Jump to content

bojan87

Članovi
  • Posts

    43
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by bojan87

  1. Nisam upoznat sa Gaggia superautomaticima, nisam ih nešto viđao kod nas. Koristio sam Jura superautomatik odavno, a poznajem dosta ljudi koji i dan danas koriste Jure stare i po 20 godina, tako da za superautomatik mogu da preporučim neku Juru. Laki su za održavanje, pouzdani, dosta servisera ih dovlači, osveži i prodaje, tako da su i delovi i i servis lako dostupni. Naravno za 300E pričamo o polovnim, nisam gledao cene odavno, ali siguran sam da ima daleko mlađih od 20 godina za te novce. Kod superautomatika je kvalitet kafe čini mi se nešto bolji od kapsula, naravno u zavisnosti i od zrna koje se koristi.
  2. Imam ga već par godina, sve preporuke, radi kao sat. Brzina je odlična. Koristim ga kao Wi-Fi ruter umesto SBB rutera. Nikakva podešavanja dodatna od provajdera, samo sam ugasio Wi-Fi na SBB ruteru i ništa drugo sem Archer-a nije povezano na SBB ruteru. Čak sam i na USB rutera prikačio eksterni hard na kom imam nešto muzike i filmova, podigao media server na Archer-u i strimujem povremeno sa njega muziku i poneki film dok ne nabavim kršteni NAS.
  3. Koristio sam CXN v2 neko vreme, slušanje internet radio stanica je bilo jednostavno uz pomoć daljinca ili upravljanjem direktno na uređaju. Naravno bilo je potrebno jednom samo u aplikaciji ubaciti stanice i napraviti listu favorita. Za Tidal je već potreban telefon da se pokrene, posle je moguće kretati se po plejlisti uz pomoć daljinca ili opet na samom uređaju. Aplikacija mi je svakako radila dobro, upotrebljiva je i laka za korišćenje. Nisam imao problema i prekida u strimovanju, jedini problem sam imao upravo sa korišćenjem eksternog USB skladišta, nisam nikako mogao da ga učitam kako treba, ali nisam nešto zalazio dublje u problem, možda je to bio izolovan slučaj sa onim što sam ja koristio. Nedavno sam od drugara uzeo Wiim Pro Plus na probu baš zbog koliko sam pročitao dobre aplikacije i raznih mogućnosti povezivanja i strimovanja, jer moj integrisani strimer radi sa mconnect aplikacijom koja nije baš poslednja reč tehnologije pa bi mi značilo malo intuitivnije korišćenje i mogućnost korišćenja preko Alexa asistenta. Nažalost Wiim Pro Plus je kao strimer zvučao primetno lošije od mog integrisanog strimera koji god da je metod povezivanja (uređaj Gato Audio DIA-250S NPM), ali je aplikacija zaista odlična, više mi se svidela od Cambridge aplikacije i uživao sam u korišćenju tako da mislim da je Wiim Ultra dobar uređaj za taj novac, a i kao što je kolega već pomenuo CXN v2 je skuplji čak i kao polovan pa mi Ultra deluje kao bolja kupovina.
  4. Ja sam takođe uzeo Qobuz kod digisoftkey, ističe godina uskoro, tri puta sam imao istu situaciju da kao da nema pretplate pa pušta samo 30 sekundi, javim im se reše to za dan, dva. Uzimao sam pre toga na ebayu po par meseci.
  5. Sa Moka pot-om sam i ušao u svet kafe i koristim ga paralelno i dalje, uglavnom ga nosim na put. Uz malo strpljenja i kvalitetnu kafu, po mogućstvu sveže samlevenu pre pripreme, može da da super rezultate.
  6. Nisam napomenuo da se cifre odnose na unpressurized portafilter tj. klasično sito/filter, nema nikakvih dodataka da se pomogne ekstrakcija kupovne samlevene kafe. Koristi se samo kafa u zrnu, samlevena pred pripremu i u tom slučaju ekstrakcija se podešava promenom granulacije na mlinu. Naravno, što su detaljnija podešavanja na mlinu (najbolje stepless - bez koraka), to je preciznije i lakše podešavanje ekstrakcije. Brza ekstrakcija može da znači da kafa nije dovoljno sitno samlevena, ne napravi se potreban pritisak u portafilteru i voda prebrzo projuri kroz nju.
  7. Espresso 25-30 sekundi, odnos 1:2 (18g kafe > 36g napitka) Ristretto oko 20 sekundi, odnos 1:1.5. Lungo, 35+ sekundi, odnos 1:3. Ovo su neke okvirne cifre kod modernog espresso pristupa. Tradicionalni italijanski espresso ima nešto kraće vreme ekstrakcije, jer su i same doze nešto manje.
  8. Kafa mi je nekako sličan hobi kao HiFi, različiti pristupi, ukusi, eksperimenti, a nisu ni forumi i diskusije o kafi/kafe opremi mnogo drugačiji nego naš forum. A ima i "snake oil-a" Trudim se kao i za HiFi i generalno muziku da budem otvoren za isprobavanje novih stvari, bez predrasuda, i pronađem ono što mi najviše odgovara. Najčešće pijem espresso, leti fredo espresso, a ponekad napitke s mlekom. Planiram da uskoro malo eksperimentišem sa drugim metodama pripreme, poput pour over-a. Trenutno koristim: Pre toga sam imao Gaggia Classic Pro, a još ranije Jura superautomate. Gaggia Classic je odličan, jednostavan za održavanje i daje dobre rezultate. Mana mu je što, zbog jednog bojlera, ne može istovremeno da pravi kafu i greje mleko, pa sam ga zamenio aparatom koji to može kada se ukazala kombinacija. Kod superautomata preporučujem Juru, lako se održava i popravlja (barem stariji modeli koje sam ja sređivao). Iz mog skromnog iskustva za dobar espresso ključni su kvalitetna zrna i dobar mlin. Naravno, espresso aparat treba da ispunjava osnovne zahteve, a bolji kvalitetniji modeli pomažu u konzistentnosti tako što izbacuju koliko god je moguće varijacije iz procesa (precizna kontrola temperature, pritiska, protoka itd....) i eventualno olakšavaju korišćenje. Ja koristim uvek 18g kafe u duplom filteru, što su u kafiću 2 espressa, tako da u kilogramu imam cca 110 doza kao u kafiću. Zavisno koju kafu koristim recimo da jedna doza košta 30-40 din. Uživajte ujutru u ☕️
  9. Hvala na informaciji, apsolutno mi nije palo na pamet da šišana slova prave problem i da postoje duplirani izvođači zbog toga.
  10. Kada uđem na albume direktno na Tidal aplikaciji (bilo iOS, desktop ili web player) vidim svega par albuma, ali kada preko ovog linka uđem na albume i direktno odatle pokrenem slušanje, pojavi se. Naravno, kada ubacim album u favorite, vidim ga dalje na aplikaciji.
  11. Pošto sam u istom gradu mogu da ponudim svoje stereo pojačalo ako išta znači da se probaju zvučnici sa pojačalom veće snage, D klasa 250W/8 ohm po kanalu. Ne ulazi u budžet, ali ako takva proba ikako pomaže tu sam.
  12. Prodato, moze lock.
  13. Atkuelno.
  14. Aktuelno.
  15. Aktuelno.
  16. Aktuelno. Cena 1100E.
  17. Aktuelno. Popust za forumaše.
  18. Naravno, razumem, nije mi ni sporna cena njihovih skretnica sama za sebe i verujem da su komponente dobre i koštaju, koliko kada se to poredi sa samom cenom zvučnika i fabričkim kvalitetom tih zvučnika. Baš me interesuje koliko je to opravdana investicija, mada znam da je to u ovom hobiju diskutabilno. Da li je možda Deni stvarno našao taj neki prostor u klasi zvučnika od 1000E do 2000E, gde se možda nedovoljno ulaže u razvoj skretnice i komponente, a nadogradnja daje izuzetno dobre rezultate pa to koristi, jer čini mi se da se uglavnom radi o popularnim hvaljenim modelima tog ranga (Focal Aria 906, Wharfedale Linton, Dynaudio Special 40 itd...). Ima tu naravno i nadogradnji za starije modele, a ima i nadogradnji skupljih od same cene zvučnika - Elac Debut 2.0 oko 400$ par, a nadogradnja 580$.
  19. Iskreno, ja sam mislio da je cena proizvodnje (materijal i rad) bliže 10-20% od prodajne cene, tako da ako je 25-30% tim bolje po kupce. Sa druge strane, neke od ovih nadogradnji skretnica koje radi GR-Research su u poređenju sa cenom samih zvučnika malo jače, pa mi se čini da se i tu sve vrti oko njihove prodaje pa da i oni navode na svoju vodenicu na svom youtube kanalu. Wharfedale Linton zvučnici su 1500$ u US, a nadogradnja skretnice 1030$. Da uzmemo i optimističnih 30% od prodajne cene zvučnika da je cena materijala, to je 450$. Iako Deni kaže da se oni ne ugrađuju u cenu skretnice, da je to cena samo materijala, recimo da je 20% trošak razvoja skretnice i da ide još 10% preko za njih, što ostavlja da je od 1030$, materijal 70%, znači oko 700$. Da li je opravdano da se na zvučnik gde je cena u ukupnog materijala u najboljem slučaju 450$ doda još 700$ vrednosti materijala skretnice i da li poboljšanje može da opravda ulaganje još skoro 70% od same prodajne cene zvučnika.
  20. Buchardt S400 Mk1 skretnica - cena zvučnika je bila ista ili barem približna kao Mk2. Na par mesta sam zakačio da su prozivani za komponente da su jeftine itd iako su uglavnom same zvučnike hvalili. Onda su ponudili nadograđenu skretnicu za Mk1 po ceni od 500-600E (za par) sa boljim komponentama. Onda su za Mk2 uradili novu skretnicu sa boljim komponentama od originalne Mk1. Pošto postoji razlika i u wooferu između Mk1 i Mk2, dimenzijama i izradi kabineta, reznoj frekvenciji i samom dizajnu skretnice, ne znam koliko je sam kvalitet komponenata skretnice doprineo nekom poboljšanju. Svakako su, s obzirom da ih i mi navodimo ovde kao pozitivan primer, uspeli u nekom pogledu, dobili su barem reklamu umesto poneke prozivke.
  21. Aktuelno.
  22. Aktuelno.
  23. Aktuelno!
  24. Aktuelno!
  25. Snizena cena za forumase - 1200E.
×
×
  • Create New...