Jump to content


Hi-Files Show 2023


Ljuba

Recommended Posts

Iz ugla proizvodjaca i izlagaca. Ja svaki sajam, bilo u svetu ili ovde, dozivljavam stresno. Veliki je to posao i organizacija a nismo imali delic onoga sto su drugi imali, mislim na akusticne tretmane. Videli ste Savinu (Velikinac) sobu. Sve je to trebalo spakovati pa raspakovati, postaviti, povezati pa po zavrsetku sajma obrnuto. Ok, neko ce reci, pa to vam je posao, bas me briga, i u pravu je, ali delimicno. Ja se nikada nisam plasio da se izlozim sudu javnosti. Znam da ce neko hvaliti a neko kuditi, i to je sasvim u redu. Ne mozes zadovoljiti sve i tu je kraj svakoj raspravi. Svako dozivljava drugacije muziku i reprodukciju i to treba prihvatiti kao takvo. Dobro je da imamo mogucnosti da ipak domacoj javnosti predstavimo sta radimo. Kao sto rece Patason, nema tu neke velike finansijske koristi, znamo kakve su nam platezne mogućnosti, ali bilo je tu sistema da ti se zavrti u glavi koliko kostaju i nije lose cuti ih na jednom mestu, kada i gde bi ih inace culi? 

Hvala svima na poseti i lepim recima, ljudi su mi na hodniku pri izlasku iz sobe pruzali ruku i govorili da je jedan od boljih sistema na sajmu, da li ima onih koji misle drugacije, sigurno ima ali nista strasno, kao sto rekoh ne mozes zadovoljiti sve. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Drago mi je da se javio neko od izlagača. Iskoristim svaki put priliku da pruzim ruku i makar na neki način pokažem respekt prema našim proizvođačima. Jako sam se obradovao kad sam video naseg kolegu beatsgoeson kao konstruktora jer se dugo nismo videli. Zvučnici, zapravo sistem sa odličnim Šolajinim spravama zvuči odlično. Dobili su zvučnici i bolji izgled furniranjem na koji smo mu neki od nas sugerisali. Čestitam svim našim proizvodjačima na pre svega hrabrosti da se oprobaju na našem i stranom tržištu, stanu na crtu bukvalno svetskom high end-u. Videli smo pored uređaja i predstavnike high end brendova Marten i Nagra. Jasno vam je svima da su naše mogućnosti uglavnom takve da najčešće ni 5% toga sto prodaju nije u Srbiji, tako da je njihovo izlaganje skoro stoprocentni entuzijazam ali opet kazem i hrabrost izneti ih pred sud publike naspram takve konkurencije. Upoznao sam relativno dosta ljudi iz tog posla i znam koliko je teško uraditi proizvod kod nas. Imajmo respekta prema tome. 

Još jedna stvar mislim da svako normalan ipak mora i da malo navija za naše. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Solajaaudio said:

Hvala svima na poseti i lepim recima, ljudi su mi na hodniku pri izlasku iz sobe pruzali ruku i govorili da je jedan od boljih sistema na sajmu, da li ima onih koji misle drugacije, sigurno ima ali nista strasno, kao sto rekoh ne mozes zadovoljiti sve. 

Samo hrabro i samo napred !

Pitanje za Vas u vezi kutija koje su svirale u sobi.

Te kutije su "poluaktivne" ?

Mislim,dali je tačno sa su bas jedinice pokretane posebnim pojačavačem ? Molio bih za pojašnjenje.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Popara said:

Samo hrabro i samo napred !

Pitanje za Vas u vezi kutija koje su svirale u sobi.

Te kutije su "poluaktivne" ?

Mislim,dali je tačno sa su bas jedinice pokretane posebnim pojačavačem ? Molio bih za pojašnjenje.

Hvala.

43 minutes ago, Popara said:

 

Da, bas jedinice imaju svoj pojacavac i one su aktivne a srednji i visoki imaju pasivnu skretnicu i pogone se bilo kojim stereo pojacavacem. Tandem SE pojacavac koji je pogonio srednje i visoke je 2X8W, dakle nije potrebna neka snaga. 

Link to comment
Share on other sites

Kao izlagac na ovogodisnjem sajmu zeleo bih da se u ime svojih partnera/drugara, SOtM Srbija i RAS Audio (Audia Flight, JM Reynaud, Harmonic Technology), kao i u svoje licno ime zahvalim najpre Ljubi i casopisu HiFiles na organizaciji sajma, kao i svim posetiocima! Za Ljubu znam da nije uzivao dok je namirio sve nas (divlje) izlagace u nasim prohtevima, ali se nadam se da su posetioci makar malo uzivali u poseti sajma.

Sto se mene tice za mene je uvek uzivanje kad slusam omiljenu muziku na dobrom sistemu i to u tom trenutku mogu da podelim sa prisutnim dugarima i poznanicima.

Zao mi je jedino sto vecina posetilaca (makar u nasoj sobi) udje mrtva ozbiljna, sedne ili stoji, pa se jos vise uozbilji pri slusanju muzike, kao da su dosli na neko mucenje, a ne na uzivanje i opustanje, a onda jos ozbiljniji napuste sobu; retko ko tapka nogom u ritmu, a ne daj boze da ovi koji stoje krenu da djuskaju u mestu ili sviraju air-guitare, ili sta god, a i retko ko se nasmeje, jedino oni sa kojima se poznajem(o) X godina i to uglavnom preko muzike, ploca, koncerata, a ne preko hifi-ja.

Ako budem ucestvovao sledece godine na sajmu, u mojoj sobi nece biti stolica, bice 2 gramofona i mixeta, mrak i samo strob i UV light, i vrhunska amplifikacija i zvucnici, a za digitaliju TRAKTOR KONTROL S2

Kako su neki ovde vec vise puta spomenuli, organizacija sajma kao i angazman izlagaca, odnosno distributera i domacih proizvodjaca hifi-ja se zasniva na cistom entuzijazmu; neko je pomenuo i materijalnu dobit? Nadam se da su organizatori sajma makar "na nuli", a sto se tice nas izlagaca verovatno smo svi u minusu, neki vecem neki manjem.

Sto se mene licno i mog brenda Soulines tice, sajmovi i ovde i u inostranstvu su materijalno uvek minus i mnogo stresa kako je pomenu Solaja; ja licno taj stres umanjujem odnsono odstranjujem skoro 100% jednostavnim polazistem da idem na sajam da mogu da vrtim omiljene ploce do mile volje, pa ako se to jos nekome dopadne, super, ako se bas nikome ne dopadne, opet super, ja sam barem uzivao; kad idem u inostranstvo da izlazem onda sam sam ili je eventulano i moj tamosnji distributer na istoj talasnoj duzini, pa je uzivanje u muzici bolje, ali ovde dolazim sa ekipom, sve vreme je apsolutno zezanje i zahebancija, usput naidju i poznanici koji dele nase stavove i super, o prodaji tj. materijalnoj dobiti prakticno niko od nas i ne razmislja, tako da se odlicno provedemo na sajmu, uza sve drndanje utovara/istovara, montaze/demonatze sistema, itd.; tako je bilo prosle godine tako i ove; za sledecu cemo da vidimo, mozda da uzmemo dve sobe jednu pored druge, pa u jednoj dark disco, a u drugoj SANU.

Pozdrav jos jedanput za sve i opustite se ljudi, hifi-a je realno shit, jedino muzika i uzivanje su vazni!

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, igorgligorov said:

Kao izlagac na ovogodisnjem sajmu zeleo bih da se u ime svojih partnera/drugara, SOtM Srbija i RAS Audio (Audia Flight, JM Reynaud, Harmonic Technology), kao i u svoje licno ime zahvalim najpre Ljubi i casopisu HiFiles na organizaciji sajma, kao i svim posetiocima! Za Ljubu znam da nije uzivao dok je namirio sve nas (divlje) izlagace u nasim prohtevima, ali se nadam se da su posetioci makar malo uzivali u poseti sajma.

Sto se mene tice za mene je uvek uzivanje kad slusam omiljenu muziku na dobrom sistemu i to u tom trenutku mogu da podelim sa prisutnim dugarima i poznanicima.

Zao mi je jedino sto vecina posetilaca (makar u nasoj sobi) udje mrtva ozbiljna, sedne ili stoji, pa se jos vise uozbilji pri slusanju muzike, kao da su dosli na neko mucenje, a ne na uzivanje i opustanje, a onda jos ozbiljniji napuste sobu; retko ko tapka nogom u ritmu, a ne daj boze da ovi koji stoje krenu da djuskaju u mestu ili sviraju air-guitare, ili sta god, a i retko ko se nasmeje, jedino oni sa kojima se poznajem(o) X godina i to uglavnom preko muzike, ploca, koncerata, a ne preko hifi-ja.

Ako budem ucestvovao sledece godine na sajmu, u mojoj sobi nece biti stolica, bice 2 gramofona i mixeta, mrak i samo strob i UV light, i vrhunska amplifikacija i zvucnici, a za digitaliju TRAKTOR KONTROL S2

Kako su neki ovde vec vise puta spomenuli, organizacija sajma kao i angazman izlagaca, odnosno distributera i domacih proizvodjaca hifi-ja se zasniva na cistom entuzijazmu; neko je pomenuo i materijalnu dobit? Nadam se da su organizatori sajma makar "na nuli", a sto se tice nas izlagaca verovatno smo svi u minusu, neki vecem neki manjem.

Sto se mene licno i mog brenda Soulines tice, sajmovi i ovde i u inostranstvu su materijalno uvek minus i mnogo stresa kako je pomenu Solaja; ja licno taj stres umanjujem odnsono odstranjujem skoro 100% jednostavnim polazistem da idem na sajam da mogu da vrtim omiljene ploce do mile volje, pa ako se to jos nekome dopadne, super, ako se bas nikome ne dopadne, opet super, ja sam barem uzivao; kad idem u inostranstvo da izlazem onda sam sam ili je eventulano i moj tamosnji distributer na istoj talasnoj duzini, pa je uzivanje u muzici bolje, ali ovde dolazim sa ekipom, sve vreme je apsolutno zezanje i zahebancija, usput naidju i poznanici koji dele nase stavove i super, o prodaji tj. materijalnoj dobiti prakticno niko od nas i ne razmislja, tako da se odlicno provedemo na sajmu, uza sve drndanje utovara/istovara, montaze/demonatze sistema, itd.; tako je bilo prosle godine tako i ove; za sledecu cemo da vidimo, mozda da uzmemo dve sobe jednu pored druge, pa u jednoj dark disco, a u drugoj SANU.

Pozdrav jos jedanput za sve i opustite se ljudi, hifi-a je realno shit, jedino muzika i uzivanje su vazni!

 

Covek car...sve receno. 

Sve najbolje Igore!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, igorgligorov said:

Zao mi je jedino sto vecina posetilaca (makar u nasoj sobi) udje mrtva ozbiljna, sedne ili stoji, pa se jos vise uozbilji pri slusanju muzike, kao da su dosli na neko mucenje, a ne na uzivanje i opustanje, a onda jos ozbiljniji napuste sobu; retko ko tapka nogom u ritmu, a ne daj boze da ovi koji stoje krenu da djuskaju u mestu ili sviraju air-guitare, ili sta god, a i retko ko se nasmeje, jedino oni sa kojima se poznajem(o) X godina i to uglavnom preko muzike, ploca, koncerata, a ne preko hifi-ja.

 

Baš tako, dobro opisano.

Bila je jedna devojka od 40+ godina, u farmerkama i patikama... ona je đuskala i bila je jos jedna devojka, nasmejana i zaljubljena u svog dečka. Svi ostali... što bi se reklo... ozbiljni ko prase kad piški.  :)

I da... kod Šolaje je zaista bilo sve utegnuto i prijatno za slušanje... za moj ukus najbolje... sa sve belim peškirićem ispod desnog zvučnika. :)

Link to comment
Share on other sites

Delim isto mišljenje o namrčenim ljudima na sajmu. Naravno ne svim. Dođu tu kao na neki ozbiljan pos'o. Kao da im toga nije dosta ostalih 364 dana u godini. Sećam se pogleda kad sam pustio Nišku Banju od Lakatuša u Ai sobi na prvom nastupu. U fazonu "baš si neozbiljan"... a izlagač doneo još dobre domaće da opusti atmosferu. Sećam se i devojke koja je tražila da se pusti neka pesma od Gibonija u Dynaudio sobi i dobila sažaljiv pogled  kao da prostiš nije normalna, uz komentar "da ipak ovo nije prilika za takvu muziku". Jbt pomislim ovaj nije čuo ni za Gibonija, a kamoli Manu Kačeta, pa nek pusta hotel Kaliforniju još 20g gde je vreme stalo, ali nek ispoštuje devojku iovako ih nema. 

Sto se Igorove sobe tiče nacupkao sam se max, naslušao se muzike i osmeh do NS nisam skinuo kako gramofon razbija, jako su dobri i zvučnici mislio sam da će da crknu, pokazu neki znak slabosti.. ali ništa od toga odlični su. Otkrili smo i da hotel ima preCednika kućnog saveta, jer je došao da nam kaze da smanjimo muziku 😁 Drago mi je da se svideo funk sa shefield-a. 

Lavorče nipošto izostaviti za sledeću priliku, emituje supervajb

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, sondek said:

Lavorče nipošto izostaviti za sledeću priliku, emituje supervajb

Ne brini za lavorce za iducu godinu; za dark disco sobu cu naruciti custom lavorce sa milion malih ogledalaca kao na dsco kugli, i bice uperen strob light direktno u njega, tako da ce pored zvucnih talasa da emituje i light waves, sve u supervajbu; a za SANU sobu ce biti dva laovorceta jedno isto ovakvo kao ove godine iza audio sistema, i jedno plasticno na ulazu u sobu sa sredstvom za dezinfekciju da mogu SANU-tarci da se dezinfikuju pre i posle slusanja; obezbedicemo i gomilu peskirica za jednokratnu upotrebu, da mogu da obrisu ruke i lice. 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, sondek said:

Delim isto mišljenje o namrčenim ljudima na sajmu. Naravno ne svim. Dođu tu kao na neki ozbiljan pos'o. Kao da im toga nije dosta ostalih 364 dana u godini. Sećam se pogleda kad sam pustio Nišku Banju od Lakatuša u Ai sobi na prvom nastupu. U fazonu "baš si neozbiljan"... a izlagač doneo još dobre domaće da opusti atmosferu. Sećam se i devojke koja je tražila da se pusti neka pesma od Gibonija u Dynaudio sobi i dobila sažaljiv pogled  kao da prostiš nije normalna, uz komentar "da ipak ovo nije prilika za takvu muziku". Jbt pomislim ovaj nije čuo ni za Gibonija, a kamoli Manu Kačeta, pa nek pusta hotel Kaliforniju još 20g gde je vreme stalo, ali nek ispoštuje devojku iovako ih nema. 

Sto se Igorove sobe tiče nacupkao sam se max, naslušao se muzike i osmeh do NS nisam skinuo kako gramofon razbija, jako su dobri i zvučnici mislio sam da će da crknu, pokazu neki znak slabosti.. ali ništa od toga odlični su. Otkrili smo i da hotel ima preCednika kućnog saveta, jer je došao da nam kaze da smanjimo muziku 😁 Drago mi je da se svideo funk sa shefield-a. 

Lavorče nipošto izostaviti za sledeću priliku, emituje supervajb

 

Predsednik kućnog saveta je bio neko zaposlen u hotelu ili neko od izlagača/posetilaca? 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Level3 said:

Ja kad sam video cenu gramofona odmah sam krenuo sa djuskanjem. Sledece godine pojacajte te cene i ljudi ce verujem djuskati na sajmu. 🙂

Pa ta je cena vec 2 godine, tako da ne brini iduce godine cena sigurno ide gore, obzirom na inflaciju i cene slicnih proizvoda; tako da ces se iduce godine sigurno nadjuskati, jos vise; provod garantovan! a odmah pored ce biti i SANU soba pa mozes i da odmoris... 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ZoranR said:

I da... kod Šolaje je zaista bilo sve utegnuto i prijatno za slušanje... za moj ukus najbolje... sa sve belim peškirićem ispod desnog zvučnika. :)

Peškirić je bio proteza za preuzan tepih. Nešto je moralo da amortizuje treskanje odlepljenog patosa koji je malo-malo bio u rezonanciji sa nekim niskim frekvencijama. Verujem da su neki u publici to mogli i da čuju.

Inače, pre početka sam uradio neka merenja i podešavanja DSP-a ali je, zbog žurbe i nervoze, verovatno sve to moglo i bolje da se uradi. Bitno je da je zatrpana provalija u odzivu na oko 50Hz, koja je rezultirala odvratno tankim basovima.

Žao mi je što većina publike nije imala priliku da sedne u sredinu, jer se sve dobro čuje tek na dva mesta u prvom i dva u drugom redu stolica. Postojanje ovih nižih frekvencija rezultira mumlanjem sa obe strane sobe, a pogotovo u onom hodničiću. 

Drago mi je kad se javi neko kome se sviđa naš zvuk.🙂

Uzgred, zbog davno nepostojeće imejl adrese i/ili zaboravljenog pasvorda, nisam mogao da se ulogujem na stari nalog.

Link to comment
Share on other sites

To je bilo dok nije odselio u Koluvnbiju. 😁

Vratimo se na sajam. Jel moguće da posle onehifi niko ne zna da napravi dobar zvuk na sajmu sa SF. Sto ne upregnuse onaj 275 sa nekim modelom SF kome će da legnu lampe te snage. Ne pratim bas previše, ali već u par navrata mi SF zvuči "onako bas ništa posebno, neubedljivo", da upotrebim blag izraz. Pritom u pozadini brutalni Mac-ovi. Ni najmanje ne sumnjam u kvalitet uređaja ali nekako sam u istim tim prostorima koliko god neidealni bili  slušao i bolji zvuk. Nije samo do ove postavke, bilo je toga i po drugim sobama. Za Quad sam sa vrata video da tu nema leba od zvuka u punom potencijalu... Ne mogu da prihvatim da je to sa dosta slabijim lampaškim uređajima bas toliko u prošloj prilici bilo bolje. 

Pozitivan primer postavke je bio Estelon i već pomenuta Igorova soba, gde se perfektno utrefio odnos veličine zvucnika i sobe, čak mi je rekao da je već u startu i bez tepiha čak bio dobar zvuk. Onim Relco recimo jako zavisi zvuk od pozicije. Pričao mi je Gidjga da je pri prezentacija najvećeg modela u Nemačkoj nakon promene pozicije drastično popravljen. Zao mi je sad sto nisam bio u nedelju jer su tad pomenuli pozicije i po njemu je bilo bolje. Jbg mora uvek da se osluškuje... Ko ide često na koncerte zna da uz sve tonske probe prvih 10-15 min su prvi kučići... Aj ruzno mi da dovršim, ali recimo zanemarljiv. 

Elem, da skratim. Dragi izlagači hvala na prilici da prikaze te sjajne sprave, ali treba se maksimalno potruditi da sprave i zvuče koliko koštaju.

Neko i zbog zvuka kupi, ne samo kao statusni simbol i bez slušanja. Ja sam recimo zbog takve jedne prezentacije kupio Quad Esl. Poneo sam svoja 3 diska od čega 2 koji im ne idu na ruku (u mojoj glavi) da se se te 30g stare opsesije rešim. Na kraju sam ih zbog tih diskova i kupio. 

Sto se postavke da sprave zvuče koliko i koštaju, a najčešće i bolje od toga moram da pohvalim Sonica, tj Impuls. Nikad nisam izasao iz njegove sobe sa mislima "koji đavo ovo ovoliko košta", već naprotiv uvek da bolje zvuče sprave i sistem nego sto košta. Ne čudi da sam tri puta dolazio i nisam uspeo ni da priđem stolicama, a kamoli sednem. I iz hodnika je već bilo dobro i jako mi je zao sto nisam bolje uspeo da čujem Jadis. Dobar zvuk takođe ume i Maza da napravi sto govori o iskustvu, i dobro je ove godine predstavio te Estelon zvučnike. 

Ne slazem se da je nemoguće dobiti dobar zvuk na sajmu. Ne odličan ali dobar da, ali jako zavisi i od uloženog truda. Jedino sto se slažem je da je najčešće jako ograničeno mesto odakle će se čuti, uglavnom iz prvog reda. Jbg ja i na koncertu uvek biram da sednem pored miksete...posle čitam od ekipe iz ćoškova bio loš zvuk... 

Nije namera bila da nekom stanem na žulj, nego podstaknem još više truda oko postavke za sledeću priliku. I zvuk prodaje, ne samo dizajn ! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...