Jump to content


Grundig: Vintage pobedio Hi-End sa 2:0


Willi Studer

Recommended Posts

U Bariju je 28. januara ove godine održan skup audiofila i ljubitelja Grundiga na kome su stari sistemi ove firme upoređivani sa morednim dostignućima u haj-endu.

U tekstu, koji ću prevesti ukoliko vas zanima, jedan pasionirani audiofil rezignirano izjavljuje: "Shvatio sam posle deset minuta da sam bacio pare na moj haj end sistem". U tabeli možete videti sisteme koji su uporedno testirani.

Hvala članu dragann-u na prilogu.

post-590-128510508505_thumb.jpg

post-590-128510508505_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vintage pobedio hi-end sa 2:0!

Hronika dva eksplozivna dana uporednog slušanja: 28. januara je održan prvi skup "Grundig Vintage LT" južne Italije u hotelu "Ambasciatori" u Bariju.

Subota popodne u hotelu "Ambasciatori" je bila haos, prepuno ljudi svih rasa i boja: grundigofila, skeptičnih ljubitelja ezoterije, kao i zlonamernika... bio je tu čak i jedan koji je potpuno zalutao! Masimo Ambrozini, osim što je demonstrirao svoje uređaje povezane na Grundigove zvučnike iz 1978. pokazao je prisutnima pravilnu instalaciju i podešavanje komponenata, dok strpljivo sluša dobacivanja skeptika. Skup nije bio komercijalan već zgodna prilika da se uporede proizvodi poznate nemačke marke iz sedamdesetih i osamdesetih godina sa najnovijim ezoteričnim setup-om kao i da se vrednuju stvarni potencijali ovih uređaja koji su oduvek bili nepravedno potcenjivani. Uporedno slušanje je trajalo celo popodne mada je već kod prvih tonova Grundig ubedljivo pobedio sa 10:0! Prostornost, realizam, koherentnost, dinamika i milozvučnost nasuprot zvučnoj slici tipičnoj za hi-end koja je prilično ravna i bez duše na najvažnijim frekvencijama.

Komentari skeptika su glasili otprilike ovako: "hi-end ne svira dobro jer prostorija nije odgovarajuća" ili "možda kablovi nisu dobro odabrani..." ili "ne možete stalno da palite i gasite jednog Krella, tako nikada neće dostići radni režim..."

Problem je bio što smo i Grundig staklno uključivali i isključivali, u istoj prostoriji sa hi-end sistemom!

Umesto odgovora na pitanje šta bolje svira, ponoviću komentar jednog prijatelja iz Barija, vlasnika jednog od superskupih sistema, kome se tokom slušanja, u jednom trenutku, omaklo: "J**i ga! Shvatio sam da sam uzalud potrošio novac za svoj sistem!"

Publika je bila nedvosmisleno pod utiskom, posebno dok smo slušali modifikovani DVD plejer Roadstar koji je pokazao da tehnika povezivanja elektronike i šasije, koju su koristili i Nemci u Grundigu, čak i na jeftnim uređajima daje neverovatna poboljšanja, čak do te mere da ih stavlja u rang sa skupim i firmiranim uređajima.

Na kraju ovog dvoboja, odlazim zadovoljan ishodom uporednog slušanja u kome je učestvovalo preko 40 ljudi, uključujući i moju ženu koja je napravila tortu!

Međutim, priča se ovde ne završava: sledećeg dana odlazimo kod mog prijatelja Alda u Triđano (sve pohvale za gostoprimstvo i spremnost da pripremi sobu za slušanje). Ovog puta, Grundig je bio poražen već u prvim minutima slušanja: činilo se da je igra "kod kuće" rezultat bolje usaglašenosti sistema sa samim prostorom. Međutim, posle nekoliko minuta, koliko mi je trebalo da dobro podesim svoj Grundig Lt nakon što sam odredio sweet spot prostorije, borba se naglo zaoštrila i umalo se pretvorila u tuču! Rezultat? pogodite sami...

Vintage je pobedio i ovog puta i naterao neke moje prijatelje skeptike da to priznaju!

UPOREDNI TEST U HOTELU "AMBSCIATORI"

GRUNDIG VINTAGE

Izvor: CD7550

Pojačalo: V 7000

Zvučnici: 1500a

Interkonekti: GBC

Zvučnički kablovi: Grundig

HI END

Izvor: Wadia 850

Pojačalo: Krell KAV 300

Zvučnici: AE e-1

interkonekti: Straightwire

Zvučnički kablovi: Nordost

UPOREDNI TEST "SUTRADAN"

LT VINTAGE

Izvor: DVD Roadstar (modifikovani Lt)

Pojačalo: Ma10

Zvučnici: 1500a

HI-END

Izvor: Accuphase DP67

Pojačalo: Accuphase E 307

Zvučnici: Sonus Faber Guarneri Hommage

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast ljudima, ali ja sam slusao Grundig 7550 i nisam hteo da ga kupim, to je 14-bitna masina identicna (ili skoro identicna, a zvucno nisam primetio razliku) Philips-u 304.

Pored toga od te starije serije sam testirao i Aktiv Box 30 i nisam ih uzeo, zvucale su jezivo tvrdo. Moguce je da su skuplji modeli bili znatno bolji, to ne znam.

Pojacalo ne poznajem, ali sam duze vreme imao njihov preamp 6000 iz, koliko se secam, iste serije (to je 1986.) top model, ali nije se nesto proslavio - slab odnos signal/sum, solidan ali nista vise od toga. Posle njega sam nabavio modifikovani Meridian 101 (modifikovan... pooodosta) i on je bio tata za njega, pa nekoliko integralaca sa preamp delom boljim od Meridiana, pa Elac "die Vorstufe" (e, ovde Svabo vec valja) itd. itd. do Metaxas-a za koji mogu da kazem da je apsolutni bog u odnosu na 6000 (otprilike koliko i Revox za firmu Anitech), tako da mi je zaista neverovatno da objektivno prihvatim ovaj tekst.

Za razliku od toga, noviji proizvodi (Fine Arts) su zacudjujuce dobro odradjeni, imao sam i tjuner i dek i CD iz razlicitih generacija i mogu da im nadjem samo minorne mane za taj novac.

E sad... mozda dolazi do neke sinergije Grundig proizvoda, kao sto onaj moj "Space Fidelity" definitivno znaaatno bolje zvuci od samih komponenti koje su ugradjene u njega... to je vec druga prica, svakakvih cuda sam se nagledao....

Link to comment
Share on other sites

Suma znanja i iskustva na sajtu je zaista impresivna. Zorane, mene posebno interesuje detalj o kome se govori u tekstu, a to je veza eletronike i šasije. O čemu je tu reč i šta je Grundig tu radio? Bilo bi zanimljivo da nam kažeš više o tome, to bi mogao d abude dobar upgrade i demanti demantija da nemačka škola postoji.

Link to comment
Share on other sites

Suma znanja i iskustva na sajtu je zaista impresivna. Zorane, mene posebno interesuje detalj o kome se govori u tekstu, a to je veza eletronike i Å¡asije. O Äemu je tu reÄ i Å¡ta je Grundig tu radio? Bilo bi zanimljivo da nam kažeÅ¡ viÅ¡e o tome, to bi mogao d abude dobar upgrade i demanti demantija da nemaÄka Å¡kola postoji.
Link to comment
Share on other sites

...mene posebno interesuje detalj o kome se govori u tekstu, a to je veza eletronike i Å¡asije. O Äemu je tu reÄ i Å¡ta je Grundig tu radio? Bilo bi zanimljivo da nam kažeÅ¡ viÅ¡e o tome, to bi mogao d abude dobar upgrade i demanti demantija da nemaÄka Å¡kola postoji.
Link to comment
Share on other sites

Nemci nisu ni malo za podcenjivanje! Moje naj lepse iskustvo je bilo sa ATL zvucnicima koje ni dan danas ne mogu da nadjem na internetu .To je bilo pocetkom 90-ih kada su mi neki dobavljaci doneli kutije ,mali dvosistemci , imale su b.wiring i radile su neverovatno dobro prosto ne poverovati kakav je zvuk izlazio iz njih ,bilo je puno audiofila koji su ih culi i svi su ostali u cudu ,kutije su imale fabricko postolje punjeno peskom i fabricki ugradjenje siljke ! Uzgred ako neko ima neki link ove firme ili nesto neka postavi rado bih da vidim ponovo te malisane !

Link to comment
Share on other sites

Procitajte komentare za Grundig V7000 na nemackom forumu:

http://www.hifi-forum.de/viewthread-84-1724.html

Za one koji ne znaju Nemacki samo kratak komentar:

- Nemci se cude zasto bas ovaj Grundig nailazi na pohvale

- Pohvale uglavnom stizu od jednog Italijana

- Italijani guraju cenu ovog Grundig pojacala na eBay na gore

... itd.

Mrzi me da sada ulazim u trag ovoj prici ali da se razumemo: Grundig i HiEnd ... ??? Nesto ne mogu da se setim da je Grundig ikada uspeo da napravi HiFi uredjaj cak i prosecnog kvaliteta. Doduse nekada davno, mnogo pre nego sto sam se i ja rodio, Grundig je pravio kvalitetnu elektroniku, ali ne i HiFi ... bar ne ono sto mi obicno pod tim podrazumevamo. Ali zadnjih 15tak godina svog postojanja Grundig je bio poznata firma po ocajnickim nastojanjima da prezivi. Razvoj im je bio sveden na minimum i uglavnom su prepakivali tudju tehnologiju. Da bi se na kraju firma i ugasila ... Zadnji njihov pokusaj da naprave HiFi komponente (toga se jos secam, cak je nekoliko ljudi koje znam u to vreme i kupilo te uredjaje) se takodje zavrsio potpunim trzisnim fijaskom. A sto se tice kvaliteta reprodukcije - ne secam se vise bas najbolje, ali cini mi se nista narocito to nije sviralo ...

A ako neko zeli zaista da proba ... prema izjavama sa ovog foruma Grundig V7000 se moze naci na nemackom eBay za nekih 50-tak eura ... pa ko voli nek' izvoli ...

Link to comment
Share on other sites

DejaneM, slazem se u vecini, ali mislim da je malo preostro ocenjena firma Grundig. Na primer CD9009 je istinski spadao u High End, tako je ocenjen i od Nemaca, imao sam ga i zaista je odlicna vanserijska sprava. Neki ovdasnji poznavaoci mi tvrde i da pojacala 9000/9009 jako lepo sviraju, mada nisam uspeo da se uverim jer ih nisam cuo. Ono sto sigurno valja kod Grundig-a jesu tjuneri - cak postoji misljenje da Nemci generalno prave izvanredne tjunere.

Link to comment
Share on other sites

DejaneM, slazem se u vecini, ali mislim da je malo preostro ocenjena firma Grundig. Na primer CD9009 je istinski spadao u High End, tako je ocenjen i od Nemaca, imao sam ga i zaista je odlicna vanserijska sprava. Neki ovdasnji poznavaoci mi tvrde i da pojacala 9000/9009 jako lepo sviraju, mada nisam uspeo da se uverim jer ih nisam cuo. Ono sto sigurno valja kod Grundig-a jesu tjuneri - cak postoji misljenje da Nemci generalno prave izvanredne tjunere.
Link to comment
Share on other sites

Procitajte komentare za Grundig V7000 na nemackom forumu:

http://www.hifi-forum.de/viewthread-84-1724.html

Za one koji ne znaju Nemacki samo kratak komentar:

- Nemci se cude zasto bas ovaj Grundig nailazi na pohvale

- Pohvale uglavnom stizu od jednog Italijana

- Italijani guraju cenu ovog Grundig pojacala na eBay na gore

... itd.

Mrzi me da sada ulazim u trag ovoj prici ali da se razumemo: Grundig i HiEnd ... ??? Nesto ne mogu da se setim da je Grundig ikada uspeo da napravi HiFi uredjaj cak i prosecnog kvaliteta. Doduse nekada davno, mnogo pre nego sto sam se i ja rodio, Grundig je pravio kvalitetnu elektroniku, ali ne i HiFi ... bar ne ono sto mi obicno pod tim podrazumevamo. Ali zadnjih 15tak godina svog postojanja Grundig je bio poznata firma po ocajnickim nastojanjima da prezivi. Razvoj im je bio sveden na minimum i uglavnom su prepakivali tudju tehnologiju. Da bi se na kraju firma i ugasila ... Zadnji njihov pokusaj da naprave HiFi komponente (toga se jos secam, cak je nekoliko ljudi koje znam u to vreme i kupilo te uredjaje) se takodje zavrsio potpunim trzisnim fijaskom. A sto se tice kvaliteta reprodukcije - ne secam se vise bas najbolje, ali cini mi se nista narocito to nije sviralo ...

A ako neko zeli zaista da proba ... prema izjavama sa ovog foruma Grundig V7000 se moze naci na nemackom eBay za nekih 50-tak eura ... pa ko voli nek' izvoli ...

Link to comment
Share on other sites

Imao sam Frundig 903 pojaÄalo, 903 tjuner i T2 tjuner. ureÄ‘aji 903 su fenomenalno napravljeni, kvalitet izrade je tako dobar da je to zaÄuÄ‘ujuće. T-903 je vrhunska makina, odliÄna osetljivost i zvuk koji može godinama da se sluÅ¡a a da te ne umori.

Sa druge strane, pojaÄalo je Äudno, napravljeno kao tenk, ima STK u izlazu i snage na pretek. Zvuk je Äudan, bas je dubok i zaobljen, srednj odliÄni, a visoki su lepi ali povuÄeni. ZvuÄalo mi je kao neki cevni ureÄ‘aj. Takav zvuk mi se ne sviÄ‘a, ali ima ljudi kojima je to ono pravo. Snaga i kontrola SS elektronike uz zvuk cevnih ureÄ‘aja.

T2 je jeftina makina sa odliÄnom osetljivošću i malo "tanjim" zvukom. Basu nedostaje dubina i malo je zaobljen.

Imali su i odliÄan satelitski risiver sa pozicionerom, STR-400AP. Kristalno jasna slika i fenomenalan zvuk. Mnogo bolji od Pace i Echostar risivera koji su kod nas bili veoma razvikani.

Link to comment
Share on other sites

A-903 je i napravljen i tezak kao tenk, ali zvuk mu bas i nije za pohvalu - basa ili nema, ili je prenaglasen (kada se ukljuci loudness) - dosta dubok, ali bez definicije i cvrstine, tacno se cuje kako pojacalo gubi dah cim se malo vise "odvrne" - bas se totalno "istanji", a sibilanti i cinele pocnu da prste na sve strane... A srednji nisu bas lampaski - pomalo su sterilni i hladni, bez topline i finoce kakvu bi covek ocekivao od te klase uredjaja. Trafo impozantan, ali STK i relativno mali elektroliti nisu na visini zadatka. To je pojacalo koje moze da fascinira na prvo slusanje svojim mekim zvukom, ono je prijatno za slusanje, ali vara... A-9000 je ipak drugacije pojacalo (mada isto sa STK ako se ne varam), ono vec ima kultivisaniji zvuk, mada opet i to moze bolje u toj klasi uredjaja...

Link to comment
Share on other sites

A-903 je i napravljen i tezak kao tenk, ali zvuk mu bas i nije za pohvalu - basa ili nema, ili je prenaglasen (kada se ukljuci loudness) - dosta dubok, ali bez definicije i cvrstine, tacno se cuje kako pojacalo gubi dah cim se malo vise "odvrne" - bas se totalno "istanji", a sibilanti i cinele pocnu da prste na sve strane... A srednji nisu bas lampaski - pomalo su sterilni i hladni, bez topline i finoce kakvu bi covek ocekivao od te klase uredjaja. Trafo impozantan, ali STK i relativno mali elektroliti nisu na visini zadatka. To je pojacalo koje moze da fascinira na prvo slusanje svojim mekim zvukom, ono je prijatno za slusanje, ali vara... A-9000 je ipak drugacije pojacalo (mada isto sa STK ako se ne varam), ono vec ima kultivisaniji zvuk, mada opet i to moze bolje u toj klasi uredjaja...
Link to comment
Share on other sites

Dugo vremena sam imao T-903 tjuner. Ne mogu reci da je vrhunska masina, ali je zacudjujuce dobar za srednju klasu kojoj je pripadao (cena je bila oko 700 DEM ako me secanje sluzi). Na kraju sam ga poklonio dobrom drugaru. Moj sadasnju Philips 673 je zvucno daaaleko bolja masina od T903, ali sam do 903 dosao tako jer sam kupio Pioneer-a 656Mk2 koji je u odnosu na 903 toliko tanko i tvrdo svirao da ja to nisam mogao da slusam. 903 ga je odrao u zvuku iako su bili ista klasa cene.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...