Jump to content


Звучне кутије са само широкопојасним драјвером


Gramofonac

Recommended Posts

Поздрав екипо, како сте вечерас?

Одавно размишљам о некој самоградњи, прво сам мислио о појачалу, ти је био проблем што се не разумем баш у електронику, иако имам брата екектроничара, он једноставно не стиже и шта ћемо. Док за кутије имам могућности. Ја сам размишљао о широкопојасном драјверу, ако има неку у групи, за неке пристојне новце, а да је пробано да не бих ја истраживао, тј. бацао паре.
Наиме, нашао сам драјвер који није скуп нешто, 8.000 динара кошта, прво сам мислио да уграђујем Висатон Б200, али он је 211е, значи треба ми 400е, а не знам да ли ће та кутија свирати. Па идем на неку јефтинију варијанту, ако кутија буде свирала, са овим јефтиним драјверима, свираће и са квалитетнијим.

 

Screenshot2023-12-03202226.png.560f0585e05cd4450120c6b6e5f72804.pngimage.png.c626f50bb09b9272dccbba94790d3ac9.png

Ово је нацрт моје кутије, радио бих је са бас рефлексом, не гледајте у мере које су исписане, нисам цртао по мери, већ само као идеју.
А праве мере би биле, 1м висине, 250мм дубине и 250мм ширине.
У ћошковима бих ставио као што је нацртано, коцкице, иза драјвера 4 летвице од подножја до врха кутије и иза летвица сунђер.

Кутију бих радио од медијапана.

Како Вам се чини моја идеја? Ако имате неких предлога како додатно побољшати пишите.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne zvuči kao dobra ideja.. Pogotovo da taj drajver ubacuješ u proizvoljnu kutiju.

Potraži potrebnu zapreminu kutije za taj drajver (npr Visaton B200), proveri da li bolje radi u bas-reflex ili kompresionoj kutiji, itd itd..

Samogradnja zvučnika je ooozbiljan posao koji zahteva poznavanje kompletne materije..

Ali, ne daj da te ovo omete, samo te upoznajem da znaš šta te sve čeka ako nastaviš sa ovim hobijem.. Svaka čast svakako, danas je jako malo ljudi koji to žele, da se uopšte trude i shvate bilo šta o funkcionisanju zvučnika, pojačala, itd.

Ih kakve sam ja sve kutije sklepao kad sam bio mlađi, sad mi je smešno, ali ne žalim ni tren, lepo iskustvo..

Samo napred i srećno!!!

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Link to comment
Share on other sites

Звучник је прво од чега треба почети изградњу система, а њега треба одредити искључиво у односу на просторију са којом ће чинити целину.

дакле, колика је кубикажа твоје просторије за слушање и геометрија?

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, ab said:

Звучник је прво од чега треба почети изградњу система, а њега треба одредити искључиво у односу на просторију са којом ће чинити целину.

дакле, колика је кубикажа твоје просторије за слушање и геометрија?

Моја просторија има 20 квадрата

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, remark said:

Ne zvuči kao dobra ideja.. Pogotovo da taj drajver ubacuješ u proizvoljnu kutiju.

Potraži potrebnu zapreminu kutije za taj drajver (npr Visaton B200), proveri da li bolje radi u bas-reflex ili kompresionoj kutiji, itd itd..

Samogradnja zvučnika je ooozbiljan posao koji zahteva poznavanje kompletne materije..

Ali, ne daj da te ovo omete, samo te upoznajem da znaš šta te sve čeka ako nastaviš sa ovim hobijem.. Svaka čast svakako, danas je jako malo ljudi koji to žele, da se uopšte trude i shvate bilo šta o funkcionisanju zvučnika, pojačala, itd.

Ih kakve sam ja sve kutije sklepao kad sam bio mlađi, sad mi je smešno, ali ne žalim ni tren, lepo iskustvo..

Samo napred i srećno!!!

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 

О томе нисам размишљао, хвала на упутству, потражићу.

Ево сада сам прочитао, ово је део са њиховог сајта.
Препоручују, од 70Л и 100л запремину кутије.
 

"Б 200 је идеално прикладан за употребу у висококвалитетним, моћним једнопојасним звучницима, где дизајн ормара не мора бити ограничен на класичне, потпуно затворене или вентилиране ормаре, али егзотичније алтернативе као што су рогови или отворене преграде могу се користити за стварање невероватних резултата."

Превео гугл преводилац, ово је део текста, тј. описа са њиховог сајта.

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, ab said:

глупи Гугл ти је преводом сугерисао и ТЛ кутије што је уједно био и мој потенцијални предлог за ФР драјвере

Морам ли правити тунеле, ако је један драјвер у питању?
Пошто сам читао да се тунели/преграде праве код тросистемаца због поврата средњетонца и нискотонца/баса.

Док за двосистемце и ФР не треба правити тунеле и преграде? Варам ли се?

Link to comment
Share on other sites

и то је широко поље, средњи може бити у комори или не, високотонац не

не шири причу сада на више драјвера, покушај да се фокусираш на ФР али мораш да му угодиш по питању простора максимално

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gramofonac said:

Ја имам тренутно кутије од хср48, отварао сам их, где просто кутија има само сунђер на леђима, без тунела.

Ma ta kutija nije reper nizašta.

Ako nemaš iskustva i mernu opremu, uzmi neki gotov projekat. Imaš na Visaton sajtu detaljno Solo50 sa B200. Inače većini full range drajvera treba korektivni sklop za peglanje nelinearnosti i baffle step korekcija. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Gramofonac said:

Наиме, нашао сам драјвер који није скуп нешто, 8.000 динара кошта

Koji je to zvučnik, imaš li tehničke parametre za taj zvučnik?

Tek sa potpunim parametrima za zvučnik i sa nekim programom za proračun kutija možeš nešto približno da odrediš koja i kakva kutija odgovara za izabrani zvučnik - sve ostalo je gubljenje vremene, novca, živaca...

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, zek said:

Koji je to zvučnik, imaš li tehničke parametre za taj zvučnik?

Tek sa potpunim parametrima za zvučnik i sa nekim programom za proračun kutija možeš nešto približno da odrediš koja i kakva kutija odgovara za izabrani zvučnik - sve ostalo je gubljenje vremene, novca, živaca...

https://www.visaton.de/en/products/drivers/fullrange-systems/b-200-6-ohm

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Gramofonac said:

нашао сам драјвер који није скуп нешто, 8.000 динара кошта,

Da li razgovaramao o ovome zvučniku od 8.000 dinara (za njega sam pitao koji je)

ili o B-200

1 sat ranije, Gramofonac said:

прво сам мислио да уграђујем Висатон Б200, али он је 211е

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 3. 12. 2023. at 21:55, Gramofonac said:

Сада сам гледао, ваљало би да ми буде ширина 30цм, због литраже, са 30цм добијам 75 литара запремину.

више би добио са обрнутом пропорцијом - 30 дубина, још боље 40

али то ништа без прорачуна

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Gramofonac said:

Наиме, нашао сам драјвер који није скуп нешто, 8.000 динара кошта, прво сам мислио да уграђујем Висатон Б200, али он је 211е, значи треба ми 400е, а не знам да ли ће та кутија свирати. Па идем на неку јефтинију варијанту, ако кутија буде свирала, са овим јефтиним драјверима, свираће и са квалитетнијим.

Који је то драјвер за те паре?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, giZ_Mo said:

Који је то драјвер за те паре?

 

9 sati ranije, Gramofonac said:

https://gumatic.com/prodavnica/tehnologije/auto-zvucnici-165mm-ground-zero-gzrm-165x/

Ovo je dvosistemac i pravljen za automobile. Moj ti je savet da nađeš gotov projekat za drajver koji odabereš. Odvoji barem par dana za izlitavanje/čitanje https://www.diyaudio.com/community/forums/full-range.51/. B200 je dobar drajver i ima gotovih projekata za njega. Google translate ti je prijatelj tako da svuda gde bilo šta nađeš pročitaj. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da li imaš mogućnost da pozajmiš neke kutije sa širokopojasnim zvučnikom i poslušaš u svojoj slušaonici?

Ili da odeš u goste i da ih poslušaš? Ako si iz Beograda, naći će se već neka dobra duša da ti skuva kafu koju si mu doneo i da poslušaš takav neki zvučnik.

Lično mislim da se nećeš usrećiti sa tim drajverima za javne prostore koje si našao.

Strpi se, uštedi još malo i kupi Visaton B200 ako ni zbog čega drugog onda zbog prisustva gomile projekata sa tim drajverom. Ili nešto na temu starih Alnico zvučnika tipa Saba ili Philips koji posle adekvatnog servisa mogu pružiti puno užitka ako ti hajfaj nije prioritet nego užitak u zvuku.

Izvinite na dugom i uopštenom postu. Sve u svemu srećno.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...