mogao da podeli. 

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, ja sam mislio da je cena proizvodnje (materijal i rad) bliže 10-20% od prodajne cene, tako da ako je 25-30% tim bolje po kupce. 

Sa druge strane, neke od ovih nadogradnji skretnica koje radi GR-Research su u poređenju sa cenom samih zvučnika malo jače, pa mi se čini da se i tu sve vrti oko njihove prodaje pa da i oni navode na svoju vodenicu na svom youtube kanalu. Wharfedale Linton zvučnici su 1500$ u US, a nadogradnja skretnice 1030$. Da uzmemo i optimističnih 30% od prodajne cene zvučnika da je cena materijala, to je 450$. Iako Deni kaže da se oni ne ugrađuju u cenu skretnice, da je to cena samo materijala, recimo da je 20% trošak razvoja skretnice i da ide još 10% preko za njih, što ostavlja da je od 1030$, materijal 70%, znači oko 700$. Da li je opravdano da se na zvučnik gde je cena u ukupnog materijala u najboljem slučaju 450$ doda još 700$ vrednosti materijala skretnice i da li poboljšanje može da opravda ulaganje još skoro 70% od same prodajne cene zvučnika.

image.thumb.png.4f95bad470f7a11e87aa66e30b4ce70a.png

image.thumb.png.7f6deb44c8f0f7e96b65727c594d6a7b.png

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, bojan87 said:

Sa druge strane, neke od ovih nadogradnji skretnica koje radi GR-Research su u poređenju sa cenom samih zvučnika malo jače, pa mi se čini da se i tu sve vrti oko njihove prodaje pa da i oni navode na svoju vodenicu na svom youtube kanalu.

Nije verovatno samo kvalitet delova u pitanju, nego su ispravljali fabrička rešenja. Mora Deni naplatiti znanje, zapad je to. A i firma svaka ima troškove, radili ne radili.

Onda ako su recimo neke trosistemske kutije, kao ove, one imaju višestruko skuplje skretnice jer imaš velike komponente kad je nisko rez, tu je glavni trošak. Vazdušni kalemovi na par stotina Hz bez gvožđa ili ferita i kondenzatori a da nisu elektroliti, to može da košta.

Nekad deluje da skretnice prave noćni čuvari u firmi, da ubiju vreme. Nekad je sve korektno, samo su delovi jeftini Kineski, izgubi se nešto na kvalitetu zvuka što pokriju reklamom i dobrim izgledom, a razlika je zarada. Za svaki zvučnik može se napraviti više skretnica, zavisno od pristupa. Nije jednoznačno određeno. Često se dešava da biraju drajvere koji se međusobno teško uklapaju, pa je rad na tome mnogo teži nego kad su komponente pažljivo odabrane da skretnica bude što jednostavnija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...