Jump to content

Djole & Petar

Članovi
  • Posts

    377
  • Joined

  • Last visited

About Djole & Petar

  • Birthday 09/05/1965

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Novi Beograd

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Djole & Petar's Achievements

Collaborator

Collaborator (7/14)

  • Dedicated
  • First Post
  • Collaborator
  • Conversation Starter
  • Week One Done

Recent Badges

  1. Bila je u jednom trenutku dobra ponuda za Krell, taj ili nešto noviji, ali sam je propustio i izgleda da je završio u rukama preprodavca koji je odmah podigao cenu za 60% . Bilo kako bilo zadovoljan sam sa Naim-om i za razliku od pomenutog modela Krell-a, to je ipak pojačalo staro oko deset godina po serijskom broju, tako da još uvek ne moram da ga podmlađujem. KAV 300i je već pomalo vintage... i nije ga baš lako naći u dobrom stanju.
  2. Brujanje je bilo do petlje uzemljenja i specifične konstrukcije Naim pojačala, koje zahteva da izvor zvuka bude uzemljen, što nije slučaj sa Wiim Ultra i Denon CD playerom. Naim CD playeri su inače uzemljeni i zato nema problema. Zato pozadi pojačalo ima šraf za uzemljenje, na koji sam zakačio žicu koju sam vezao na poseban šuko utikač (sa kog sam prvo skinuo pinove za napajanje) i bocno ga na slobodnu šuko utičnicu na letvi - neželjeni brum je nestao. Nisam sam došao do te ideje, postoji na net-u dosta diskusije na tu temu, a praktični savet koji sam primenio je savet jednog od distributera Naim opreme.
  3. Koliko vidim po internetu, nije redak slučaj da se koristi samo preamp sa Naim XS2 za neko ozbiljnije pojačalo snage od Naim-a. Proizvođač je očito svestan kvaliteta koji je napravio i kako može da utiče na njega. Njegova je procena da takav pristup neće oterati klijentelu. Svi mi bi voleli da dobijemo najbolje za najmanje pare kada nešto kupujemo, a u većini slučaja se suprotno ponašamo kada prodajemo svoje ili ono što smo sami napravili
  4. To i meni tako u startu izgleda, nemam znanje elektronike da bih mogao da tvrdim, a onaj ko ne zna mora nešto i da plati, kad tad... Kako god, bilo jadno ili namerno uštinuto da se ekstra naplati, meni lepo zvuči u odnosu na sve što mi je dosad prošlo kroz ruke i to je za ovaj hobi u okviru ličnih mogućnosti najbitnije.
  5. Hvala na odgovorima. Kao novi vlasnik Naim-a nisam imao informaciju za Teddy Pardo - Dual TeddyCup koji je na KP. Ne znam iz kog je perioda konkretno oglašen primerak, cena deluje sasvim korektno, ako je u OK stanju. Naim mi se čini (bar na mojim zvučnicima) na većem pojačanju (preko 9-10 sati) preagresivan, preoštar i slažem se da bi basovi mogli biti definisaniji. Na tihom slušanju do 8-9, koje je u mom slučaju 99%, zvuči savršeno za moj ukus. Ako bi napajanje doprinelo u rešavanju te dve "zamerke", to bi sasvim opravdavalo ulaganje u isto.
  6. Da li bi mogao da mi pobliže opišeš promenu koju si čuo. Vidim da nema ravnodušnih prema dodavanju FlatCap XS napajanja uz NaimNait XS2 i XS. Ja sam veoma zadovoljan i sa ovim što sam dobio, tako da je XS2 sigurno opcija na duge staze. Svako poboljšanje uz prihvatljiv trošak bih rado razmotrio.
  7. Vraćam se na ovu temu nakon više od dve godine da podelim novo iskustvo, možda nekom bude korisno. Naime u proteklih nekoliko godina sam eksperimentisao sa više budžetskih pojačala i manje više nisam dobio nikakav pomak. Najznačajniji pomak je bio kada sam Bluesound Node 2i zamenio sa Wiim Pro Plus strimerom koji ima čujno bolji DAC i kada sam prešao na ručno pravljene kablove za zvučnike od OCC bakra i srebra. Nisam se odlučio za izmene na Sonusima koje je ljubazno predlagao Nixie, pre svega iz nedostatka volje da se u to upustim. Konačno Abacus je otišao na prodaju u zemlju svog porekla gde znaju za njega, pa sam rešio malo da se otvorim. Ponukan onim što sam našao na forumu i čitajući generalno o karakteru Naim pojačala, nabavio sam Naim XS2 (novi model a ne verzija starog XS sa oznakom XS-2) u odličnom stanju i u međuvremenu je umesto Pro Plus-a u sistem ušao i Wiim Ultra i njemu savršeni parnjak po izgledu - Denon DCD 50 mini CD player. Prvi utisak po uključenju je bio blago rečeno razočaravajući. Zvuk je bio preoštar, pomalo napadan i naporan za slušanje, čak sam imao utisak da imam izvesna izobličenja u gornjem spektru. Međutim nakon par sati slušanja stvari su legle kako treba. Naim-u je trebalo malo vremena da uđe u radni režim, a i meni je trebalo vremena da prihvatim činjenicu da Naim nema standbuy režim (potrošnja u mirovanju je cca 16W), i da je potrebno ostaviti ga uključenog non stop ili bar sat vremena pre slušanja, da bi bio spreman da se pokaže u najboljem svetlu. Konačno sam imao ono što sam želeo - detalje, jasan srednji/visoki spektar, odsečan bas (kolko je moguće u mom prostoru sa puno ograničenja za pozicioniranje), scena koja ide ka slušaocu, doduše ne previše široka, ali dovoljna da vas u potpunosti uvede u muziku. Naim je odlično pokrivao sve žanrove, ali nije pojačalo koje oprašta loše snimke - oni na njemu zvuče još lošije... Sada sam već siguran da bi Sonusima savršeno prijalo neko slično, ali za nijansu toplije pojačalo. Mislim da bi idealan izbor bio neki hibrid poput Unison Research ili Pathos Logos. Svakako kvalitetniji DAC bi podigao ceo sistem za klasu iznad, ali za sada sam savim zadovoljan sa onim što imam. Trenutno rešavam na što elegantniji način problem sa uzemljenjem i blagim brumom, jer oba priključena uređaja na Naim nisu uzemljena, ali i to će vrlo brzo biti sređeno... Evo i jedna slika novog sistema.
  8. Skoro pa nekorišćeno, tek usvirano malo čudo od pojačala u D klasi i sa lampama u pretpojačalu sa brojnim ulazima - USB, coax, opt, Bluetooth, analogni RCA i daljinskom kontrolom svih funkcija. Ima čak i Aux izlaz koji je varijabilan (ide preko Volume control) za dodatno pojačalo. Za razliku od originala, dobijate daleko kvalitetniji (i skuplji) takođe nov Meanwell ispravljač od 160W na 24V, a ugradio sam i kvalitetnije JAN 5654W lampe (standardne koje idu uz pojačalo nisu ni korišćene, pa možete da se igrate, šta vam više odgovara). Sa ovim ispravljačem verovatno izgura bar 2x50W na 4 oma, a možda i 50% više... Kupio sam ga iz čiste znatiželje. Pojačalo me je izašlo pre dva meseca cca 200EUR. Legalno je uvezeno (carinski papiri), potpuno provereno u radu i samim tim nemate nikakva cimanja oko poručivanja i eventualne kupovine mačke u džaku preko Aliexpressa. Cen za forumaše 15.000 dinara, bolje da svira negde, nego da kod mene skuplja prašinu, ali se ispod ove cifre neće prodavati. Za ovaj iznos dobijate neverovatan kvalitet zvuka koji izlazi iz ovog mališana, uz veoma dobar DAC (ES9018K2M) i bluetooth(QCC3031) čip. Meni je bez problema svirao na Sonus Faber Toy Tower zvučnicima. Prvi kontakt preko poruka.
  9. Kupujem Wiim pro ili Wiim Pro plus streamer, ako imate neki koji vam je višak, ili ste rešili da odradite upgrade svog sistema. Uređaj mora biti u tip top stanju sa originalnom ambalažom. Naravno plaćam realan iznos, kupuem za ličnu upotrebu. Ponude na message box.
  10. Prodajem komponente kupljene za projekat izmene skretnice za B&W 685 prema sajtu Audioexite i za koji nisam nikad našao vremena, a zvučnike sam u međuvremenu prodao. Možda se neko odluči za upgrade, a možda nekome trebaju baš ove vrednosti polipropilenskih kondenzatora i kalema Cena simbolična - 2500 dinara, značajno ispod nabavne cene. Poželjno lično preuzimanje. Prvi kontakt preko poruke. U pitanju su sledeće komponente - Kondenzator MKPA-C 18µF 250V DC (odstupanje 5%) proizvođač Bevenbi - 2 komada - Kondenzator MKPA-C 5,6µF 250V DC (odstupanje 5%) proizvođač Bevenbi - 2 komada - kalem 0,25mH prečnik žice 0,8mm, otpornost oko 0,315 ohm - Otpornik metaloslojni 2W 5% 22R - 20 komada (ideja je da se paralelnom vezom dobije 2.2R 20W)
  11. Tek usvirano, veoma kvalitetno i muzikalno lampaško pretpojačalo, DAC, poznatog kineskog brenda. Mešavina retro izgleda lampi i modernog OLED ekrana u kompaktnom aluminijumskom kućištu sa daljinskim koji pokriva sve funkcije. ESS9028Q2M DAC 192/24. Bluetooth 5.0 - QCC5125 Bluetooth chip. , 9123 (USB chip). Audio ulazi - digitalnu COAX, OPT, USB i jedan analogni RCA. Ulaz za slušalice sa prednje strane. Kupljeno čisto iz audofilske znatiželje i kao takvo je prevazišlo sva očekivanja. Za muziku u sobi sve što vam treba je par aktivnih monitora i neki izvor po želji, mada će sasvim dobro poslužiti i mobilni telefon i pristup nekom od muzičkih servisa. Posedujem originalno pakovanje u kom se sada uređaj nalazi. Prilika da ispod cene i komplikacija pri uvozu dođete do ovog veoma kvalitetnog uređaja. Cena 15.000 dinara fiksno.
  12. Nema tu pravila, ako je dek ispravan njegov reduktor šuma/ekspander će raditi kako je predviđen na bilo kojoj vrsti kasete, bez nekih ograničenja ili preporuka. Poenta priče je imati što kvalitetnije kasete (bez ili sa što je moguće manje hissa/šuma, koje pritom nisu presnimavane previše) i što kvalitetniji dek pa će snimak biti kvalitetan i bez bilo kakvog sistema za redukciju šuma. Sve ostalo je na neki način lična percepcija i mislim da će svako imati neko svoje individualno iskustvo. Ja lično sam izbegavao sisteme za redukciju šuma, ali sam koristio jako dobre kasete uglavnom hromke vrhunskog kvaliteta, koje sam snimao na dobrom dekovima (koliko mi je budžet dozvoljavao?). Što lošiji dek i lošija kaseta, sasvim sigurno je da će primena nekog sistema za redukciju šuma, dati bolji rezultat, nego bez primene istog, ali uklanjanje neželjenog šuma, nije jedini parametar koji definiše dobar snimak. Dakle treba probati na opremi koju posedujete na raznim tipovima kaseta, pa u skaldu sa ličnom procenom odlučiti, uz sve napomene koje sam naveo u prethodnom i ovom postu.
  13. Ono što je bitno za pokretača teme, je da se snimci odrađeni sa Doly B sistemom koji ima najmanju mogućnost redukcije šuma i najmanje menja dinamiku, mogu slušati i bez uključenog Dolby sistema. Dolby C i Dolby S već toliko utiču na snimak da se moraju koristiti pri repordukciji. Isto važi i za DBX, HIGH COM (razvijen od Telefunken-a, ozbiljan sistem za redukciju šuma), Super ANRS (razvijen od strane JVC),DOLBY SR za profesionalne sisteme itd... Dolby S je svakako najsuperiorniji sistem za redukciju šuma od navedenih Dolby sistema i svaki dekofil će ga sasvim sigurno preporučiti za korišćenje. Problem je što se on pojavio u eksploataciji prekasno, kada je era dekova i zapisa na magnetnu traku, polako počela da odlazi u prošlost. Sa druge strane mnogi dekofili na vrhunskim dekovima i pri korišćenju vrhunskih kaseta, kao što su kolege i napomenule, neće koristiti pomenute sisteme iako su im na raspolaganju, da bi dobili upravo ono što magnetni zapis trake može da pruži, bez primene ekspandera/reduktora šuma. Meni lično je bio veoma interesantan Pioneer-ov digitalni sistem za redukciju šuma - DIGITAL NR, u kombinaciji sa sistemom za korekciju zvuka na oštećenim kasetama npr usled zuba vremena, drugačijim azimutom i slično (isečeni visoki i slično) - FLEX sistem. Koristio sam ga na Pioneer dekovima novije generacije CT-W806DR i CT-670D, rezultati su bili neverovatni, ali to je, bar za mene, sada deo daleke prošlosti. Naravno ovaj sistem nema nikakve veze sa gore navedenim sistemima i on se koristi na već snimljenim trakama
×
×
  • Create New...